Atomenergia - Tudomány, oktatás fórum

üzenetek

hozzászólások


Atlantis
(veterán)

Próbáljatok meg a témánál maradni!


róbert gida
(tag)

Gondolom az mindenki előtt ismert ,hogy a parlament megszavazta egy esetleges új AE építését az országban.Természetesen ez csak a lehetőségről szól de én örülök neki már csak azért is mert Pakson lenne! :K Tudomásom szerint max 2 blokk és max 2000MW.Valahol azért ez a szavazás (97%igen) tükrözi a magyar emberek véleményét az atomenergiáról!Lehet a 97% nem pontos adat de a körül van.


Archer
(őstag)

Nagy mennyiségű energia előállítására jelenleg szerintem is az atomerőművek a legalkalmasabbak. Nyilván ki kell(ene) használni minden országnak a földrajzi adottságait de az egyre növekvő energiaszükséglet fedezése a megújuló energiaforrásokkal egyelőre nem megoldott. Pl. a rohamosan fejlődő Kínában mennyi szélkereket meg vízerőművet kellene építeni, hogy fedezzék a fogyasztást. A fúziós energia meg még nagyon messze van, az ITER-t még csak nemrég álltak neki kivitelezni, az első hasznos energia termelésre is használt reaktor a DEMO pedig csak az ITER után fogják üzembe helyezni (ha egyáltalán működik a technológia, de valamiért csak bizakodóak annyira, hogy több milliárd eurót ráköltsenek). Úgyhogy addig is marad az atomenergia, ha tetszik a környezetvédőknek, ha nem.


Peethy
(őstag)
Blog

...és a németek megszavazták az összes erőmű bezárását. Ezért utálom a Greenpeace-t, mert ahhoz, hogy elérjék céljukat, butítják a népet.. tiszta szemellenzős banda, képtelenek összefüggésekben gondolkozni.


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Írtam is a másik topikban, hogy aztán meg jön a hőbörgés ha a szénerőművet az ő házuk mellé rakják, és mondjuk 4x annyit mind amennyi atomerőmű volt eddig.


Peethy
(őstag)
Blog

Pontosan.

Most olvastam ezt... nagyon mérges vagyok.


kraftxld
(nagyúr)
Blog

A Siemens is kiszáll:
[link]


Szevam
(aktív tag)
Blog

Sziasztok!

Mi a véleményetek Paks 2-ről? És mi a véleményetek arról az ötletről, hogy a Paks 2 megépítéséhez felhasználandó pénzt esetleg szétosszák az átlag emberek között akik majd napelemeket rakathatnak a házukra abból? Miért lehetséges, miért nem, szerintetek?
Előre is köszi a választ :)

[ Szerkesztve ]


Rive
(veterán)
Blog

Az, hogy a zsinóráram bármilyen szinten is kiváltható lenne napelemekkel, egyáltalán: hogy a kettő összehasonlítható lenne, szimpla humbug, illetve rosszabb esetben hazugság.

Paks2 viszont jelen formájában politika, és mint ilyen legkevésbé pont az atomenergiáról szól.


HussarF
(addikt)
Blog

Kiváló olvasmány egy megvilágosodott zöldlobbista tollából. Kissé hosszú (kb. 10 perc), de megéri:

Why Renewables Can’t Save the Planet

Egy gondolatot kiemelnék:

I used to think that dealing with climate change was going to be expensive. But I could no longer believe this after looking at Germany and France.

Germany’s carbon emissions have been flat since 2009, despite an investment of $580 billion by 2025 in a renewables-heavy electrical grid, a 50 percent rise in electricity cost.

Meanwhile, France produces one-tenth the carbon emissions per unit of electricity as Germany and pays little more than half for its electricity. How? Through nuclear power.

Then, under pressure from Germany, France spent $33 billion on renewables, over the last decade. What was the result? A rise in the carbon intensity of its electricity supply, and higher electricity prices, too.

[...]

The problem with nuclear is that it is unpopular, a victim of a 50 year-long concerted effort by fossil fuel, renewable energy, anti-nuclear weapons campaigners, and misanthropic environmentalists to ban the technology.

In response, the nuclear industry suffers battered wife syndrome, and constantly apologizes for its best attributes, from its waste to its safety.

Lately, the nuclear industry has promoted the idea that, in order to deal with climate change, “we need a mix of clean energy sources,” including solar, wind and nuclear. It was something I used to believe, and say, in part because it’s what people want to hear. The problem is that it’s not true.


