üzenetek

hozzászólások


-Skylake-
(addikt)

"Ez a fejlesztés még mindig 14 nm"

Ezt amúgy egyre nehezebb komolyan venni. Gyakorlatilag az intelen kívül már nem maradt szereplő aki itt gyárt , könyörgöm , ipad 5nm SoC-al jött. Mi a szart vergődnek még mindig 14en ?


#16820480
(titán)

Ott van még a SMIC is :)


DraXoN
(addikt)
Blog

azért amikor egy gyár elkezd gyártani pl. 7nm-en, nem jelenti azt, hogy a régi egységeket kukázza.. sokszor azok mennek még 20év múlva is, mert lesz akikek akkár akkor kell... ma is gyártanak még 130nm-en is (és nagyobban).


Busterftw
(veterán)

A gyartastechnologia illetve az azt jelolo szam nem minden.
Nagyon sarkitva, ha a Rocket lake 2x olyan gyors lenne mint az AMD 7nm-en, akkor is menne a fujolas a 14nm-re?


pelgrim_v1
(tag)
Blog

Ezek a szó virágok amiket Abu mostanában lenyom :D

Kis off/kérés. Abu. Olvasgattam több helyen hogy ha nem ezer meg egy driveren és op rendszeren keresztül szólítanánk meg a hardvereket hanem közvetlen írnánk rájuk a programokat/játékokat mint az ős időben ezer meg egyszer többet érnének ezek a teljesítmények/ugyan az a hardver sokkal szebb játékokat lenne képes meg jeleníteni (volt valami angol cikk ami azt ecsetelte hogy x360 simán képes lenne xbox one x szintű grafikára, nem tudom ez mennyire igaz)

Erről nem lenne kedved egy terjengősebb és fél konyha nyelvre lefordított cikket írni? Miért veszik ennyi erő el a drivereken/op rendszereken keresztül, akkor miért használjuk mégis hogyan alakult át ez, hogyan működik stb

Engem érdekelne (és sokan érdekesnek is találnák szerintem) illetve a te cikkeid meg is szoktam naggyából érteni mert el magyarázod mi merre hány méter. Nem találtam erre vonatkozóan magyar cikket és a témában annyi a szakmai nyelv hogy az angol írások nem akarnak meg ülni


DraXoN
(addikt)
Blog

igaz, sokkal többet lehet kihozni ha közvetlenebbül programozzuk a hardvert. de ez igaz az xbox one x-re is, abból még többet lehet kihozni.

az ok, hogy miért alakult így, egyszerű: mert egyszerűbb. sokkal könnyebb programozni, cserébe a programok nagyobbak, lassabbak, de sokkal gyorsabban elkészülnek. nem mellesleg sok programozónak a mostani programozási szint is "kihívásokkal teli" és kérdéses a végeredmény minősége. De ha gépközelebbi nyelven kéne írni, lehet bele se kezdenének (biteket, és bájtokat számolni, "fejben tartani" mit és hova raktunk a memóriába, stb.)
A konzolok ettől függetlenebbül jobban kitudják használni a hardvert mint bármely pc a jelenlegi szinten is, mert "kevesebb a réteg" amíg a program kód lefut a hardveren egy PC-hez képest.


dokanin
(aktív tag)

Amíg egységes hardware-en fut egy szofver addig még el is képzelhető valami hardwarespecifikus kód, de ha ezer féle eszközön kell működnie, akkor csak valami magasabb réteg jöhet szóba. Nyilván senkinek sem éri meg külön külön minden eszközre leprogramozni valamit.


T J
(tag)

Mert nem egy fix konfiguráción kell futnia.
Vegyél 20 féle CPU-t, RAM-ot, Chipset-et, hangkártyát, 50-féle vga-t. Ezek szorzata adja meg a lehetséges konfigurációk számát. Olcsóbb 5x erősebb gépet megvenni, mint amennyibe a szoftver kerülne, ha minden variációra megírnák. A szoftver mérete is sokkal nagyobb lenne.


body007
(addikt)
Blog

Assembly

Nem egyszerű dolog - főleg a mai hozzáállással :N


Hellwhatever
(aktív tag)

Tapasztalatot gyűjtenek.

Abu is megmondta hogy az AMD előnye nem csak magából a 7nm-ből, hanem 2 generációnyi gyártási tapasztalatból áll.

Intelék is ezt tolják. ;]

[ Szerkesztve ]


carl18
(addikt)

130 nanométeres intel hiányzik már csak :D Jöhet az Skylake újra csak visszaportolva. Ez is egy fejjődés csak nem előre! :) De legalább lépnek valamit.


emvy
(nagyúr)

> Olvasgattam több helyen hogy ha nem ezer meg egy driveren és op rendszeren keresztül szólítanánk meg a hardvereket hanem közvetlen írnánk rájuk a programokat/játékokat mint az ős időben ezer meg egyszer többet érnének ezek a teljesítmények/ugyan az a hardver sokkal szebb játékokat lenne képes meg jeleníten

Hat ez nem igy van sajnos, a fordito jobban tudja, mint a programozo, az esetek jo nagy tobbsegeben.


