Programozás topic - Szoftverfejlesztés fórum

üzenetek

hozzászólások


coco2
(őstag)

Webshop témát néztem, és találtam például ezt a godaddy oldalt. A "nagy" webshop-ra írja, hogy havi üzemeltetési költség 11-22 font. Egy kicsit pislogok. Sajnos nem találtam arról adatot, hogy egy "nagy"-nak nevezett webshop esetében havi hány látogatót feltételeznek?

[ Szerkesztve ]


hiperFizikus
(aktív tag)

egy új rokon topik nyílt : #3
:D


PeterUr
(csendes tag)

Kérdés Google "office" programozásról valamilyen pdf vagy nyomtatott könyv létezik? Tudom van sugó és egész jó de ruhellem hogy olyan doksi nincs amit feltudok ütni ha kell :)


coco2
(őstag)

Már úgy érted excel függvények? Szerintem jellemzően kompatibilis.


PeterUr
(csendes tag)

Igen. A legnagyobb bajom, hogy ott a sugó de sokszor bele futok abba hogy elöfizetés kell hozzá erröl pld allig van infó melyik fugvény müködik minden esetben melyik full elofizú esetén.


coco2
(őstag)

Hmm, libre office-nál vélhetően minden free. Muszáj google-t használnod? Ha terheled a szervert, az bizony lehet, hogy pénzbe fáj.


coco2
(őstag)

Documentation-First Development

A dátum szerint kb 1 éves blog. Vajon milyen sebességgel fog sikerülni a mai világban újrafeltalálni a spanyolviaszt?


nyunyu
(félisten)

De pl az önkiszolgáló kasszák esetén sem értem, hogy miért nem jutott senkinek az eszébe az, hogy legkésőbb a nyugta nyomtatása előtt árucikkenként összesítenék a darabszámot. Csak ezzel mennyi papírt meg lehetne takarítani országosan? Hozzáteszem, hogy ezt nem csak az önkiszolgáló kasszákra, hanem a hagyományos pénztárakra is lehetne alkalmazni. Összefutottam olyan pénztárossal is, aki 14 darab táblás csokit egyesével csippantott le(úgy, hogy én 2 x 7 - es sorba készítettem elő neki). Na, aaz ilyeneket is kiszűrhetné a program. Azért nem mind1, hogy 14 sorba nyomtatja ki a gép, vagy max. 2 sorban.

Ennek nagyon egyszerű oka van: pénztárgép és taxaméter rendelet.

Ez kellően szőrszálhasogató módon specifikálja egy pénztárgép minden műszaki, funkcionális aspektusát, nyugta, számla tartalmát, kinézetét.

Alapvetés: ami egyszer bekerül az adóügyi egység memóriájába, az utólag már nem módosítható, maximum stornózni tudod, de az új tétel, ellentétes árral
Alapvetés2: nyomtatót, vevőkijelzőt az adóügyi egység vezérli, nem kötheted direktben a számítógépre, pláne nem vezérelheted a saját fejed szerint.

Nem tudom most milyen adóügyi egységet használnak az áruházak, mivel utoljára 15 éve foglalkoztam ezzel.
Mi anno a BBOX Pocok4 aztán Pocok8 modulját illesztettük az éttermi szoftverünkhöz. (Auchan akkoriban még az eJournal nélküli, 2 példányos mátrixnyomtatós Pocok2-t használta)

Ez nagyon leegyszerűsítve úgy működött, hogy soros porton etetted parancsokkal:
- nyugta nyitás: új nyugta generálása, ekkor kinyomtatta a nyugta fejlécet a kötelező elemekkel (bolt neve, telephely címe, cégnév, cég székhelye, dátum, nyugta szám...)
- új tétel: megadtad a tétel nevét, darabszámát, mennyiségi egységét, egységárát, ÁFA kulcsát (A-E) ekkor letárolta a zárolt memóriába és kinyomtatott egy sort.
- ha rontottad, akkor tétel stornót kellett küldeni negatív árral, ez új tételként jelent meg a memóriában, és ismét kinyomtatott egy sort.
- ha végeztél, akkor nyugta zárás parancs, itt megadtad a fizetésmódot (KP, bankkártya, utalvány... Milyen címlet), ekkor összeszámolta az ÁFA kulcsonkénti részösszegeket, végösszeget, visszajárót és a nyugta lábléccel együtt kinyomtatta, valamint lezárta a memóriában a nyitott nyugta rekordot.

