üzenetek

hozzászólások


Konflikt
(addikt)
Blog

koszi az irast.. egyszer ugyis beszerzek egy fullcsoves Marshall fejet :)


buherton
(őstag)
Blog

Mindössze 2,2 kg.

Amiből 2 kg a toroid trafó :D .

Gratulálok a cikkhez! Teljesen korrekt lett :R .

Annyit hozzá tennék, hogy az elektron csövet elsősorban azért használták/használják, mert nagy a bemeneti impedanciája, és teljesen lineáris az átvitele, ezért előerősítőnek kiváló, ahogy itt az első fokozatban is látható. Viszont végerősítőnek (a jelenlegi megoldást nem tekintve) nem célszerű használni, mert a nagy áram, és a fűtés viszonylag gyorsan tönkre teszi a csövet.

Szakmabeli vagy?


nzozz
(aktív tag)

Nem rossz kis szerkezet. Gratula!
Én majd egy egyszerű DAC -ot akarok építeni, elektroncső nélkül, valószínűleg PCM IC -vel, olcsón, egy JLH fejhallgató erősítő mellé.


Alchemist
(addikt)

Szép munka, de ha már ilyesmibe belevágnék, inkább digitális erősítő lenne, PWM kimenettel a hangfalra... a hangminőség így csak a hangdoboz karakterisztikáján múlik.


Muki94
(aktív tag)

Hasonló, házi készítésű kütyüvel rendelkezem, csak itt a DAC egy jó öreg TDA1541,a receiver DIR9001, előfokozatként pedig (magyar!) Tungsram ECC83-ak vannak.
Alchemist: A D-osztályú végfok sohasem lesz igazán HiFi (audiofilt nem is merek említeni)
Ajánlom megépíteni a FETishizator nevű kis kapcsolást, nálam lassan átveszi a csövek helyét a FET....

[ Szerkesztve ]


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Köszi mindenkinek!

buherton: Igen, az. Amúgy van egy pcl / ecl86 SE erősítőm is, annak is most készül a végleges verziója, majd róla is lesz cikk. A nagyobb végcsöveket nem ismerem, de ezek a "tévés" erősítő csövek nagyon bírják, napi szinten 6-10 órát be volt kapcsolva az elmúlt kb. másfél évben, pedig csak az isten tudja már hány órát mentek, javarészt vásárban a sok szemét közül vettem meg őket.
Szóval az ő élettartamuk és a max 500Ft-s áruk elég jó. :)

Alchemist: állítólag sokat fejlődött az a technika az elmúlt pár évben, de valahogy ódzkodok tőle, a "lelket" hiányolom belőle. Azt a kellemes érzést, mikor csak bámulod a szépen izzó csövet és hallgatod a zenét.

[ Szerkesztve ]


KAMELOT
(titán)

Milyen jó kis cucc lett. Még vannak olyanok akik szeretnek babrálni ilyenekkel! :)


ViZion
(félisten)
Blog

Gratula! :R
Nem is tudtam, hogy ilyesmikkel is foglalkozol :U
Meghallgatnék egy ilyet, bár nem vagyok nagy zenehallgató, csak kíváncsi.


kovgab
(aktív tag)

igazi jóság lett :C


Lomha 8V
(addikt)
Blog

Aztarohadt. Nem sz*rral gurigáztok, nagyon jó cucc. Köszi a cikket! :)


Patice
(nagyúr)
Blog

Grat a cucchoz! Igényes munka, korrekt leírás. Egyszer ráfülelnék. :))


buherton
(őstag)
Blog

Ön magában ezek a csövek egészen biztosan sokáig fogják bírni, mert kis áramokról van szó. Nagy csöveknél az áram teszi tönkre a techinkát. Folyamatos elektron sugárzás megteszi a dolgát a katódon.

De mindenesetre komoly egy cucc az biztos! :R


Speeedfire
(nagyúr)
Blog

Gratulálok, nagyon jól összerakott cucc lett! :C


#16939776
(nagyúr)
Blog

E88CC ipari cső Min.10K óra élettartammal, jó hogy bírni fogja.

