üzenetek

hozzászólások


Immy
(őstag)

Naív kérdés: mekkora a fogyasztása a kütyünek hőmérséklet mérés közben?


Honkydoo
(őstag)
Blog

Jó cikk! :C

A munin elég szimpatikus, lehet hogy utána nézek bővebben is.


Blindmouse
(senior tag)
Blog

A hőmérőnek kb 5 miliwatt, a rPi-nek meg kb 1,8 watt attól függően mi van még rákapcsolva.


zdanee
(őstag)
Blog

Érdekes, de egy kicsit ágyúval a verébre. Erre a feladatra egy ATTiny85 pont elég, még sok is. Ráadásul van beépített hőérzékelő szenzor benne, szóval marad hely egy grafikus LCD-nek is a real-time outputhoz és grafikon rajzoláshoz.

[ Szerkesztve ]


stopperos
(senior tag)
Blog

Így tényleg ágyúval verébre, de ez csak a kezdet. Nem csak ez az egy funkciója lesz. Kezdésnek jó, de ennél sokkal többre lehet használni mind a pi-t, mind a munin-t.


nbg
(senior tag)

Egy kerdes: anno, amig openELEC-kel hasznaltad pi-t, hogyan jatszotta le halozaton keresztul az xbmc a magasabb bitrataju (FHD) filmeket? Azert kerdezem, mert nekem meg az eredeti B-modell van, es ott az usb-vezerlon keresztul implementalt halozat szuk keresztmetszetnek bizonyult, 720p-tol felfele minden szaggatott. Javitottak ezen az 512-es B-s modellnel?

[ Szerkesztve ]


stopperos
(senior tag)
Blog

Szia, a Samsung telefonomon van egy Allshare alkalmazás, ami egy dlna alapú dolog. Ezen keresztül játszottam le a filmeket. Mondjuk lehet 720pnél kisebb volt mnide, ezért nem tapasztaltam szaggatást. (Linux alatt is van amúgy dlna szerver, a minidlna, ezzel ki lehet osztani a mappád olvasásra hasonlóan mint a szambával.)
Az ethernet része nagyon gyenge, tehát 5 MByte/s fölé nem igazán lehet vele menni. Az induláshoz képest már sokat javult a dolog, de még mindig nem az igazi. Javasolni sem tudok más eszközt, mert a BeagleBone Black megy 10Mbyte/s -el, de ott meg a GPU le van csupaszítva és nincsenek benne a dekóderek. Tehát minden másban jobb, kivéve a multimédia.
Esetleg annyit tudok mondani, hogy megpróbálom a napokban egy 1080 as videóval és visszaírok, hogy mi lett az eredmény.


nbg
(senior tag)

Koszonom szepen a probat elore is! :)
Az ize kedveert, megtenned azt is, hogy sd kartyarol is megprobelod ugyanazt lejatszani majd? Hogy tenyleg a halozat e a ludas...

[ Szerkesztve ]


nzozz
(aktív tag)

Üdv!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy hány hőmérőt tud kezelni a RPi? Illetve megoldható-e a mért adatok online elérése valós időben?

Köszönöm


stopperos
(senior tag)
Blog

A kernel modul 10 eszközt fog neked detektálni. Ezt lehet növelni, csak az egyik fájlt át kell írni. Nem tudom mennyit támogat a Dallas 1-wire szabvány, de itt a 14. oldalon 100m Cat5 kábelről és 150 szenzorról beszélnek. De nem olvastam végig, hogy hogyan csinálták.
Egy kiolvasás nagyjából 1 másodpercet vesz igénybe szenzoronként, tehát 10 szenzor 10 másodperc.
Ha online adatok valós elérése alatt arra gondolsz, hogy legyen mondjuk egy honlap/grafikon, amin az adatok fel vannak tüntetve és frissül, akkor azt sokféle módon is meg tudod csinálni. Linkeltem 2 megoldást már az írásban itt és itt. Illetve a munin által generált grafikont, mivel annak neve és elérési útja nem változik, fel tudod bárhol használni, ha az internet felől elérhető a raspberry.
Az első itt-nek ez szerintem az eredménye, a Raspberry Pi fórumban találtam #3682. Érdemes amúgy betekinteni, ott is pörög a hőmérséklet szenzoros téma.


