üzenetek

hozzászólások


Huma
(addikt)
Blog

Jó cikk. Kösz a fordítást. Erről már én is beszéltem egy-két embernek, de nem hitték el.

Még hogy Amerikának nagy tartozásai lennének, á ugyan. Még hogy Amerika nem áll olyan fényesen gazdaságilag mint ahogy az tűnik. Lehetetlen hisz mindenkinek 3 autója van és két lakása.

Lehet 50 év múlva már az jár jól aki kínainak születik.


finest
(őstag)
Blog

Nincs mit, örülök, h megerősítést nyert a véleményed! :R


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Keress Kínában embereket, akik Amerikába mennének lakni. Keress Amerikában embereket, akik Kínába. Mo-on kérdezősködj, ki hová menne inkább. ;]


Huma
(addikt)
Blog

Ezt a kérdést tedd fel 50 év múlva. Lehet más lenne az eredmény. :P


finest
(őstag)
Blog

Itt a hatalom és a pénz mozgásáról van szó, nem az egyes emberekben élő sztereotípiákról. Az amerikai gazdaság mélyrepülése, a pénzrendszer válsága nyílt titok, még akkor is, ha ezt az átlagember nem tudja, vagy nem akarja tudomásul venni. - És persze ott van még a nyugati ember kultúrális felsőbbrendűség érzete is. - A száraz tények azonban azt mutatják, h Dél-Amerikának és Ázsiának óriási gazdasági tartalékai vannak - szemben a nyugati világgal - és a következő évtizedekben a világgazdaság meghatározó szereplőivé válnak.

(Ennek ahhoz, h ki és hova költözne semmi köze. Ha engem kérdeztek én már régóta mondogatom, h az EU-ba nem költöznék a jobb élet reményében, mert előre látható, h a gyerekem életében már Nyugat-Európa is komoly gazdasági problémákkal fog küzden. Így manapság az Egyesült Államokba vagy Nyugat-Európába csak annak érdemes innen elmennie, aki a jobb élettel rövidtávon is megelégedik.)

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

A fejlődés perspektíváinál figyelembe kell venni, azt is, honnan indul. Kína párszáz éve talán a legfejlettebb ország volt a világon, aztán ez megváltozott.Most nyugati ipari mércével mérve, fejletlen, de a svájci jóléti szint Kínában olyan nagy mértékű változásokat igényelne, olyan mértékű gazdasági erőt, ami valószínűleg kivitelezhetetlen.


finest
(őstag)
Blog

Elbeszélünk egymás mellett. A pénz és a hatalom nem az átlagpolgárok kezébe fog kerülni. A svájci jóléti szintet a Föld erőforrásainak szűkössége miatt Svájcban is nehéz lesz tartani, nemhogy más országokban megvalósítani. A cél nem az európai szintű jólét és erről nicns is szó a cikkben. Kínának hatalmas pénzügyi, Dél-Amerikának nyersanyag tartalékai vannak, ők lesznek emiatt a világgazdaság mozgatói, amerika pedig teret veszít. (Az új gazdasági rend talán lehetőséget ad a javak egyenlőbb elosztására, így a kérdés inkább az, h mennyi mindenről kell a nyugati világnak lemondani, h a Föld élhető legyen és maradjon is mindenki számára.)


Cs.Orsolya
(aktív tag)
Blog

Jó cikk!
Erről két dolog jutott eszembe: meg kell tanulnom németül, kínaiul, japánul, és síelni, meg magashegyi közegben megélni, ill. hogy nevelőapám mondta a minap, hogy az USA kötvények java része kínai, és egyéb ázsiai kezekben összpontosul. Ha valaki be akarná váltani ezeket egyszerre, effektíve gazdasági összeomlást eredményezne. Hogy pontosan hogyan, ahhoz nem értek, de azt hiszem, ez is egy ide kapcsolódó dolog.


corlagon
(senior tag)

amerikai gazdaság mélyrepülése, a pénzrendszer válsága nyílt titok

A kulker merleghianyra gondolsz, ami a 70-as evek ota no?

száraz tények azonban azt mutatják, h Dél-Amerikának és Ázsiának óriási gazdasági tartalékai vannak

Mik ezek a szaraz tenyek? Erdekelne a velemenyed. Mondjuk barmelyik del-amerikai gazdasagot stabilnak, plane erosnek titulalni... erdekes.