De ez még az online pénztárgép című őrület 2012-es bevezetése előtt volt, de gondolom a mostani műszaki követelmények is hasonló működési módot írnak le, csak a sallangok változtak. (Pl. nem kell éves zárást nyomtatni, és papíron vagy az éves eJournalt pénztárgép szervizzel CDre kiíratva leadni a NAVnak, hanem az online cucc úgyis lejelenti nyugtánként, legkésőbb a napi zárásnál az integrált mobilneret használva
Vagy 2005-ben még csak 5000 napnyi/műszaknyi nyugtát kellett tudnia eltárolnia egy adóügyi egységnek, 2009 körül ezt 10000-re duplázták, mostani online verzió már 20000 napnyi memóriát követel, közben meg 3-5 évente kidobatják a hardvert új jogszabályi követelmények miatt :W
Pl. 2006-ban levizsgázott Pocok4-es rendszerünk 2009-ben már nem kapott engedély hosszabbítást, mert "kevés volt a memóriája", cserélhettük mindent Pocok8-ra.
5 év alatt, ha napi 3x van műszak váltás a 24/7-ben működő bolt/benzinkút pénztáránál, az 5x365x3=5475 napzárás.
Átlag sarki boltban évente 300-365 napot zárnak, simán elketyegne 8-10 évig is egy 5000 napos adómemória, mielőtt cserélni kéne benne az epoxival kiöntött EPROMot, de akkor sem a komplett vezérlő egységet...)

Eredeti kérdésedre visszatérve:
Program valószínűleg azt csinálja, hogy vonalkód lehúzásnál automatikusan küldi a vonalkódhoz rendelt terméknevet, mennyiséget (1db), egységárat, ÁFAkulcsot új tételként az AEE-nek, aminek nincs mérlegelési lehetősége, új sorban nyomtatja.

Másik megoldás az lenne, hogy a pénztáros kiválasztja a terméket, megnyomja a mennyiség gombot, tapiképernyőn bepötyögi/mérleggel leméreti a mennyiséget, aztán enterrel zárja, és ekkor kerülne át a termék neve, ára, pontos mennyissége, egységára, ÁFA kulcsa az AEE-be.
(Pékárú vagy a gyümölcs így működik az önkiszolgáló kasszáknál, amikor rádobod a 3 almát a mérlegre, aztán kiválasztod, hogy jonatán.)

De sokkal gyorsabb 7 csokit egyesével áthúzni a vonalkódolvasón, mint a mennyiség gombbal babrálni az érintőképernyőn, meg nem kell a pénztárosnak ide-oda fordulnia közben.
Aldi/Lidl kaliberű cégeknél meg komolyan mérik a pénztárosok gyorsaságát, hány vásárlót szolgálnak ki óránként.
Így náluk fel sem merül, hogy ezzel nyugtánként 3-5-10 centi papírt pazarolnak, lényeg az, hogy hárommal több vásárlót préseljenek át a pénztáron óránként, annyival kevesebb pénztárost kell fizetni.
(Már rég nem néztem, mennyi most egy pénztárgépekbe való 80mmx80m-es hőpapír. 500Ft/guriga? az 500/80 = 6,25Ft/méter.
Nyugtánként 10 centi papír felesleg az 62,5 fillér.)

[ Szerkesztve ]


pmonitor
(aktív tag)

Mivel ez itt off topic, ezért itt reflektáltam rá.


Zola007
(veterán)

batch/Powershell útján szeretnék kötegelten fájlokat áthelyezni könyvtárakba, amelyeknél a könyvtárnév egy része(pl. első 12 karaktere) megegyezik a fájl első 12 karakterével.

pl.
Ford Fiesta 2003 valami.pdf
Ford Fiesta 2003 masvalami.pdf
Ford Fiesta 2003 harmadik.pdf
Opel Astra 2008 valami.pdf
Opel Astra 2008 masvalami.pdf

az alábbi mappákba
- Ford Fiesta 2003
- Opel Asta 2008

:R


sztanozs
(veterán)
Blog

Az elso pelda pont nem jo, mert a "Ford Fiesta 2003" 16 karakter hosszu, nem 12, de az "Opel Astra 2008" is 14...