Molyzsa
(aktív tag)

Akkor szerintem az azt jelentené, hogy a konkurencia architektúrája lényegesen rosszabb lenne és emiatt nem is lenne ilyen kiélezett a verseny (nem beszélve arról, hogy egy rossz terméket öngyilkosság lenne a legdrágább csíkszélességre vinni gyártani).
De mivel nem a fenti dologról van szó, így akár az Intel is előállhatna egy sokkal hatékonyabb architektúrával a jelenlegi 14nm-en, de gondolom ennyit tudnak belőle kihozni...


DraXoN
(addikt)
Blog

Nincs ingyen a "jobb" architektúra, kíváncsi leszek mekkora lesz fizikai kiterjedésben az "új mag".. eléggé esélyes, hogy nem kicsit nagyobb cpu magonként.
Nem véletlen, hogy IPC növekedést csak jelentősebb gyártástechnológiai fejlődéssel együtt szoktak jellemzően meglépni. persze gyárthatóak lehetnek akár a 400-500mm2-es chippek is, csak ahhoz nagyobb foglalat kell, és az órajelekben kérdéses mit is tudna nyújta (nem mellesleg igen drága lenne gyártani).

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Ha közvetlenül kezelnék a programok a hardvert, visszajönne az időszak, amikor egy rosszul megírt program magával rántja az egész OS-t. Képzeld ezt el, amikor az üzleti kritikus szerver lefagy, mert a programozó nem gondolt egy előforduló kondícióra - üzletmenet leáll, adatvesztés, tomboló ügyfelek, kapkodva elvégzett visszaállás...


Alogonomus
(őstag)

Az AMD kijött 2018 márciusban az X470-es chipsettel, ami megfelelő processzor esetén már alkalmas lehetett a PCI-E 4.0 használatára, majd 2019 júliusában az x570-es chipset már saját erőből nyújtotta a PCI-E 4.0 szolgáltatásait.
Intel kijött 2020 közepén a 400-as sorozatú alaplapokkal, amelyek közül a csúcsváltozat egyes prémiumkivitelű példányai állítólag megfelelő processzor esetén képesek lehetnek majd a PCI-E 4.0 szint biztosítására. Intel bő 2 évvel lemaradt ezen a téren az AMD mögött, és az 500-as sorozatú lapok esetén is csak remélhető, hogy érkezik a chipset szintű PCI-E 4.0 lehetőség.


arn
(félisten)

nem tudom meddig kinlodnak meg... 5-7 nanon kellene mar a procijaikat gyartatni, ok meg gyartsanak chipseteket, vagy barmi mast a 14 nanon.

a masik "fantasztikus" dolog, hogy sajat hibajukbol ragadtak itt, ennek annyi elonye van, hogy magas orajelet tudnak elerni, de mivel masban nem tudnak elore lepni, marad a jatekok alatti hypeolas, es a piac beragadasa ezen a szinten, ahelyett, hogy keresnek a megoldast a sokmagos procik kihasznalasara jatekok alatt. csak remelni tudom, hogy az amd itt is lelepi oket, es nem lesz mar erv az oskovulet gyartastechnologa mellett.


M@cika
(őstag)

Igen.
(Mellesleg nemhogy nem gyorsabb a kék versenyző, hanem jóval lassabb.)
Persze senkinek nem kötelező kék vagy piros vagy bármilyen procit venni.


-Skylake-
(addikt)

Részemről akkor is. Nem a sebessége érdekel , sebességgel a 10900-nak sincs a világon semmi baja, rohadt gyors. Nem optimális , ennyi. Kisebb csíkszél mellett azonos teljesítmény kisebb fogyasztás mellett érhető el. Engem ez érdekel , és nem , nem a villanyszámla miatt , hanem mert az az optimális. Az optimális érdekel. A 14nm egy elavult technológia , ennyi. Van jobb és mivel az Intel még mindig mások fölé áraz elvárnám, hogy a több pénzért a még jobbat kapjam. Ne egy 10 éve reszelgetett technológiát. Számtechbe ami elmúlt 5 éves az kb halott. 5 éve sata ssd 500MB/s , ma pcix4 ssd 6000MB/s. Konkrétan nagyságrendi a különbség , senki ne akarja megmagyarázni, hogy 2020-ban csúcs terméket 14nm-en gyártani az legit. Nem az.


pelgrim_v1
(tag)
Blog

De amúgy mi az ami ennyire visszafogja a teljesítményt a drivereken/ os en keresztül?


emvy
(nagyúr)

Alapvetoen a driverek es az OS nem nagyon fog vissza semmit.


