Intel Iris Xe DG1 (MAX) a legolcsóbb modern 8K AV1 képes videókártya (20-30eft)

írta: MasterDeeJay, 9 hónapja

Már az Intel Arc széria kiadása előtt is volt videókártyája Intelnek és most itt nem a 740i-re gondolok hanem a TigerLake CPU-hoz tartozó Iris Xe GPU külön kártyára való ültetésére. Magával a GPU-val már Iris Xe matricás notebookokon lehetett találkozni de kártyával külön nem igazán.

Ezen kártya indulása nem volt zökkenőmentes, annyira hogy igazából nem is mondhatom azt hogy igazán megjelent (legalábbis Eu-ban). Ennek oka az volt hogy valószínű Intelnek nem érte meg gyártani hiszen nagyon olcsó kártyáról beszélünk aminél gondolom a haszon is jóval alacsonyabb. Ezen oknál fogva a kezdeti kártyák korlátozva voltak egy adott platformra és csak pár alaplapban működtek.
Ez az alaplaphoz kötés kellett ahhoz hogy a kártyát ne használják és ne legyen elterjedt csak megadott OEM gyártóknak. Elég furcsa megoldása a termék visszatartásának. Logikátlannak tűnik az egész.
De miért érdekel engem az hogy az Intel mit hogyan korlátoz? Nyilván való hogy ez csak támogatásban korlátozás lehet, hiszen milyen módon lehetne lekorlátozni egy videókártyát egy adott chipsethez vagy processzorhoz? Hülyeség az egész. Annyira hogy Aliexpress és Ebay is tele van vele több féle gyártótól.

Rendeltem egy TECLAST márkájú kártyát, ez a brand notebookokat, tableteket gyárt.

A kártya dupla slotos, aktív hűtésű és tápcsatlakozó nélküli. Sajnálom hogy nem egy egyslotos passzív alacsony profilú kártyáról kell írnom hiszen ezen kategóriát leginkább olyan formában lehetne elképzelni nem ilyen ormótlan nagy kártyaként. Ideális lenne egy low profile nagy bordás kártya ezzel a GPU-val.

A kártyán a notebookok, tabletek és telefonokból ismert LPDDR4X-4266 ramok találhatóak, pontosabban 4db összesen 4Gb kapacitású chip amely 128biten csatlakozik a GPU-hoz.
A GPU pedig az Iris Xe egy alapverziója amely 640 feldolgozós. (MAX verzió ennél nagyobb 768 feldolgozós )
Fogyasztása teljes kártyának 30w, így érthető a tápcsatlakozó hiánya. Viszont érdekes hogy aktív hűtést kapott ilyen kevés TDP-re.
[Techpowerup specifikációk]

A kártya követi az Intel referenciát, 1x HDMI és 3x DP port található rajta (DP 1.4 w/ HDR 8K@60hz, HDMI 2.0b 4K@60hz). Ezen GPU-nak egy butább megoldását Asus szállította az valamivel olcsóbb is ennél és egy slotos passzív hűtéses viszont kevesebb kimenettel rendelkezik.
Másik hasonló kártya még a GUNNIR által gyártott többféle kivitelben.

Iris Xe hardveresen gyorsít AV1-et akár 8K felbontásig ami miatt érdekes választás lehet GPU-val nem rendelkező CPU-k mellé mint média lejátszó vagy nagyobb felbontású youtube videók nézéséhez. Pont ezek miatt számomra a legolcsóbb modern videókártya címét elnyeri hiszen 20-30eft közötti árával nem igen van más kártya AV1 gyorsítással. Illetve megkapta még az Intel® Deep Learning AI gyorsítást is. (utóbbit még nem teszteltem.)

Játékokra nyilván sok értelme nincs ilyen kártyát venni.

Kinek ajánlható mégis? Aki modern kártyát szeretne de nem igazán játszik viszont 4K-8K tartalmakat szeretne nézni a legolcsóbban (AV1 gyorsítással)

A kártyát jelenleg sem a GPU-Z, HWinfo de még Aida64 sem ismeri fel rendesen. Aida64 fejlesztői a következő bétában fogják támogatni. A többi szoftver fejlesztőjét megkeresem hogy rakják bele rendesen az infókat mivel több éves kártyáról van szó ami való igaz itthon ritka de Kínában tengernyi van belőle. Win11 Intel Iris Xe Max-ként ismeri.

A PCB mint az A380-asé (Asrock ITX OC verzió). Azaz legalábbis méretre, GPU elhelyezésre

Driver amit felrakott a win11 hozzá az szerintem a notebookokhoz tartozó lehet. Automatán felajánlja másik gpu használatát.

Aida szerint is a fullos Xe Max GPU van a kártyán.

Régi haswell dell workstationban is megy, igaz postkor nincs kép azaz biosba nem lehet belépni de windowsba már működik.