üzenetek

hozzászólások


dKes
(tag)

Szia,

Az idő mindent megszépít :) . A viccet félretéve jelenleg is s939 X2-es rendszert használok és van benne valami, amit mondasz. Itt ugye a memória késleltetésekkel kapcsolatban eleve előnnyel indul a "DDR1" (min. PC3200).

A teszthez: érdekes téma szerintem is. Csak egy megjegyzés ehhez:

"a NB órajel emelése pedig a processzor memóriavezérlőjének a RAM-al történő kommunikációját gyorsítja."

A leírás szerint Phenom ll x2 550BE, melyből kifolyólag a memóriavezérlő a CPU-ban van (mint ahogy írtad is), de akkor, hogy kerül képbe az NB? Ugye sehogy ... Ennek "tuningolása" inkább a CPU-perifériák (mind a déli híd felé - mind az NB-hez közvetlenül kapcsolódóakét) közötti kommunikációra lehet jótékony hatással - pl. szoftveres RAID "sok cuccal", gigabit lan-ok stb. stb.

Még egy kis pontosítás: az NB órajelénél a HT freki-re gondoltál ezesetben szerintem. Véleményem szerint ennek sebessége - asztali konfigok esetén - nem sokat dob a latban, mivel eleve nem terveztek ide "bottleneck"-et. Sőt az első A64-es tuningolók is azzal kezdték már, hogy a töredékére visszavették, hogy ne zavarjon be - mégsem tapasztaltak teljesítmény esést emiatt.


AXisBOLD
(addikt)

elismerés az írásért! és a sok grafikonért.

érdekes gondolat ez a DDR1 kompatibilitás.


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Ha jól látom hasonlóak az eredmények DDR3-al is. :R
dKeshogy kerül képbe az NB? , úgy ahogy írtam, azon keresztül kommunikál a RAM-al
NB órajelénél a HT freki-re gondoltál --- nem, a Notrh Bridge órajelnél a Noth Bridge órajelre gondoltam...

[ Szerkesztve ]


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Kifutottam...
a HT --- Hyper Transport


dKes
(tag)

Kösz a választ!

Igen a HT-vel kapcsolatban erre gondoltam: "a HT --- Hyper Transport". Abból gondoltam arra, hogy Te is a HT-ra gondoltál, mikor NB tuningról beszéltél, mert a tesztelt beállításoknál pl. ezt tüntetted fel:

"----NB 2000MHz/1,1V ; 2600MHz/1,275V"

Ezek a HT link adatai - nem az NB-é. Az NB órajelének tuningja - mint azt előttem már kifejtették - igazán az IGP-vel rendelkező lapoknál hoz a konyhára. Az A64 óta a memvezérlő a CPU-ba került (az NB-t kikerülve - erre utaltam az előző hozzászólásomban) - ellentétben pl. a korábbi generációkkal vagy a Core2 és azelőtti Intelekkel.

Node egy kis szemléltető - igaz egy matuzsálem chipset-é, de a lényeg látszik. Láthatjuk a CPU és memória közvetlen kapcsolatát, ill. azt, hogy a NB-re VGA-n kívül (pcie) rakhatunk még egyebeket is "közvetlenül" (pcie) pl. raid vezérlőt vagy egyéb csatornákat is használhatunk (ezt mondjuk itt nem látjuk) pl. gigabit lan vezérlőt, egyebeket.

Egyébiránt ennek (is) köszönhetjük, hogy pl. az IGP-t (ha van), a HT, a CPU ill. a memória sebességét egymástól teljesen függetlenük tudjuk állítani.

Szerkesztés: természetesen a HT linket is láthatjuk - ez lemaradt :) . Egyébként jó és hasznos teszt volt a Tied.

[ Szerkesztve ]


Dyno
(veterán)

Nagyon jó írás, tanulságos és nagyon értékes!Köszönjük szépen!Fogadd elismerésem. :R


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

hm, RAM választás szvsz _nagyon_ megbonyolítaná az optimális kiépítést.