cildren
(tag)
Blog

Helló!
Nekem is az 512MB-os RPi-van, mondjuk nekem XBian van rajta, én hálózaton játszok vele mindig simán tudok játszani 1080p-s kb 10-15gb körüli mkv fájlokat, rendes blu-ray-t valszeg nem vinné. Az elején kicsit gondolkodik aztán megy szépen, nagyon ritkán megáll gondolkodik kb 2-3 másodpercet maximum és megy tovább, de ennyi kép nem esik szét vagy ilyesmi. Illetve szoktam nézni SBS-s 3D-t vagy OU-sat, ott sincs semmi probléma.


zsigus
(őstag)
Blog

Bár nincs RPI-m, és nem vagyok szakértő a témában, de szvsz egy BD-t is el kell vinnie, ha egy 1080p-s mkv-t visz. A BD még nincs is annyira tömörítve mint az mkv, ezért lehet, hogy kisebb erőforrás is kell hozzá.
Arról meg nem is beszélve, hogy gyárilag benne van (elvileg) a decoder/encoder.

"MPEG-2 and VC-1 (with license), 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder and encoder"

De nyilván ehhez szoftveres támogatás is kell.

[ Szerkesztve ]


nbg
(senior tag)

Koszonom, meg megvarom a masik kollega tesztjet is, aztan elfilozok, hogy vegyek e egyet... :)


stopperos
(senior tag)
Blog

A Big Buck Bunny 1080p-vel néztem meg Galaxy Tab Allshare és XBMC között, az elején volt pár akadás. Utánna megállítottam a lejátszást és vártam eg 10-15 másodpercet, és elmúlt minden gond. Szerintem épp a határon van, ha Allhare->Wifi->Rpi eth0-t nézzük. Vezetéken valószínűleg jobban megy.
Összefoglalva: ha hagysz egy kicsi cache-t a lejátszás elején, akkor nem lesz baj.


kromatika
(veterán)

Tetszett a cikk.Gartula.

[ Szerkesztve ]


sad_Vamp
(őstag)

És ha én -sajnos nem vagyok totál benne ilyen elektromos barkács dolgokba, programozásba meg főleg nem (csak forrasztani tudok)- olyat szeretnék hogy idő és/vagy hőmérséklet függvényében szeretnék ki/be kapcsolni egy hosszabítót/áramelosztót? arra van valakinek receptje? :)

főleg az lenne a cél, hogy na most itt befejeztem, de áram jó lenne ha volna még az elosztóban pl 2 órán keresztül, vagy pl 4 órán kerseztül tartsd a hőt 23fok körül... ilyet lehet? :) biztonságosan, és költséghatékonyan?


stopperos
(senior tag)
Blog

Ez nagyjából csak szkript kérdése, az olyan 20-30 sorban megvan szerintem. A ki és bekapcsolást pedig egy GPIO pin kapcsolgatásával + áramkör el lehet intézni. Hogy milyen áramkör/kapcsoló kell hozzá, azt nem tudom, ebben a részben még nem mozgok otthon. De szerintem, ha google-ban rákeresel a "switch 220V raspberry" kulcsszavakra, akkor valaki már úgyis megcsinálta.

Ha a kettőt kell összepárosítani, abban tudok segíteni, de mondom, ez nem olyan nagy ügy szerintem. Ha mondjuk ez a fenti projekt volt mondjuk 3 as szinten a 10 ből, akkor az olyan 3.3-3.5 lesz. Meg persze nagy segítség, hogy a hőszenzorozás már nagyon ki van vesézve, a GPIO lábak vezérlése mégjobban, a 220V kapcsolása gpio lábbal valószínűleg nem annyira, de azért van leírás róla..


sad_Vamp
(őstag)

és ha PI volna használva, akkor tulképp az adatokat el lehetne küldeni Wifin is egy másik gépnek nem?
az gondolom még növelné a szintet :)

Viszont, hogy direktbe tápláljam be a PIbe az megoldható pl 1 monokróm grafikus displayel meg olyan keypaddal?