Másrészt ne írjuk már le szegény végcsöveket, mintha alkalmatlanak lennének arra a feladatra amire tervezték őket. Egy asztali erősítőben ésszerű Bias beállítás mellett 5-8 évig röhögve elmennek, évente 1x rá kell nézni a munkapontra. Szerintem nyújt annyi élményt mindezekért cserébe, hogy ki lehessen bírni.

[ Szerkesztve ]


Jim Tonic
(nagyúr)
Blog

Kicsit sajnálom, hogy nem lett belül "szép", de alapvetően nagyon tetszik a projekt. A toroidnak nem terveztél komolyabb árnyékolást? Nincsen áthallás? Elég közelinek tűnik.
Magam is erősítő építés előtt állok, de nem gondolkodom elektroncsövekben. Vannak egész jó árú, jó paraméterekkel rendelkező erősítői a Texasnak, azokból szeretnék összerakni egy saját projektet.
Tervezem én is, hogy felrakom ide, csak kissé időhiányban szenvedek. Van előtte még egy robot projektem. :)

[ Szerkesztve ]


weiss
(addikt)
Blog

Mennyit fogyaszt?


JoeYi
(őstag)
Blog

egy fadobozt érdemelne :)


vodkaboy22
(addikt)
Blog

Nagyon jó cikk! :) Ügyes és köszönöm az utsó sort!

Gratulálok szép is jó is de a legfontosabb élvezed is. Már csak egy tanácsom van. mivel szememben tökéleteset építettél. Szerez egy jó fejhallgatót is amit ezután hosszú évekig szeretni fogsz a kis cuccossal :R


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Per pill egy ilyenem van: [link], ez régi de jó. Majd egyszer szerzek egy komolyat, de most más prioritások vannak és még mindig jobb, mint az átlagos kommersz fejhallgatók. Ez még az "igazi" Sony. :)

JoeYi: gondoltam rá, de sok melegedő alkatrész van benne és egyszerűbb volt ezt a kész dobozt megmunkálni, ráadásul még szép is a maga módján. Dolgoztam már fával hangdobozok építésénél, de most azt nem akartam.

weiss: tippre 20-30W körül lehet, de majd hazahozom a lidlis fogyimérőmet, aztán megnézem.

Jim Tonic: nem különösebben foglalkoztat a belső szépség, az az igazság hogy éppen csak elférek a dobozban. Pl. CLC.. elvű szűrés lenne benne a CRCRC helyett, ha lenne hely egy fénycső fojtónak, de nincs. :)
Milyen TI cuccban gondolkodsz?

ViZion: az a jó, hogy egy botfülű ember is hallja a különbséget pl. ez a cucc, meg egy átlagos hangkari között. Nekem sincs semmi zenei tehetségem vagy vájt fülem. :D

Többieknek: köszönöm mindenkinek!


ViZion
(félisten)
Blog

Jah, én sem vagyok zenész vagy ilyesmi, nem őrülök meg akkor sem, ha flac helyett normális MP3-at kell hallgatnom... Ettől még a minőség -főleg a hiánya- érdekel. A DIY projectek is érdekelnek, csodálom, ha valaki rászánja magát, mert levenni a polcról egyszerűbb. (ex)Műszerészként meg belelátok annyira, hogy ehhez azért kellett a netet bújni, matekozni pár napot... Szal respect :R


Jim Tonic
(nagyúr)
Blog

Én megszállott vagyok, inkább nagyobb ház, de belül is mintaszerű. Nyákkal, mindennel. Persze úgy 5x tovább tart. Ezt néztem ki.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Hát nem egy bonyolult cucc ez az IC! :N Nekem nincs ilyen nagy teljesítményre szükségem, a csöves szobai erősítőm 4 csatornája csatornánként 1.5-2W között van, az elég bőséggel a panelban arra, hogy a még torzítás nélkül elérhető hangerő miatt telefonáljanak át a szomszédból, volt már rá példa. :D

Most még egy 78-as építésű Pio szépséget [link] fogok felújítani kezdve azzal, hogy dobom kifelé belőle a quad405 paneleket, valszeg ez a JLH kapcsolás [link] kissé módosított verziója megy majd bele. Meg kell majd bele rendes tápszűrést építeni, stb.

