[Re:] [weiss:] Bojler és hűtő készenléti fogyasztás - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


bazsi83vp
(senior tag)

Mondjuk ha télen csak 20 fokra fűtöd a lakást...

A hűtőben legyen 7 fok a célhőmérséklet, a bojlerban 60.
Nos, a difi ügye az első esetben 13 fok, a másodikban picit több, mint a háromszorosa. Az energiaminimumra törekvés már csak olyan, hogy minden egy hőmérsékleten akar lenni. Ha azonosak a szigetelési feltételek, akkor biza a példában szereplően a bojler háromszor annyi hőenergiát ad le a környezetének, mint amennyit a hűtő onnan felvesz. Úgyhogy annyira nem sok a bojler fogyasztása. :)

(persze még bejönnének torzításként, hogy a bojler melegítője azért némileg jobb hatásfokú, mint a hűtő Carnot körfolyamata, de szerintem hőmérsékletdifikből érthető, hogy miért van akkor is ennyivel nagyobb fogyasztása a bojlernek. Arról nem is beszélve, hogy ha kiengeded a meleg vizet, a helyére érkező hideg felfűtése sokkal több energia, mint azonos térfogatnyi környezetmeleg levegő ~7 fokra való lehűtése.)

[ Szerkesztve ]


weiss
(addikt)
Blog

Nem a hűtőhöz viszonyítva sokallom, hanem úgy önmagában, persze nincs tapasztalatom, hogy mennyinek kellene lennie, szóval lehet teljesen normális a dolog, inkább csak érdekességképp írtam.


bazsi83vp
(senior tag)

Bojlerral nekem sincs használati tapasztalaton, így google találat:
" 80 literes villanybojler 1200W fűtőszállal, melegen tartásra kb 1kWh energiát használ naponta. A bojler napi egyszeri teljes kiürülés esetén ( a felfűtési ideje kb 3,5 óra) még kb 4kWh fogyaszt."

Ugye nagy bojler az negy nagy felület stb., hogy a saját leírásomhoz kössem. Egyébként nézd/nézesd meg, hogy a fűtőszál semmiképp ne legyen vízköves. Az esetlegesen lerakódott ásványi sók elég jó hőszigetelők és igen durván rontják a felfűtés hatásfokát..
A hűtőhöz teljesen jó az a 21 watt óránként.


Krugszvele
(aktív tag)

Mivel nekem éjszakaira van kötve a villanybojler, ezért pontosan tudom, hogy
nyáron ~3500
télen ~4500

Ft körül jön ki a fogyasztása, 26,4 ft/kwh a vezérelt áram ára itt.

120 literes, kb 20 éves hajdú tartály. A fürdőben télen nappal 10 foknál nincs több, így a hőveszteség komoly lehet.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Több lehetőséged van a tartós költségcsökkentésre.

Nálunk a konyha átépítse okán nem maradt hely a nagy hűtőgépnek. Kikerült az udvarra, nomád körülmények közé. Nyáron 5-10 fokkal alacsonyabb hőmérsékletben van. Az elmúlt egy hónapban csalk a mélyhűtő része fogyaszthatott energiát. A hűtő része 6 fokra van állítva. A hőmérő szerint 5 foknál melegebb melegebb a belseje, november vége óta, legfeljebb egyszer volt. (Most kellene valami fűtést készíteni bele, hogy ne fagyjanak meg a benne lévő dolgok.)

Azon gondolkodom, hogy hőszigetelem egy rétegben. ez télen - nyáron segít.
A bojlernek sem árt egy réteg extra hőszigetelés, ha olyan helyen van, ahol nem számít a kinézet.


bazsi83vp
(senior tag)

Ebből az értékből akkor az illető ki tud indulni, a 10 fok az tényleg nem sok. Egyébként azt hittem még drágább a bojleros víz, de persze az se mindegy, naponta mennyit "vesz ki" belőle ez ember, mennyire vízköves stb.
Az általánosan igaz, hogy a vízköves fűtőcső, a rossz szigetelés és a nagy delta(T) egyaránt növeli a veszteséget. Ami a felhasználást illeti: úgyis kiveszi az ember ami kell a fürdéshez stb., azért van.

Összességében simán lehet olcsóbb neked így, mint picit felfűteni az adott szobát és ott tárolni a bojlert.


twollah1976
(őstag)
Blog

Ha valaki vette volna a faradtsagot es RTFM bojler.
Akkor ott bizony azt olvashatta volna, hogy a bojler kb. 40 fok koruli viz melegites eseten mukodik a legtakarekosabban.

Nem valami ocska bojlert kell venni hanem Hajdu bojlert.
Nem egy a bojlerbol arto szellemeket eluzo szakival beszeltem es mind a Hajdu bojlerre eskusznek.
Jo a hoszigetelesuk, olcso az alkatresz, kilukadni Hajdu bojlert meg nem lattak.

Mielott szarazon bevagnank a fillernek a lompost (gy.k.: filler prutykoles) azt is vegyuk figyelembe, hogy a bojlernak telen tobb energiaba kerul felfuteni a jeghideg csapvizet, mint nyaron a hugy meleget.

Nekem telen a vezerelt fogyasztasom 80 literes bojler eseten max. 86 kW volt, nyaron az atlag minimum 40 kW.
Nyaron lejebb tekerem a vizhofokot, feleslegesnek tartom a forro vizet a forrosagban, telen pedig feljebb csavarom.