Lacika112
(aktív tag)

"14 nm-es gyártástechnológiát" tehát az 5+ éves cucc átnevezve

"jócskán vissza lettek vágva az L2 és L3 gyorsítótárak" tehát míg az egyik növel a másik gyártó csökkent

"Az LGA1200-as foglalatot használó platform fő előnyét az 500-as vezérlőhidak adják"
Cserélj lapot hogy elérd amit a konkurencia évekkel ezelőtt

"A HEDT területre a következő év első felében az Intel nem hoz semmit"
UHedt után Hedt vonalról is kivonul mert nem találják a zen 1 óta a fiókkulcsot ahol a mindent vivő terveket tartották.

Tényleg nagyon marhának kell lenni aki ezt megveszi..... :C


arn
(félisten)

allitsd be 65 wattra. akkor nem lesz olyan gyors :D


GhostRider93
(tag)

Ennek a cikknek is jó a címe :) mint a tigris tigris :)


Dr. Akula
(nagyúr)

Ja, csak visszajönne a DOS korszak, ahol GUS-al ment a program, SB-el meg nem, és ennyi, ha az volt neked akkor helló... Nem hiányzik ez már. Nem jó út a közvetlen programozás, hiába lehet jobban optimalizálni.

(#6) DraXoN: ASM-ben se kell fejben számolni, vannak függvények, változók (memóriahely címkék). Viszont akkora lesz a kódod, meg annyi hibalehetőséggel, hogy még 10 év múlva is debzggolni fogod. Nem véletlen hogy drivereken (már amelyiket nem simán C-ben lészítik) és néhány beágyazott gyors rutinon kívül már semmit nem írnak benne. Anno, azokra a (mai szemmel) rövid kódokra még elég volt, ma már semmi nem készülne el benne a határidő 10x-esére se. Meg aztán azt portold át más platformra... :D Konzolon igaz hogy nem kell foglalkozni más hardverrel, de nem is szempont hogy a következő generáción is fusson. Most épp igen, de az is inkább csak véletlenül, mert nem találtak az AMD-nél jobb architektúrát. Régebben minden generáció tök más volt, nem is volt átjárhatóság, buktad a régi játékaidat. Pc-n meg előveheted a 20 éveset is.

[ Szerkesztve ]


Busterftw
(veterán)

A TSMC 7nm-en mar 2017-ben ramot gyartott.
Tehat akkor az AMD 3 eves gyartastechnologian nem reszel?
Ryzen 2-3 7nm, jovore lehet megegyszer azon lesz. 3 generaciot akkor ok nem reszelgetnek?

Ertem mit akarsz mondani, csak kicsit szerintem tul van reagalva.

[ Szerkesztve ]


arn
(félisten)

az amd egy eve van 7nmen, az intel 6 eve 14nmen... ez azert eleg nagy differencia.

csak viszonyitaskent: a 90es evekben ennyi ido alatt kinyomtak a pentium-p2-p3 generaciokat, az orajelet tobb mint 12xre emelve, ket teljesen mas architekturara alapozva.

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Mondjuk az mókás volt, amikor a 6 MHz-es XT-re fejlesztett diggert elindítottad a 286-oson...


emvy
(nagyúr)

Mondjuk ezek nem igazán összevethető számok.


arn
(félisten)

melyikek?


emvy
(nagyúr)

7 vs 14


arn
(félisten)

az amd ketszer annyi magot belepaszirozott ugyanabban az idoben, alacsonyabb fogyasztassal. ez szvsz eleg kulonbseg.


Lacika112
(aktív tag)

anno összevetették a 32nm et a 14 nm el.....
Ha akkor fer volt most is az....

ja hogy most a 2x különbség a másik oldalon van? :C


emvy
(nagyúr)

:C :R :W :Y :C


DextyPremium
(tag)

Illet volna már a mostani szériával 4.0-át hozni...


emvy
(nagyúr)

"Another metric, probably worth closer consideration is transistor density, as revealed by the chip fabricators. Intel 10 nm and TSMC 7nm processes both produce dies with approx 90 million transistors per sq millimetre. Moving forward both Intel and TSMC are targeting approx 150MT/mm² for their upcoming 7nm and 5nm processes, respectively."

Az Intel kb. 1 generacio hatranyban van.

Ettol meg VerLacika eloszthatja az egyik szamot a masikkal, es tapsikolhat, de ettol okosabb senki nem lesz :)

[ Szerkesztve ]


hokuszpk
(nagyúr)

ja.
volt par ilyen jatek. az a ruhaszaritokotelenugralomacskas ize pl.