Amugy erdemes lett volna a cikkhez hozzatenni, h kicsoda az iro, ha jol latom az El Pais-ba irogat (kb. a magyar Nepszabadsag, amivel amugy semmi bajom), meg az ATTAC szuletesenel is ott volt (ajaj)

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Szerintem kicsit túlmisztifikál bizonyos dolgokat a szerző. Az USA-nak egyszerűen annyi aranya van, hogy egy gazdasági világválság megoldása náluk nem ipari, termelési kérdés, hanem csak a tőzsdét kell rendberakni. Így volt ez a New Deal idején is. Mindamellett nyilvánvaló, hogy kezd kicsit kiegyenlítettebbé válni a világgazdaság, ami egyrész nem is akkora baj, mert a történelemben sokáig éppen így volt, és csak a világháborúk óta az USA a numero uno. Azonban szerintem a jövőben is a jólét lesz a mérce, ezt pedig az É-Amerika és Európa nem igazán fogja feladni, a többi kontinensen pedig egyszerűen túl sokan élnek ahhoz, hogy mindenkinek jusson belőle, még ha vezető nagyhatalmak lennének is.


corlagon
(senior tag)

Wat? Milyen aranya? Nema visszatert az aranybazisra a nemzetkozi monetaris rendszer? :)


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Ha hirtelen nagy világválság volna, visszatérne. Nem véletlenül tartogatják, még ha már jóideje elszakították tőle a valutát. És akkor még nem beszéltünk a gyémánttartalékokról, vagy a nem pénzbeli javakról, amik USA-ban és Oroszországban vannak főleg. (Bár a gyémánt tényleg csak attól függ, kié az adott afrikai bánya. ;))

----------------------------
Egy világgazdasági válság, ha nem közvetlenül háború váltja ki a gyártás fennakadásával, akkor rendszerint csak tőzsdei alapú. Pl. rossz hírek és/vagy szerencsétlen gazdasági helyzet következtében túl sokan akarják kivenni a bankokból a pénzüket, de nincs hirtelen elég pénz a bankban. Összeomlik a tőzsde, súl sok pénzt vonnak ki belőle. Stb. Mindezek azonban áthidalhatók pl a bankok befagyasztásával, állami rendezéssel. Bár amta az állam is beleszól a gazdaságba, azóta sokkal kisebb mindennek az esélye. Maximum lassú gazdasági térvesztésről beszélhetünk, ami nem feltétlenül végérvényes, és nem is feltétlen sújtja porba a nyugatot.


finest
(őstag)
Blog

Dél-Amerika kapcsán egész konkrétan Venezuelára gondoltam, a világ egyik legnagyobb kőolaj tartalékával rendelkezik, éppen az utóbbi időben volt belőle nagy felzúdulás, h felmerült a dolláralapú olajkereskedelem kiváltása más pénzzel az olajtermelő országok kongresszusán.
Kínának hatalmas pénzügyi tartalékai vannak, ezt bármelyik gazdasági elemző megerősíti neked. Megvesznek mindent kilóra. Ahogy feljebb Orsi papája is találóan megjegyezte, már most is Kínai eredetűek a legnagyobb befektetések.

A topikban gyakran felmerül, h elkezdik a cikkek íróit cikizni. Most is csak azt mondom, h ezeket a cikkeket oylan nemzetközileg elismert lapok jelentetik meg, amilyen a mostani esetben a Le Monde, a Népszabit hány nyelvre is fordítják, nem mintha bajom lenne vele, de nem egy kategória? (De ettől Ramonet még óbalos nézeteket vall, azt jól érzékeled.)

Az arany iránti kereslet valóban kulcsfontosságú jelzés. A nemzeti valuták értékét ma a nemzetgazdaság (és a forgalomban levő pénz mennyisége) adja, nem az aranyfedezet. Ha azonban a gazdaság összeomlik, a pénz is elveszíti az értékét, így egy pénzügyi válság után csak az olyan értékálló befektetésekben menthetők át a vagyonok, amilyen az arany (vagy esetleg az ingatlanok). Nem emlékszem biztosan, de mintha Soros György nyilatkozta volna nemrég, h ő a vagyonát már aranyban tartja.

Crystalheart: A Federal Reserve nem állami intézmény, az aranytartaléka magánkézben van. Jó lenne, ha csak a tőzsdét kellene rendberakni! Nagyon örülök, h nem fogod fel olyan végletesen a dolgot, valóban arról van szó, h az USA és Európa teret veszít a gazdaságban, nem arról, h most mindenki gazdag/szegény lesz! :R

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Érdekes kérdés ez a stabilitás és fejlődés dolog. Mindenesetre az alacsony munkaerőköltségek és a sokszor okosabbnak bizonyuló irányítás kína és a fejlődők felé billenti a mérleget.

Gondolj bele: kínában nem kényszerítik a greenpeace-propagandát a gazdaságra (=többszázmilliárdos szalmaerőművek és álló szélkerekek), a munkás heti 60 órát(!!!) dolgozik (és százalékosan nem lóg többet, mint az európai kollégája), stb. Ezek a tételek komoly dollár-ezermilliárdokat jelentenek kínai, €U, vagy usa nemzetgazdasági szinten.

Hogy melyik jó, és kinek, azt nem vok hivatott eldönteni, csak kb így néz ki a helyzet.

Hogy kisemberként most nem költöznék az €U-ba, az is biztos: túladóztatás megy, óriási a bürokrácia, kivagyiság, stb. Büszkék vagyunk rá, h mi vagyunk a szép tiszta európa, de pár jobb sorban lévő afrikai város szebben rendbe van téve, mint pl Párizs vagy Róma...

