üzenetek

hozzászólások


Csapi007
(veterán)
Blog

Hello
Hát akkor kezdeném én a sort.
Tavaly (9-ben) osztálytársunk egyszerűen összeesett tesiórán, senki nem tudta mi van vele mert a szülei nem akrták elmondani. Tesitanár nem tudott mit tenni megvárta a végét és hívta az iskolaorvost. Ő a gyerek táskájában megtalálta a gyógyszert beadta neki és egy idő múlva magához tért.
Majd elmondták nekünk hogy mi volt.
Hát mindneki másképp állt a gyerekhez de ez mára (most 10-esek vagyunk) teljesen megszűnt de akkor sem negatív volt.


Lortech
(addikt)

Eddig még csak TV-ben találkoztam ezzel a betegséggel, fogalmam sincs, hogyan reagálnék. Mindenesetre hasznos volt megosztanod velünk.
Van bármi tünete a rohamokon kívül ennek a betegségnek, vagy kizárólag csak a rohamokban mutatkozik meg, de egyébként teljesen észrevétlen? Egyetlen egy rohamod volt eddig?
Valamit tehet egy átlagember a mentők értesítésén kívül, ha egy epilepsziás betegnek rohama van?


Satan_Claus
(senior tag)

Nekem van egy epilepsziás ismerősöm, az egyik legjobb barátom a mai napig. Először nem tudtam, miért eszi teniszmeccs közben a labdát :D ; sokáig nem tudtam, hogy beteg, nem árulta el, szégyellte. Egy kicsit a mai napig szégyelli. Attól félt talán, hogy sajnálni kezdjük, kiröhögjük, iszonyodunk, nem tudom.
Annyira nem akarta beismerni magának a problémát, hogy veszélyes volt saját magára és a környezetére is. Visszagondolva sokkal jobban tette volna, ha elmondja, nem kerültünk volna annyiszor életveszélybe. :) Mivel neki volt egyedül kocsija a fősulin, mindig ő vezetett a bulikon. Volt is pár hajmeresztő pillanat, pl. amikor elkezd gurulni hátrafelé az autó a lejtőn, mert rohama volt, nem egyszer történt ilyen.
Azóta sokat beszélgettünk, szerintem nem hiába, ma már elfogadja, hogy ő ilyen (10 év kellett hozzá). A jogsit persze bukta, de nem is baj (csak neki :) ), 4 autót tört rommá, és soha semmi baja nem lett, ez kb. olyan, mint a részegek szerencséje.
Ugyanúgy kezeljük, mint a többi embert, és ez sokat segített neki szerintem.
Ha sértő lett volna a monológom, az csak azért van, mert ugyanolyan ember a szememben mindenki ;] (Kivéve aki nem érdemli meg) :)


Satan_Claus
(senior tag)

Barátom elmondása szerint a roham után nem emlékszik semmire 30-60 percig, pedig ugyanúgy csinál mindent.
Ha olyan embert látsz, akinek rohama van, 2 dolgot tehetsz: mentőt hívsz ill. beraksz valamit a szájába, hogy ne harapja el a nyelvét (bőrkabát, tolltartó, ceruza, akármi.)


FPéter
(aktív tag)
Blog

Ha látsz valakit akinek éppen epilepsziás rohama van, azonnal az oldalára kell fordítani, hogy ne fulladjon meg a saját nyálától, habtól, stb. Nem szabad lefogni, megkötözni, hagyni kell hogy elcsituljon magától a roham. El kell tenni mellőle minden veszélyes tárgyat (éles, elektromos, vegyszeres). Ha elmúlt a roham akkor egészen addig nem szabad magára hagyni, amíg meg nem győződsz arról, hogy valóban tudatánál van-e. A rohamot zavarodottság, eszméletvesztés és hasonló tünetek kísérhetik, úgyhogy ilyenkor még mindig fennálhat annak a veszélye, hogy kárt tesz magában ill. második rohama lesz.
Nem sok esély van rá, hogy lenyeli a nyelvét, de azért a biztonság kedvéért ellenőrizzük a roham UTÁN. Addig ne nyúlkáljunk és ne tegyünk semmit a szájába.
Ha tovább tart 45-60 percnél ez az állapot, akkor mentőt kell hívni. Akkor is mentőt kell hívni, ha a roham után azt tapasztaljuk, hogy a beteg még sohasem élt át ilyet. Ha maga a roham 5-8 percnél tovább tart, akkor pedig pláne. Akkor is azonnal mentőt kell hívni, ha a beteg azután kap újabb rohamot, hogy az előzőből még nem tért magához teljesen.
A zavarodott állapotot a jelenlétünkkel és nyugodt beszéddel tudjuk oldani. Az ''ÚRISTEN, JÓL VAGY?? BIZTOS??! TÉRJ MAGADHOZ, SZÓLALJ MEG!'' nem célravezető.