HussarF
(addikt)
Blog

Germany Is Wrong About Nuclear Power - Bloomberg

Herbert Diess is no stranger to controversy, some of it inexcusable. With a strongly-worded critique of German climate policy, the Volkswagen AG boss has provoked yet another row. This time, though, he is spot on.


HussarF
(addikt)
Blog

Csernobil - Tények, okok, hiedelmek
Csak győzött a józan ész és meglovagolják a hype-ot, újranyomják a könyvet.


moongoose
(őstag)
Blog

Sokszor eltöprengtem, mielőtt leírom, hogy miképp alakulna egy lobbista/aktivista/atomenergia ellenes egyén délutánja,estéje.
Hazaér az elektromos autójával, (napközben feltötltötte), és gondolataiba merülve ténfereg a lakótömbök között.
Este lett, ezt abból tudja, hogy nincs közvilágítás.
A mobiljával világítja meg a társasház bejárati kulcslyukát.
Beesik a lépcsőház sötétjébe.
A mobilt használva világít, amíg elér a liftig.
Jahh ez nem működik...
A fenébe mászhatok fel a 7-ikre a lépcsőkön.
A telefon még mindíg jó szolgálatot tesz.
Felér, bemegy a lakásba.
Miért van ilyen hideg?
Teszi fel a kérdést, ám a választ tudja pontosan.
Becsukja az ajtót, és leül a gépe elé, hogy megírja az esszét, a tanulmányt, hogy még mindíg, miért nem jó az atom.
Persze a monitor, fekete arcát mutatja felé.
Jahh persze...
A mobillal a gyerekszobát veszi célba.
Előveszi a gyerek palatábláját, és egy kis darab krétát.
Majd belekezd a nagy műbe.


HussarF
(addikt)
Blog

Paks 2 Projekt helyzete
2020.10.01. (csütörtök)

A tervezett új paksi két blokk Magyarország villamosenergia-rendszerének ellátásbiztonságát lesz hivatott megtámogatni a maga 2400 MW-os teljesítményével. A Paks II. Atomerőmű Zrt. igen jelentős mérföldkőhöz érkezett 2020.06.30-án, amikor benyújtotta a létesítési engedély-kérelmet az Országos Atomenergia Hivatalhoz.

Az előadás során betekintést nyerhetünk a műszaki terv sajátosságaiba, megismerhetjük az engedélyezés logikáját, illetve menetrendjét, ezeken kívül pedig kifejtésre kerül a terület előkészítés folyamata, valamint a közeljövőben esedékes kivitelezési lépésekről is lesz szó.

A projekttel kapcsolatos részleteket egy a témában rendkívül jártas szakember, Horváth Miklós Vezérigazgató-helyettes fogja megosztani a közönséggel.
Az előadás a pandémiás helyzetre való tekintettel online lesz megtartva, csatlakozni pedig következő linkre kattintva lehet: https://www.twitch.tv/eszkorg


milupa
(újonc)

Ez tényleg adta! :D :P


korcsi
(veterán)

Legyen úgy, bár ebből nem lesz egyszerű kigazdálkodni.


HussarF
(addikt)
Blog

Atomreneszánsz felé tesz lépéseket az Európai Unió - portfolio.hu

Az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozójára látogatott több uniós tagállami vezető, sőt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is. Az orosz-ukrán háború utáni atomreneszánsz elől pedig elhárulhat egy újabb akadály, ha von der Leyen is a nukleáris energia ügye mellé áll. A belga miniszterelnök pedig azért lobbizik, hogy a nukleáris energiával kapcsolatos beruházásokat is tiszta energiaforrássá nyilvánítsa az EU, így lehetővé téve, hogy uniós forrásokkal támogassák a fejlesztéseket.


Rive
(veterán)
Blog

Elég sokáig tartott, amíg a németzöld politikai ellenszélben eljutottak csak idáig :(
És még sok idő lesz, amíg az EU atom tényleg talpra tud állni...


Naturalist
(tag)

The problem with nuclear is that it is unpopular, a victim of a 50 year-long concerted effort by fossil fuel, renewable energy, anti-nuclear weapons campaigners, and misanthropic environmentalists to ban the technology.

Miért kell ennyire naivnak nézni az embereket, nyilvánvalóan nem ez a legnagyobb problémája az atomenergiának, hanem az hogy minden egyes erőmű egy óriásprojekt. Ezért hihetetlenül fontos a menedzselése ezeknek az óriás beruházásoknak, ami a nagy beruházások természetéből adódóan sokszor magasabb költségekhez vezet. Erről írtak egy jó könyvet: [link] Nem véletlenül vezetett ez a konklúzió a jelenleg trendi SMR gondolatához, ahol próbálják ezt a folyamatot leegyszerűsíteni. Van már valahol sikeres SMR program?

