Az elektromos cigaretta

Az elektromos cigarettával kapcsolatos tények, tévhitek, pletykák, avagy öntsünk tiszta vizet a pohárba! – írta: TazLeacher, 11 éve

Tények és tévhitek

Az elektromos cigarettában is van nikotin

Téves állítás. Az elektromos cigarettában nincs nikotin. Maga az elektromos cigaretta nem más, mint egy akkumulátor, egy kapcsoló, egy izzószál, egy tartály, illetve valamilyen készség, amelynek feladata a tartályban található folyadékot az izzószálra vezetni.

(Személyes megjegyzés: ez a legnagyobb tévhit. Az emberek nem tudnak különbséget tenni az elektromos cigaretta, és a benne található liquid között. Az elektromos cigaretta egy eszköz, a benne található liquid pedig a töltőanyag. Magában az elektromos cigarettában nincsen nikotin, úgy ahogy az autó karosszériája sem tartalmaz benzint. Az, hogy mit töltünk bele, saját privát döntésünk.)

Az elektromos cigarettával hatékonyan le lehet szokni a dohányzásról.

Nem kijelenthető. Ilyen irányú kísérletek nem történtek, ezért a kijelentésről nem lehet eldönteni, hogy igaz-e. Éppen ezért a fenti kijelentés nem tehető meg.

(Személyes megjegyzés: ugyanakkor számos példa – akár a saját – ennek az ellenkezőjét bizonyítja.)

Az elektromos cigaretta már egy patronja is tartalmazhat halálos dózisú nikotint.

Az állítás nem igaz. Az eleve töltött patronokkal forgalomba kerülő elektromos cigaretták töltési űrtartalma 0,2 ml. Ebbe kellene belezsúfolni 40 mg nikotint. Az akár aluljárókban kapható patronok messze nem tartalmaznak ennyit. Ráadásul ilyen töménységben erősen csípős, rendkívül irritáló lenne, ami azt eredményezné, hogy az érintett utálkozva dobná el. Ide tartozik még, hogy a ~40 mg (testsúlyfüggő) nikotinnak egyszerre kellene a szervezetbe jutnia. (A nikotin felezési ideje a szervezetben 2 óra.)

(Személyes megjegyzés: ez lényegében azt jelenti, hogy szívással szinte képtelenség ilyen mennyiségű nikotint a szervezetbe juttatni, vagyis a patronokból ki kellene nyerni a folyadékot, majd összegyűjtve egyben meginni ahhoz, hogy ténylegesen halálos dózishoz juthassunk. Ez körülbelül megegyezik azzal, minthogy megveszek 3 doboz nikotinos rágót, majd az egészet egyszerre a számba gyömöszölöm, avagy a gyógyszertárakban kapható nikotintapaszból egyszerre a testemre ragasztok 30 db-ot. Egyik feltevés sem túl életszerű…)

Az elektromos cigaretta káros az egészségre.

Nem kijelenthető. Egyes tanulmányok szerint – lásd a cikk végén – az elektromos cigaretta károssága csak a nikotinos liquid használata esetén jelenthető ki, és akkor is „csupán” a nikotin hatására korlátozódik.

(Személyes megjegyzés: a legtöbbször ezt vágják a fejemhez, sőt! olyan formában, hogy károsabb, mint a cigaretta. Na, ez az, ami nem igaz. Lényegében a cigaretta szinte összes káros mellékhatásától mentesülök (a környezetemben élőkről nem is beszélve), kivéve azt, aminek a nikotinhoz van köze. Ez viszont ugyanúgy megtalálható a rágóban, avagy a tapaszban. Igen, a nikotinnak valóban vannak káros mellékhatásai, de nagyon fontos megjegyezni, hogy pl. nem ez felelős a tüdőrákért. Tehát legjobb esetben is azt lehet mondani, hogy káros, de közel sem annyira, mint a normál cigaretta.)

A nikotin rákkeltő.

Téves állítás. A cigarettában nem a nikotin a rákkeltő anyag. A nikotinnak ilyen hatását még semmilyen vizsgálat nem mutatta ki. A cigarettában megtalálható még közel 4000 (négyezer!) káros összetevő, amelyből ~40-ről egyértelműen kimutattak már rákkeltő hatást.

Az elektromos cigaretta nem hatékony leszoktató eszköz, szemben a nikotinos rágóval és tapasszal.