A mindent nyákra dolog meg jól hangzik, csak bazi drága ha rendes nyákot szeretnél csinálni. Az erősítő és a DAC rész kapott nyákot, de a tápkör pár alkatrészének totál felesleges, oda bőven jó az hogy próbanyákon van összerakva, amit lefújok nyákvédő lakkal. Szép vastag réz réteg van a sávokban benne, pont olyan jó mintha nyák lenne.

ViZion: ha egy mód van rá, én flac-et hallgatok, még mobiltelón is hallható a különbség. Amúgy itt számolgatni túl sokat nem kellett, kicsit a táprésznél a lemerítő és visszajelző alkatrészeknél, de az erősítő maga nem igényelt átszámítást.

Ahol számoltam sokat, az a fentebb említett szobai csövesem, mert nem voltam megelégedve a neten található pcl86se rajzokkal. Jellemzően nem vonali szintre voltak méretezve, így az előfok nagy erősítését rögtön egy potival leosztott jellel kellett ellensúlyozni, totál feleslegesen. Megtaláltam a cső részletes adatlapját a neten, az alapján tudtam mekkora Vpp jelet visel el a végcső, így abból számoltam vissza mindenfélét és jó is lett, mert osztó nélkül lehet a vonali szintre kötni.


zsirfecske
(addikt)
Blog

bakker sony mdr cd450-em van még megörököltem régről, nem is tudtam hogy 20+ éves. mondjuk a műbőr részét idén varrtam újra hasított bőrrel kézzel mert elmállott, elég egyedi lett.

amúgy grat a csöveshez, ezekhez egyáltalán nem értek de tetszik hogy ti ennyire :)


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Az enyémen is szétmállott a bőr már régen, de a szövet része megmaradt, azt csak meg kellett varrni pont mint neked. Most olyan mintha így készült volna el. :D

Amúgy a csövekhez én sem értek eléggé, nem abban a világban nőttem fel. Amit tudok, azt kérdezés meg utánaolvasás útján szedtem össze.


vinibali
(őstag)
Blog

szép munka.
bár én nagyon fafülüként nőttem fel, sosem használtam az integrált Realteken kívül mást, viszon az elmúlt hónapokban volt szerencsém egy AD8066-os Xonarral nyomulni. tegnap kivettem a gépből és hát húú elég fapados így a hangzás.
egy sony erősítő mellé is van értelme használni? mert véleményem szerint a DAC és erősítő-n gyengül a hang minősége. szólhat szépen egy jó erősítőn a gép digitális kimenetéről?


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Van értelme a DAC-ot használni, mert így csak a végerősítőt cseréled ki az AD8066-ról a szobai erősítőre. Ha jó a dac, akkor mindenképpen előrelépés ahhoz képest mintha csak bedugnád az erősítőt a hangkártya kimenetére.


bear_
(aktív tag)

Egy kis okosság:
DAC-ot lehet rendelni a TI-től ingyen, illetve nyákot tudtok olcsón csinálni, csak lézernyomtató kell hozzá meg tojáspapír.

Amúgy szép munka, nálam is tervben van egy csöves erősítő készítése, konkrétan [ez], igaz ez hibrid.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Csak a nyomtatós nyák nem lesz jó SMD-re, mert a kellő pontosságot nem éred el. Meg rendes via megoldás is problémás.


buherton
(őstag)
Blog

Köszönjük szépen... Egyszer nem volt elég, hogy minden amerikai gyártó betiltotta a minta küldést, mert annyit rendeltek itthon? :W Sokáig fentartották ezt a korlátozást a hasonlóak miatt, mint te! Igen lehet ingyen rendelni, de nem azért, hogy aztán otthon abból építsünk mindent, hanem azért, hogy ha ki akarsz valamit próbálni, mert kell a fejlesztéshez, akkor legyen.

