Xeon X5270 tuning bemutató

Bemutatom, hogy mit sikerült kihoznom egy kétmagos Xeon X5270-es processzorból. – írta: bacsis, 7 éve

Egy kis bevezető rizsa

Na de a személyes sorok után lássuk, hogy miről is van itt szó?!

Már elavulófélbe jutott az LGA775-ös platform, mikor elkezdett terjedni, hogy apróbb módosítással a szerverekbe szánt LGA771 tokozású Xeon CPU-k is belehelyezhetők az LGA775-ös desktop gépek alaplapjaiba. Ez a felhasználókat több szempontból is pozitívan érintette, hiszen egyrészt a Core 2 Duo/Quad CPU-k “Xeonos változatai” olcsóbbak, ráadásul olyan modellek is léteznek, amiknek nem voltak asztali verziói. Így akár az asztali processzoroktól eltérően még magasabb órajelű, azaz nagyobb teljesítményű, vagy igény esetén sokkal alacsonyabb fogyasztású CPU-t is behelyezhetünk a desktop alaplapokba. Ezzel hirtelen “halott poraiból” támadt fel az LGA775-ös platform, és annak ellenére, hogy az ilyen konfigurációk alapja némely esetben már 10 éves is elmúlt, köszöni szépen, él és virul, és máig igen nagy népszerűségnek örvend, hiszen sok ember számára kínál elegendő teljesítményt kifejezetten olcsón.

Így egy csapásra, az amúgy is rengeteg különböző, és több architektúrára épülő processzorokat támogató LGA775-ös alaplapok még több processzort támogattak, ami nekem is nagyon szimpatikus volt, s már régóta szemet vetettem egy komolyabb LGA775-ös deszkára.
Ahogy fentebb is írtam, tavaly karácsonykor a Jézuska megajándékozott egy Gigabyte EP45-DS5-ös alaplappal, ami a maga idejében egy felső kategóriás lap volt. Természetesen támogatja az összes LGA775 és LGA771-es processzort, az alaplapon csücsülő Intel P45-ös chipset pedig a Crossfire rendszer kiépítésének ad zöld utat. Igaz, memóriából ez az alaplap a DDR2-es modulokat támogatja, de kis utánajárással lehet szerezni 2GB-os komolyabb tuning potenciállal rendelkező modulokat is, így 8GB-ot simán be lehet rakni az alaplapba, ami még a mai játékoknak is elégséges.
Mindenképpen szerettem volna beszerezni egy Xeon X5270-es processzort.

Ez a CPU 2008 szeptember 8-án került piacra, s 45 nanométeres gyártástechnológiával készült. A Wolfdale névre hallgató CPU magból pedig 2 van neki, 'kétmagos'. Órajele 3500MHz, ezt 1333MHz-es FSB, és a hozzá tartozó 10,5x-es szorzó segítségével éri el. L2 Cache-ből 6MB jutott neki, SIMD utasításkészletekből pedig az MMX, az SSE-SSE4.1 támogatott, de nem kell lemondanunk a hardveres virtualizáció, és a 64 bites utasítások futtatásáról sem.

Viszonyításképp, asztali fronton a legerősebb Core 2 Duo CPU az E8600-as volt, melynek csak 3333MHz volt az órajele, mert az csak 10x-es szorzóval rendelkezett. Aztán 2009-ben felröppentek a hírek, hogy piacra fog kerülni az E8700-as modell is, ami a Xeon X5270-el azonos, 3500MHz-en fog ketyegni, de végül mégsem került piacra.

Szóval a minél magasabb órajel elérése érdekében választottam a Xeon X5270-es CPU-t, ami még önmagában nem garantálja azt, hogy ezzel biztosan magasabb órajelet érnék el, mint egy E8600-assal, vagy akár egy E8500-assal, de a magasabb szorzójának köszönhetően kevesebb az esély, hogy FSB Wall-ba ütközök, a későbbi gyártásának köszönhetően nagyobb az esély, hogy jobb minőségű szilíciumból készült, és a Xeonok sok esetben amúgy is válogatott példányok az asztali processzorokkal szemben, így minden adott volt a sikeresebb tuninghoz.

Még mielőtt belevágnánk a tuningba, engedjétek meg, hogy elmagyarázzam röviden annak, aki még nem tudja, hogy is kell behelyezni egy LGA771-es tokozású processzort az LGA775-ös alaplapokba!

Először is fontos kiemelni, hogy nem minden chipkészlet támogatja ezt az eljárást.
Korlátlanul, az összes LGA771-es Xeont csak a P szériás (965P-től) és a G szériás (G31-től) chipsettel szerelt alaplapok támogatják. Ezekhez a lapokhoz is szükségünk van egy úgy nevezett "mod" BIOS-ra, amely tartalmazza a Xeon CPU-k mikrokódját és ami pl innen elég sok alaplaphoz beszerezhető.
Ha ezzel megvagyunk, akkor először is kell egy kis adapter a CPU aljára, illetve az asztali processzorokhoz képest 90 fokkal elforgatva kell behelyeznünk a CPU-t az alaplapba. Ahhoz, hogy utóbbit meg tudjuk tenni, vagy a CPU-ba kell belereszelni 2 kis bevágást, vagy az alaplapból kell kivágni a két kis pozicionálót.

Szerencsére már nagyon sok helyen úgy értékesítik ezeket a processzorokat, hogy mellékelik hozzájuk a kis adaptert, vagy akár már fel van helyezve a CPU érintkezőjére, illetve a bevágásokat is megcsinálták rajtuk, szóval BIOS frissítés után sok esetben semmi dolgunk nincs, csak berakni a CPU-t, és már indul is a számítógép.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények