üzenetek

hozzászólások


fatpingvin
(őstag)
Blog

nagyon jó, eddig nagyon szimpatikus, már amennyire egy x86 deszka az tud lenni. mondjuk attól nem tartok hogy pénztárcabarát lenne :D

az különösen tetszik hogy nem spóroltak az Ethernet vezérlőkön, mamagementre külön port, a BMC-re tudtommal van OpenBMC firmware is, van a lapon rendes videokimenet-garnitúra, OCuLink (azaz extra PCIe lehetőség) onboard serial... jó ez.

ami még érdekelne, hogy mi az a be nem ültetett chip a hátlapi IO és a proci között, a hozzá tartozó hátlapi csatlakozóból nem jövök rá, bár a tippem vagy 10G/dual Ethernet volna, vagy valami egyéb hálózati interconnect.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

egyébként szerintem a kép ami a deszkáról szerepel a cikkben nem pontosan az amit a leírás ír, ugyanis az OCuLink csatlakozók (a képen a fehér SATA portok alatt, illetve az USB3 header és a chipset között) nincsenek beültetve, csak a panelon kialakítot helyük látszik forrpadokkal.


fatpingvin
(őstag)
Blog

a forrpadok kiosztásából én is egy Broadcom chipre gyanakodtam, csak azt nem tudtam hogy konkrétan miféle. ezeb viszont nincsen a két gigabites Intel, továbbá lekapták róla az egyik m.2 slotot (gondolom azok a sávok mennek a dual gigabites vezérlőhöz)

OCuLink csati viszont ezen sincsen a kép alapján

[ Szerkesztve ]


8Ball
(tag)

ASRock Rack > B650D4U-2L2T/BCM

ilyen is van de ez BTO, szóval nem hinném, hogy halandónak eladnak egyet-egyet.
OCu-hoz nincs elég sáv a CPU-ban szvsz.

[ Szerkesztve ]


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Azért látszik hogy mennyire más minőségben gyártják ezeket. Lásd VRM borda ilyen pici és elbírja a 170w-os procikat.
Asztaliaknál meg mekkora brutál bordákat raknak a vrm-re.
Bár furcsa hogy 170w-ra már víz kell, ezek szerint ennyire pici felületű az am5 hogy nehéz hűteni.

[ Szerkesztve ]


8Ball
(tag)

És érdekes módon ezzel a "hurka" VRM-mel az élettartama is hosszabb lehet mint a konzumer csodáknak. Igazából csak két probléma van csak ezekkel a lapokkal:
Beszerezhetőség/support
PCIe ReBAR support, ha workstation-nek akaraod, mert nem csak a játékoknak tesz jót.
(Egyik EPYC/Xeon Server UEFI-ben sincs náluk.)

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

nyilván limitált, de mondjuk azért van pár dolog ami egy PCIe switch mögött is elférne, pl a gigabites Ethernetnek nem kell a full x1 sávszél se.


fatpingvin
(őstag)
Blog

ezt én inkább abból az irányból fognám meg hogy konzumer lapok jelentős részén a hatalmas VRM hűtés jórészt parasztvakítás, a negyede is bőven elegendő lenne ha a júzer értelmes üzemi körülmények között használja.


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Nemrég írtam egy cikket a rebar-ról és igazából x79 óta bekapcsolható csak gyártók nem akarták. [link]
Az valóban fucsa hogy miért nincs alapból benne, pontosabban az a furcsa hogy mi a bánatnak kell windowsnak uefi támogatás ha linux alatt bios support nélkül is működik. Mondjuk az UEFI is maga a rákfenéje a gépeknek, olyan sok a korlátozás miatta hogy csak a szívás van vele.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

mert a microsoft így döntött... nem kell annyira ledöbbenni ám ezen :D

amúgy a hardverre vissza, engem az érdekelne kifejezetten hogy a x16 slot tud-e bifurkációt. kéne neki, de ugye ki tudja már ezeknél, főleg hogy normális bifurkációs riser nem nagyon van a piacon egyéni beszerzésre.