A legfontosabb az, hogy a rohamot nem tudjuk és nem is szabad megpróbálni megfékezni semmilyen hétköznapi módszerrel.

Elsőre (másodikra is) elég kétségbeejtő és ijesztő látvány egy epilepsziás roham, de nem szabad elveszíteni a józan ítélőképességedet, nem szabad kétségbeesni.

[Szerkesztve]


Sianis
(addikt)
Blog

Szia!

Két féle roham van:

- Nagy roham: Ez a klasszikus amit általában mindenki ismer.

- Kis roham: Ez egy kevésbé ismert dolog, legtöbb esetben észrevehetetlen a külső személyeknek. A jelenséget úgy is jellemezhetném, hogy a beteg ''nincs ott''. Magánál van az illető, tehát nem veszti el az egyensúlyát stb, de néhány másodpercre ( ritkán ~45 mp is lehet ) elbambul, lehajtja a fejét, stb. Olyanról is olvastam, hogy csámcsogni kezd az illető, valamint céltudatlanul mászkál.

Eddig egyetlen nagy rohamom volt, kicsiről nem tudok beszámolni, a fenti nehéz észlelhetőség miatt.

Amit tenni lehet roham esetén:

MOD: FPéter is kb ezt írta le

Minden rohamnál a lényeg a biztonság. Kis rohamnál, mivel magánál van az illető, akár beszélni is lehet hozzá, hallani fogja, némiképp érteni. Azért érdemes odafigyelni, hogy pl: nehogy leessen a lépcsőn az illető.

Nagy rohamnál, valamit a fej alá tenni ( nehogy kárt tegyen magában ) és oldalra fordítani az illetőt ( így már nem nyeli le a nyelvét és nem is harap rá ). Mindent amibe bele ütheti a végtagjait, azt el kell takarítani. A rohamok maguktól enyhülnek, szükségtelen lefogni az illetőt. Idegenhez kell hívni mentőt, de aki regisztráltan beteg nála csak akkor kell hívni, ha nem múlnak el a görcsölések vagy ha egy nap több roham van, mert az már károsíthatja az agyat.


Sianis

[Szerkesztve]


Vicoo
(senior tag)
Blog

Ilyen nekem is volt!!Azt hiszem 9 évesen volt az első,aztán még évekig kellett EEGre járnom meg Tegretolt kellett szednem aztán kb 12 évesen abbamaradt a gyógyszeres kezelés majd a rendszeres orvoslátogatás és EEG is. Hál' Istennek csak egyszer volt rohamom..de iskolában :)) :)) Gondolhatjátok,mindenki hülyének nézett én meg előadtam a betegségről minden tudásomat...ezután már nem volt több kérdésük. Ja és az ébrenlétes teszt nagyon @#<&!!! Folyamatosan figyelt két nővér és nem szabadott egy másodpercre sem lehunynom a szemem. A rendszeres ellenőrzésről csak annyit hogy nem kell olyan komolyan venni,én jártam nyáritáborba is ahol reggel 7kor k**va hideg vízben kellett róni a köröket és nem lett bajom,sőt játszottam is gépen és nem lett újabb rohamom. Majd ''kinövöd'' te is.


Sianis
(addikt)
Blog

Rendszeres ellenőrzés:

Jelenleg nekem még nem stabil a gyógyszerem, mivel a mázenzimem 3x-a a megengedettnek ( 50 helyett 140 ). Szóval most addig járok ellenőrzésre, amíg rendben nem lesz a májam.

Szerintem az alvásmegvonásos EEG volt a rosszabb. Úgy kellett elaludnom, hogy a fülcimpámra volt csippentve egy baromi erős csipesz. Miközben próbáltam elaludni semmi mást nem éreztem, csak baromi fájdalmat.