Évek óta ismerem ezt a lehetőséget, de eddig csak egyetlenegyszer vettem igénybe, de akkor tényleg elengedhetetlen volt. Kérlek ti is felelősségteljesen használjátok ki ezt a lehetőséget.


buherton
(őstag)
Blog

A túrót nem jó :D . Van aki olyan tökéjre vitte a dolgot, hogy a TQFP100-s tok két lába között hozott ki vezetősávot. Igaz otthon ezt nem tudtam elérni, de egy TQFP100-as tok nem probléma, és be is forrasztható. A via viszont macerás ez tény.


nézzbe
(aktív tag)
Blog

Gratula ! Szép munka :R


bear_
(aktív tag)

Azért szüntették meg a lehetőséget, mert egyesek 10es tételben rendelgettek. Attól, hogy rendelsz egy mintadarabot, nem fogják megint megszüntenti.

CPT.Pirk: Nálam teljesen OK volt. Igaz volt ahol bele kellet javítani, de szerintem teljesen elfogadható minőséget lehet vele készíteni. via-hoz én se használnám.


Jim Tonic
(nagyúr)
Blog

Nem is kell, hogy bonyolult legyen. :) Mivel annyira én sem szeretek nyákot készíteni, nem is szoktam több oldalassal próbálkozni. Az egyoldalas megoldásokra meg nem tudsz túl sok minden pakolni, és azt sem sűrűn.
Pl. DAC-ban egyelőre nem is gondolkoztam, bár azt is jó lenne belerakni, de akkor már kellene bemenet-váltó is, stb.

Gyönyörű a Pana. A sajátomhoz is szeretnék valami alumínium frontot.

Semmit nem zavar be az, hogy a toroid ennyire közel van mindenhez?


hcl
(félisten)
Blog

Grat, ez jó lett :) A cucc is, és a cikk is. :R :C


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Jah a trafó, elfelejtettem válaszolni. :) Van egy bejáratott trafó tekercselő ismerősöm a HE forumából, ez is az ő munkája, tudja hogy kell úgy méretezni, hogy ne legyen túlgerjesztve a vasmag, így nem igazán fog szórni. Semmilyen hallható jele nincs hogy közel lenne a trafó és a toroid maga sem ad búgó hangot.

Ha esetleg akarsz egy ilyet építeni, van még egy beültetetlen nyákom, kb. csak a körítést kell megoldanod.

bear_, buherton: No én nem vagyok jó a vasalásos a technikában, viszont már sikerült pixeles nyákot csinálnom vele. :DDD Melóhelyen egyik kolléga is csinálja az otthoni nyákmarást, de 0805 alá még ő sem tudott lemenni a vasalásos technikával.
Átvilágítós +20 -as technikához meg nincs cuccunk. Szóval marad a proto gyártás az eurocircuitnél, vagy a próbanyák és lakk.

nézzbe, hcl: Thx!

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Én vasalok, de nagyon macerás, és a vékony fóliák még nagyon nem mennek.


buherton
(őstag)
Blog

A toroidot nem csak azért szeretik használni, mert kisebb vasmag kell, mint az EI trafókhoz, és emiatt kisebb az egész, hanem mert gyűrű alakú és a tekercsek teljes egészében befedik, így minimális a vasmagon kívüli mágneses tér.

