Bitcoin topic - Infotech fórum

üzenetek

hozzászólások


pityke_
(csendes tag)

Mivel nem találtam ilyet itt igazán (magyar nyelven máshol sem nagyon), gondoltam nyitok egy topicot a bitcoinnal kapcsolatban:

Indításnak tömören, ha valaki nem ismerné:
bitcoin a wikipédián (angol)
többé kevésbé hivatalos bitcoin wiki (angol)
bitcoin FAQ (angol)
elfogadóhelyek listája
A Bitcoin ismertetője (magyar, a plastik.hu -ról)

Elsősorban a beváltással, árfolyammal és a mininggel kapcsolatos kérdéseket és tapasztalatokat, tanulmányokat, cikkeket és véleményeket várnám ebbe a topicba.

Mielőtt valaki csuklóból beírná: ez nem piramisjáték vagy egyéb csalás, szimplán egy új formátumú fizetőeszköz rendszer.

Mi is az a Bitcoin?

A Bitcoin (BTC) egy olyan virtuális pénznem, amely egy úgynevezett peer-to-peer (személyek közötti), központi kitüntetett csomópont nélküli hálózati megoldáson alapul. A Bitcoin titkosított csatornákon keresztül online fizetéseket tesz lehetővé, számos online kereskedő elfogadja, fizikai megjelenése azonban nincs. A központi bankok közreműködése nélkül, direkt kapcsolaton keresztül bonyolítják a pénznemet használók a tranzakciókat, alacsony vagy zéró költség mellett.

Az alapötlet Satoshi Nakamotótól származik, a fizetőeszközt 2009-ben hozta létre. A peer-to-peer elosztott hálózat csomópontjain tárolják a fizetések adatait. Saját Bitcoin tárcát, vagyis tulajdonképpen egy Bitcoin számlát bárki létrehozhat számítógépén, ez lehetővé teszi a Bitcoinok átutalását és fogadását.

[ Módosította: ngabor2 ]


ArchElf
(addikt)
Blog

Ha már sikerült topicot nyitni neki, érdemes elgondolkodni azon, milyen biztonságban van ott az ember pénze :DDD

AE


pityke_
(csendes tag)

Akinek egy csepp esze van annak a jelszava nem visszafejthető md5 alapján, legalábbis nem reális számítási kapacitás ráfordításával. Mivel pénzről van szó az userek többsége nem az 1234-et választotta szerintem ami 2 perc alatt visszafejthető. 1000 dollár meg relatíve nem nagy összeg pláne hogy tudnak revertelni korábbi állapotra.
Persze az árfolyamot megrángatta de hát ez ugye benne van a pakliban.


marxleninn
(csendes tag)

Már létezik magyar Bitcoin váltó / exchange is:

http://bitcoin.hu

Adnak és vesznek is Forintért Bitcoint

:C

[ Szerkesztve ]


pityke_
(csendes tag)

Nocsak, köszi a linket, nem hallottam még róluk. :R


FerroChrom
(tag)
Blog

Én teljesen véletlenül találkoztam a Bitcoin-nal. Ma feltettem egy miner szoftvert (GUIMiner) és elkezdtem bányászni. Kíváncsi vagyok, hogy holnapra mennyi BTC-m lesz. :)

Az egy külön érdekes történet lesz, hogy mennyire tud életben maradni, vagy esetleg fejlődni a rendszer.


pityke_
(csendes tag)

Ha csak nincs nagyon nagy szerencséd vagy nagyon erős számítási teljesítményed akkor semennyid se lesz 1 nap alatt. Van a neten mindenféle kalkulátor amivel kiszámolhatod mennyi idő alatt van reális esélyed kiszámolni egy blokkot (50 btc jár érte asszem), nekem átlag 250Mhash/seccel számolva (kb 5850-6870-es atik teljesítménye) jóval 100 nap fölött jött ki pár hete.
Most már célszerű poolba beállni és osztozni a számításokon/jutalmakon. A mostani difficulty szint mellett alig van esélyed egy blokk megoldására egymagadban, ráadásul ugye menetközben még nőhet is a nehézség, gyakorlatilag minél erősebb gépekkel számolják minél többen, annál nehezebb is lesz egy blokkot megoldani.

[ Szerkesztve ]


FerroChrom
(tag)
Blog

Ez tényleg így van, mostanság már nem éri meg egyedül bányászni. Pont emiatt nem is kezdtem solo mining-ba, mert esélyem sem lenne a blokkokat kiszámítani egyedül. Éppen ezért ma hajnalban regisztráltam magam a DeepBit nevű pool-on, ahol rögtön el is kezdtem bányászni (vagy divatosan elnevezve: "májningolni"). Mostanra már összejött 0,01 BTC, ami ugyan nem sok, de ezt már át tudom utalni a saját virtuális pénztárcámba.

Tegnap amúgy felmerült bennem egy kérdés: nincs meg annak a veszélye, hogy valaki felhackeli a saját wallet-jét és "beleír" jópár BTC-t? Lehet, hogy most jó nagy hülyeséget kérdeztem, de én is most ismerkedek a rendszerrel.


pityke_
(csendes tag)

Ha jól osztó poolt fogsz ki akkor egész gyorsan lehet gyűjtögetni.
Itt egy leírás a jutalmazási módszerekről.
Azt tudom hogy minden egyes tranzakciót meg kell erősítenie a többi peernek a hálózaton, pl.dupla elköltés ellen. Gondolom ellenőrzöttek valahogyan a wallet-ek is, pontosan viszont nem tudom hogyan.
Itt olvasható pár tipp a biztonságos használathoz.