(hosszú lesz:) ) :

mondjuk nézzük így intel oldalról, szemléltetve a q6600ason, ami 9*266.7= 2.4 ghzn jár (azért példával, mert így talán egyszerűbben érthető, egyébként baromi sok lenne a változó). kell alá valami lap is, amin tudunk szorzót állítani az FSB és memória között (nvidiánál nincs strap, de nvidia chipset intel alá adatvesztést jelent). legyenek az álljtható értékek mondjuk 2, 2.50, 3.00, 4.00 (hasracsapás, ezeket általában tudják, de sokminden függ a lap biosától... néha több a lehetőség, néha kevesebb, az "egész szorzóval gyorsabb a gép" tapasztalatot én nem tudom se megerősíteni se megcáfolni). 533, 667, 800, 1066 lesz a ramok sebessége így, tehát a szabványos ddr2ők közül minddel együtt tud működni. az FSB fix négyes szorzóval megy, tehát 4*266=1066on.

és akkor jön a tuning. 25%os emelés hatására 667 832 1000 és 1333mas memsebességek jönnének ki... na ebből az első három még elérhető ddr2es memóriákkal, a harmadik ddr3mas memeknek meg se kottyan, ddr2vel eléggé rekordgyanús érték. az FSB 1333mon megy, ez továbbra is laza.

50%os emelésre az FSB 400*4 = 1600on megy, ez még egy rendes lappal (pl ami elbírja a q6600 áramfelvételét ilyen körülmények között:DDD) megy. memsebességek 800 1000 1200 és 1600on. ebből az elsőt még viszi minden most kapható ddr2es, a másodikat talán, a harmadik a ddr2 csúcskategória (lehet a ddr3mas megoldás már olcsóbb is lenne), az 1600 pedig egyértelmű ddr3.

és akkor még egy picit rakjunk rá, FSB 450, avagy NB 1800on (jobb lapok továbbra is bírják, a proci tuningos, a táp meg a hűtés pedig megfelelő) memek 900 1125 1350 1800nál. ebből az elsőt még általában viszik a ddr2-800asok, a másodikat talán még az 1066osok, 1350 az már ddr3 terület és végül 1800 az a dd3 csúcskategória.

ha a késleltetés számít, akkor a 800@cl5 és a 1600@cl7 csatából az utóbbi jön ki jobban, 800@cl5 szinten a 1600@cl10 lenne.

és ez az a pillanat, amikor is a kedves user eldönti, hogy milyen FSBt akar használni, mekkora szorzókat tud a lapja, mennyin akarja a procot hajtani (pl 9x356 v 8x400, mindkettő 3200mhz, itt még bejöhet a fogyasztás, idle fogyasztás és a hűtés mint végiggondolandó dolog), majd annak függvényében dönt ddr2 és ddr3 között, hogy melyiket kapja meg számára kedvező áron (ami miatt az alaplap szorzójára mégegyszer rá kell nézni, az alaplap egyéb tulajdonságait, mint pl satacsatik száma most még nem fontos). ez nagyjából AMDnél is így van, csak mondjuk bejön még 1-2 intelnél fix/nem létező paraméter. i7 alá az 1600cl7 az ideális (volt sok teszt):DDD.

majd amikor megtalálta a megfelelő sebességet és késleltetést (és feszültséget), lehet nézegetni az árakat, mi mennyibe kerül, már ha egyáltalán kapni Európában/Magyarországon. milyen kitek vannak belőle, tesztelték e az adott chipekkel (lehet e tudni mennyit megy/mennyire melegszik), ugyanaz a revízió e, van e hőpajzs, világít e rajta a sárkány szeme, vannak e rajta nagymellű mangalányok/terepszínű csíkok... ezek mind fontos kérdések (utóbbi kettő azért annyira nem, kivéve persze ha kilátszanak a nyíláson a ledek és az ember aludni akar a gépe mellett).

