[Re:] [MineFox54:] Inox vs edzett üveg & gázos vs kerámia főzőlap - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Hieronymus
(addikt)
Blog

Nem kell szkeptikusnak lenni.

Nekünk üvegkerámia (Ceran) főzőlapunk van. Nagyjából 20 éves és még kiváló az állapota. Persze már karcos, de ez nem befolyásolja a működését.

Ha nem verik kalapáccsal, akkor örök életű. A kifutó étel, a ráégésen kívül nem okoz kárt. Ha nagyon kell pengével lehet tolni a ráégett ételt. De van hozzávaló tisztítószer, ami kíméletesebb.

Az edények jelentős részét érdemes selejtezni, mert nem fekszenek fel rendesen a főzőlapra. Ezzel jelentős hőmennyiség távozik az edény alól. Ami billeg, annak mennie kell.
Az olcsó serpenyők és vékony falú edények deformálódnak a melegítés hatására. Azt írják rájuk, hogy főzés sütés közben egyenesedik ki az aljuk. Elméletileg. Gyakorlatilag talán, egy megadott hőmérsékleten.

Szóval nem kell félni.

Ha indukciós főzőlapot veszel, akkor az optimális edények még fontosabbak.


ezmivolt
(tag)

Csakis indukciós!


MineFox54
(őstag)
Blog

Az nem megy. Örülünk, ha meg tudjuk szerezni a főzőlapot, az edényeket már nem tudjuk cserélni.


Sethdobaloah
(senior tag)

Ha van lehetőséged gázosat használni, akkor tedd. Olcsóbb gázzal főzni, mint elektromos főzőlappal (kb 2/3-a). A bekerülési áruk meg kb ugyanaz.
Új gázos telepítésénél kellhet a gázművekkel is egyezkedni, elszívásról szellőzésről gondoskodni... ezek az elektromosnál nem kötelezőek.
De ha eddig nem elektromos volt, akkor meg esélyes hogy húzhatsz be magadnak extra vezetéket a falba, mert a sima hálózatod nem bírná ki. Itt 2-3 kw tartós, akár 6-8kw csúcs fogasztásról is beszélünk, a csóri 1-es vezetékedet kigyújtja ekkora fogyasztás hosszú távon. Ha elektromos sütőd van, akkor annak a betápjára rákötheted biztonságosan, max nem használod egyszerre mind a 2 eszközt. (ha 1 fázison van legalább 2,5-es, de inkább 4-es vezeték a falban, vagy ott a 3 fázis egyenként min 1,5-essel, akkor persze nincs gond)

Jó edényeket feltételezve, semmi előnye nincs az elektromos főzőlapnak a gázossal szemben. Max a könnyebb takaríthatóságot lehet felhozni az elektromos mellet.
Jó edény alatt a dupla (vagy több) rétegből álló alsó résszel rendelkező edényeket értem, ahol a hőeloszlás a gázzal melegítés esetén is megfelelő.

A sütés az, ahol tényleg jobb az elektromos változat (de legalábbis könnyebb használni)


Lauda
(félisten)
Blog

3.5KW felett nem fogyaszthat egyaltalan a fozolap, mert annyit enged at max a 16A-os biztositek. :)

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Az elektromos tűzhelyek, a három fázisú tápellátás használatára vannak tervezve.
Ha nincs 3 fázis, akkor áthidalókkal kell összezárni fázisokat.

Régi épületben, egy fázisról nem is lenne szabad használni ezeket tűzhelyeket. Fűtőszálat csinálnak a vezetékekből, miközben a megszakítók lecsapnak.


Sethdobaloah
(senior tag)

Nincs ilyen jellegű összefüggés. A biztosítékot a vezeték védelmére rakod be. 2,5-es vezetékre rárakhatsz 20-as biztit is, 6-osra 32-est is. A főzőlap meg 3,5kW-nál fogyaszthat többet is, ha egyszerre tőbb főzőhelyet használsz. Tényleg általános a 6-8kW-os összteljesítmény.
Nekem 1x32 A-van bekötve a lakásomba... van 16A-nél nagyobb biztim, persze nem 1-es vezetékre.
Szüleimnél 3x16A-van bekötve, ott nyilván nincs 16A-nél nagyobb biztosíték használatban.

Hieronymus:A lakossági sütők / főzölapok jellemzően 220V-osak és nem 400. Azaz nem 3 fázisú berendezések. Az más kérdés, hogy az általános 3x16A-es lakossági betáp miatt van lehetőség 3 külön fázisról is táplálni őket. Azt teljesen jól írod, hogy át kell kötögetni, ha egy fázisról járatod.

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Ertem!


