üzenetek

hozzászólások


dchard
(veterán)
Blog

Természetesen igen.

Persze az más kérdés, hogy ha 2,4-re hangolt az antenna akkor az 5gigás sávban tűnik el 1-2dB, ha meg 5gigára van hangolva, akkor meg fordítva, de ettől függetlenül teljesen hibátlanul működik, ennyi nyereség csökkenés meg nem számottevő, amikor a falakon vagy interferi miatt több tíz dB tűnik el.

Megjegyzem: elég sok hálózati technológia alapja a frekvenciaosztásos multiplexelés:

1. wifi
2. kábelnet
3. adsl
4. mobilszélessáv
5. optikai hálózatok

igazából így végiggondolva nem tudok olyat mondani, aminél nem használják :)

Dchard


Oliverda
(félisten)
Blog

Értem. Vajon eddig ezt miért nem alkalmazták WiFi routereknél? A Netgear például jellemzően teljesen két külön részre osztotta a 2,4 és 5 GHz-et.


dchard
(veterán)
Blog

Szerintem eddig azért volt külön, mert:

1. Amíg nem volt N-es szabvány, nem volt MIMO-sem, tehát az egyik diversity ágból lehetett csinálni külön antennát.
2. A diplexerek néhány éve még elég drágák voltak, talán egyszerűbb volt a két antenna.
3. Most viszont amikor mindkét rádió 3x3 MIMO-t tud és így összesen 6 antenna kéne külön hajtás esetén, már lehet jobban megérte a diplexerek használata.

Dchard


dchard
(veterán)
Blog

Kis áttekintés, csak hogy lássátok hogyan lett az 54megás 802.11g-ből majd gigabites szabvány:

1. Az első 802.11g-ben egyetlen csatorna volt 20MHz-en maximum 64QAM modulációval, ez tudott 54megát.

2. Ehhez képest az első N szabvány 150megát ígért. Ezt kétszer akkora frekvenica sávvan (40MHz) érték el, illetve azzal, hogy bevezették a 3/4-es mellé az 5/6-os - tehát kisebb redundanciát tartalmazó - hibajavítást. Illetve bevezetik a short GI-t (800/400, rövidebb adási időköz kisebb lefedettség mellett).

3. Ezután jött a 2x2MIMO, amivel a 150megabit a duplájára nőtt.

4. Jött a (valódi) 3x3MIMO, amivel 450megánál járunk.

5. Aztán jött (inkább jön) a 802.11ac, ami mit csinál? Nincs új a nap alatt, semmi forradalmira nem számítsunk. Eygszerűen tovább növelték a freki sávot 80 illetve 160MHZ-re úgy, hogy képesek a 2,4 és 5GHz-es sávokat párhuzamosan használni akár egyetlen kliens oldali eszközzel. A MIMO-t természetesen megtartják.

Hát így lesznek gigabitet tudó wifi routereink.

Dchard

[ Szerkesztve ]


lujó55
(őstag)

Teljesen rendben van és még tetszetős is.
Na ilyen kell :C


benjoe1
(aktív tag)
Blog

Azt lehet tudni, hogy mikortól lesz vásárolható ez a router?
Az UPnP streamelés az DLNA-t is magába foglal? Tehát DLNA képes tv-vel ha az egyik usb portra egy külső vinyót csatlakoztatok, akkor az működne?
NAS funkció az mennyire műdödőképes? Nem használnám sokat, szerintem havi kb. 30 óra és egyszerre nem menne sok.
Mi az a funkció, amivel többet tud a TL-WR1043ND-nél?


dchard
(veterán)
Blog

Funkcióban annyival tud többet, hogy

1. 2 USB van rajta de ez egy aktív USB hubbal megoldható volt a 1043ND-n is.
2. Kezeli az 5GHz-es sávot is a 2,4 mellett párhuzamosan.
3. Valódi 3x3 MIMO-t tud, így a 2,4-es sávban 450megára gyorsul a rádiós interfész.
4. Várhatóan több ram lesz benne (64mega).
5. Várhatóan erősebb proci lesz benne.

Ha valaki torrentezik akkor a több ramot értékelni fogja, egyébként funkcióban nem tud többet, mivel Openwrt-vel eddig is bármilyen gyárilag nem támogatott funkciót be lehetett hekkelni (webcam, nyomtató szerver, torrent kliens, talán még DLNA kliens is van hozzá stb.).

Dchard

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Sajnos olcsó húsnak sokszor híg a leve.
Elviekben a 1043 sem rossz az áráért, de sok vele a probléma, állandóan ledobálja a WI-s klienseket, alapból keveset tud, openwrt-t kell rárakni, de a gyenge wifi-n az sem segít.
Asus WL500Gp-n sokkal stabilabb volt...


kzkz
(őstag)

