[Re:] [Ringman:] felsőoktatás - felelősségvállalás - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


baluka26
(veterán)
Blog

Ehh, ez a multiutálat...

A multiknál nem sok korrektebb munkáltatóval találkozol, ebben biztos lehetsz.


Иван
(őstag)
Blog

"Azért ne legyél nagyképű, mert a szüleid kitudják fizetni az egyetemet...."

Ha kitudnák, nem vettem volna fel hitelt. Amit azért megjegyeznék, hogy ez a diákhitel 2 konstrukció nem egy rossz dolog, szerintem teljesen korrekt, aki komolyan gondolja az egyetemet, annak jó befektetés lehet. Persze át kell gondolni, de alapvetően nem rossz dolog.

Másrészt elég elkezdenem 40 évesen törleszteni, szóval azért haladékom is van. (Mondjuk 40 évesen már lassan nyugdíjra készül az ember :DDD ).

Jaj, a 40 éves + egyetemről jut eszembe: csak hogy oldjam a hangulatot.


krizmo_
(addikt)

A diákhitel2 visszafizetés:

- a hallgatói jogviszonya megszűnését követő negyedik hónap első napjától, de
- legkésőbb a 35. életévének betöltését követő negyedik hónap első napjától.

Ha folyamatos hallgatói jogviszonyod van, akkor nem kell csak 35 évesen visszafizetni.

[ Szerkesztve ]


Ringman
(nagyúr)
Blog

mondjuk azt még akkor is érdemes felvenni, ha meg van rá a pénz (és marad a kamattámogatás:

[link]

Mennyi a Diákhitel2 kamata?

A kölcsönszerződés értelmében a folyósított kölcsön összege után ügyleti kamatot számítunk fel. A kamatszámítás az első folyósítás napjától kezdődik, a kamatot a kölcsön visszafizetéséig kell fizetnie.

A Diákhitel2 kamata változó. A kamat mértékét a kormányrendeletben rögzített szabályok szerint határozzuk meg.

A kötött felhasználású Diákhitel (Diákhitel2) állami kamattámogatással működik, az ügyfelek által fizetendő kamat évi 2%. A kamat fennmaradó részét az állam átvállalja.

Az aktuális kamat minden naptári félév első napjától érvényes. A kamatot a naptári félév előtt legalább hét nappal hirdetményként közzé tesszük két országos napilapban, a honlapunkon, valamint a felsőoktatási intézményekben.

ha pénz megvan, azt bankba betesz&leköt, ha (betéti kamat*0,84-hitelkamat)>0 akkor nyertél.

még a teljes hitelszerződést nem olvastam el, hogy van-e más buktató benne.


Иван
(őstag)
Blog

Ja, igen, 35. De lehet egy csomó haladékot kérni (35. életévedig). Meg a fizetésedhez igazodik, tehát ha kevesebbet keresek -> kevesebbet törlesztek -> több ideig tart visszafizetnem, ha sokat keresek, akkor ugye többet törlesztek, hamarabb visszafizetem. Am 4% a kamat, abból kettőt állambácsi elenged/átvállal.

SZERK
Ringman: azt akarod mondani, hogy a diákhitel összegét bankba teszed minden félévben, és nagyobb a lektötési kamat, mint amennyit majd vissza kell fizetned? Mert az bukta: abból a pénzből én nem látok semmit, a bank közvetlenül az egyetemnek utalja. Szóval az a pénz a te számládon nem jelenik meg.

Ha jól vettem ki.

[ Szerkesztve ]


Kassadin
(addikt)
Blog

"pl átképezték magukat?"

Oké, de miből vagy hogyan?

"most azért tartsunk fel egy rossz rendszert, mert jajjmilesz az ott dolgozókkal. felnőtt emberek, talán fel tudják magukat találni."

Nem, viszont úgy kellene ezt megoldani, hogy ők se szenvedjenek ebből hátrányt. Amúgy meg kb. úgy állítod be ezt a dolgot, mintha a világ legegyszerűbb dolga lenne itthon elhelyezkedni. Nem kell senkinek sem bemutatni ezt a rendszert, hogyan működik.

"lehet, hogy elbeszélünk egymás mellett, de szerintem új munkahely nem csak úgy jöhet létre, hogy támogatjuk, hanem úgy is, kedvező környezetet biztosítunk egy vállalkozásnak.
pl kiszámíthatóság, mindenkire érvényes egyszerű és egyértelmű szabályok, ügyfélközpontú hivatali ügyintézés. (ebből mennyi teljesült Magyarországon az utóbbi 20 évben? szerintem 0)"

Ugyanezt gondolom én is.

sutszi: Egyet értünk. Csak talán az egyes embereknek nem mindent az államtól kellene elvárnia. Oké, ez a rendszer így nem jó, de először próbálok tenni én saját magam a boldogulásomért.

baluka26: Igen? És ezt te mire alapozod?

