üzenetek

hozzászólások


Cucuska2
(őstag)
Blog

Köszönöm! Nagyon jó cikk. :R


Hosssszu
(őstag)

Szerintem is nagyon jó cikk! :R


Mr.Csizmás
(félisten)
Blog

:C végre egy jó, komoly technológiai cikk :)) mióta vártam egy ilyenre :R


gabor85
(őstag)
Blog

Hálás köszönet a cikkért.
Nem tudod megmondani az A-GPS-en keresztül érkező adatok méretét? (kb)


Spor
(tag)
Blog

Műholdak a Föld körül c. kép kicsit csalóka, mert jóval több műhold kering a Föld körül. ;)


Konflikt
(addikt)
Blog

azert ne essunk at a lo tulso oldalara, ez maximum egy bevezetes a helymeghatarozasba.


D1Rect
(félisten)
Blog

Jó kis cikk lett. :K


Dr. Romano
(veterán)
Blog

A kép a Navstar műholdjainak bekezdésében van. És ott írja is " A kezdeti 18 műhold 24-re bővült amelyek összesen 6 pályán keringhetnek."

[ Szerkesztve ]


tocsa
(senior tag)
Blog

Ezt a bekezdest sajnos nem tudtam ertelmezni, kulonosen az utolso mondatat:
"A műholdak által továbbított adatokat az úgynevezett vivőhullámok végzik el, amelyeket többszörösen megváltoztatnak. A kódokkal végzett számítások lehetővé teszik a műhold és a vevő közti távolság megtételéhez szükséges ún. futási idő meghatározását. Az adatváltoztatások révén a műholdak navigációs üzeneteként a műholdak helyének meghatározására vonatkozó fontos információk vétele lehetséges."

Mondjuk az elso ket mondat lenyeget ertem. Amugy pontsoan hogyan szamitjak ki a futasi idot? Gondlom valami interferometrikus modszer.
Az utolso mondat viszont nagyon zavaros. Milyen adatvaltoztatas? Ki valtoztat es mit? Talan az angolrol forditas rossz.

Mashonnan:
"Maga a jelkeresés egy kétdimenziós feladat része."

Miert 2D-s? Ha a muholdak 20.000 km magasan vannak, meg egyebkent is, ez az egesz helymeghatarozas bovan 3D-s problema. ~30.000 km a geostacionarius palya. Magyarul a muholdak helyzete folyamatosan valtozik az egbolton. Ezt hogyan kezelik le? A muholdas telefonoknal, ott konkretan meg kell talalnia a vevonek a muholdat. Itt a vevonek meg minimum 4-et kell megtalalnia.

Masik:
"Ahhoz, hogy a jelkeresés sikeres legyen, minden cellát meg kell vizsgálni, hogy az adott GPS-műhold vivő-illetve kódfázisa éppen melyik cellában található az adott időben."

Milyen cellat?


bambano
(titán)
Blog

Apró megjegyzés, hogy civil felhasználású gps-sel centiméteres pontosságú navigációra van jelenleg lehetőség. Úgyhogy a katonai jelhez való hozzáférés korlátozása értelmetlen.


Solten
(addikt)
Blog

Kosz a cikket, erdekes olvasmany... :)


Birkusz
(csendes tag)

Így van, előző félévben 3G alapú helymeghatározás volt az önálló labor témám, és az első konzultációm előtt egy ennél 2x hosszabb "bevezetőt" kaptam a műholdas helymeghatározás alapjairól :D
Ettől függetlenül az érdeklődőknek és a témával most ismerkedőknek nagyon hasznos kis írás ez, grat hozzá :)


WonderCSabo
(félisten)
Blog

Sztem túl sok oldalt csináltál. Zavaró és kényelmetlen olvasni így. 2 oldalba is elfért volna, de még egybe is simán.


peugeotmate
(őstag)
Blog

Mindenek előtt: örülök, hogy többen érdekesnek/jónak találják a cikket! Köszönöm!

gabor85
Sajnos nem tudom megmondani az A-GPS adatokon érkező adatok méretét. Tudomásom szerint ez szolgáltató függő, de nem akarok hülyeséget mondani.

Konflikt
Mint írtam a cikk bevezetőjében: ez nem egy szakdolgozat! Csupán érdekelt a téma és a suliban pedig úgyis egy hosszabb lélegzetvételű írást kértek (bármilyen témából); hát gondoltam, miért ne írhatnék erről. Egy afféle bevezetésnek szántam én is a műholdas helymeghatározásba.

tocsa
Első kérdésedre a válasz: a földi követőállomásokon (katonai támaszpontokon) a műholdaktól érkezett kódokat/adatokat kiértékelik majd ezen feladatok elvégzése után visszajuttatják a műholdakra, ahol a számítógép rögzíti és eltárolja a kapott adatokat.. Elismerem, igencsak nyakatekert mondat lett. Meg a követőállomásos részt nem tettem fel ide, mivel annyira nem érdekes és egy kicsit bonyolult is.

A második kérdésedet nem igazán értem: miért ne lehetne kétdimenziós feladat része a jelkeresés?

Harmadik kérdésre a válasz: úgynevezett cellákban történik a jelkeresés, de hívhatnánk adategységeknek is akár. De szerintem ez kiderül a szövegből.

bambano
Lehet hogy igazad van, de én úgy olvastam az egyik szakkönyvben, hogy akkor nyer értelmet a katonai jelhez való hozzáférés korlátozása ha éppen háború zajlik. Gondolj bele, az 'ellenség' hozzá tudna férni a másik fél helyzetéhez. De simán lehet, hogy tévedek!

WonderCSabo
Szerintem ez legyen a legnagyobb probléma... :U

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

A katonai pontosság zárolásának valóban ez volt az eredeti oka, az más kérdés, hogy azóta okos emberek rájöttek, hogy a civil jel "pontatlanítása" megkerülhető.


