[Re:] [t72killer:] Kapitalizmus^3 - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


bitpork
(veterán)
Blog

Azért ez nem egészen így működik és ezt te is tudod. Egy ilyen bónusz kötődik az általa hozott intézkedések hatásához. A board of directors tuti nem fog az éves nyereség 5%nak megfelelő bónuszt kifizetni ha a tőzsdei index magától is nő.


t72killer
(titán)
Blog

a részleteket nem tudjuk, egyelőre annyi a sztori, hogy árfolyamduplázással, ami egy komolyabb vevői rally 1 év alatt összedobhat jön a bónusz. A melóst, aki meg ezért megdolgozott, kib.sszák.


bitpork
(veterán)
Blog

Mondjuk kicsit megolvasva, elég durván leromlottak az elmúlt 1,5 évben :U


Fred23
(nagyúr)

UnA
(Korrektor)
Blog

Mondjuk ennek semmi köze a topikhoz ;)

Itt nem az volt a kérdés, hogy sok-e a prémium önmagában.


Fred23
(nagyúr)

Tényleg nem teljesen passzol, de leginkább arra gondoltam, hogy felénk például sehogy se tudnak vasutast és postai dolgozót fogni tartósra, mert annyira nincsenek megfizetve. Hatalmas a rotáció a dolgozóknál, könnyen lelépnek 2-3 hónap után, mer' annyiért ők nem sz_pnak, annyiért sz@rnak bele a munkába.

De a vezetőség prémiuma elég súlyos, figyelembe véve két dolgot: közpénzből finanszírozott állami vállalatokról van szó, és a közvélemény szerint mindegyik kritikán alul teljesít. Persze tényleg nem feltétlenül a kapitalizmus kritikája ez (sőt!), de az azért érthetetlen számomra, miért kap hatalmas prémiumot a vezetés ilyen teljesítményért, és miért spórol a dolgozók éhbérén?! Lassan aki azt akarja, hogy a csomagja meg is érkezzen épségben, messze elkerüli a Magyar Postát.

Lehet, privatizálni kéne mindkettőt, mert a hazai államkapitalizmus láthatóan nem működik.


nevemfel
(senior tag)

A tulajdonosok azt csinálnak a pénzükkel, amit akarnak. Nyilván a törvény keretein belül. Ez a kapitalizmus lényege.


t72killer
(titán)
Blog

Ez a vadkapitalizmus lényege, így működött a XIX.századi Anglia pl és így működik Banglades.


bitpork
(veterán)
Blog

Sehol nincs torvenybe foglalva hogy egy tulajdonos koteles veszteseget vagy nyereseg csokkenest tudomasul venni az alkalmazottaival szemben.


t72killer
(titán)
Blog

Pontosan, erről szól a kapitalizmus. A törvények cseppet sem kötelezik a tőkést a sokmilliárdos haszon megosztására a munkavállalóval. Ne félj, a veszteséget azonnal meg fogják osztani leépítés-"átszervezés" címszóval.


nevemfel
(senior tag)

Hívd, aminek akarod. Szerintem ha a tulaj nem dönthet arról, kinek adja a pénzét, az a cég előbb utóbb alulmarad a versenytársaival szemben. Vannak korlátok, vannak munkavállalói érdekek, és érdekképviseleti fórumok, amiben a nyugat egész jól áll a világ többi részéhez képest. Ha viszont ez az egész túlburjánzik, az hosszútávon kinyírhatja a gazdaságot.

Az, hogy Franciaország manapság is csak kullog Németország után, gazdasági szempontból, annak ez is az oka, többek közt. Franciaországban erősek a szakszervezetek, és a munkavállalói jogok is. De meg is fizetik ennek az árát.


nevemfel
(senior tag)

A veszteséget sem osztják meg a munkavállalókkal, ez hülyeség. A vállalkozások 90%-a tíz éven belül becsődöl, a tulaj bukja a pénzének nagy részét. Ha elveszed tőlük a lehetőséget, hogy amennyiben sikeres, akkor nagyon sikeres is lehet, sokan bele sem fognának. Vagy keresnének egy másik, kevésbé marxista doktrínákban gondolkodó gazdasági övezetet maguknak.


bitpork
(veterán)
Blog

"Vad"kapitalizmus. Ha én kockáztatom az összekuporgatott pénzem, akkor az akinek munkát adok miért is kellene h részesüljön belőle? Felhívnám a figyelmed hogy a munkabérét a hozzáadott értékért cserében kapja, és számár nincs anyagi kockázata egy vállalkozásnak. No persze ha tulajdonjogot vesz benne akkor más a fekvés , de ugye erre van az alapítóokiratban lefektetve a tulajdoni hányad.


UnA
(Korrektor)
Blog

Az a probléma, ha valaki attól érzi magát sikeresnek, mert zsákolt X millió dollárt. És most nem a cég bevételéről beszélek, hanem a vezetőség mohóságáról.


nevemfel
(senior tag)

Viszont ha nem sikerül a dolog, akkor a cég akár csődbe is mehet. És akkor egyik munkavállalónak sem lesz fizetése.


bitpork
(veterán)
Blog

Válasszuk akkor szét a jogilag és erkölcsileg kifogásolható dolgot. Teljesen jogtiszta még ha nem is a leghelyesebb.


t72killer
(titán)
Blog

Ha kedvem tartja, rabszolgát is vehetek Szudánban: az összekapargatott pénzem bőségesen elég rá és a helyi törvények megengedik.