[ Szerkesztve ]


Löncsi
(őstag)
Blog

Oké, de miből vagy hogyan?

Könyv, Internet.


baluka26
(veterán)
Blog

A saját tapasztalataimra.

Te mire alapozod az utálatot?

[ Szerkesztve ]


Kassadin
(addikt)
Blog

Azért ez eléggé behatárolja a lehetőségeket. Másrészt papírt se ad.

baluka26: A saját munkatapasztalataimra, kereskedelem területén.

#130: Úgy beszélnek veled, mint a kutyával. Nincsen jobb, mert maszek meg "másképp" használ ki.

#131: A töltelék tantárgyakat leszámítva szívesebben tanulnám egyetemen/felnőttképzésben xy szakmát, mint az internetről vagy könyvből. Valamit nem értek, ott a tanár. Mellesleg a korlátozott lehetőséget komolyan gondoltam. Nem mindent tudsz megtanulni könyvből vagy internetről. Másrészt ebben a papír orientált országban legtöbb esetben hajadra kenheted a tudásod. Persze kivételek mindig akadnak, de ilyet is csak it-s területen olvastam eddig, itt a ph-n.

[ Szerkesztve ]


baluka26
(veterán)
Blog

Hol dolgoztál? Milyen munkakörben? Mi volt rossz? Mi jobb nem multinál?

[ Szerkesztve ]


Löncsi
(őstag)
Blog

Ugyanaz van egyetemen is, igaz, ez ad papírt is...

[ Szerkesztve ]


Ringman
(nagyúr)
Blog

tandíjat tudnád fizetni, az arra elkülönített pénz rajta van a számládon, de nem ebból fizeted a tandíjat, hanem felveszed a diákhitelkettőt.

ekkor a pénzed megmarad, az kamatozik>2%-ot. egyetem/főiskola elvégzése után több pénzed lesz a bankban, mint amennyi hitelt vissza kell fizetned.


Иван
(őstag)
Blog

Ehhez feltételezed, hogy van annyi pénzed, amennyiből kifizeted a tandíjat. Ez nálam nem áll fent, szóval bukta.


Kassadin
(addikt)
Blog

És te hol dolgoztál, milyen munkakörben?


sutszi
(veterán)
Blog

Én nem is várok sokat az államtól: Legyen egy stabil gazdasági környezet amit nem piszkálnak meg 2 havonta, mert valakinek...éppen olyan kedve van.
Ha már csak ezt sikerülne megadni, akkor megindulna valami...
Nem adóztatnak meg 5-ször ugyanazért. Elég csak 2-szer....stb ilyesmi...


Ringman
(nagyúr)
Blog

pl munkaügyi központ támogatott képzései (vagy azt is már a járási párttitkárok kormányhivatalok alá vannak rendelve)


Kassadin
(addikt)
Blog

Jogos.

Ringman: Munkaügyi központokat inkább hagyjuk...


baluka26
(veterán)
Blog

Iparban dolgoztam egy nyarat robotkent, egy nyarat irodában gyakornok jellegű posztban.

A kereskedelmet megértem. Anyum is egészen jó pozícióban volt, mégis rengeteget dolgozott, keveset keresett, nagy volt a felelősség. Jobban érzi most magát operatorkent gyárban. 8 órát dolgozik, korrekt a hangulat, a pénz meg nem annyira siralmas.

Ha otthon leszek holnap leirhatom, hogy mi miatt vannak csak pozitív tapasztalataim :)


Иван
(őstag)
Blog

Kivételesen egyetértünk. :))


Kassadin
(addikt)
Blog

Az egy dolog, hogy mennyit keresel (igen, mindenki pénzből él, fontos). De hogy a második otthonodként tekintett munkahelyeden minden nap elviseld a nyomasztó légkört, meg a faszfej főnököket, az már túl sok számomra.

Írd majd le.