Tankblock
(aktív tag)

Hello,

BUS-t használ, így az eszközöket egyedi azonosítójukkal lehet megcímezni.

Jó a cikk, gratula hozzá. Nekem csak 1 ultrahangos távolságmérőt sikerült eddig összehozni

C alatt WiringPi -t használva. Az ultrahangos távolságmérő eszköz meg a DealExtreme ről van.


Calibra72
(aktív tag)

" az elem töltőkben használt monitorozó chipek "
Elemet nem lehet tölteni, csak az akkut :)

Amúgy jó a cikk !!!


stopperos
(senior tag)
Blog

Monokróm 2 soros LCD kijelzőt lehet venni az adafruit-tól pl. De hogy ezt hogy akarod vezérelni, meg külön figyelő cuccot írni hozzá szerintem sok. Ezzel nem foglalkoztam annyit, mivel egy teljes értékű linuxod van, tehát honlapot is generálhatsz, és akkor mobiltelefonról nyomod.
Az adatok elküldése másik gépre szerintem úgy a legegyszerűbben lefejleszthető, ha generálsz egy alap html oldalt mondjuk percenként, ami csak egy számot tartalmaz, hogy mennyi a hőmérséklet. A távoli gépről pedig ezt az oldalt hívogatod csak és kiolvasod.
Illetve még a munin-node is felhasználható ugyan erre, csak ott már nem kell a "szerver oldallal" foglalkozni. Ezek hozzárakása nem olyan nagy dolog, szerintem pár óra alatt megvan.

Calibra72: Köszi az észrevételt.


Sajthy
(csendes tag)

Léteznek kész relé modulok pl.

http://www.rpibolt.hu/termek/2_csatornas_optocsatolos_relemodul_raspberry_pi-hez.html

A működtető programot is meg lehet találni a neten

"raspberry pi thermostat"


sad_Vamp
(őstag)

köszönöm! :)


stopperos
(senior tag)
Blog

Ma vettem még két DS18B20-at, meg szereztem vagy 30 m-nyi 3 eres vezetéket. Bedrótozom a hétvégén a lakást. :) Igyekszem kirakni a frissítést, vagy újat kezdek. Meg a távoli elérést is megcsinálom.


stopperos
(senior tag)
Blog

Bedrótozásra került a lakás, és ennek megfelelően frissítettem az írást.


appel
(őstag)
Blog

Jó kis cikk lett. Kedvet kaptam pi-t venni. Ugyan nem erre a célra, hanem kísérletezgetni.


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Végre valaki hőmérsékletet ír, nem hőfokot. :)


stopperos
(senior tag)
Blog

Ezt egy kicsit bővebben lehetne?


Bjørgersson
(félisten)
Blog

A hőfok mint olyan egy eszméletlen nagy baromság.

Magának a fizikai mennyiségnek hőmérséklet a neve, nem pedig hőfok. Fokban mérjük ez igaz, ahogyan a szögeket és az alkoholnak a fokát is, viszont egyiket sem szögfoknak, alkoholfoknak vagy hőfoknak nevezzük, mindnek megvan megfelelő neve és mértékegysége. A szögeknek egyszerűen csak fok (szögperc, szögmásodperc), az alkohol tartalmának is simán csak fok vagy ritkábban %, a hőmérsékletnek pedig °C, °F vagy pedig K.


stopperos
(senior tag)
Blog

Így már értem. Akkor ez nálam szakmai ártalom, mert fizikatanárként végeztem :) . Csak elsőre nem értettem mire gondolsz.
BTW: Itt egy friss mérés, nagyon stabil a hőmérséklet, és látszik mikor a nap rásüt a külső szenzorra.