vagy a másik oldalról: 2007 decemberében 2x2es ddr2őt kerestem. volt 27ért geil BD 800cl5@1.85 sárkánnyal és fekete PCBvel (raktárról és még pont elértem volna az üzletbe), 41ért ugyanez 1066cl5@2.1, 45ért Reaper hőkaszával 1066cl5@? de kapni nem lehetett. meg kingmax 2gigás memória 11ért, az két darabbal számolva 22ért 800cl5@?V. volt még termék a piacon, csak éppen nem Magyarországon. asszem volt Corsair is a radiátorosból horror áron, szal az kiesett. tehát az előbbi problémakör korlátozódott a kingmax vagy geil 800cl5re (a geilekről voltak eredmények, a kingmaxról kevésbé... és hát a geil mégiscsak kitben volt hosszabb garanciával).

a saját tapasztalatom az, hogy az 1066os FSB jelenleg már szűk keresztmetszet lehet, főleg ha a memek alapon (tehát kettes szorzón) állnak. FSB 1066 memória 800 már gyorsabb, de nem sokkal. viszont egy olyan 1333mas FSBtől már rendben van a reagálás sok program futásánál is. nekem pl emiatt jár most magasabb órajelen a procim, a q6600 alapórajele jelenleg nekem bőven elég, viszont az FSB csomószor szűk keresztmetszet volt. értelemszerűleg ezzel a memek is húzva lettek. itt megemlítenő, hogy a qx9770 8x400on járt, tehát 1600as FSB mellett. na, ezért (is) volt olyan baromi gyors.

de: nem mértem és hardcore multitasker vagyok, akivel konkrétan olyan is megesett, hogy SmallFFT közben nekiállt Crysisolni, egyéb nyitva lévő programokról (tabok száma, pdfek, esetleges 1080ban menő film a második monitoron). egy idő után pedig már a vinyó a szűk keresztmetszet.

[ Szerkesztve ]


dKes
(tag)

Abszolút egyetértek veled, mivel nálad alapvetően más az architektúra. Core2-nél ugye a CPU a memóriát az NB-n keresztül éri el (Intel-nél a Nehalem-nél költözött a memvezérlő a CPU-ba) - így egy 4 magos erős CPU-nál nagy terhelés (mint ahogy írtad erős multitasking + egyebek) az FSB már szűk keresztmetszet (bottleneck) lehet. Így annak "tuningja" (FSB emelés) jótékonyan tud hatni - ellentétben az AMD-nél, ahol van egy eleve baromi gyors a HT + a memóriaelérés sem terheli a CPU-NB buszt.

Az AMD HT-ja elsősorban szerveres (többutas) rendszereknél jön jól, ahol a CPU-k is ezen keresztül közvetlenül kapcsolódnak egymáshoz (ráadásul több HT-t is használnak ezesetben). Intel-nél a Core2-es architektúrára épülő többutas rendszereknél a CPU-k is az NB-n keresztül tudtak összekapcsolódni - így különösen fájó lehet az FSB szűk keresztmetszete.


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Az az elavult ábra jórészt a mai AM3 lapoknál is érvényes...
Abban egyetétünk, hogy a HT órajele nincs hatással a RAM-ra.
Szerinted a NB órajelével a HT-ot órajelét állítjuk?

[ Szerkesztve ]


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Igen, erre godoltam a RAM választás és a mise összefüggésében...nem egyszerű.
Mármint annak, aki ezeket végig tudja gondolni...

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Egy minimális feszemelés nem hiszem hogy negatívan befolyásolná az élettartamot.
Persze mindennek van határa...


Sanyix
(őstag)
Blog

Az hogy van hogy a 4400+-os x2-m (brisbane mag) mellett a 6 gigányi 800 mhzs cl5-ös ramom nagyobb értékeket ér el mint a tiedé 11xx mhz-n?

Merthogy nekem everest tesztekben is 8-9 gbyte sec-es értékek szoktak szerepelni...