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Egyvalamit figyelembe kell venni. A nyersanyag magában nem gazdagít, a történelemben számos példa mutatja. A kínai és általában ázsiai térség gazdaságát mi fűtjük a nyugatinak mondott világ, akik a termékeiket fogyasztjuk. Ha a kínai árukat nem venné ilyen mértékben a nyugat, sokkal lassabban fejlődnének. Saját magában Ázsia nem venne föl ilyen mennyiségben, ennyire magas szinten földolgozott árut. Afrika például hol szerepelne egy ilyen új világrendben?


Wise
(tag)
Blog

Köszi a fordítást :)


finest
(őstag)
Blog

Rómával kapcsolatban pont így érzek. :R

Wise: Szívesen. Ez a cikk magyarul még sehol máshol nem jelent meg, fogyaszd egészséggel! ;)

[ Szerkesztve ]


corlagon
(senior tag)

Aszittem egy pillanatra, ha a vilag legnagyobb kokaintartalekat arakod irni :). Szvsz nem fuzok nagy remenyt a kis es fejletlen orszag + nagy termeszeti eroforras keplethez (emlekezz az olajdollarokra), nezzuk majd h ki es hogyan fogja kitermelni.

Kinaval kapcsolatban tisztaban vagyok a gigantikus penzugyi tartalekokkal, sot talan FDI teren is 2-3. mar globalisan (ebbol irtam a szakdolgozatom, de akkor meg sehol nem voltak, haha.)
Kina tenyleg egyedi, 1 milliard ember es hatalmas piac, 10% koruli ipari fejlodes, de egypartrendszer es vadkapitalizmus, iszonyatos korrupcio, erdekesen militarista kulpolitika, kornyezetpusztitas, kirohogott szabadalmi es szerzoi jogok, hihetetlen tarsadalmi feszultsegek, kb. az amerikaihoz hasonloan muvelt es a vilagra nyitott emberek... ajanlom az indexen par hete megjelent irast, nagyon erdekes. Nem voltam meg ott szoval elso kezbol sajnos nincsenek tapasztalataim.
Az egy fore eso GDP, ppp alapon, valahol 8k $ korul van, ez otode az USA/EU-nak, negyede Japannak, szoval easy azert.

Ne erts felre, nem cikizem a cikkirot, de tenyleg erosen balos nezeteket vall, es atut az irason a 70-es evek nepszeru meses kelet / hanyatlo-belterjes-eloregedo nyugat illuzioja. Ha meg a szegeny ATTAC neve felmerul mindig rohognom kell, pedig tudom h nem kene.

Aranyparitas meg _nem_letezik_ (asszem 70 korul deklaralta formalisan a FED), tartalekolasra attol persze hasznalhato, sot azzal is egyetertek h fontos konjunktura-indikator lehet, de ez mas teszta. Spekulaciora meg minden globalisan forgo sztenderd aru vagy devirativa hasznalhato.


corlagon
(senior tag)

kínában nem kényszerítik a greenpeace-propagandát a gazdaságra (=többszázmilliárdos szalmaerőművek és álló szélkerekek), a munkás heti 60 órát(!!!) dolgozik

Igen, ez oriasi versenyelony, de a bojtje is meglesz. Pl a termeszet brutalis tockosokat tud kiosztani a rossz tanuloknak. Fenntarthato fejlodes ugye. Amugy neha en is 60 orat dolgozok :( jo mondjuk nem annyiert mint egy kinai.

Hogy kisemberként most nem költöznék az €U-ba, az is biztos: túladóztatás megy, óriási a bürokrácia, kivagyiság, stb.

Mihez kepest ugye... pl. en orulnek egy olyan durva tuladoztatasnak meg burokracianak mint Nyugat-Europaban

Büszkék vagyunk rá, h mi vagyunk a szép tiszta európa, de pár jobb sorban lévő afrikai város szebben rendbe van téve, mint pl Párizs vagy Róma...

Azert AK47-essel lovoldozni meg lincselni meg a rosszabb sorban levo europai varosokban se szoktak (EU-15-re gondolok).


t72killer
(titán)
Blog

A természetvédelem terén az épeszűséget hiányolom mind nyugaton, mind keleten: nyugaton átgondolás nélkül ölnek bele €urómilliárdokat projectekbe
(ld pl Mo.-gon az álló szélkerekek, ill németország szélerőművei, amik olyan megbízhatatlanok, hogy 90%-nyi tartalékkapacitást kell melléjük építeni pl atomból - ezáltal elszipkázzák a pénzt az igazi megoldások kutatása elől (fúzió, árapály)) keleten meg a rombolás folyik - bár a kínai kormány már kezd ráébredni a helyzetre.

Hm, nem biztos ám, hogy a kínai kevesebbet keres nálad, kínában a fizetés nagyon függ attól h hol és mit dolgozol. Simán keres 1000€+nettót egy egyszerű mérnök is, jó helyen.

AK47- sajnos ebből a szempontból is kezdünk "felzárkózni":(

üzenetek