8Ball
(tag)

Valóban, csak az nem annyira opció amióta mesterségesen fenyomták az árát miután megvették a PLX-et.


8Ball
(tag)

Még mindig jobb az UEFI mint a 16-bit Real Mode PC BIOS 81-ből ami végig az maradt. PS/2 ABIOS nem terjedt el, mást nem nagyon láttam x86-on. De ez szerintem hit vita kategória, ne menjünk bele :DDD


fatpingvin
(őstag)
Blog

nem csak a PLX gyárt PCIe switcheket. Asmedia, Pericom...


fatpingvin
(őstag)
Blog

SeaBIOS... csak használni kéne. meg úgy a corebootot in general, kb mindenhez van modulja. azért hozom fel mert ez sztem pont hogy nem hitvita hanem agy kőkemény szakmai kérdés.


8Ball
(tag)

De az még egy 16-bit Real Mode cucc amitől éppen ideje volt megszabadulni...
A wikipedia szerint...

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

igen, mint kb nulladik lépést inicializáló megoldás, kibírtuk megdöbbenés nélkül hogy az x86 architektúra koloncait kényszerül használni, elvégre ezekn a procik úgy vannak összerakva hogy a korai inicializáció még a 386-os időkből itt maradt dolgokra épül, ráadásul ezek már akkor legacy megoldásnak számítottak. konkrétan ugyanez megy egy 8086-os prociban is, csak ott túl sok plusz réteg már nem épül rá.

igazából az állításod lefordítható arra, hogy ideje lenne megszabadulni az x86-tól mint olyan összességében, amivel viszont maximálisan egyet tudok érteni. 50 éves őskövületek vannak ebben az egészben. azt pl kevesen tudják ugyan de az LPC formájában MÉG MINDIG van a legmodernebb x86 rendszerekben is ISA busz a LeGaCy kOmPaTiBiLiTéSéRt.

Ha szeretnéle erről közérthető(bb)en olvasni, javaslom a coreboot wiki dokumentációs részeit. a VGA BIOS témában amúgy tök ugyanez van, a legmodernebb vidikarik is ugyanúgy visszanyúlnak ezekhez az őskövület megoldásokhoz.

[ Szerkesztve ]


Chiller
(őstag)

Bizony a vásárlókat csúnyán átvágják.
De hát ha ők (többség) kérik...

Gamer. Meg "military". Meg "durable". Meg a többi kamuszar. amitől szorzódik az ár. :U


[K2]
(tag)
Blog

Legfeljebb részben igaz a VRM hűtéssel kapcsolatos felvetésed. A fő az, hogy ezeket a lapokat nem a hagyományos PC házas nulla szellőzéshez méretezik. Mondjuk ASRock-ék nem közölték ennél a lapnál, hogy minimum mekkora légszállítású házba kell pakolni.
Brand gépeknél gyakori, hogy például a déli híd sem kap semmiféle hűtést, csak azért, mert pár centire tőle ott egy venti, ami tolja be a házba a friss levegőt. Lásd: [link]

Cikkhez hozzászólva: remek ipari lapokat gyártanak ASrock-ék, de ők is megkérik az árát. Továbbá annyira ritkák, hogy nem lehet egyszerűen beszerezni őket.