BlueAthlon
(senior tag)

NB órajelének változtatásával nem állítod a HT órajelét még, függetlenül kell állítani őket ( anno IGP gyorsítás részen meséltem erről ). Viszont a HT órajele max annyi lehet, mint az NB-é, följebb nem tudod rakni.


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Gondolod nem tudom? Ha visszaolvasol láthatod, hogy van aki egy kalap alá veszi, ez egy válasz volt... :U
Sanyix 1. A tesztben a proci 2800-on ment 2.Időzítés is sokat számít 3.Egy darab 2GHz-es modul -- single channel 4. több nem jut eszembe... :R


bakosgabor57
(őstag)
Blog

double figure

[ Szerkesztve ]


Duree
(veterán)

Na végre,már régóta vártam egy ilyen tesztre.
Nagyon köszönöm remek és tanulságos lett


bakosgabor57
(őstag)
Blog

A végére beszerkesztettem a véleményem.


Sanyix
(őstag)
Blog

hát nemtudom, az én procim alap 2,3ghz-n megy, memóriák nem tudom pontosan, de nem éppen jó késleltetéssel talán 57 ns-el, és 2x 1gb +2x2gb modullal dualchannel módban.

[ Szerkesztve ]


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Ez az Everest-es memória sávszél mérés érdekes egy dolog.
Nálam a ddr1 500mhz-es is hozta a 8-9gb-os értéket egy 3ghz-re húzott 4200+ X2-vel (s939, Manchester), míg a Phenom 1-esem alig közelíti meg a 8gb-ot ddr2 1066 felett sem. És mégis egyértelmű melyik proci a gyorsabb még egy magon is azonos órajellel.
Tehát ebből úgy veszem hogy ha nem használja ki a sávszélt akkor totál mind1 hogy 9 vagy 7 gb-ot másol a memóriába egy másodperc alatt egy szintetikus tesztben.
Amúgy Phenomnál az NB freki az egyben lehet az L3 órajele is.

[ Szerkesztve ]


dKes
(tag)

Na itt mindjárt revideálnom kell magamat - elnézésedet kérem!

Nagyon leragadtam ennél a HT témánál meg K8-as terminológiánál (ott ugye default megegyezik a kettő). K10-nél is default megegyezik a kettő, de itt valóban külön állítható az NB és a HT speed - csak a HT =< NB relációt kell betartani. Teljesen abban is gondolkodtam, hogy a leghatékonyabb az, ha ezek szinkronban járnak.

Net-en sem igazán találtam arra vonatkozó info-t, hogy csak az NB tuningja miben gyorsíthatja elméletben a sebességet (a gyakorlat más kérdés - arra ott vannak az ilyen tesztek). Persze a magasabb órajel hatással van az L3 cache (ha van - a te esetedben van) sebességére - talán csak ez ...


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Na én erre mondtam azt, hogy #38.
dKes Semmi gond, Ott van Oliverda linkje a DDR3 <--> NB tesztről, amiben nagyon hasonló eredményeket látni.


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

igazából amíg az ember nem tuningol, addig nincs is nagyon baj. az ipari szabványok támogtottak, csak a dobozra kell ránézni, hogy melyik ramokkal tud a lap és a proc órajelre együttműködni, át kell állítani a szorzót és már meg is van a gép (esetleg azt se, csak akkor mondjuk fog 533cl3mon járni a memória...). esetleg a garancia/elérhetőség/ár hármas alapján választ az ember ramot.

csak aztán bejönnek a spec igények. SATA csatik, bővítőkártyaelhelyezés, FET, hűtés, 2.1Vn 1100cl5... és akkor még nincs tápunk és házunk (illetve megfelelő paraméterekkel rendelkező tárolóegységünk).

majd két hónap nézegetés után megveszi az ember a cuccot és:
- járatja alapon, mert mégse mer húzni
- antituning valamelyik alkatrész
- minden túl lett méretezve egy alkatrész kivételével, ami viszont már defaulton se stabil... és vehet egy másik gyártótól másik, sokkal drágább ámde jobb terméket, a jelenlegit pedig eladhatja bukóval
- inkább mégis laptop;]
- elégedett a cuccal, mert jópár óra beállítgatás és tesztelés után személyre szabva olyan gépet kapott, amit megvenni nem tudna (najó, sebességben lehet lenne gyorsabb is, de ár/értékben adott emberre verhetetlen)

[ Szerkesztve ]


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Azt hiszem itt a legtöbbünk, már ha veszi a fáradságot, eljut az utolsó mondatod szintjére.

