üzenetek

hozzászólások


Reggie0
(félisten)

Elvileg nem gond nekik, de a kondik elettartama osszefugg a feszultseggel, tehat rovidebb ideig fogja ugy huzni.


Perillustris
(senior tag)

Én pár éve használok ilyeneket (SD Canvas React Plus), semmi bajuk. :C

[ Szerkesztve ]


Pikari
(addikt)

Azokat nem ismerem. Nekem a 4-64 gigás sd kártyáikkal és pendrivejaikkal volt bajom.


ricsip
(addikt)

elektrolit kondik pl. 20 év alatt akkor is kiszáradnak, ha 15 éve be se volt kapcsolva egy eldobozolt retro gép? Van kb. egy tucat régi alaplapom, meg ilyen 15+ éves gépek, ezek mind megdöglenek a sok állástól is?

[ Szerkesztve ]


Dönc
(tag)

Nem konkrétan Neked, csak érdekességként a beszélgetésre kapcsolódva:

HDDket az elégtelen tápellátás tudta gyilkolni, nekem is van 2 db már sata Samsung vinyóm, amik a fiókban laknak.Hibás táp miatt mindkettőn keletkezett pár hibás szektor, de éveket mentek még utána, normális táppal. Még most is működőképesek. Csak a kapacitásuk és a hangjuk miatt száműztem a gépemből őket. :)

A Toshiba is vélhetően erre a sorsra fog jutni, ha lesz helyette értelmes alternatíva. A WD Red meg szinte hang nélkül teszi a dolgát néhány üzemév után is.


Pikari
(addikt)

Ez nem attól függ, hogy elektrolitkondi -e az a kondi. A 90es évek legvégén olyan gyártástechnológiát kezdtek el alkalmazni a kondikon bizonyos gyártók bizonyos szériáknál, hogy amiket kb olyan 1998tól olyan 2006ig kezdve az alaplapokra raktak, azok bizonyos szériák esetén mind kinyiffantak pár év után. A korábbiakkal, és későbbiekkel nincs gond. A 80as évek legvégén, 90es évek legelején használt tantál kondikkal megintcsak gond van, azok szeretnek kigyulladni.

Kései 486 lapok, Pentium1 lapok közül szinte mindegyik megy, a celeron/pentium3mas lapok közül is, kivéve bizonyos szériákat az abittól, de onnantól aztán kezdődik a lejtmenet: pentium4, sis és via chipes k7 lapok, korai k8 lapok, stb, mind szétrohadtak rajta a kondik, aztán olyan 939 / lga775től kezdve megint minden jó.


Rowon
(veterán)
Blog

Sajnos erre nem tudok válaszolni, nincs még olyan szinten a tudásom.


Reggie0
(félisten)


Cs1csó
(félisten)

Csak egyet nem értek mi van az SSD-kkel 5 év után?? Vagy még nincs elég mért idő?

Amúgy szerintem teljesen irreleváns ez az egész: rendszeres adatmentés akár valamilyen adatbiztos RAID megoldás, de minimum a pótolhatatlan adatokról egy-két egyéb helyen mentés és le van a gond.
Addig meg úgyis azt veszik az emberek ami Ft/TB fronton olcsóbbra jön ki, és jelenleg még mindig 3x annyiba kerül az SSD tárhely Ft/TB-ra lebontva.


Rowon
(veterán)
Blog

Szerintem túlzó a grafikon, tudtommal az SSD-k többet kibírnak, mint amit eddig feltételeztek róluk.


Cs1csó
(félisten)

A grafikon szerint nagyon is megbízhatóak az SSD-k, de róluk csak az első 5 évről vannak adatok pedig simán nálam is már 8 éve duruzsol rendszer lemezkent stabilan.
Amúgy ez valahol érthető (mármint a stabil működés) hiszen nincs mozgó alkatrész, az mindig is egy nagy hibaforras.

Hallottam egy radiobeszelgetesben hogy ha csak elektromos autók lesznek akkor az autók szervizelési igénye a mostani érték töredékére fog visszaesni.
Hiszen mototrikusan mi is romolhat el? Nem sok minden amivel továbbra is lesz hiba az a futómű és a karosszéria meg bejön a képbe az akku és a többlet elektronika.


Rozisoft_Bp
(tag)

"Csak annak a statisztikának hiszek, amit magam hamisítottam." :)
A Blackblaze a ténylegesen használt meghajtók, tényleges meghibásodása (tehát nem predikció, hanem bekövetkezett esemény) alapján számol éves meghibásodási arányt (AFR). A fenti táblázat azt mutatja, hogy az eszközök közül mennyi idősen hány százalékuk hibásodott meg az adott időszak alapján egy évre kivetítve.
Csak saját adataikat dolgozzák fel, de mint tárhelyszolgáltató, elég nagy a merítése. :)
Nincs öt évnél idősebb SSD-jük és nincs 8 évnél régebbi HDD-jük. Ezért ennyi a grafikon.


Rozisoft_Bp
(tag)

A Blacblaze általában csak az adatlemezeket veszi be a statisztikába, a boot lemezeket nem. Szerintem ez az oka az öt éves határnak.


Rowon
(veterán)
Blog

Első 5 év? Mióta vannak SSD-k? Szerintem már 20 éve legalább.