Nekem hatalmas szerencsém volt, hogy egy nagyon jó nyomtató fogtam ki, mert pont annyi tonert tesz rá, amivel nagyon könnyű dolgozni (nem mar bele a hidrogénperoxid, de a vasalóval csak nehezen nyomható szét). 600 x 600 px-es ajánlott a vasaláshoz, szerintem neked csak 300 x 300 px-es, ami okozhat pixeles vezetősávot.


buherton
(őstag)
Blog

Vékony vezetősávokat én sem szoktam használni csak, ha nagyon elengedhetetlen és csak olyan hosszan, ami elengedhetetlen. Például ha nem akarok viát, akkor a DIP tok két lába között kihozok két vezetősávot, de azok csak a DIP között vékony csak, előtte utána olyan széles, amilyen széles csak tud lenni. Nálam így a minimális vezetősáv méret az 10 mil a minimális távolság valamivel kevesebb.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Ez inkább nagyobb, mint amekkora kellene. Szándékosan túl lett méretezve, de az csak jó. :)

A cikkben említett barátom ugyanilyen erősítőjét egy hagyományos trafóval csináltuk meg amit egy régi csöves rádióból bontottam ki. Az méretre érezhetően kisebb ennél, de neki a doboz is egy számmal kisebb, így pont olyan közel van ott is a trafó mindenhez, de az sem okozott semmi gondot.


hcl
(félisten)
Blog

Én is viszek ki DIP lábak között, de ott már szoktam kapirgálni tűvel a szál és a láb között...


eric.cartman
(senior tag)

"A D-osztályú végfok sohasem lesz igazán HiFi (audiofilt nem is merek említeni)"

Ugye csak viccelsz?!
Ez a kijelentéses kb. 15-20 évvel ezelőtt állta volna meg a helyét.

Mára a D-osztályú erősítők messze nem csak audiofil, hanem high-end hangzást is képesek biztosítani. (ráadásul a jobbaknak a hangkarkarerük leginkább a legkomolyabb triódás erősítőkére hajaz /az előnyeit tekintve/)


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Na jah állítólag, de ki hallott szólni ilyen cuccot rendes hangrendszeren? A legtöbbünk azokkal a D osztályú szutykokkal találkozik csak, amit pl. házimozi erősítőbe építenek be és a doboz oldalán nagy betűkkel ki van írva: Class-D amplifier 10% THD, mintha valami előny lenne. :D (ez komoly, tényleg árultak így terméket)


eric.cartman
(senior tag)

Pl. én hallottam, ilyen zenél a kb. 6 milliós otthoni hifimben.

Előtte már volt jópár A-osztályú nagyvas, és több fullos csöves erősítő is.

Az torzítása 0,01% alatti

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Csak azok annyiba is kerülnek :S :(


eric.cartman
(senior tag)

senki sem mondta, hogy nem drágák!

Itt a D-osztály temettétek, pedig ez hülyeség - ennyi. :R


hcl
(félisten)
Blog

J, csak a realitás még mindig nem az a D-osztályú hangzás, amit azok tudnak. Kellő pénzből mindent ki lehet faragni frankóra (ld. pl. Porsche) , de elterjedni a gagyi fog. :(


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Az igen, nem semmi. Viszont nálunk a lakás 6 misi, nem a hangcucc benne. :D


eric.cartman
(senior tag)

vannak jóval olcsóbban is nagyon jó hangú D-class erősítők

A tévhit azért alakult ki, mert régebben - mikor még messze nem volt fejlett a D-osztály - akkoriban csakis hangosításra használták a magas hatékonysága miatt (>90%).
Most már vannak olyan, sokkal precízebb eszközök melyekkel profi és jó ár/érték arányú Class-D-s erősítőket építenek. Pl. a japán Flying Mole (stúdió technika)


eric.cartman
(senior tag)

a hat millával csak annyit akartam érzékeltetni, hogy a legkomolyabb minőséget is el lehet érni a D-osztállyal.

Pl. a Nuforce integrált olcsóbb erősítői (használtan ~150eFt-ért) kiváló ár/érték arányt képviselnek.

[ Szerkesztve ]


eric.cartman
(senior tag)

Ha pedig valaki "olcsón" akar építkezni (DIY), akkor például ezekkel igazán audiofil szintet lehet elérni: Flying Mole OEM modulok

[ Szerkesztve ]

üzenetek