Sianis


Csapi007
(veterán)
Blog

Amit még tehetsz: elkapod nehogy bevágja a fejét vagy valamijét valaholva.

[Szerkesztve]


Sianis
(addikt)
Blog

A szájba tevős dolgot nem mondanám jó ötletnek. A ceruza pl kettéharapható és simán torkon akad. Elég, ha oldalra fordítod az illetőt máris sokat segítettél.

Sianis


Csapi007
(veterán)
Blog

ébrenléti EEG-t, valamint egy alvásmegvonásos EEG
Ez mit is takar pontosan?


Sianis
(addikt)
Blog

Az ébrenléti azt jelenti, hogy ébren vagy és úgy vizsgálnak. :) Ilyenkor van erőltetett légzés alatti vizsgálat, valamint változó intenzitással megy egy stoboszkóp feletted.

Az alvásmegvonásosnál pedig az van, hogy nem alszol egész este, reggel pedig figyelik ahogyan elalszol és ahogyan alszol. Nálam ez hozta felszínre a dolgot.

Sianis


Csapi007
(veterán)
Blog

:U
De ettől mért jött felszínre és mi? (ha szabad kérdeznem)


bazs
(aktív tag)
Blog

Én ismerek egy idősebb hölgyet, nála ilyen kis rohamok szoktak előfordúlni, csak nem ilyen rövidek. Úgy néz ki nála a dolog, hogy reflexszerűen csinálja a mindennapi dolgokat, főz, porszívóz, de például bekapcsolva hagyja a porszívót, a feltett étel alatt nem kapcsolja le a gázt...
Ez így megy kb 1 órán keresztül és legtöbbször az ágyában ébred. Szerencsére nagyon ritkán fordúl vele ilyen elő.
Az epilepszia gyógyszerekkel szinte teljesen tünetmentesíthető.


Sianis
(addikt)
Blog

A fáradtság miatt. Ez egy eléggé nagy kockázati tényező. Tipikusan a fizikális- és mentális- fáradtság nagyban növeli a roham lehetőségét. És ezen a vizsgálaton az EEG-n megjelent egy abnormális feszültség a két agyféltekém között. Én ezt ébredés után leolvastam a monitorrol, mivel ébrenléti után nagyjából szabályos ábra volt a monitoron, az alvásmegvonásos EEG-n pedig látszott egy ''nagy'' kiugrás.


Sianis


Sianis
(addikt)
Blog

Igen, nálam azóta nem is fordult elő többet, pedig terheltem magam rendesen a vizsgaidőszakban.

Nem tudom, hogy az idősebb hölgynek milyen ''rohamai'' vannak, de csöppet sem hasonlítanak az általam ismert epilepsziás rohamokra. És a hölgy volt már valamilyen vizsgálaton?

Sianis


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Ó, tehát ezért nem adhatsz vért.


Akheron
(senior tag)
Blog

Én ezt olvastam régen egy cserkészkönyvben, leírom, hátha hasznotokra válik:
Ha valakinek rohama van, akkor először fektessük egy tereptárgyaktól megtisztított területre. Ezután tépjünk gyorsan egy ujjnyi vastag ágat, majd az ággal verjük háromszor szájba a beteget, és közben kiabáljuk azt, hogy „rossz, rossz, rossz!”. Nyomban ezután hugyozzuk körbe, majd fordítsuk át hatszor a másik oldalára. Így elmúlik a rontás.

Jahm, és a legfontosabb: Semmiképpen se hagyjuk félrevezetni magunkat - hiába mondja az illető, hogy ''kösz, jól vagyok'' vagy ''á, nincs is rohamom'', ezek többnyire csak olcsó trükkök. Mindig legyünk résen, cselekvésre készen!

[Szerkesztve]


bazs
(aktív tag)
Blog

természetesen, és kapott is gyógyszert, azóta nagyon ritkán van csak ilyen


Sianis
(addikt)
Blog

Na most ez komoly? :U

bazs: Furcsa egy rohamféle még nem is hallottam ilyenről. Köszi, hogy kibővítetted tudástáramat!


Nézzétek csak mit találtam: [link]

Itt lehet rendelni ingyenes tájékoztató füzetetek és az epilepsziáról szóló is megtalálható bennük.


Sianis

üzenetek