Audacity - hangszerkesztés - OS, alkalmazások fórum

üzenetek

hozzászólások


BonFire
(veterán)

Üdvözlök mindenkit!

BEMUTATKOZÁS
Mivel a fórumon a különböző topicokban újra meg újra egyre gyakrabban visszatérő kérdések merülnek fel a hangszerkesztéssel kapcsolatban, és a témában az átlagember – tapasztalataim szerint – nem túlságosan jártas, úgy gondolom, ideje lenne egy olyan topicot nyitni, amelyben az Audacity nevű, ingyenes, nyílt forrású, számtalan kiegészítővel bővíthető, és szinte minden amatőr vagy hétköznapi audiómunkálatra megfelelő program használatáról beszélgetnénk. A topicban természetesen gyakorlati kérdések is felmerülnek, ezekre próbáljuk a választ közösen találni.

Mivel az Audacity használata nem túl egyszerű, igyekszem a kezdőknek a lehető legtöbb felvilágosítást adni. Mivel Magyarországon én készítettem el az első hivatalos magyar nyelvű Audacity videósorozatot, amely kereskedelmi forgalomba került, továbbá az Informatika a Látássérültekért Alapítványnak is egy mindent átfogó vakos tananyagot írtam, úgy gondolom, eléggé elmélyedtem a program használatában ahhoz, hogy tanácsokkal szolgáljak, mind kezdők, mind haladók számára.

SEGÉDANYAGOK
Az Audacityről hobbiból néhány tutorialt is készítettem, ezeke megtekinthetőek a YouTube-on a következő lejátszási listában: Audacity tippek. A jövőben további videotippeket is készítek, amennyiben lesz rájuk igény.

Az Audacity letöltése
Lame MP3 kodek letöltése
FFmpeg kodek letöltése

Remélem, a jövőben itt sort kerítünk minden hangszerkesztési problémára, és népszerűsíthetjük az Audacity-t.

Mindenkinek jó hangvágást kíván: BonFire


Perodio00
(újonc)

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy az Audacity-ben lehetséges valahogy megoldani azt,hogy egy zajszűrési beállítást
minden hangsávra alapértelmezetten rárakna, amit én felveszek a programmal?

(Pl. Rögzítek egy x idejű hangfelvételt,majd egy zajszűrési beállítást végzek rajta, oké mondjuk nekem csak ennyi kellett szépen elmentem stb. Másnap ugyanazzal a mikrofonnal akarok mégegyszer hangfelvételt rögzíteni, miután kész, ugyanazt a zajszűrési beállítást amit az előző nap készítettem, alapértelmezetten rárakja a felvételre.)

Remélem érthető voltam,előre is köszönöm a válaszodat!

[ Szerkesztve ]


BonFire
(veterán)

Nem tudom, mennyire lesz hatásos, de mivel a zajszűrőben nincs preset mentési lehetőség, ezért az effektlánc szerkesztéséhez kell folyamodni. File>Edit Chains...

Add gombbal létrehozod az új effektláncot. Adsz neki egy tetszőleges nevet.
• Az Insert gombbal kiválasztod az effektet, jelen esetben a zajszűrőt. Az Edit parameters-szel belépsz az effektbe és elvégzed a beállításokat.
• Az OK-val elfogadod. Létrejött az új effektlánc mentés. Azt nem tudom, tartja-e a beállításokat, mert még nem próbáltam.


Perodio00
(újonc)

Nagyon nagyon Köszönöm!
Bevált,megkaptam azt az információt amire szükségem volt.Működik!
Mégegyszer Köszönöm!

További Sok Szerencsét Kívánok!


BonFire
(veterán)

Jók ezek a kérdések, legalább ötletet adnak, hogy miből kell tutorialt csinálni. Ebből is készítettem egyet, be is került a YouTube Audacity lejátszási listámba

Audacity tippek - Effektláncok szerkesztése és alkalmazása


weman
(csendes tag)

Köszönöm szépen a segítséget.

Azt szeretném még megkérdezni BonFire, hogy esetleg valamiféle hangutómunkát érdemes-e végrehajtani a kapott AC3 fájlal?


BonFire
(veterán)

Ízlés és vallás kérdése. Én személy szerint nem használok házimozi rendszert, és nagyon zavar a nagy dinamika a hangban. Nem szeretem, amikor a párbeszédek motyognak, az ágyúk meg úgy dörögnek, hogy megsüketülök, és folyton fel-le kell kapkodni a hangerőt. Ezért én meg szoktam gyúrni kissé a hangot, hogy emészthetőbb legyen. Be lehet vetni kompresszort, bár én inkább csak limitert használok, azért, hogy a lehető leghangosabbra vezérelhessem. Bevetek egy limitert, amivel a nagyon kilógó dinamikai kiugrásokat lenyisszantom. Utána az egész mix hangosabbra vezérelhető normalizálással.