1-wire megoldással hőmérők minden szobában, egy 8 portos kapcsoló, OWFS filerendszer telepítve az openwrt-re, így minden hőmérő és kapcsoló látszik fileszinten, csak írni/olvasni kell őket, úgy mintha egy txt file lenne. A verézlő programot én írtam bash scriptben, a kívánt és leolvasott értékek sqlite3-ban vannak. A 7 radiátor és a kazán külön kapcsol a beállított hétnapja, óra-perc, kívánt, valós hőmérsékletek függvényében. A radiátorokat az osztógyűjtőn elhelyezett elektromos termoszelepek zárják, amikor a vezérlés bekapcsolja őket. Mivel a router vezérli, ami netre kötött, így távolról is elérem putty-al, ha módosítani kell valamit a hőfokon. Web-es felületet nem csináltam rá egyrészt mert php 5.3 kellett volna, de még 5.2-nél tart az openwrt, másrészt, mert tök fölösleges lenne, mivel 1x beállítottam, azóta nem igen kell hozzányúlni max havi 1x, ha megyünk valahova, az meg hamarabb megvan update utasítással, mint a web-es felületen pötyögéssel...
Röviden ennyi :)

[ Szerkesztve ]


mutyi
(őstag)

Én is kedvelem a TP-Link cuccokat, utóbbi 1-2 évben az ügyfeleimnek is ezt szoktam javasolni, akik kedvező áron szeretnének jó cuccokat. Viszont azért vannak korlátjai ezeknek is. Haveromék pl. feltettek rá egy open wrt-t és sajnos nagyon nem működött jól, egyszerűen kevés memória volt a 940-ben és elfogyott. Gondolom más is belefutott már hasonló hibába. Persze nem arra vannak alapból,hogy a gyári firmware helyett másik rendszereket tegyünk rá, de azért erre is figyelhetnének, hogy vannak speciális igények :)


rviktor25
(aktív tag)

Openwrt oldalán egy emberke szétkapta, 550MHz -es Atheros 9344 SoC-ot talált benne és 128MiB ramot (két 64MiB-es modul)

@kenand: mi a bajod a 1043-as wifijével? :| stabilabb és gyorsabb mint haverom kétszer annyiba kerülő Netgearjének. (természetesen openwrt-vel, gyári fw addig volt rajta amig először hálózatra kötöttem és megnyomtam az fw upgrade-et :) )

[ Szerkesztve ]


Oliverda
(félisten)
Blog

A nem túl régi WNDR3700 már N-es, és abban is külön antennákkal oldották meg. Ez már 2x2-es, ha jól tudom.

A gigabitet tudó WLAN routerek valós átviteli sebességére azért kíváncsi leszek. Gondolom sajnos nyomába sem lesznek a gigabites LAN sebességének.

rviktor25: Fotót nem rakott fel róla?


rviktor25
(aktív tag)

Csak linkeltek fotót. Inkább feltöltöm ide, mert néha órákra nem jön be az oldal, ahonnan van.

[ Szerkesztve ]


kleinguru
(addikt)

Meglepődnél:)!

Nekem otthon 1043D van cat6 kábelekkel windows-os környezetben ~80MB/s másolok hálózaton, ami szerintem simán mehetne feljebb is, ha nem 5400-es vinyóra másolnék...

Szóval egész jó:D

[ Szerkesztve ]


rviktor25
(aktív tag)

Szerintem ő WLAN sebességre gondolt,
De még ha nem is arra, az 1043-as még WAN-LAN átmeneten se tud többet 25-30MB/s -nél :D

szerk: nem tudok helyesen irni....

[ Szerkesztve ]


kleinguru
(addikt)

Elnéztem, sorry:R!


dchard
(veterán)
Blog

1043ND giga-giga portok között 950-970Mbit/s-mal másolok.

Második állításhoz annyit, hogy a SoC és a rádió között gigás interfész van, tehát ott is leginkább a rádió lesz a szűk keresztmetszet.

A képek elég lófütty felbontúsúak, nem tudjuk mekkora flash van rajta, de az dícséretes, hogy 128mega ram van benne és a SoC is gyorsult. Jobban örültem volna 600-800MHz közötti sebességre, de így sem rossz.

Dchard


rviktor25
(aktív tag)

1. Én WAN-LAN átmenetről beszéltem (avagy routeolásról), nem a giga swith részéről, a switch az nálam is kihozza a 950Mbps-et. :D Ott bizony nem igazán fogsz 30MB/s -nél többet kihozni (~240Mbps)
2. Én nem mondtam, h a WLAN mennyit bír.
3. 8MiB flash van rajta


kenand
(veterán)
Blog

Csak annyi bajom van vele, hogy nem működik stabilan. Hiába N-es nem tudok vele video-t sem streemelni, nem stabil a kapcsolat.
Számos eszközömet ledobál. Open WRT van rajta, de az kell, pont azért vettem. (kell a transmisson) Ezt az Asus WL500-P simán tudta, ott egy idő után legyengült a trafó és nem bírta ellátni táppal a HDD-t, ezért váltottam, de teljes mértékben nem vagyok elégedett.
Video streemelést egy TP-link Home plugg adapterrel oldottam meg, a névleges 200 megabit 30%-t tudja (biztos hosszan megy) , de a vidio streemelés így is jó -wifivel ellentétben.

Szóval ha tudná mind azt amit ígér, elégedett lennék, de az instabil WIFi elszomorít....

[ Szerkesztve ]


Blaise
(veterán)
Blog

Jól néz ki, jó a specifikáció is, reméljük tényleg ennyi lesz az ára.

üzenetek