Arról van szó, hogy a világrend áll még nagyon messze az ideálistól. 2008/9 óta elszállni látszanak a társadalmi különbségek és nem csak Magyarisztánban.

Egyébként pedig a törvények betartásával is gondok vannak, pontosabban vannak törvények felett álló szervezetek: a válságban miért is a bankár elitnek pumpáltak adófizetői/megtakarítói EUR/USD ezer(!!!) milliárdokat, amikor az ő inkompetenciájuk miatt dőlt be a világgazdaság? Demokrácia ide vagy oda, senkitől se kérdezték meg, hogy mehetnek-e a gigantikus mentőcsomagok a korábbi, amúgy is zsíros elit kisegítésére.

[ Szerkesztve ]


bitpork
(veterán)
Blog

A szerzett jogokat demokráciában nem kérdőjelezik meg. Te most azt teszed, morális alapokra hivatkozva. A szocializmus már megbukott. Mi marad?


t72killer
(titán)
Blog

"A szerzett jogokat demokráciában nem kérdőjelezik meg." - dehogynem, pont erről szól a modern demokrácia. A megkérdőjelezésért felelős intézményeket adóhivatalnak, versenyhatóságnak és munkajogi bíróságnak hívják.

"szerzett akármi": elég sok helyen van vagyonadó, lásd pl a vöröskommunista ... Svájc...


bitpork
(veterán)
Blog

Öööö.... Szerintem itt apró fogalmi keveredés van :R


nevemfel
(senior tag)

A Ryanair tudtommal nem állami pénzből működik, semmi köze a 2008-2009-es esetekhez.

Arról van szó, hogy a világrend áll még nagyon messze az ideálistól.

Jaj, de messze van még az utópia. Micsoda lelki fájdalmat okozhat ez neked! Döntsd a tőkét, ne siránkozz, elvtárs! :D


Feketelaszlo
(senior tag)

Hiányos a cikk, a bónusz program úgy néz ki, hogy a jelenlegi költségcsökkentések keretében az ő fizetését is megnyirbálják, de ha valamelyik célt sikerült elérnie, akkor hozzájut egy részvénycsomag opcióhoz, amivel a jelenlegi fix áron vehet kb. ~1% részesedést (s ha tényleg megduplázódik az ár, akkor lesz a különbözet értéke a leírt összeg). De ezeket a dolgozói részvényeket nem szokás azonnal értékesíteni - sőt, pont azért adják őket, hogy a menedzserek is érdekeltek legyenek, mert a cég jó vezetésével a saját pecsenyéjüket is sütögetik.


UnA
(Korrektor)
Blog

Nagyon elszomorító ez a hozzáállás és legfőképpen cinikus. És a cinizmus a korrupció etikája - remélem nem akarsz ebbe a táborba tartozni.


Lenry
(félisten)
Blog

pedig igaza van


nevemfel
(senior tag)

És a cinizmus a korrupció etikája

"Az emberi részvét éppen fordítottja egy kirándulásnak. Mennél távolabb fekszik térben a szánalom célja, annál gyorsabban és kényelmesebben eljut hozzá megértő embertársainak szíve!"

A képmutatás bibliája ezzel a mondattal kezdődhetne.


UnA
(Korrektor)
Blog

Az optimistákon vagy az idealistákon gúnyolódni mindig a legkönnyebb győzelem, mert a világ folyása persze kevésbé igazolja őket. De ettől ez nekem mégsem lesz vonzóbb hozzáállás, pedig milyen egyszerűen lehet vele a fórumon sikereket elérni... ;)


nevemfel
(senior tag)

Továbbra is szánalmasnak tartom az ilyen álszent, erőltetett moralizálást.


t72killer
(titán)
Blog

A franciák is az elszálló társadalmi különbségek miatt moralizáltak bő 200 éve, le is hullott utána néhány fő. Ruszkik szintén, 100évvel ezelőtt.

Tévedés ne essék, nem Lenint méltatom ezzel, csak rá akarok mutatni, hogy a felső 0.01% túlontúl gazdagítása miközben a melóst kib.sszák nem biztos, hogy csúnya következmények nélkül marad.


Feketelaszlo
(senior tag)

Mintha egy Boeing 737-képes pilóta nem tök ugyanúgy a felső 1%-hoz tartozna vagyon tekintetében.


nevemfel
(senior tag)

A CEO viszont a felső 1% felső 1%-a, tehát az osztályharc alapelvei rájuk is érvényesek. Fel a barikádokra, elvtársak! Mentsük meg az elnyomott pilótákat a burzsoá CEO-któl!


t72killer
(titán)
Blog

Nem a felső 1%-ról (éves kereset=60-150eEUR, egy normális világban ez lenne a társadalom 60-70%-a) beszéltem, ami kicsi szerencsével és soksok munkával-tanulással a parasztgyereknek is elérhető - pontosan ilyen a 40éves B737es pilóta, vagy az egyetemet végiggyűrt-fizetett szakorvos. A 0.01%-ról, ahova születni kell, nagy tételben lopni vagy lottón nyerni - és ahol adófizetéssel + hasonló halandóknak szánt kuriózumokkal nem találkozunk.

#30: hiába nyomod, nem kapsz kaját :P

[ Szerkesztve ]

üzenetek