Lauda
(félisten)
Blog

Azt lehet, mert 90 napnal nem regebbi igazolas kell, viszont ha kimesz valahova dolgozni/tanulni es kesobb ugy dontesz, hogy letelepedsz, vagy meghazasodtal, akkor ujra ki kell kerni ezt a papirt a konzulatuson keresztul es akkor mar rajt lesz a problema es azzal fuccsoltak is az egesznek, hiaba vagy ott mar x ideje.
Masreszt mekkora osszegek ezek? Milliok? Mert arra kiadhatnak mar nemzetkozi korozest es akkor lehetsz akarhol, minden orszag latni fogja es sec perc alatt hazavagnak.


tildy
(nagyúr)
Blog

Ez mekkora kocsogseg, nekunk meg 10-11%os a kamat....

Иван: egyszeru matek. A hitel kamata 4%, a banki betet kamata meg siman lehet 8-9%(kamatadot levonva is 4% felett marad). Mikor torlesztened kell igy ez a difi neked pluszban megmarad.

[ Szerkesztve ]


tildy
(nagyúr)
Blog

Vannak olyan munkak, amiket igyis -ugys betanitanak. Pl. Call center ugyintezo, de meg a penztaros is. Ingyen, bermentve, az adott ceg.

Voltam mar penztaros, takarito, helpdeskes, programozo, de meg a foldeken is szedtem hagymat, nem kellett penzt kiadnom ertuk, hogy beletanuljak.


Иван
(őstag)
Blog

Igen, de ha nincs ilyen felesleged, akkor nincs mit tenni. Ezt magyaráztam már neki is #133-ban is.


Ringman
(nagyúr)
Blog

magyarázni nem nagyon kellett, mert már (#8)-ban is az volt a feltételezésem, hogy van pénz az oktatásra.


Kassadin
(addikt)
Blog

Nagyon szép és jó, valamint igazad van. De neked is csak azt tudom mondani, mint fentebb. Tisztában vagyunk vele mindannyian, hogyan mennek itthon a dolgok munkavállalás területén. Simán elképzelhető, hogy nem vesznek fel, mert túlképzett vagy. Call centerekhez meg elvárás a nyelvtudás vagy nem?

[ Szerkesztve ]


tildy
(nagyúr)
Blog

Nem feltetlen. Telenornal, t-nel, vodanal nem kell minden call centeresnek angolul tudnia. Sot.


baluka26
(veterán)
Blog

Megy PÜ.


Jhonny06
(veterán)
Blog

Az éhbérnek semmi köze a multikhoz, máshol is annyit kapsz, ha szar a végzettséged, vagy egyáltalán nincs. Az ilyen helyeken legalább kevesebb az esélye, hogy egyik nap felállítanak, mert nincs elég projekt, elfogyott a munka, szevasz. A nemzetközi lehetőségekről nem is beszélve. Hiába sír mindenki, hogy de jó a kis, magyar cégeknél dolgozni, ott azért nincs sok lehetőség, ezért is zárnak be sorra.

Nincs semmi baj a multikkal.

[ Szerkesztve ]


Kassadin
(addikt)
Blog

Kereskedelmi multikról beszélek, másra nekem nincsen rálátásom.

"Az éhbérnek semmi köze a multikhoz, máshol is annyit kapsz, ha szar a végzettséged, vagy egyáltalán nincs."

Mi az, hogy sz@r a végzettséged? :F Praktikerben egy csomó asztalost, festőt, burkolót lehet találni, és nem azért vannak ott, mert 80 ezerért olyan jó ott dolgozni vagy mindegyik szakbarbár lenne. Kicsit el vagy tévedve, látszik, hogy neked halvány gőzöd sincsen arról, hogy egyes emberek szakmával is miért kényszerülnek éhbérért dolgozni.


baluka26
(veterán)
Blog

Kereskedelem tényleg más egy kicsit.


Ringman
(nagyúr)
Blog

rövid hír a magyar felsőoktatásról, oecd országokhoz viszonyítva.

Magyarországnak megéri pénzt fektetni a felsőoktatásba, mert az egyik legjobb megtérülési arányt mutatja az OECD-országok között, a listán az ötödik helyen áll. Magyarországon például egy férfi felsőfokú oktatása 14-szeresen térül meg az államnak - a későbbi diplomás dolgozó által befizetett adók miatt, és azért, mert kevesebb szociális juttatást kell neki adni.

(...)

A mutatók alapján a 28. helyen állunk a felsőoktatási végzettséggel rendelkező lakosok arányában. Az OECD-ben 2000 és 2010 között 15 százalékkal emelkedett a felsőoktatásban tanuló fiatalok aránya. Ez alól csak Magyarország, Finnország és Új- Zéland a kivétel, ahol éppenséggel visszaesett a továbbtanulók aránya.

üzenetek