A Mobilaréna hírei

írta: domerator, 12 éve

A Mobilaréna hírei az elmúlt bő másfél évben – amióta rendszeres (közel mindennapi) látogatója vagyok a nevezett oldalnak – a legváltozatosabb telefonokról, technológiákról, a mobil világ napi történéseiről adtak számot. Ezzel nincs is baj, ám azzal annál inkább, amilyen köntösben ezek a hírek megjelennek. Hadd érzékeltessem felsorolásszerűen hogy mire is gondolok:

- Ha egy mobilkészülékről (legtöbbször telefon ugyebár) szól a hír, akkor vagy a hardvere, vagy a szoftvere nyugszik méghozzá valamilyen alapokon... legtöbbször egymásén: a hardver szoftveres alapokon illetve vica versa... más variációt a cikkek ennek kifejezésére nem ismernek. (pedig biztosan van)

- A mobilkészülékeket előállító cégeket mintha tilos lenne egynél-kettőnél többször a nevén nevezni egy hírben... ehelyett a legkisebb-középső-legnagyobb dél-koreai, tajvani, finn, satöbbi gyártó titulust kapják meg szegény cégek... pedig egyáltalán nem pongyola fogalmazás, ha pl. a Nokia cégnév 4-5 alkalommal is leíródik egy cikkben.

- Ha már szóba került a kapják szó... minden egyes telefon, tablet és egyéb szerkezet a róla szóló cikkben különféle alkotórészeket kapott... mindezt egy nyelvtanilag ugyan legtöbbször helyes, ám az unalomig ismételt, irgalmatlan hosszú felsorolás formájában. Ennél sokszor jobb lenne néha egy felüdítő, akár listaszerű ismertetés is.

- Az is beleég a szemünkbe a hírek által, hogy ha egy cég új eszközt készít, akkor azzal előrukkol, semmi esetre se bejelenti, bevezeti, lerántja róla a leplet, stb. Maga a készülék viszont kizárólag debütálhat... nem megjelenik, piacra kerül, választékot szélesít, stb. Sőt... az új készülék szigorúan a jövevény, vagy üdvöske névre hallgat... az új telefon, új tablet, vagy egyéb más szinonimák gondosan elkerülendők.

- Minden egyes új készülék a maga beépített alkotórészei révén bizonyos tulajdonságokkal fel van vértezve... figyelmen kívül hagyva azt az aprócska tényt, hogy a vért az védelemre szolgált a szó elterjedésének idején és manapság is. Pedig lenne más kifejezés a helyére.

- A termékfotók közlésekor – ideértve sokszor a tengernyi rossz minőségű, homályos, értékelhetetlen „kémfotókat” is – miért is kell a „kamerák előtt pózolt” frázist a végtelenségig lejáratni?

- A milliméter, gramm, megapixel mértékegységeket úgy látszik tilos rövidíteni, mert esetleg valaki nem tudja értelmezni (?) viszont így teljes terjedelmében leírva jól felhizlalja az amúgy röpke hírt. Pedig a rövid, de velős hír mindig jobb, mint a felfújt semmi.

[moderálva]

Azonban – ha már nem ítélek (legfeljebb magamban) – akkor azért hadd figyelmeztessek egy picit.
Addig rendben van, hogy ajándék lónak ne nézzük a fogsorát... de ez az ajándék ló (a cikkek) pont a kirakatba kerül... és hát tudjuk milyen az internet: egyetlen negatív vélemény ha rosszkor lesz rossz helyen, bizony lavinát indíthat el és egy csapásra megváltozhat a Mobilaréna eddigi kvázi vezető pozíciója. Különösen aktuális ez olyan esetben, amikor sajnos száraz műszaki adatok, vagy egyéb tények ferdülnek a hírben rossz fordítás, félregépelés, vagy más ok miatt!!

Ha viszont még ettől is elvonatkoztatunk... létezik egy íratlan ám annál nagyobb súlyú felelősség is: a média nagy nyilvánosságot elérő és ezzel formáló hatásának a felelőssége. Hiába csak technikai oldalról van szó, a jelen levő több ezer (regisztrálva ugyebár 400ezer felett) taggal és nemtudommennyi látogatóval szemben ez a felelősség él. Őket formálhatja az oldal a tartalommal és a megjelenés formájával (fogalmazás, helyesírás, stb.). Ha más miatt nem is, de az olvasók iránt érzendő felelősség miatt sokkal de sokkal jobban oda kellene figyelni az oldalon megjelenő tartalmak „csomagolásának” minőségére. A műszaki tartalom hamis fedezéke mögül ne járassuk le az alapvető nyelvtani és fogalmazási kultúrát sokezer olvasó előtt, akaratlanul is rombolva az ő helyesírási-fogalmazási készségüket.