Rowon
(veterán)
Blog

"A Blackblaze a ténylegesen használt meghajtók, tényleges meghibásodása (tehát nem predikció, hanem bekövetkezett esemény) alapján számol éves meghibásodási arányt (AFR). A fenti táblázat azt mutatja, hogy az eszközök közül mennyi idősen hány százalékuk hibásodott meg az adott időszak alapján egy évre kivetítve. "

Jaaah, így viszont már értem.


ricsip
(addikt)

nem azt jelenti, hogy 5 évnél mind megdöglik! :U
Hanem h. még csak az 5. évig jutottak el. Mert még csak 5 éves a legrégebb óta használt ssd-juk. Nemrég óta használnak ssd-t, elötte csak hdd-jeik voltak. Jövőre majd a 6. évig fog tartani a vonal, utána meg a 7. évig és így tovább.

[ Szerkesztve ]


Rowon
(veterán)
Blog

Értem. Tehát adott évben mennyi % hibásodott meg onnantól számolva, hogy az adatgyűjtést elkezdték.

Ez egy érv az mellett, hogy az SSD-k végülis mennyire megbízhatóak.


Rozisoft_Bp
(tag)

Tehát:
Nincs visszamenőleges adatgyűjtés és összehasonlítás a fenti grafikonon. Csak az utolsó negyedév eseményeit taglalják. Megnézték, hogy az épp meglévő 0-1-2-stb éve használt meghajtóikból rendre mennyi hibásodott meg ez idő alatt, majd ezt a 3 hónapos adatot extrapolálták 1 évre (feltehetően csak simán beszorozták 4-gyel), így kapva éves meghibásodási arányt.

És igen, ami eddig látszik a grafikonból, hogy az ssd megbízhatóbb, és a korral kevésbé romlik mint a wincsi.


Reggie0
(félisten)

Nincs eleg mert ido, 5 eve vettek az elso SSD-ket.

Nem irrelevans a kerdes, mert a meghibasodo meghajtokat potolniuk kell.


Sanyi19
(őstag)
Blog

Én is nem rég rendeltem egy ilyet, nagyon jó ár/érték arány, viszont most kb ugyannyiért kapható már a Kingston SNV2S/1000G is, ami modernebb (PCI-E 4.0) és gyorsabb (1TB – 3,500/2,100MB/s), és a TBW is több (320TB) ha valaki most venne. :)

[ Szerkesztve ]


csibe1
(addikt)

ADATA-ból már pendrive-ot se, mert beesik a sebesség másolás közben, pedig régen nagy kedvenc volt a Kingston mellett.


Sanyi19
(őstag)
Blog

Nekem UV150-es van, az hibátlan.


csibe1
(addikt)

Ami van pár darab (S102Pro,UV131) az nekem is hibátlan, de a másolási sebesség nem állandó; ez a gond velük.
Úgy viselkedik, mint a Maxell, 3-400MB-ig okés, de nagyobb fájlnál lecsökken a sebesség.


D55
(aktív tag)

3,5TBW-nél jár most egy ilyenem (természetesen csak másodlagos meghajtóként, annyira azért résen voltam korábban is...), majd egy évig először nem nagyon tűnt fel semmi, aztán viszont az elmúlt pár hónapban kibukott, hogy mekkora egy utolsó ipari hulladékról van szó... Elnézést a kifejezésért, de az, szebbet egyszerűen nem tudok rá mondani.

Minden úgy kezdődött, hogy néha 1-2 játék menüje(!) percekig tartott, mire betöltött. Nagy ritkán volt, hogy a CrystalDiskMark is mutatott némi lassulást, viszont azzal látszik a legkevésbé, a probléma mindig a régebben ráírt fájloknál jön elő (illetve ezek másolásával reprodukálható): 2-80MBps között ingadozó szekvenciális olvasási sebesség. Mert még ha az írás lassul be, akkor azt mondom van ilyen egy olcsó SSD-nél, de hogy a rajta lévő adatok olvasása vetekedjen egy karcos DVD olvasási sebességével, az vicc.

Tesztelgettem többször is, próbáltam kizárni, hogy én volnék esetleg hülye, de nem. Thermal throttling sincs, 57°C a max amire fel tudom kergetni és ez elvileg még bőven normális. Plusz ugye a CrystalDiskMark simán hozza legtöbbször a bereklámozott sebességeket, tehát teljesen kizárnám az interface/alaplap/szoftver/os hibát is.

Simán lehet, hogy egyébként a QLC szerkezetű NAND miatt ilyen hulladék, legalábbis a 260TBW érték alapján erre következtetnék, a cikk pedig valószínűleg tévesen ír TLC-t. Ezt azért nem ártana javítani, mert sajnos úgy látom, hogy a mai napig még mindig kapható ez a típus!

Egy dolog szóljon a dícséretére: adatvesztést még nem produkált, bár amikor 1-1 fájl olvasása közben tényleg akár 10MBps alá is beesik a sebesség, akkor azért elgondolkodtató, hogy pl. fél-1 helyett 2-3-4 év múltán vajon még képes lenne -e egyáltalán egy-egy régen ráírt adatállomány visszaolvasására, vagy ott már rég hűlt helye lenne az elektronoknak...

üzenetek