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Elég sok brand gép megfordult nálam, chipset és vrm oldalról minimális légáramlatot kapnak. Ugyanakkor még ha nincs is légáramlat (pont ennél az asrock lapnál vízhűtőt ajánlanak aminél még kevesebb a légáramlat) akkor sincs nagy gond élettartamra legalábbis mivel szépen throtlingol (talán 110 foknál?) a VRM (meg amúgy pl ram is thotlingol, volt olyan gépem ahol ez létező probléma volt). Nálam pont 0 légáramlat jut a VRM-re de az is igaz hogy max 135w-os procit használtam eddig (annak power limitje 370w). Ugyanakkor a lapom hivatalosan nem támogat 200w feletti procit de vrm fw-je átírható (furcsa de külön fw van a vrmnek), servethehome fórumján írták hogy 205-240w-ost is lehet használni (20+mag platinum procik) de ahhoz kötelezően kell légáramlat, az nem tudom talán 400-500w power limites).
Ha így nézzük akkor egy asztali lapból a legalja amin bazi nagy borda van is el kellene bírni 200w-os procikat, gyakorlatban meg nem ajánlott. Pont ezért gondolom hogy asztali gyengébb minőségű ha nagyobb bordával sem bír annyit mint a szerver/workstation lapok. (legjobb lenne összevetni az alkatrészeket valami elektronikai guruval) Az tény hogy megkérik az árát, újonnan 200eft körül kezdődnek az ilyen lapok. Használtba is 100-200e között vannak (nekem 75eft volt a lapom használtan de csak szerencsém volt).
Viszont én nem vennék már sima asztali lapot, egyrészt elborzaszt az RGB, agyoncsicsázott kinézet és amúgy minden ami "gémer". Illetve már annyira megszoktam a távoli managementet hogy furcsa lenne anélküli lapot használni. Persze én közel sem vagyok az átlag user mert minden érdekel.

[ Szerkesztve ]


[K2]
(tag)
Blog

Óccó lapokon további probléma, hogy van esetleg hűtése a VRM-nek, de nem 6-8-10 darab teljesít szolgálatot, hanem mondjuk 4. Ha rosszabb hatásfokú, akkor ugye ugyanannyi teljesítmény leadása mellett jobban melegszik. S ez energiagazdálkodási szempontból sem jó, ha kevés fázist lehet csak kapcsolgatni. (Stabilitási gondokat is okozhat továbbá...)
Összehasonlításképp: volt egy 2011v3-as lapom, 6 fázissal és melegedtek rendesen a VRM-ek. Ezen az ASRock lapon meg van 10, ha jól látom és a megcélzott TDP keret hasonló.


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Simán használtam x99 matx kínai lapon a második legnagyobb v3-as procit (2686v3 18 mag 3,6ghz all core hack-el, ennél csak a 2696v3 nagyobb oc-val), kissé extrém de akár aktív hűtéssel még egy prime95-öt is rá mertem volna küldeni. Játékot alatt meg mivel amúgy sem használta ki semmi a 36 szálat ezért akár lehetett volna passzívban hagyni. Emlékeim szerint az 6 fázisos volt. Az a proci a mai napig működik passzív vrm-es X99 jingsha lapban (az már 8 fázisos talán?). Szóval kínaiak is tudnak ha akarnak normális vrm-et csinálni olcsó lapokra is fele akkora bordával mint a mostani asztali lapokon.
Létezett borda nélküli x99-es lap is kínaiból, na abba azért 100w-nál nagyobb procit nem raktam volna. Ugyanígy a korábbi kínai matx x79-es lapokra is max 120w-os procikat raktam.
AMD-nél nem tudom hogyan számolják a TDP-t. Azaz a 170w-os ryzen valójában mennyit peak-el.


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ja, valami egyszerűbb, AM4-es ASRock Rack lapot én is élnék.


fatpingvin
(őstag)
Blog

na, végre valami amiben abszolút egyetértünk :)


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Szeretem a server/workstation grade cuccokat és a zöld NYÁK-ot.

Az árát mán nem annyira..


fatpingvin
(őstag)
Blog

agreed. az IPMI-vel is az egyetlen bajom hogy az OpenBMC portolása nem egyszerű


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Azért azt tegyük hozzá, hogy nem azért szeretem őket, mert ki is használnám a szolgáltatásaikat. :DDD

Csak guszták, és szinte tutira vehető, hogy megbízhatóbbak + tartósabbak a szimpla konzumer cuccoknál.


fatpingvin
(őstag)
Blog

na igen, ez a másik. meg ugye normális hálózati vezérlők vannak rajtuk, van serial port, vannak értelmes bővítési lehetőségek, nem csak ez a f*szság hogy egy x16 meg egy kazalnyi x1 slot, etc...

üzenetek