üzenetek

hozzászólások


dabadab
(titán)
Blog

"Miben?"

Az eredeti allitasban: hogy szerinted az Adam Smith-fele "lathatatlan kez" elmelet mero kitalacio, aminek semmi valosagos alapja.


ddekany
(veterán)

Maradjunk abba, hogy szerinted abból amit mondtam az következik, hogy "semmi valóságos alapja" a láthatatlan kéz elméletnek, de én ilyet nem állítottam vagy állítok. És egyébként is melyik érved volt az, ahol elvileg kiderült számomra, hogy jaj tévedtem, tehát be kéne ismernem? :F Főleg ilyen nem igazán egzakt témában, állati sok olyan egymondatos érv létezhet... Áhhh, minegy...

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

"Maradjunk abba, hogy szerinted abból amit mondtam az következik, hogy "semmi valóságos alapja" a láthatatlan kéz elméletnek"

Miert, szerinted meg hogyan lehet ertelmezni azt, hogy "minimum nem hangzik hihetőnek"?... Ugy, hogy "nagyon is igaz"?


Yules77
(csendes tag)

Helytelen a korlátlan szabad kereskedelem, helyette autarkia kellene

Helytelen, mert a tőke oda megy, ahol szinte rabszolgasorban tartott emberek vannak.

Helytelen, mert így nálunk eu-ban emiatt nincs elég munkahely... :U

Ezt is érdemes elolvasni : Naomi Klein - a globalizáció fekete könyve

Embertelen, mit művel a kapitalizmus. Elszabadult a pokol!


finest
(őstag)
Blog

Üdv a clubban! ;)


dabadab
(titán)
Blog

"Helytelen a korlátlan szabad kereskedelem, helyette autarkia kellene"

Oke, akkor majd gyere vissza a forumra a falubelieiddel kozosen osszedobott szamitogepeden.

"Helytelen, mert a tőke oda megy, ahol szinte rabszolgasorban tartott emberek vannak."

Ja, pl hozzank. Jaj, jaj.

"Helytelen, mert így nálunk eu-ban emiatt nincs elég munkahely... :U"

Vicces az, ahogy az EU-ra hivatkozol, ami bizonyos szempontbol nem mas, mint egy hatalmas nagy szabadkereskedelmi zona, aminek az egyik alapkove a toke szabad aramlasa.
Raadasul az EU-ban nincs kulonosebben nagy munkanelkuliseg sem.

Egyebkent meg persze, az mindig baromi konnyu, hogy az ember ramutogasson a hibakra, epkezlab megoldasokat talalni mar joval nehezebb.

"Embertelen, mit művel a kapitalizmus. Elszabadult a pokol!"

Lol. Bezzeg a feudalizmus, az fasza volt, meg az osszes tobbi is, csak ez a kapitalizmus, ez nem az.


ddekany
(veterán)

Biztonság kedvéért leszögezném, hogy a láthatatlan kéz elvet vagy Adam Smith-et nem említettem. De amúgy a láthatatlan kéz elv is egy a létező szabályzási mechanizmusok közül, hogy úgy mondjam egy aspektusa az egésznek, és ilyen szempontból nem baromság, de én nem hinném, hogy totál önző rövidlátó kis gecikből (bocs... :) ) épített rendszernél működne a dolog.


dabadab
(titán)
Blog

"a láthatatlan kéz elvet vagy Adam Smith-et nem említettem"

Pedig a "mindenki-csak-magának-kaparja-a-gesztenyét-DE-akkor-is-önszabályzó-a-rendszer" az adott kontextusban teljesen adekvat leirasa ennek, sot, igy hirtelen nem is tudnam minek masnak megfeleltetni.

"én nem hinném, hogy totál önző rövidlátó kis gecikből (bocs... :) ) épített rendszernél működne a dolog."

Akkor ajanlom figyelmedbe Richard Dawkins az "Onzo gen" c. muvet, az pont errol szol (raadasul a szerzo evoluciobiologus, szoval tudja is, hogy mirol beszel).

[ Szerkesztve ]


ddekany
(veterán)

"Lol. Bezzeg a feudalizmus, az fasza volt, meg az osszes tobbi is, csak ez a kapitalizmus, ez nem az."

Tényleg csak mellékesen megjegyzem, nem éltünk a történelem minden korában, tehát ki tudja, bizonyosan voltak korszakok mikor az emberek jobban érezték magukat mint most... (Töri könyvben nyilván az áll, hogy régen mindig minden horror volt, stb, de hát ha belegondolunk, aki a mostani szabályrendszerben lett erős annak érdeke tagadni minden alternatívát.)