[ Szerkesztve ]


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Remélem nem lett kioktató vagy szakértő stílusú. :DDD Még nekem is általánosból maradt így meg, az ottani fizika tanárom hívta fel rá a figyelmet. :)


stopperos
(senior tag)
Blog

Minden ok, csak kíváncsi voltam. Örülök hogy jó fizika tanárod volt. :))


Bjørgersson
(félisten)
Blog

Általánosban tényleg jó volt, szerettem nagyon, viszont szakközépben. :(


#81556480
(veterán)

A pálinka az 50 fokos ? te szemét ! :DDD


stopperos
(senior tag)
Blog

Azóta frissülget a cikk, begyűjtottam egy AOSONG 2302-t. Nem olyan jók a tapasztalatok.


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

„Már egy lassan több mint éve a tulajdonomban van egy Raspberry Pi B modell.”
itt kimaradt, hogy mennyi ideje is van meg. :B

nem ilyen hsz-szel akartam indítani, csak ez szemet szúrt nekem. :B


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

végigolvastam. Szuper lett! :R


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Azt nem tudod véletlenül, hogy legalébb mekkora teljesítményű napelem kell ahhoz, hogy egy átlagosan megvilágított szobában tisztán napelemmel meg lehessen hajtani egy Pi-t? :D


vjozsef
(senior tag)

Figyu:

DS18B20 főbb paraméterei:
Használható hőmérséklet tartomány: -55 és 125 ° C (-67 ° F-től 257 ° F)
Pontosság: ± 0,5 °C -10 °C és +85 °C közötti hőmérséklettartományban
választható felbontás: 9-12 bit felbontás
Felhasználás: 1-Wire interfész esetén csupán egy digitális interfész kommunikáció
Egyedi ID: chipbe égetett 64 bit-es egyedi azonosító
Több érzékelő osztozik egy vezetéken
Hőmérséklet-limit riasztó
Lekérdezés idő kevesebb, mint 750ms
Használható feszültség: 3.0V - 5.5V táp / adat

Azt irtad nemreg hogy 1sec a kiolvasas, ez gyakorlati vagy elmeleti adat ez az 1sec? :)


vjozsef
(senior tag)

Vmi gixer van nalam, nalam ez nem jelenik meg:

w1_master_driver w1_bus_master1: Family 28 for 28.0000048d49a4.5e is not registered

es emiatt /sys alatt nem is latszik, otletek? :(


stopperos
(senior tag)
Blog

Szia, ne haragudj, hogy csak másfél hónap után válaszolok, de már elmozdult az oldal az itt szóltam hozzá listából. A [raspberry pi] csoportban tegyétek majd fel a kérdéseiteket, mert azon vagyok aktív.

#40: A protokoll szerint a kiolvasás 12 bit esetén 750 ms. Ha kiadom a time cat /sys/bus/w1/devices/*/w1_slave parancsot akkor 2.545 s időt mér 3 szenzorra, 0.843 s időt mér 1 szenzorra. A time sudo munin-run rpi-w1-temp pedig 5.5 s alatt fut le 3 szenzorra,

#41: Gondolom a kernel modulok be vannak töltve, és azt kizárhatjuk. Mekkora ellenállást használsz, milyen hosszú vezetéken, a lábak jól vannak e bekötve? Voltmérővel rá tudsz e mérni az RPI egyik föld GPIO-jára és az egyes DS18B20 lábakra?

Egyéb: Lassan elkészítem a folytatását az írásomnak, ugyanis nyáron egy fizikai labort szeretnék több dologra bemérni, és az itt szerzett tapasztalatokat megosztanám veletek.


vjozsef
(senior tag)

#41:

Kozben a tesztpadon osszeraktam (miutan egyet elfustoltem), mar csak kabelezni kellene, de valszeg cubieboard2-re kotom ra az osszes erzekelot.


stopperos
(senior tag)
Blog

Frissítettem a cikket, mert a kernel 3.18 frissítéskor a "device tree" engedélyezés miatt a /boot/config.txt fájlba be kell írni hogy:
dtoverlay=w1-gpio,gpiopin=4


toth_janika
(őstag)

Nagyszerű cikk! Kedvet kaptam az építéshez! :) El is mentettem! :R

üzenetek