Az meg külön érdekesség, hogy jelenleg van egy valós idejű kontrollcsoport, ami ellen tesztelhetjük a feltételezéseinket. Ezt a csoportot Kínának nevezik, ami jelenleg talán a legideálisabb helyszín atomerőművek építésére. Legnagyobb ipari nemzet, átlag 6-7 év alatt építenek egy erőművet és 3-4 milliárd dollár per darab áron. Tökéletes adottságok, mik az eredmények?

2023-ban telepítettek 220 GW nap, 60 GW szél, 5 GW atomkapacitást. A számok magukért beszélnek.


HussarF
(addikt)
Blog

Van már valahol sikeres SMR program?
Kínában már működik kereskedelmi üzemben is ebbe a kategóriában sóolvadékos reaktor, oroszoknál pl. ott az Akagyemik Lomonoszov. USA-ban meg most látszik kilőni a trend. Amíg a villanytermelést ellátják a már kifizetett erőművek élettartamuk végéig, addig senkinek nem igazán fűli ka foga hozzá, hogy rakás pénzt beleöljön, mert még az áramárak nem indokolják. De már látszik azért, hogy kezd rezegni a léc.

2023-ban telepítettek 220 GW nap, 60 GW szél, 5 GW atomkapacitást. A számok magukért beszélnek.
Magukért, csak félő, hogy téves konklúziókat vonsz le és nem azt kommunikálják ezek a számok, amikre gondolsz :)
Nyilván időjárásfüggő megújulókat sokkal könnyebb telepíteni, csak a végén abból kell 6-7x akkora beépített kapacitás, hogy ugyanannyi villamosenergiát termeljen, mint az atom. És ez még csak a kisebb probléma, mert valahogy ki is kellene szabályozni azokat.

Mivel ipari mértékű áramtárolás gyakorlatilag nem létezik (szivattyús tározós erőművek állnak ehhez a legközelebb, de azzal is max 8-10h-s időtávokat lehet álthidalni), ezért mindig annyi villanyt kell termelni, amennyi a rendszerfogyasztás. A szél meg a fotovoltaikus ezen nem hogy segítene, de még durván rontja is a helyzetet, mert már nem csak a fogyasztáshoz kell igazodni, de a termelők egy részének még a fogyasztást és a termelők másik részét (időjárásfüggő megújulók) is ki kell tudnia szabályozni. És mivel szabályozzák ki nukleáris hiányában? Leginkább gázerőművekkel. Némileg szénnel, de azt sem annyira egyszerű azért rángatni. Meg persze, ha Kínáról beszélünk, a baromi nagy vízerőművekkel. Ez utóbbi mondjuk emissziómentes, de a világ többi részén nehezebben eladható a nagy gátak és a duzzasztás környezetformáló hatása miatt.

Kínában egyébként 2028-ig még 31 GW nukleárist terveznek a hálózatra kapcsolni, valamint további 45 GW van még tervben a közeljövőben.

Szóval, a feltételezés, hogy az időjárásfüggő megújulók majd kiváltják a nukleárist, az elég gyenge lábakon áll. Úgy is mondhatnánk, hogy hamis illúzió.


Naturalist
(tag)

Nyilván időjárásfüggő megújulókat sokkal könnyebb telepíteni, csak a végén abból kell 6-7x akkora beépített kapacitás, hogy ugyanannyi villamosenergiát termeljen, mint az atom.

A 280 GW 56szor nagyobb, mint az 5 GW, ha nem tévedek. A másik különbség az, hogy a napelem annyira olcsó lett, hogy már ablakokba is be lehet integrálni különösebb felár nélkül vagy kerítést tudsz csinálni belőle. A napelemből egy Sanyi bácsi által a barkácsboltban megvásárolható mindennapi áru lett.

Szóval, a feltételezés, hogy az időjárásfüggő megújulók majd kiváltják a nukleárist, az elég gyenge lábakon áll. Úgy is mondhatnánk, hogy hamis illúzió.

Az illúzió az, hogy az atomenergia komoly reformok nélkül versenyképes lehet és csak akarat kérdése a telepítésük felgyorsítása. A jó hír, hogy megjelent egy vásárlói réteg, ami ideális célközönség lehet az SMR fejlesztőknek. Lóvéval teli, zöld energiát 24/7-ben venni akaró tech cégek, akik óriási szerverfarmokat telepítenek részben a mesterséges intelligencia kiszolgálására. Ki fog nyerni, a diplomás nukleáris szakember vagy a szakmunkás napelem telepítő?

üzenetek