Amúgy én kétlem hogy itt olyan értelemben lenne radikálisan jobb alternatíva, hogy most akkor így-meg-úgy megváltoztatjuk törvényeken meg efféléken keresztül a rendszert. A jobb alternatíva olyan elvont dolgokban rejlik, mint hogy az emberek gondolkodásmódja változik, és nem abba az irányba ahogy mostanában... akkor elég sokféle rendszer tud jól működni.
Biztos ez nagyon utópisztikusan hangzik, de hát szerintem meghatározó, hogy milyen körülmények közé születnek az emberek, hogyan neveli őket környezetük, milyen viselkedésmintákra, alapelvekre "programozódik fel". Ha ezzel gond van, minden rendszert kikezd az emberiség, és "pokol" lesz belőle. Az ebből kifelé vezető egyetlen reális módszer meg szerintem az, hogy az emberek felismerik hogy mi is hogyan rossz (vagy egyenesen szándékos hazugság) a mostaniban, gondolkodnak róla, jól megszívják ami van, stb... aztán pár száz év alatt talán eljutunk valahova.


Thunderzolee
(addikt)
Blog

Kicsit off, de idevág:
Egyszer egy másik gazdasági topicban szó esett a Láthatatlan kézről.
Volt egy tag, aki nem értette, h a Star Wars hogy jön ide? :Y

Szétröhögtem a zagyam rajt.. loller :C

ps:
"Láthatatlan kéz" volt a neve Grievous tábornok hajójának a Star Wars harmadik részében. (Mindjárt a film elején ez a hajó semmisül meg látványosan Coroustanra zuhanva.)


cucka
(addikt)
Blog

Helytelen a korlátlan szabad kereskedelem, helyette autarkia kellene
Csodás lenne, például ismét lehetne ökörrel meg lóval szántani. (A traktor ugye köztudottan nem jószándékkal vagy hazaszeretettel megy, hanem kőolajszármazékokkal..)

Helytelen, mert a tőke oda megy, ahol szinte rabszolgasorban tartott emberek vannak.
Téves. Szerinted egy francia hivatalnok heti 35 órányi aktatologatással tényleg megtermel havonta 2-3000 eurónyi értéket? A kínai paraszt heti 50 órányi földműveléssel meg tényleg csak havi 50-100 eurónyi értéket termel? Na akkor hol van és hova megy a tőke?

Helytelen, mert így nálunk eu-ban emiatt nincs elég munkahely... :U
Itt egy térkép, majd próbáld értelmezni..

Ezt is érdemes elolvasni : Naomi Klein - a globalizáció fekete könyve
Ha az általad leírt gondolatokat tartalmazza, akkor azt hiszem, kihagynám.. :)

Ezt is érdemes elolvasni : Naomi Klein - a globalizáció fekete könyve
Valószínüleg te és én is a világ leggazdagabb 25%-ába tartozunk, egy havi magyar átlagkereset megfelel a világ szegénnyebbik felén mondjuk 1 évnyi keresetnek. Embertelen, ugye?

[ Szerkesztve ]


cucka
(addikt)
Blog

Tényleg csak mellékesen megjegyzem, nem éltünk a történelem minden korában, tehát ki tudja, bizonyosan voltak korszakok mikor az emberek jobban érezték magukat mint most...
Ez nagyon szubjektív és tényleg nehezen megítélhető. Abban egészen biztos vagyok, hogy az embereknek mindig volt okuk arra, hogy ne érezzék jól magukat. Ha éppen nem volt semmilyen okuk, akkor találtak maguknak. Például régen a pestis, kolera, tífusz jelentett veszélyt, ezeket a civilizáció megszűntette, helyette kitaláltunk magunknak más, civilizációs nyavajákat (például étkezési zavarok, diszlexia, stb.). Egyáltalán, nem hiszem azt, hogy az emberiség fejlődésével az emberek egyre jobban éreznék magukat, szerintem nincs összefüggés a kettő között.

A jobb alternatíva olyan elvont dolgokban rejlik, mint hogy az emberek gondolkodásmódja változik, és nem abba az irányba ahogy mostanában... akkor elég sokféle rendszer tud jól működni.
Sajnos az emberek gondolkozásmódja nem változik. Ha megfigyeled, nagyjából ugyanazok a vágyak vezérelték az embereket az ókorban is, mint most, csak az eszközök voltak mások. Valahogy az egész probléma emlékeztet Marx utópiájára, ahol szintén erről volt szó: az emberek nem önzőek, csak saját szükségleteik szerint fogyasztanak a közösből, stb. Ugye tudjuk, hogy nem igazán életképes a modell, és valószínüleg soha nem is lesz az.


finest
(őstag)
Blog

Ugyan a gazdagok közé tartozunk, de ezek a gazdagok vannak a legjobban eladósodva az egész világon...

Szerintem a kínai-francia példa rossz, attól, h valaki gazdagabb, még nem számít tőkésnek. A tőke éppen azért nem megy Franciahonba, mert ott a munkaerő annyival drágább is...

Az autarkia valóban erős azért egy kicsit, de a biodízelben erősek lehetnénk! :P

A 32-re: Nagy szükség lenne belátni, h a fogyasztásnak határt kell szabni, mert tönkre megy bele a Föld. És valóban, ahogy mondod, a Föld lakosainak szűk 25%-a (szerintem ennél még kevesebb) éli fel a világ tartalékait.

[ Szerkesztve ]


fordfairlane
(veterán)

Elszabadult a pokol!