[ Szerkesztve ]


Marky18
(aktív tag)

Ehhez egy megfelelo regularis kifejezes kell, ami kiszedi a stringbol az elso karaktertol az elso numerikus karaktert megelozo whitespaceig tarto resz-stringet.

[ Szerkesztve ]


Zola007
(veterán)

nem kell teljes egyezés, elég részleges, mert különböző hosszúak
pl. Ford Fiesta, Opel Astra 2 vagy Citroen Berl
csak példa volt a 12

Marky18: köszönöm, megoldottam

$FilesToMove = 'D:\autok'
$TargetPath = 'D:\autok'
$Files = Get-ChildItem -Path $FilesToMove -File

foreach ($File in $Files) {
    $PathToMove = Get-ChildItem -Path $TargetPath -Directory -Filter "$(($File.Basename).Substring(0,12))*" | Select-Object -First 1
    Write-Output "Moving File $File to $PathToMove"
    Move-Item -Path $File.FullName -Destination "$($PathToMove.Fullname)\$($File.Name)"
}

[ Szerkesztve ]


Zola007
(veterán)

sikerült egy olyan problémába belefutni, hogy ha az alap útvonalként szerelő mappa nevében "é" betű van, akkor megborul a script
Az ékezetes betűt "Ă©"-nek értelmezi és hibát dob.
hogyan lehetne ezt javítani benne?


nyunyu
(félisten)

Be kéne állítani, hogy a Win kódlapnak megfelelően kezelje az ékezetes stringeket UTF akármi helyett.

Ha jól értelmezem a leírtakat, akkor 'ansi' a Windows mindenkori területi beállításainak megfelelő kódlap. (magyar -> win1250?)


coco2
(őstag)

Biztos nem 1252? Valahol mintha belefutottam volna.


nyunyu
(félisten)

1252 a nyugat európai kódlap, amiben nincs ő/ű.
1251 a cirill betűs (orosz, szerb, stb.)
1250 a kelet európai.

(DOS alatt a 850 volt a nyugat, 852 a kelet európai.)

Ha notepadban ANSI kódolással mentem magyar Win alatt a futtatandó SQL szkriptjeimet, akkor az ó/ű helyesen megy be a Win1250-re állított Oracle DBbe.
Ha default UTF8-on felejtem, akkor pont úgy néznek ki az ékezetek, ahogy a példádban.

[ Szerkesztve ]


Zola007
(veterán)

javaslod egyéb Windows szintjén átváltani UTF8-ra vagy maradjon 1250?
agy csak a Powershell scriptek mentésekor használjak ANSIt?


nyunyu
(félisten)

Miért akarnád a Windows beállításokat piszkálni?

Egyszerűbb a notepadban mentés máskéntet nyomni, aztán alul Kódolás legördülőben kiválasztani az ANSIt.
Akkor egy bájton menti a magyar ékezetes karaktereket, nem kettőn, mint az UTF8-nál, így minden nem UTF8-at használó rendszerben ugyanúgy fog működni, nem fog szétesni a string.

De nem szeretem, ha figyelmetlen kollégák szkriptjei által elrontott DB kommenteket, meg ügyfélszolgálatnak szánt figyelmeztetéseket kell utólag olvashatóvá tennem a DBben


Zola007
(veterán)

mert eddig úgy tudtam UTF16-ot használ a Win10 alapból


coco2
(őstag)

A probléma azzal az lesz, hogy a kódlapok egy hátrahagyott koncepció, míg az utf a mindenhol feltételezett alap. Ahol és ami még nem utf, azt jobb lenne konvertálni. Különben ezerszer fog visszaköszönni ugyan az a probléma.

A windows-ban van egy kapcsoló utf támogatást adni. Be kellene kapcsolni azt is.

@Zola007:

Nézd meg ezt a blogot.

Edit: A fat32 file rendszer utf16-ot használ, az ntfs nem biztos :) Viszont a hatásos kimenetet az az utf kapcsoló szabályozza a windows beállításaiban.

[ Szerkesztve ]


sztanozs
(veterán)
Blog

Esetleg:
$OutputEncoding = [System.Text.Encoding]::UTF8
[Console]::OutputEncoding = [System.Text.Encoding]::UTF8
chcp 65001

[ Szerkesztve ]


Zola007
(veterán)

Köszönöm, kipróbálom

üzenetek