Sethdobaloah
(senior tag)

Kis kiegészítés: a 16A-es biztosíték szó nélkül átenged magán 20A-et is percekig. Ld random biztosíték terhelés - leoldási idő grafikonja: katt
A biztosítékok hőkioldással működnek. Melegszenek a túlterheléstől, és bimetál indítja a mechanika leoldását.

[ Szerkesztve ]


Chuck Norris
(senior tag)

Szerintem a főzésnél a legfontosabb, hogy mi jön ki a végén, a KW meg a fazék teljesen sokadrangú ehhez képest. Ha csak döntés kérdése a dolog mert mindkettőhöz adott a kiépítési feltétel -nem kell behúzni a vezetékeket és a gáz is ki van építve- akkor egyértelmű, hogy gáz. A gáztűzhelyen sokkal jobban lehet sütni főzni mint a villanyon, a villanynak meg egy nagy előnye van, hogy ha nincsenek kilógó kezelőszervei akkor könnyebb takarítani. Ezen állításaimat bármelyik nő aki már túl van egy szabvány vasárnapi ebéd -húsleves, rántotthús- elkészítéséhez szükséges tapasztalaton és már hasznát mindkettőt meg fogja neked erősíteni.
Sütőből meg csak légkeveréses villanyt, mert nem jön fel viszont odaég a süti.

Amúgymeg egyértelműen azt kell venni amit Édesanyád megszokott idág :)


MineFox54
(őstag)
Blog

Nekem pont azt mondta rokon nő, hogy szerinte jobb a kerámia.

Köszönöm a válaszokat, szerintem marad a gáz.


#72042496
(félisten)

Nálunk Pesten kerámia van, de sokkal jobban szeretem az otthoni gáz főzőlapot. Azon alágyújtasz és már serceg is az olaj, villanynál meg elég sokat kell várni ugyanerre. Arra is várni kell, hogy visszahűljön a főzőlap, bár ez néha előny is, például amikor egy ideig még melegen akarod tartani a kaját. Szabályozni is valahogy jobban tudom a gázt.

És igen, ahogy írták, kerámiánál fontos, hogy milyen az edények alja.

A légkeveréses villanysütő tényleg nagy találmány, én nagyon szeretem.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Felénk minden lakásban bent van a három fázis és a fogyasztásmérő is háromfázisú.
Nyilván nem háromfázisú a főzőlap, csak használja mind a három fázist, ha rendelkezésre áll.

Kicsit más.
A gáztűzhely esetében minden esetben érdemes olyan elszívóberendezést használni, ami nem csak a olajat szűri, hanem el is távolítja a levegőt a konyhából.
Télen rövid főzés közben is szennyezettebbé lehet tenni a levegőt, mint a nagyvárosok szmogriadójának szintje.


MineFox54
(őstag)
Blog

Nálunk nincs.


Sethdobaloah
(senior tag)

nem csak hogy érdemes, kötelező :) ld pl hvg cikk (még ha nem is aktuális már minden állítása)

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

"3.5KW felett nem fogyaszthat egyaltalan a fozolap, mert annyit enged at max a 16A-os biztositek": az, hogy a 16 amperes biztosíték ennyit enged át, tény, de érdektelen infó. egy mezei lakásnak 25 amper jár.

(#6) Hieronymus "Régi épületben, egy fázisról nem is lenne szabad használni ezeket tűzhelyeket. Fűtőszálat csinálnak a vezetékekből, miközben a megszakítók lecsapnak.": én régi épületben lakom, sem a megszakítók nem csapnak le, se fűtőszálat nem csinálnak a vezetékekből. lehet, hogy nem hülye tervezte a lakást? a tűzhely számára külön dedikált vaskos kábel van berakva a falba. biztos, hogy a 16 amper meg se kottyan neki, de ránézésre az 50 se.

poszthoz: nekünk is ceran van kb. 10 éve, most pukkadt ki benne a második fűtőszál, úgyhogy szervizes kezére fogom adni rövid határidővel. maga a ceran lap az bírja.


Lauda
(félisten)
Blog

Csaladiban lakom es a fobiztositek 16A, ez van leosztva masik harom 16A-es szalra. :) Alapbol 16A-es halozatokat kotnek. :K


bambano
(titán)
Blog

külön költség nélkül kötnek 25-öst is, ha még nagyobbat kérsz, az már zseton.


kmisi99
(addikt)

Nekem elektromos sütővel pont fordított tapasztalatom van. Borzasztó hamar felforralja a vizet, míg gázos tűzhelyen max fokozaton is 3x annyi idő. Ennyi idő alatt az általam ismert elektromos már az edényt is elpárologtatja.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"..lehet, hogy nem hülye tervezte a lakást? a tűzhely számára külön dedikált vaskos kábel van berakva a falba.

Vagy egyszer már felújították a vezetékeket illetve kényszerből kellett cserélni. De ennek nincs jelentősége.
Örülj, hogy rendben van a dolog.

üzenetek