[Re:] [erdoke:] Zsírtörténeti kitekintő - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


erdoke
(titán)
Blog

Nem megelepő, hogy vaj és vaj között nagy különbséget lehet találni. Van olyan, amihez bottal se piszkálnék, de olyan is, ami önmagában is finom. Egysbként általában valamilyen dióra, mandulára kenek egy nagy darabot, úgy eszem.


Polllen
(nagyúr)
Blog

Dióhoz, magvakhoz én inkább jó kis fűszeres camambert szoktam enni. :)


erdoke
(titán)
Blog

A sajtok nálam is fent vannak a toplistán, szinte minden nap eszek belőlük egy jó adagot.
Vajat akkor eszek diófélékkel, ha például nem elég zsíros a húsom. Igaz, egy jó hátszín szeletre is vastagon pakolok belőle, de az nem gyakori vendég. A csülök igen, de ahhoz nem nagyon kell több zsír. :N


erdoke
(titán)
Blog

Széljegyzetként, a sorozaton kívül: Magyarország az európai elhízási toplisták élén


Freddzger
(csendes tag)

A kérdés az, hogy például mit egyen az, akinek az erősen zsíros ételektől hasmenése van? Például baconös csirkecomb tejföllel, na ez után 20 perc és jön az "áldás".


erdoke
(titán)
Blog

Ki kell vizsgáltatni (vagy kísérletezni?), hogy mitől van a hasmenés. Lehet akár epekő, akár laktóz vagy tejfehérje érzékenység. Ha tejföl nélkül is ugyanaz, akkor valami epe problémára tippelnék, de inkább egy jó orvossal kell megbeszélni.
Az epekő tipikusan a zsíros kajáktól való elszokás miatt alakul ki, ha naponta, vagy akár naponta többször eszik valaki zsírosat, akkor szépen folyamatosan ürül az epehólyagból, és folyamatosan termelődik a májban is. Valószínűleg koleszterin probléma is szerepet játszhat a kialakulásában, pl. ha alacsony a koleszterin, akkor nincs elég alapanyag az epesavak szintéziséhez.
Én szerencsére korábban is elég sok sajtot ettem, illetve a tejfölt se vetettem meg.

Akár az is lehet, hogy a bélflórának kellene lassan hozzászokni a zsírosabb kajákhoz, mert annak az összetétele a tápláléktól függően változik, ahhoz alkalmazkodik.


aaa3
(csendes tag)

oké, ez alapján úgy tűnik, h egy hipotetikus 100% zöldség és gyümölcsből álló diéta is rossz, mert tkp csak cukor van benne a rost mellett. mégis, próbálta-e ezt már valaki, van-e erről is tanulmány? tudnál anyagot ajánlani?

2, ami jobban témába vág, mi a helyzet a napraforgó stb akár többszörösen telítetlen olajakkal, ha hidegen esszük, sosem melegítjük. így ugye nem is bomlik szét. mi a baj bennük ekkor? ha van egyáltalán. nem lehetne csak úgy inni őket?

és még csak nem is a mesterségesen telítetekre, hidrogénezettekre, stb gondolok, hanem amit full úgyhagynak, ahogy van.


erdoke
(titán)
Blog

Kapásból nem tudnék olyan természetközeli népet mondani, ami kizárólag növényi táplálékot élt volna. Arra elég sok példa volt, hogy többnyire növényi eledelt fogyasztottak, de mindig került hozzá egy kis hal, tojás, stb. Nem véletlenül, és nem is annyira a cukor a gond, mintsem a vitaminok, ásványi anyagok felszívódását, illetve az aminosavak kedvezőtlen összetétele. Emellett sok növény vegyileg védekezik a megevés ellen, hiszen elfutni nem tud. Alapos előkészítés (pörkölés, áztatás, érlelés, fermentálás) nélkül alig több hasznos dolog szívódik fel belőlük, mint káros.

Az omega-6-ban gazdag olajokat nagy ívben kerülném. Annál is inkább, mert omega-3-ban egyre szegényebbek az ételeink. A gabonán tartott tyúk tojása, a legelészés helyett a mezőgazdasági maradékot kapó tehén teje, húsa, sajtja – mind-mind alig tartalmaz omega-3-at, viszont annál több omega-6-ot. Tehát az egyensúly már a problémás olajok nélkül is felborul, azokkal együtt viszont katasztrofális következményei vannak.


aaa3
(csendes tag)

értem, köszönöm a választ, nagyon informatv volt mind2!
(az egyensúlyról már el is felejdkeztem, pedig a cikkből nekem is tudnom kellett volna. valahogy csak a hőre károsokra lebomlás maradt meg 1szeri olv ut)

üzenetek