Ha felfutes kozben sziszeg a bojler erdemes egy szakit kihivni aki eluzi az arto szellemeket a szerkezetbol (gy.k.: vizkotelenites), az arto szellem uzest kemeny vizes kornyeken erdemes surubben alkalmazni.

[ Szerkesztve ]


Narxis
(nagyúr)
Blog

Nálam idropi van, arra azt mondta a szaki, hogy azt nem szokták vízkötleníteni.


twollah1976
(őstag)
Blog

Az gázos, itt meg villanyrol van szo.


twollah1976
(őstag)
Blog

A kedves panaszkodo nem osztotta meg velunk a huto tipusat.
Igy eleg nehez okosakat mondani, hogy mi mennyi.

A huto fogyasztasa egy erdekes, osszetettebb dolog.
Milyen energia besorolasu a huto, hol van elhelyezve, "hanyason" van hasznalva a huto.

Nekem egy FAGOR FFJ 1574 LX hutom van, telen, nyaron 3-ra van allitva.
Ebben az esetben nem tudok pontos fogyasztasi adatokkal szolgalni.


bazsi83vp
(senior tag)

Azt is kéne legalább 2 évenként. Bár gázüzemű, de a hőátadás szempontjából ugyanúgy egy felesleges réteg a vízkő a fal és a melegítendő közeg között, aminek nem végtelen a hővezető képessége, vagyis hőterjedés szempontjából egy ellenállás. A fizikai jelenség az adott ennél a bojlernél is ugyanaz. :)


weiss
(addikt)
Blog

Panaszkodtam? WTF


#90088192
(senior tag)
Blog

Hello :)

A Víztározó rendszerű vízmelegítőnél, SZVSZ nincs értelme készenléti fogyasztásról beszelni, ahogy a hűtőgépeknél sem.
Mindkét esetben azt teszik amire ki lettek találva, vagyis az egyik hűt a másik fut, attól függetlenül, Neked szükséged van rá vagy sem.
Ami kivétel, az a fagymentesen tartás, de ugye az nyáron nem játszik, ergo ki lehet kapcsolni, ahogy a hűtőt is amikor nincs rá szükség pl télen ha olyan helyen lakik :R

Vagyis én nem értem tisztán miről is beszelünk?


Hieronymus
(addikt)
Blog

A készenlétet ez esetben az előírt üzemi körülmények, szabványon belüli eltérésnek megfelelő szinten belüli megtartásaként kell értelmezni.
A hűtőben tárolt élelmiszerek és a meleg víz előírt hőmérsékleten történő tartása.

Az üzemi körülménynek számít ha használják a meleg vizet és nyitogatják a hűtőt, élemiszereket ki- és behelyeznek.
Pistike kezet mos a nagydolga után és nem csak átkeni a törölközőre, a kezén lévő anyagot. Elmosogatnak néhány poharat, ...
Pistike éhes lesz és benéz hűtőbe. rövid tíz perces tanakodás után eldönti melyik felvágottat fogja csak félig megenni. Miközben a hűtő hőmérsékletét duplájára emeli. ...


#90088192
(senior tag)
Blog

Köszönöm, valami új, ismét :R

Bar Amikor valamire nincs szükség(elutazik az ember pl) akkor érdemes kikapcsolni. Ha meg egy teszt volt, annak jó, de nem reprezentál valós felhasználási körülményeket, inkább mennyi a minimum energia felhasználás ha csak hagyom őket menni, de nem veszem igénybe a szolgáltatást. Inkább összehasonlításra lehet használni, mennyire hatékony egy-egy berendezés ahogy értelmezem. :R


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Amikor valamire nincs szükség(elutazik az ember pl) akkor érdemes kikapcsolni."

Korrekt!

Az egyik szomszéd elutazott a családdal. Kuküldetés vagy valami hasonló dolog miatt. Lekapcsolták a fűtést, a radiátorok teljesen le lettek zárva. Talán tovább maradtak a tervezettnél, bár ez nem biztos.
Mire hazaértek, tavaszra fordult az idő. A biztosítójuk már fizetett az alattuk lakóknak. Az összes radiátort cserélni kellett. Szétfagytak a télen.

Szóval ésszel a takarékossággal, mert több kár származhat belőle, mint haszon.


weiss
(addikt)
Blog

A bejegyzésben leírtam, miért nem volt kikapcsolva. A 2. hsz.-ben pedig, hogy ezt csak érdekességképp osztom meg. Lehetőségem volt lemérni, megtettem, megosztottam. Elvégre ez egy fórum, sosem tudhatod mikor lesz másnak valami hasznos.


#90088192
(senior tag)
Blog

Hello :)
Ami kivétel, az a fagymentesen tartás, de ugye az nyáron nem játszik, ergo ki lehet kapcsolni, ahogy a hűtőt is amikor nincs rá szükség pl télen ha olyan helyen lakik :R

Elsiklottal felette, de mar írtam :R


#90088192
(senior tag)
Blog

Értem :R


Hieronymus
(addikt)
Blog

"...fagymentesen tartás, de ugye az nyáron nem játszik"

A szomszéd is ezt a logikát követte.

A radiátor hőszabályzójának van egy fagymentesítő állása. Nem kell ultrazöldnek lenni és nem kell teljesen lekapcsolni a fűtést. Nyáron így se úgy se fűt a radiátor. Amit meg télen elfűt, kevesebbe kerül, mint a komplett fűtés felújítás. :DDD

üzenetek