[ Szerkesztve ]


hokuszpk
(nagyúr)

"De amúgy mi az ami ennyire visszafogja a teljesítményt a drivereken/ os en keresztül?"

az, hogy az os definial egy virtualis hardvert, ennek adja a parancsokat.
a driver os fele nezo resze fogadja ezeket a parancsokat, es atforgatja az alatta levo hwnek. ez egy kis teljesitmenyvesztessel oke, mert a vasakat probaljak ugy tervezni, hogy nagyjabol megfeleljen a virtualis reteg igenyeinek.
viszont egy ido utan elavul, mert nem koveti le a hw fejlodeset, olyankor mar korlatozza az elerheto teljesitmenyt. lasd pl. a dx11 -ben az egyszerre kiadhato rajzolasi parancsok maximuma, ami ellen kezdett lazadozni az AMD, aztan jott is a DX12.


Lacika112
(aktív tag)

"meg VerLacika"

Dehogy verlek édes fiam, aki olyan hülye megverném azt már csak azért se bántom mert annyit kapok érte mint egy normálisért :R

(kicsit olvasgass vissza majd feltűnik ~hete? egyik cikknél pont bekommenteltem a képet hogy elvben ugyan akkorák mégis sokkal többet zabál az intel féle és kevesebb mag fér bele)

Az egy generációt pedig erősen lehet vitatni, hiszen még mindig két utas gép nem veri le az amd egy utast....... :R


Sinesol
(veterán)

"a szóban forgó processzorok beszerzéséhez kisebb fajta csodára van szükség."

Inkább az a kisebb fajta csoda, hogy egy szakíró nincs tisztában a tényekkel és csak tolja a hülyeséget. A csodától azert elég mesze van az, ha még random magyar boltokban is megvásárolhatóak az emlitett procik. [link] [link]

[ Szerkesztve ]


valakky
(aktív tag)

hát, bármelyik ilyen cikknél borítékolni lehet, hogy a tartalmatlan intel fikázást lehet tőled olvasni kilóra, amivel nincs is baj, egy bizonyos szint alatt úgyse lehet már egy bizonyos szint fölé menni.
érteni mondjuk nem értesz hozzá, csak kb. mintha a tescoban lennél árufeltöltő, de megszakérted a cég logisztikájától kezdve az egész menedzsmentet.
de az egy kicsit gáz, hogy arról a szintről, aki szívesen olvassa abu cikkeit és csügg rajtuk, olyanoknak próbálsz beszólni, akik gyanítom még értik is amit írnak.


Lacika112
(aktív tag)

Örülök hogy így követsz :R

Ha így van akkor miért hagyod ki mikor megemlítem drukkolok az intelnek?
A személyeskedő részedre nem kívánok reagálni ha nem haragszol, ha haragszol akkor se.
Nem kötelező olvasnod a véleményem igaz? (már le is tilthatsz ha igényed van rá)
Köszi még egyszer hogy így követsz :R ha egyszer "tesco árufeltöltő" leszek majd nyitok valami csatornát és követhetsz ott is.........

Holnaptól csak és kizárólag gyönyörűeket fogok mondani az intel vergődésére mert látom nagyon érzékenyen érint, kellemes álmokat, szép kék éggel. :W


-Skylake-
(addikt)

Amúgy fél éves a cikk amit linkeltél.


Sinesol
(veterán)

Ez igaz, viszont a cikk aktuális helyzetként tálalta a dolgot.

Amugy csak kimásoltam a sort a hivatkozással együtt, nem volt külön szándékom linkelni a cikket. Szóval ja, az éán hibám, ha félreérthető. :B

[ Szerkesztve ]


LGG555
(aktív tag)

Elég felháborító hogy 10 ev után is benyelik egyesek ezeket az Intel átnevezéseket, engem nem annyira zavar de fenntartanak egy kamu céget akik évek óta abból élnek hogy különböző tavak nevét adják ugyanazon hardverhez.


ati3x
(senior tag)

Az még hagyján, de majd minden új "lake"-hoz új alaplap is kell... :))


Busterftw
(veterán)

Hat ez erdekes, en tesztekben es specifikaciokban mindig talalok a "lakek" kozott kulonbseget.
Ajanlom inkabb az AMD procikat ha az Intel felhozatal nem tetszik, felesleges ezen rugozni.

[ Szerkesztve ]


LGG555
(aktív tag)

Mennyit, úgy 3% -ot, mert azokban a tesztekben amit nem az Intel fizet kb ekkora előrelépés van, nekem is volt I5 procim de ami sok az sok, lassan kihozhatják a Lucky Luke processzort is az sem lesz nevetségesebb. .

[ Szerkesztve ]


Busterftw
(veterán)

Jo, hat nem kell Intelt venni, ott az AMD.
Felesleges asztalt csapkodni egy termek miatt, amit nem kotelezo megvenni.

üzenetek