Az biztos hogy ha elhagyod a walletedet akkor buktad az összes bitcoint is. Lehet helyi gépen titkosítva tartani, vagy több walletet használni (elvileg akárhány darabod lehet). Láttam hogy vannak oldalak ahová fel lehet tölteni a walletet, én mondjuk nem szívesen bíznám harmadik félre (egyik előnye éppen ez a bitcoinnak).


FerroChrom
(tag)
Blog

A DeepBit egész jónak tűnt fizetés szempontjából is, éppen ezért választottam őket. Próbálkoztam a BTCMine-al is, de nekem az annyira nem jött be. A DeepBit-en az tetszett meg a legjobban, hogy van Instant Pay szolgáltatásuk, amivel 0,01 BTC-től kezdve rögtön át tudsz utalni a megadott BitCoin címedre.

Sok helyen írják, hogy a BitCoin számlatulajdonos legféltettebb kincse a wallet.dat fájl, ugyanis ebben tárolódnak a BTC-k. Szerinted ha biztonsági mentést szeretnék készíteni a BitCoin-jaimról, akkor elég erről az egy fájlról biztonsági mentést csinálni? Ha egy másik gépen, egy új kliensnél bemásolom egy meglévő wallet fájlomat, akkor ott is tudom kezelni a már meglévő BitCoin-jaimat?


pityke_
(csendes tag)

Én az egész mappáját elmentem időnként, ha csak a wallet.dat-ot mented és a többi hiányzik akkor újból nekiáll letöltögetni a blokkokat ami elég soká tarthat, egyébként csak az újakat tölti le. Ha bemásolod másik gépen az egész mappáját akkor ugyanúgy megy tovább mint az előző gépen. Nálam vista-ról költözött osx-re nemrég az egész ilyen módon gond nélkül.

[ Szerkesztve ]


FerroChrom
(tag)
Blog

Köszönöm, legalább már ennyivel okosabb lettem. :)

Összeszedtem az összes ismertebb BTC Miner Pool címét, hogy a rendszerrel most ismerkedőknek legyen miből kiindulniuk:

Slush's Pool
DeepBit
BTC Guild
BitPenny
bitcoinpool
BTCMine
BitClockers

Figyelem: a felsorolt címek közül csak a DeepBit-et és a BTCMine-t próbáltam ki!


kem
(addikt)
Blog

Én az első 2-t használom arra az esetre, ha valamelyiknél connection problem lenne. Egyébként minél jobban reklámozzuk, annál nagyobb mértékben emelkedik a nehézség, így pár hét múlva már az áramot se fogja visszahozni ha ebben a mértékben emelik a difficulty-t:W


FerroChrom
(tag)
Blog

Én is megrekedtem a DeepBit-nél. Arra egyébként én is kíváncsi leszek, hogy meddig éri meg házilag BitCoin-okat bányászni? Remélem, hamarosan előállnak valami alternatív ötlettel, ami használható is.

Amúgy már van BitCoin pókerterem is. :)


BigBlackDog
(veterán)
Blog

Van még valaki, aki foglalkozik a témával? Nemrég kezdtem bele én is próbaképpen, lehet lenne néhány kérdésem :) .


MichaelSD
(őstag)

Szerintem nem nagyon, az egész kicsit elhaltnak tűnik.


Chal
(addikt)

Az árfolyamokat nézve szerencsére nem úgy tűnik :)


MichaelSD
(őstag)

Az árfolyam nem minden. Annyira (sajnos) nem terjedt el.


Chal
(addikt)

Viszont elég jól indikálja a BTC értékét.

Illetve mihez képest nem terjedt el? A dollárhoz képest biztosan nem.. :) Viszont ha megnézed hogy mikor indult, és akkor mennyit ért egy BTC, illetve most mennyit ér, illetve mennyien használják, koránt sem mondanám halott ügynek. Említeném itt a BTC indulása után jó 1 évvel történt sztorit, amikor is a hivatalos fórumon egy bányász megkérdezte, hogy hol tudna rendelni az éjszaka közepén egy pizzát, amit 10.000 BTC-vel fizetne ki, bármilyen megoldás érdekli. Akkoriban nevettek rajta, és pár ember próbált segíteni neki a BTC-je megvásárlásával, hogy összejöjjön neki a pizzára való real money.
Jelenleg ez a BTC mennyiség napi árfolyamon kb. 25 millió forintot ér. És itt valós traderől beszélünk, amit a BTC piac szabályoz, jelenleg 12 dollár / BTC árfolyamon megy a kereskedés.

Persze az tény, hogy nem lehet 10.000 BTC-t eladni 2 perc alatt, de a kereskedés gőzerővel folyik, nem véletlen van megint az egekben az árfolyam. Ha nem lenne mögötte semmilyen valós gazdasági érték, vagy mozgatórugó, akkor a BTC a tavaly nyár óta történt nagy bezuhanásokat egyáltalán nem élte volna túl.


Chal
(addikt)

Itt az említett topic:

https://bitcointalk.org/index.php?topic=137.msg1195#msg1195

2010-ben született a pizzás post, és az első hozzászólásból látszik, hogy akkoriban 41 USD-t kapott volna a 10000 BTC-ért, amiből talán kijöttek volna a pizzák (Floridában azért gondolom már akkor se annyiért mértek egy pizzát mint itthon) :)

Ráadásul nickje alapján úgy néz ki hogy magyar (származású) a csórikám :)

üzenetek