The Bachelor
(tag)

Szerintem kihagytad az egyik legérdekesebb részt a műholdas helymeghatározással kapcsolatban, méghozzá azt, hogy Einstein speciális relativitás elmélete nélkül egyszerűen HASZNÁLHATATLAN lenne az egész rendszer :)


j0k3r!
(senior tag)

gratulalok jo lett : )

[ Szerkesztve ]


janos666
(nagyúr)
Blog

Hát, lehet, hogy ezek azért néznek most ki így, mert ollózgattál, és nem nézted újra végig a cikket, de tele van bakikkal.
Leadtad már, vagy segítsek színesíteni? :DDD

Háromszögelés is ismert fogalom, de a magyar geodéták jobb kedvelik a ívmetszés kifejezést. Bár ez a legkevesebb, viszont:

Ezt a célt szolgálja a műholdpályák és műholdak száma, helyzete, és elhelyezkedése az arra kijelölt pályákon.
Ez első olvasásra egy nagy zagyvaságnak tűnik, talán gondold át, és fogalmazd meg újra.

A műholdak által továbbított adatokat az úgynevezett vivőhullámok végzik el, amelyeket többszörösen megváltoztatnak.
Ajaj... Az adatokat végzik el? Az hogy?
"Többszörösen modulálják"-ot akartál ideírni, nemde? - Google traslate-el olvastál valami külföldi anyagot? :D

futási idő - Megint egy értelmes kifejezés, de ilyet még az életben nem hallottam távméréssel kapcsolatban. Google translate?

Az adatváltoztatások révén a műholdak navigációs üzeneteként a műholdak helyének meghatározására vonatkozó fontos információk vétele lehetséges
Most már meg sem kérdezem többet, tuti google translate. A moduláció révén navigációs kódok... ilyesmiket használ a magyar szakirodalom is, nem fordítja le. De ettől eltekintve sem túl magyaros ez a mondat. Érthető, de nem szépen fogalmazott...

A mérésekkel kapcsolatban pedig:
Ott enné meg a fene a magyar geodétákat is, ha csak a navigációs kódokat lehetne használni, míg nem vagy US Army tiszt. Ma is lehet szinusz-jel mérést is végezni a vivőhullámon. (Amihez nem is kell semmiféle kódot demodulálni, a hullámhossz ismert, a korrekciók pedig valós időben számíthatók egy hosszú [~12-24 órás] mérés során, de elérhetők atmoszféra és pályakorrekciós adatok GSM hálózaton át is, ahogy írtad...)

referenciapontok - Stimmel, de itthon ezt alappont hálózatnak hívjuk. Miért nem magyar szakirodalmat forgattál?

Ja, és bocs, ha fellengzős, és kioktató jellegűnek találod, de én csak érintőlegesen tanultam geodéziát egy évig (3 éve), és mégis erősen szúrja a szemem, amiket itt írsz.

[ Szerkesztve ]


janos666
(nagyúr)
Blog

Ja, és igen. Azt te tudod, milyen minőséget követelt meg a dolgozatod, és milyen értékelésre vágytál. Az zavar benne, hogy full laikusoknak szánod nyilvános helyen, így aki épp csak annyira érdeklődik a GPS iránt, hogy ezt még átfutja, és "huhhh de bonyolult, de legalább most már van róla valami kis fogalmam, mit csinál a GPS vevő a kocsimban" annak most teletömted a fejét hamis szakszavakkal, amiket valami szótárprogram dobált ki neked.

a földi követőállomásokon (katonai támaszpontokon)
Vannak civil állomások is. Sőt, szerintem amit a mobil kap, az ilyenekről jön.

az 'ellenség' hozzá tudna férni a másik fél helyzetéhez
NANANA!!!!! Ahhoz oda-vissza kommunikáció kéne. Attól még hogy te kiméred a saját pozíciód tized milliméterre, attól még az ellenségnek gőze sincs, hogy te hol vagy, míg valamilyen csatornán meg nem osztod vele ezt az információt. A GPS vevőd nem tölti vissza a műholdra a koordinátáidat. Megtehetné, de miért tenné ezt egy katonai vevő kérés nélkül, míg semmi szükség rá? De amúgy sem szokás, ez más hálózatok feladata (nem rohangál mindenki műhold adókkal a mobiljában...) De ilyenkor is elég a visszaküldött koordinátákat titkosítani, és az ilyen jellegű adatok hozzáférhetőségét korlátozni.

Katonai szempont az, hogy az ellenség ne használhassa szabadon a GPS rendszert, mert azzal elvész annak a hadseregnek az előnye, aki megépítette ezt a rendszert, hogy a saját előnyére használja, és ezzel az ellenség fölé kerekedjen.
Olyan, mint hogy nem szórunk szerte szét mindenhol olyan fegyverlerakatot, amit az ellenség is könnyen kifoszthat, és a saját fegyvereinkkel lőnek ránk...

[ Szerkesztve ]


domi007
(őstag)
Blog

Az elottem szoloknak sajnos igazuk van...en mindig ugy fogtam fel a GPS-t (bar nem tudom ez mennyire igaz/valos), hogy van a vevoben egy pontos ora, es a muhodrol jovo ido-jelet osszehasonlitja a sajat orajaval. A ketto kozotti kulonbseg = az ido ami a vevo-hold ut megtetelehez szukseges volt. Ebbol s=v*t keplettel megvan a tavolsag a muholdtol, es ezzel a tavolsaggal rajzolnak egy gombot.
Ugyamezt elvegzik emg 2 masik holddal, es a gombok metszespontja az aktualis pozicio.

:B :B :DDD

DOMy

üzenetek