Persze ezt a film rendezője szentségtörésnek tartaná, mert ezzel csorbul a mű eredeti dinamikája, de énnekem így felel meg. A kompresszor ügyes használatával egyébként sok – egyébként elsikkadó – részletet ki lehet emelni. Csak a kompresszor használata nagy gyakorlatot kíván.

Ui.: Az Audacity beépített Hard Limiterét nem javasolt használni, mert erősen torzít limitálás helyett. Helyette a DVS Leveling Amp limiterét javaslom.


darvinya
(titán)
Blog

Szia

Van AC3(6cs.) hanganyag ami halk.
Erre raktam erősítés torzítás mentesig.

Mentem AC3-ba, de kiírja, hogy monoba menti.

Miként menti 6 csatornásként?

[ Szerkesztve ]


BonFire
(veterán)

Szia!

A beállításokba lépj bele (CTRL+P), majd az Import/Export tab alatt az alapértelmezett "Mindig sztereó vagy monó keverést csináljon" helyett az "Egyéni mix 5.1 készítése" opciót válaszd ki. Ezek után az Export parancs kiadása után fel fog jönni egy többcsatornás panel.

Itt van egy elég szájbarágós videó (tőlem) a folyamatról.

[ Szerkesztve ]


darvinya
(titán)
Blog

Köszönöm. :R

Megfejtettem hsz írás után 5 percre.
Már csak a Chanel sorszámokat kell megfejtenem, hogy mi melyik.
pl: front L/R/C és side L/R/LFE, azaz melyik sorszámban.


BonFire
(veterán)

1 - front L
2 - front R
3 - center
4 - sub
5 - rear L
6 - rear R

A videóban egyébként ezt is elmondom.


darvinya
(titán)
Blog

Köszönöm.

Videónál nekem nem írja ki melyik csatorna, Média infó progi meg így írta front: L C R side: L R LFE.

Lehet én voltam mkv topikban figyelmetlen.

[ Szerkesztve ]


BonFire
(veterán)

Ez az 5.1-es hang szabványkiosztása. Minden fájlban így van. Fő helyen mindig a bal van. Tehát ezzel kezdi a kiosztást. Az alap sztereó ugye:

1 - L
2 - R

Ez egészült ki 2.1-gyel egy centerrel, később a 4.0 egy subbal. Ezért van a

3 - center
4 - sub

Aztán jöttek be a hátsó hangsugárzók a képletbe. Itt szintén a ballal kezdik a számolást, ezért az

5 - rear L
6 - rear R

Ennél több csatorna már nem AC3, és egész egzotikus kiosztása lehet, aminek jobban utána kéne járni. Remélem, egy darabig még elég lesz a hat köznapi feladatokra.


darvinya
(titán)
Blog

Tehát mikor kibontja a 6 csatorna sorrendje ez, mert ilyenkor csak az alap file nevét adja csatornáknak.

A 6-nál több csatornát, azt hiszen DTS tudja.


darvinya
(titán)
Blog

Próbáltam kihámozni mi az a LFE, de az angolom kevés.

Kicsit tudnál ebben segíteni? [link]


BonFire
(veterán)

Az LFE a mélyfrekvenciás effektsáv, ami a hangcsatorna kiosztásban a negyedik helyen szokott állni, és „magyarul” nemes egyszerűséggel csak „sub”-nak hívjuk. Ez a dübörgés. Ezt a Dolby a hagyományos L/R sávból állítja elő és egy olyan külön csatornára küldi, amire egy szubláda van akasztva. Ha nincs szubláda a hangfalrendszerünkben, ezt a csatornát minden további nélkül ki lehet iktatni. Sokan amúgy nem is hallják ezeket a majdnem infrahangokat. Amikor leomlik a fal, vagy dübörögnek a lovak, ágyúk stb, akkor tud hozzáadni a hangképhez némi gyomorrázó tartalmat. Egyébként nem sok jelentősége van.


darvinya
(titán)
Blog

Köszönöm, így már tiszta.


stagey20
(újonc)

Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni illetve érdeklődni, hogy lehetséges-e, Audacityben, az hogy berakok egy effektet és mondjuk egy mikrofonnal beszélek rá. Majd valós időben vissza halljam az effektezett hangomat. Köszönöm, előre is!


darvinya
(titán)
Blog

Ne rakd off -ba mert témába vág.

Amúgy nem.

Ez egy hang szerkesztő nem hangkészítő.
Ilyen célra javaslom Reason -t.


BonFire
(veterán)

Valós idejű effektezéshez már kell. Olyan audió munkaállomás (DAW), amely erre képes. Ezek többnyire professzionális programok profi munkára, tehát az sem olyan egyszerű feladat, hogy egy effekt megszólaljon valós időben. Ilyen programok a teljesség igénye nélkül a Cakewalk Sonar, Cubase, Logic, Pro Tools stb.

+ a valós idejű megszólaláshoz szükség van még egy "low latency" hangkártyára is, ami nem éppen olcsó játék.

üzenetek