Folding@Home Covid-19

írta: pIIrash, 4 éve

A Folding @ home (FAH vagy F @ h) egy elosztott számítástechnikai projekt a fehérje dinamika (protein dynamics) szimulálására, beleértve a fehérje hajtogatás (protein folding) folyamatát és a különféle betegségekben részt vevő fehérjék mozgását.

A projekt maga már több, mint húsz éve létezik. A projektet előtérbe helyezte, a a SARS-CoV-2 vírus által okozott Covid-19 (Coronavirus disease 2019) megbetegedés, amit 2020 március 11.-én a WHO pandémiának (világjárványnak) nyilvánított.

Az első bekezdésben említett folyamatok vizsgálata, eredményeinek értékelése rendkívül számításigényes folyamat. Ezek a számítási műveletek feladatokra osztottak attól függően, hogy milyen céllal vizsgálódnak a kutatók egy adott folyamat kapcsán.

A Folding@Home projekt segít abban, hogy az óriási számítás igényű feladatokat elosztott rendszerben a hálózatba kapcsolt számítógépek között szétosztva, kisebb részfeladatokra bontsák azt. Ez által szinte bárki be tud kapcsolódni (segíteni) az otthoni számítógépe segítségével ezekbe a számításokba.

Ehhez nincs szükség másra, mint letölteni egy erre szánt célszoftvert, ami konfigurálást követően - a beállításoktól függően - szolgálatba helyezi a számítógépünk erőforrásait [processzor (CPU), illetve videokártya (GPU)] egy tetszőleges, vagy egy kiválasztott projekt számítási feladatainak elvégzéséhez.

A GPU-khoz és a CPU-khoz egyaránt elérhető WU (Working Unit). A Folding @ Home támogatja az nVidia és az AMD GPU-kat az OpenCL-en keresztül Windows és Linux rendszeren.
A CPU-kat Windows, Linux és MacOS támogatja.

A továbbiakban a Windows operációs rendszeren használható szoftvert tárgyalom.

Windows rendszerhez elérhető a Folding@Home szoftvere, amit [innen] lehet letölteni.

Telepítést követően a Start menüben a következő három modul található.

Alap esetben elégséges a webes felület elindítása, majd szükség esetén annak bekonfigurálása.
A webes alkalmazást a Folding@home ikonra kattintva indítható el.

Webes alkalmazás

A bal felső sarokban található az "I'm folding as:" szekció.

Itt adható meg a "Change identity"-re kattintva, hogy milyen néven akarunk részt venni, és melyik projekthez kívánunk kapcsolódni. Ezek megadása opcionális.

Name

A név megadásával pontok gyűjthetőek az elvégzett számítási egységek (WU) után. Az itt megadott név nem azonosítja annak használóját egyértelműen. Egyértelmű azonosításhoz használja a Passkey-t.

Passkey

A passkey, egy új szolgáltatás, amely a v6.0 FAH kliens óta elérhető egyedi azonosító, amely közvetlenül összekapcsolja a szerzett pontszámokat Önnel (nem csupán a felhasználónevével).
A passkey használata megakadályozza, hogy felhasználják az Ön nevét.

Passkey-t a következő linkről tud létrehozni: [getpasskey].
Ehhez nincs másra szükség csak a választott név és az email cím megadására.

Team Number

A COVID-19 elleni küzdelem segítéséhez ki kell választani a

- webes felületen: "Any disease" (Bármely betegség) az "I support research fighting" (Támogatom a kutatási harcot) listában.

- FAHControl programban: Configure> Advanced, válassza az "Any" lehetőséget az "Cause Preference" listában

Alapvetően a Folding@Home a betegségek között nem tesz különbséget, hogy melyik projekt számításaiba kapcsolódik be a felhasználó, de jelen helyzetben a A COVID-19-hez kapcsolódó projektek elsőbbséget élveznek, és automatikusan kiosztásra kerülnek.

Amennyiben egy specifikus projekt számításaiban kíván részt venni, úgy a következő listából tud választani egy a Covid-19 kapcsolódó projektet.

CPU-t használó projektek

13862-13863, 14328, 14329, 14337, 14528-14531, 14572, 14574, 14576, 14600-14602

GPU-t használó projektek
11741-11781

Számítási kapacitás

Power: Itt adható meg egy csuszka segítségével, hogy mennyi erőforrást köthet le a program a számítások elvégzéséhez.

- Light: A CPU fél sebességen terhelt, a GPU-t nem használja.
- Medium: A CPU 3/4 sebességen terhelt, és a GPU feladatok is engedélyezettek. (Alapértelmezett)
- Full: A CPU teljes kapacitása felhasználásra kerül és a GPU feladatok is engedélyezettek.

When
- While I'm working: Amikor be van kapcsolva a számítógép.
- Only when Idle: Csak akkor, ha a számítógép nincs használatban.

A szoftver több különféle módszert használ annak meghatározására, hogy a rendszer tétlen-e.

- Windows esetén, ha egy ideje nincs felhasználói bevitel az egérrel vagy a billentyűzettel (a pontos időzítés a rendszer konfigurációjától függ), az energiagazdálkodási beállítások kikapcsolhatják a monitort, vagy a Windows dönthet úgy, hogy „távoli módban” van, attól függően, hogy melyik jön először, és számítás ilyenkor alapjáraton indul.
- Mac OS X esetén a rendszer tétlen, ha körülbelül öt percig nincs felhasználói tevékenység.
- Linux esetén a képernyővédőt és szintén a felhasználói bemenet hiányát (billentyűzet, egér) használja a tétlenség meghatározására.

A szükséges beállítások elvégzése után a Start folding gombbal elindíthatjuk a szolgáltatást, ami beállítástól függően megkezdi a számítás azonnal, vagy ha éppen nem használja a számítógépet.

Az aktuálisan futó számításról, valamint annak becsült idejéről a CPU/GPU mellett látható körre kattintva tájékozódhat.

Később a számítási folyamatok az alkalmazás ikonjáról is vezérelhető.

Friss információkról a projekttel kapcsolatban itt informálódhat.