Telefonakku és a "bármilyen táppal töltés" esete

írta: Adamyno, 3 éve

Korán reggel... ezt muszáj leírnom 😃
Lehet, hogy tényleg én vagyok a hülye, de eddig ilyet még nem hallottam pedig pont ebben elég sok szakmai anyagot és tippet/trükköt olvastam, láttam, hallottam. Jópár éve építek otthon kütyüket, IoT rendszert, okosotthont, műszereket, stb... Úgy tudom, a Li-ion és Li-Po akkuk esetén szigorúan figyelni kell a feszültség és áram határok betartására, mert különben a cella károsodhat ami azért probléma, mert megnövekedik a tűz- és robbanásveszély. Márpedig ha egy ilyen elpukkan vagy kigyullad, az megint nem egyszerű eset mivel a füstje is már erősen mérgező.
Ma reggel a kollégám azzal fogadott, hogy kellene neki egy táp(egység).
-Milyen táp?
-Mindegy.
-De minek kell?
-Akksit tölteni. "Megindítani".
-Oszt mekkora feszültség?
-Mindegy. Mondjuk 20V.
-Azt a telefon akkut akarod 20V-ra csatlakoztatni?
-Tudod te már mennyit csináltam ilyet?
-Oké.
-Csak meglököm.
-Oké.
Na most szerintetek ennek mi értelme van?
Úgy tudom, ha mélykisülésbe kerül egy akku és a töltésvezérlő már nem akarja tölteni, az nem véletlen. Olyan kémiai folyamatok indulnak be, amiket már nem lehet visszafordítani és instabillá válik a cella. Főleg egy olyan eszköznél nem szórakoznék ezzel, ahol az akku a fejed mellett van közvetlenül.
Azt mondja, majd ha melegszik akkor nem tölti tovább.
Na és mondom mivel ellenőrzöd hogy melegszik-e? Folyamatosan fogod a kezeddel egész nap? Mert egy irodában vagyunk számítógépek mellett...
Nem hiszem, hogy túlgondolom, mert utána azt a készüléket odaadjuk valakinek használatra. Ha történik bármi, ki lesz a felelős?