Az igazság az, hogy a tapasz és a rágó hatékony leszoktatást segítő volta inkább csak vélelem, mint tudományos tény. A klinikai kísérletekben olyan alacsony arányban sikerült a hatékonyságát kimutatni, hogy az lényegében jelentéktelen. (~3%, vizsgálattól függően)

A elektromos cigaretta használó esetében nem szabályozható a nikotin bevitel szemben a nikotinos rágóval és tapasszal.

Nem igaz. Az e-liquid folyadékokban a nikotin arányosan keveredik el. Használat során a bevitele a használat módjából egyenesen következik. Ezzel szemben semmi nem gátolja, hogy valaki egyszerre 17 nikotinos tapaszt ragasszon magára, majd rágyújtson. Ugyancsak nem lehetetlen akár 9 – egyeseknél akár 13 – nikotinos rágó egyidejű szájba vétele.

Reális veszély, hogy akár gyermekek rászokhatnak az elektromos cigarettára, annak ízesítése miatt.

Ez nem reális veszély, hanem feltételezés. Ráadásul annak is erőltetett. Ugyanis nincs tudomásunk róla, hogy a gyümölcs, vagy mentol ízesítésű nikotinos rágóra ugyanezen gyermekek késztetést éreztek volna rákapni. Ráadásul az elektromos cigaretta első lépésben több ezer forintos befektetést kíván, ami egy kíváncsi gyermek számára aligha reális befektetés szemben pl. az 500-1000 forintos cigarettával.

A nikotin tartalmú elektromos cigaretta káros, ezért nem javasolt a használata.

Káros. Pont, mint amennyire a benne lévő nikotin. De! Azt a hibát el szokták követni, hogy egy nemdohányzóhoz képest fogalmazzák meg az állítást, pedig az elektromos cigaretta a dohányzók számára alternatíva. (Egy nemdohányzó minek is kínlódna vele?) Tekintve, hogy az elektromos cigaretta nem ég, nem képződik kátrány, mindenképpen kevésbé káros, mint a dohányzás.

Az elektromos cigaretta akkumulátora felrobbanhat.

Az állítás igaz. MINDEN hasonló akkumulátor (mint pl. a rádiótelefonoké) felrobbanhat. Ehhez csak néhány más feltételnek kell még teljesülnie – melyet a villamosmérnökök pontosan tudnak. A hírekben terjedő esetben nem "gyári" akkumulátor robbant el, hanem házilag barkácsolt.

A csokoládés, mentolos és narancsos ízű, nikotinmentes patronok olyanokat is rászoktathatnak a dohányzásra, akik egyébként nem cigarettáznak.

Az állítás nem igaz. A dohányzás definícióját a 1999. évi XLII. törvény tartalmazza. Ez alapján az elektromos cigaretta használata nem dohányzás. Ilyen ízesített patronok használata épp ezért nem is dohányzás. Nem mellesleg a fenti állítás alapján a mentolos cigarettát is be kellene tiltani?

Az elektromos cigaretta patronjában dietilén-glikolt fedezett fel az amerikai Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal, az FDA.

Az állítás igaz. A számos vizsgálat közül egy alkalommal, 2009-ben, a 18 különböző minta egyikében.
2007-ben fogkrémekben is talált ilyet az érintett hatóság. :-)
A dietilén-glikol egyébként a normál cigaretta egyik ismert adalékanyaga, amelyet a dohány nedvessége megtartása érdekében kevernek hozzá.

Az amerikai egészségügyi szervezetek ellenzik az e-cigarettákat, és használatukat még abban az esetben sem tartják elfogadhatónak, ha valaki ezzel szeretne leszokni a dohányzásról.

Nem igaz. Régebben igaz volt, csak azóta eltelt egy kis idő.

Az elektromos cigaretták egészségre gyakorolt hatása számos kockázatot hordoz. A legújabb vizsgálatok az egészségre ismerten káros anyagokat mutattak ki az összetevőik között.

Nem igaz. A legújabb vizsgálatok pont ezzel ellentétes eredményeket hoztak. Az egyetlen bizonyítottan káros anyag maga a nikotin, ami nem szükségszerűen alkotórésze az elektromos cigaretta liquidjének. (Nem az elektromos cigarettának, mert abban semmi ilyesmi nincs.)

A jelenleg boltokban, aluljárókban kapható termékek minősége és megbízhatósága az esetek többségében nem garantált.