[ Szerkesztve ]


dKes
(tag)

Azért bele lehet csapni a lecsóba még, ha rengeteget olvasol és naprakész vagy akkor is - csak néhány példa (a lényeg a zárójelben :) ):

- Szerencse (pl. "jó" stepping-es CPU-ból antituning kifogása - csere nem mindig 1szerű ilyen esetben),
- Hang miatti csere, barkács stb. (pl.: CPU, VGA hűtő, táp stb. melyekről olvashatsz rengeteget, de csak otthon derül ki, hogy idegesít-e. Üzletben meghallgatva sem ua ... Akkor még a HDD-ről nem is szólva - berezonál stb.),
- Rejtett inkompabilitás pl. nF4 - X-Fi (ennek utánaolvashatsz az igaz, de mi van, ha elsők között veszed, mert éppen akkor kell?),
- Rövid úton történő alkatrész elhalálozás (gariztatás - utiköltség, idő stb.).

és ez csak pár példa, mellyel máris nem leszel olyan ár/érték bajnok. Hasonlókba és egyebekbe bárki belefuthat - ettől még nem lesz láma és attól még a konfig is lehet(ett volna) nagyon jó ...


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Imádom a lecsót, de a belecsapkodástól eddig megmenekültem, kivéve egy két elkapkodott vásárlást, amiért csak magamat hibáztathatom. :)


proci985
(MODERÁTOR)
Blog

hm, nálam volt minden a belecsapásból az utóbbi másfél éves c2q időszakban... 3 hűtő a procon, 3 ház, két táp, két megdöglött vinyó (a hatból), totál antituning darab kifogása (vidkari 5mhz emelésre szemetel, MSI bios valszeg valamiben komolyan eltér a ref3870étől, de pár nap intenzív próbálgatás után feladtam), lapcsere, nem elegendő csati a tápon (6molex+2sata kevés, irány kábelért) aztán mire kiforrott a rendszer külföldre jöttem egy kofferrel, amibe a nagytorony nem fért be..

...és persze szállítás közben az egyik memsüni leesett a vidkariról. képzelhetitek mi volt, amikor el próbáltam magyarázni a helyi számtechboltban (angolul, svédet akkor éppen két hete tanultam), hogy nekem kétkomponensű hővezető ragasztó kéne a memóriasüni és a memória közé, meg valami tisztítóanyag is (alkoholt nem lehet kapni a patikában). végül adtak egy zalman sünit (párszáz forintnak megfelelő összegért), mert nem volt külön ragasztójuk, a tisztítást meg seblemosóval megoldottam.

másik részről nézve viszont eszméletlenül sok tapasztalatot gyűjtöttem:DDD.

[ Szerkesztve ]


bakosgabor57
(őstag)
Blog

No igen, a tapasztalat. A "saját bőrű" éri a legtöbbet, de azt se baj, ha más bőre bánja...


AtHoS
(nagyúr)

"Egy darab 2GHz-es modul -- single channel"

Ilyet merre lehet venni? És főleg mibe fáj?


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Mi baj vele?


AtHoS
(nagyúr)

A 2GHz kicsit érdekes vagy félreértettem valamit?


bakosgabor57
(őstag)
Blog

Bocs, GB...(sörből meg GF)

[ Szerkesztve ]


AtHoS
(nagyúr)

No így már érthetőbb akkor :) sörmértéket nem ismerem :B


JanR
(addikt)
Blog

Érdekes, de hasznos :)

Köszi:R

üzenetek