Semmiféle pokol nem szabadult el. Ez a válság semmi egy háborúhoz, egy nagy járványhoz vagy egy tömeges méretű éhínséghez képest. Miféle pokol az, ahol az a legnagyobb probléma, hogy vissza kell adni a hitelből vett autót? Ez lenne a pokol?

Szerintem pont az a baj, hogy az emberiség jó dolgában már nem tudja, min dühöngjön. Érik már egy nagy világégés, pontosan azért, mert most már a legtöbben nem tudják, mi is az, és fogalmuk sincs, hogy milyen jó is nekik. Az 50-es évektől kezdve a nyugati világ szinte csak fejlődött. Azt gondolod, hogy az autokrácia megkímél a gazdasági válságoktól? Az autokrácia arra nem volt képes, hogy az Usában egy 800 főt foglalkoztató ellenőrző szervvel megakadályozza a Freddie Mac és a Fannie Mae összeomlását.

[ Szerkesztve ]


cucka
(addikt)
Blog

Ugyan a gazdagok közé tartozunk, de ezek a gazdagok vannak a legjobban eladósodva az egész világon...
Igen, és ez elég aggasztó helyzet, ráadásul felszámolni egy ország adósságát szinte lehetetlen. Romániában Ceasescu megtette ezt, annak árán, hogy a 80-as években az országban jegyrendszer volt, órákat kellett sorban állni a legalapvetőbb élelmiszerekért. Kérdés, hogy egy fejlett nyugati demokráciában be mer-e bárki vállalni egy olyan mértékű kiadáscsökkentést, ami az ország adósságainak felszámolásához vezetne..

Szerintem a kínai-francia példa rossz, attól, h valaki gazdagabb, még nem számít tőkésnek. A tőke éppen azért nem megy Franciahonba, mert ott a munkaerő annyival drágább is...
A tőke úgy megy Franciaországba, hogy pl. a Sagem kínai gyára által megtermelt nyereségből fizetik ki a franciaországi munkást, és a cég részvényeseinek az osztalékát is. Az egy dolog, hogy a tőke kiáramlik az olcsóbb országokba, de a tőke által termelt haszon szépen vissza is áramlik az anyaországba. (Közben az olcsó országnak ebből közvetett előnyei származnak, pl. adóbevétel)

[ Szerkesztve ]


ddekany
(veterán)

"Sajnos az emberek gondolkozásmódja nem változik. Ha megfigyeled, nagyjából ugyanazok a vágyak vezérelték az embereket az ókorban is, mint most, csak az eszközök voltak mások."

Akár még a saját életeden beül is megfigyelheted, hogy változik az emberek gondolkodása. Vagy, csak vess össze más-más országból származó embereket... tök más életfelfogásuk tud lenni, pedig ugyan azok az alapösztönei. Világos, hogy az alapvető ösztönök maradnak, de nem mindegy ezekre épülve miféle gondolkodású ember alakul ki.

"Valahogy az egész probléma emlékeztet Marx utópiájára, [...] Ugye tudjuk, hogy nem igazán életképes a modell, és valószínüleg soha nem is lesz az."

Egyébként nem igazán tudjuk, mivel a valós cél nem egyezett azzal mint amit az jóságos maszlaggal amit embereknek mondtak... A másik meg az, hogy mint ahogy mondtam is, ezek a dolgok nyilván nem mennek úgy, hogy egyik napról a másikra jól kitaláljuk fent, hogy mindenki viselkedjen rendesen vazze, és ezt lefektetjük állami szinten. A fokozatosság, ugye, az kell...


Yules77
(csendes tag)

Ilyen röviden nem lehet ezt elmondani annak, aki egész eddig a szöges ellenkezőjét (a neoliberós propagandát) hallotta minden csapból.

Tehát Dabadab : olvasd ezt naponta !

http://althir.org

Hátha megtérsz te is :-)

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Nem nyert: tobbek kozott Gidai Erzsebetnel volt szerencsem kozgazdasagtant hallgatni.

(Egyebkent olyan hirportalt ajanlgatni, ami csak egyetlen politikai iranyvonalt kepviselo, nyiltan partpenzekbol elo, minden kulonosebb szakmaisagot mellozo forrasokbol valogat, nem eppen a szeles latokor jele.)

[ Szerkesztve ]


cucka
(addikt)
Blog

Ilyen röviden nem lehet ezt elmondani annak, aki egész eddig a szöges ellenkezőjét (a neoliberós propagandát) hallotta minden csapból.
Na, azért próbálj már meg kiragadni érdekes részeket azoknak a megtévesztett embereknek, akik nem olvassák minden nap a hazafias/radikális/keresztény/ősmagyar/nevezd-ahogy-akarod alternatív hirportálokat.


Kobe
(veterán)

nem volt rossz cikk,de nálam a második bekezdésnél hitelét vesztette a dolog. Tudom, hülye közgazdász szokás, de engem kicsit irritál, hogy egy nyelvész professzor akar bevezetni a gazdasági válság rejtelmeibe.....mintha egy szakácsnő akarna webprogramozást tanítani, vagy nem tudom....

üzenetek