Igaz. Ugyanúgy nem garantált a minőség, mint kismillió más termék esetében sem. (Lásd: a 4 tojásos tészta esete, alig tojással.) Nem mellesleg a boltokban kapható termékek ellenőrizhetőek és a fogyasztóvédelem által ellenőrzöttek is. (Ezek egyébként nagyrészt vámkezelt eszközök.) Ezeket összemosni az aluljárókban kaphatóakkal legalábbis illetlenség. A tisztességes kereskedő megtesz mindent, hogy a szükséges papírokkal igazolja az áru eredetét és minőségét. Ez hosszú távú üzleti érdeke is.

A zavarosban halásznak az elektromos cigaretta forgalmazói.

Nem igaz. Az elektromos cigaretta forgalmazók minden rájuk vonatkozó törvényt és jogszabályt betartanak. Elérhetőek, megtalálhatóak és ellenőrizhetőek. (Ha nem így lenne, a hatóságok már régen eljártak volna velük szemben.) Az egy másik kérdés, hogy az elektromos cigaretták árusítása nincs olyan mértékben szabályozva, mint azt sokan szeretnék.

Az e-cigarettákban levő összetevők közül a nikotin olyan farmakológiai hatású anyag, amelyre a gyógyszerszabályozás vonatkozik.

Az állítás legalábbis téves. Először is, az e-cigarettában nincs nikotin. A liquidben lehet. A vonatkozó törvény a 2005. évi XCV. törvény. Ennek 1.§-a határozza meg ezeket az anyagokat, de nem pusztán a hatóanyagra vonatkozik a kitétel, hanem a felhasználás céljára is. Azaz mindaddig, amíg a felhasználás célja nem vág egybe a törvényben meghatározottal, addig az állítás téves. Talán ez is közrejátszhat abban, hogy a cigarettát sem a patikában lehet megvenni.

Az elektromos cigaretta liquidjében fagyálló van.

Nem igaz. A kijelentés hátterében a liquid propilén-glikol tartalma áll (mely a kifújt pára füstszerű textúrájáért felelős), elrettentésül hozzátéve, hogy ezt az anyagot fagyállókban használják. Valójában a propilén-glikol egy igen elterjedt, biztonságos adalékanyag, melynek legfőbb felhasználási területe a gyógyszeripar, a kozmetikumok és az élelmiszeripar.
Széles körben alkalmazott emulgeálószer, a gyógyszeriparban pl. köhögéscsillapító szirupokban, krémekben és kenőcsökben használják. Élelmiszeriparban pl. vajkészítményekben, salátaöntetekben, süteményekben, kekszekben fordul elő. Szinte minden típusú kozmetikumban: samponokban, borotvahabokban, bőrápolószerekben, fogkrémekben és csecsemőgondozási szerekben megtalálható... és emellett, valóban, újabban használják nem-mérgező, biztonságos fagyállóként is. A propilén-glikolt az amerikai FDA (Food and Drug Administration) jóváhagyta, mint élelmiszeriparban biztonságosan használható adalékot.

Első körben és nagy vonalakban ennyi lenne a GYIK. Aki már érintőlegesen is találkozott a témával, valamelyik állításba, tévhitbe bizonyára belefutott már, az aktív vaperek (e-dohányosok, e-cigisek, ahogy tetszik) meg nap mint nap találkoznak hasonlókkal. Igen, nekem is már a hajam égnek áll ezektől. Leginkább azok próbálnak meggyőzni bizonyos dolgokról, akik még arra se vették a fáradságot, hogy egyáltalán utánanézzenek, hogy mi is ez, avagy hogy működik. Még itt, a fórumon is rendszeresen beugrik 1-1 ilyen észt osztó, aki majd megmondja a tutit… Nem azzal van a baj, hogy nem ért hozzá, hanem azzal, hogy sajnos az alapozatlan véleményének lépten-nyomon hangot is ad.

Aztán ott vannak még azok, akik már próbáltak valami olcsó vackot, nem jött be nekik, ezért megpróbálnak mindenkin fogást találni. Ha egy ismerősöd, avagy Te is így jártál, nincs gond, nincs harag. Nem volt szerencséd, ahogy sokunknak az élet más területén 1-1 készülékkel nem. Már akár egy rossz tapasztalat is elveheti az ember kedvét az egésztől. Ha esetleg így történt, és tudni akarod, hogy hol hibáztál, avagy csak érdekel a téma, akkor itt az alkalom, LAPOZZ!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt