CNC megbeszélős, beszélgetős topik - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Ide várunk minden olyan hozzászólást, ami a másik topikba nem igazán várt.

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Ilyesmi hozzászólásokra gondolok:[link] Bemásolom a szöveget is....

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni, 35 évesen új szakmát szeretnék tanulni, nem kényszerből, csak kíváncsiságból, esetlegesen külföldi munkavállalás céljából. Mérnök-tanári diplomám (gépjármű szakirányon) van, középfokú angol nyelvtudással.

Részben ennek a fórumnak a hatására kedvet kaptam a CNC-hez, és ahogy szétnéztem itt Debrecenben a Vincotte nevű cég szervez CNC forgácsoló és CAD CAM informaitkus okj-s tanfolyamot. Engem főleg az utóbbi érdekel, mert érdekel a műszaki rajz, CAD rajzolás programozás is. Teljesen más területen dolgozom, így igazából nem tudom, milyen színvonalú lehet az oktatás, van-e valami értelme időt, energiát belefektetni bármelyikbe is, estlegesen melyikkel lehet külföldön (jó) munkát találni.

Azt már gyanítom, hogy itthon, főleg Debrecenben nemigen adnák meg sehol - még gyakorlattal sem - a mostani fizumat, szeretek tanulni, de csak hobbinak meg drága lenne a 350.000 Ft-os tanfolyam...

Ha valakinek van építő ötlete, tanácsa, tapasztalata, hogy melyiknek mi az előnye, hátránya, azt előre is köszönöm!


aram01
(nagyúr)
Blog

köszi,itt már remélem nyugodtan beszélgethetünk a dologról :R


aram01
(nagyúr)
Blog

na én kezdeném: ki indult mostanában tanfolyamon? én most fogom kezdeni talán 2-3 hét múlva.jó lenne a már "haladótól" egy kis infót kapni


Rhyno
(csendes tag)

Szia!

Elvileg én Debrecenben két hét múlva kezdem, de igazából nem tudok még semmit sem. Miattam tették át a topicot ide, mert kérdezni mertem a másikban, de csak felháborodás lett vége, úgy veszem észre, hogy nem szívesen segítenek. Ide meg szerintem kutya sem fog írni.... Azért próba szerencse....


aram01
(nagyúr)
Blog

miattam tették ide,mert rászóltam az egyik gyerekre ott hogy ne játssza már a főnököt,majd mi irkálunk ide megosszuk a tapasztalatainkat.te már tudsz valami bővebbet a tanfolyamról?Mert én még csak jelentkeztem azt mondták majd értesítenek.Annyit tudok: Gyöngyösön lesz,intenzív oktatás lesz, és itt vége is,jah meg kapok buszigazolványt is.


ElVisZ
(tag)

Sziasztok

Gépészmérnök hallagató vagyok és gondoltam nem ártana egy másik szakmát is tanulni biztos ami biztos alapon. Valami olyanra gondoltam ami érdekel és kapcsolódik is a gépészethez. Így választottam a CNC-t. Ráadásul ezt (NCT 90T) még tanultam is.

Szóval az lenne a kérdés hogy melyiket érdemes tanulni? A programozót vagy forgácsolót?
A programozó jóval olcsóbb, de gondolom nem véletlenül, a forgácsolót meg majd csak félév - év múlva tudnám elkezdeni a dupla ár miatt...
Egyáltalán a gépészmérnöki mellé érdemes ezt a vonalat vinni?


Rhyno
(csendes tag)

Szia!

Én (még) nem vagyok cnc-s, de szerintem gépészmérnökként nem a te szinted a cnc forgácsoló, mert az kb. szakmunka, ennek kiegészítése a programozói. A programozói nem is önálló OKJ-s szakma. Neked a tervezés, gyártástechnológia, programozás kellene, amit leginkább a fősulidon kellene megtanulnod, esetlegesen egy CAD-CAM informatikusin.


aram01
(nagyúr)
Blog

hali sajnos itt nem kapsz választ erre mert mi is csak most fogjuk kezdeni,ha átmész a másikba ott meg leugatnak a kedves kollégák.Viszont mi szívesen látunk itt :K


ElVisZ
(tag)

Lehet igazad van, de ha nem tudok majd elhelyezkedni mérnökként akkor jó lenne egy másik szakma is, ami keresett és meg is fizetik nameg persze kapcsolódik az érdeklődési körömhöz.
A tananyag nagy részét (tervezés, forgácsoló technológiák, minőségirányítás stb...) itt megtanulom, csak épp a különböző vezérlőrendszereket nem, ezért gondoltam a CNC programozói tanfolyamra.

aram01: Köszi. :)
Igen, észrevettem hogy ezt a fajta társalgást ott nem látják szívesen, de remélem azért majd valamelyik segítőkész szakember is benéz ide...

[ Szerkesztve ]


aram01
(nagyúr)
Blog

az jó lenne,mert egy páran ott elég magas pacin ülnek


Danivagyok
(csendes tag)

Ha már ilyen szépen kérted válaszolok pár alapdologra.
Az első, hogy az eredeti topik rengeteg hasznos információval jutalmazza azokat akik veszik a fáradtságot a visszalapozgatásra, ne adj isten rákeresésre. ;) Az egyes szakik morózus hangulata annak köszönhető, hogy az újoncok közúl egyre kevesebben hajlandóak erre.
De lássuk inkább a kérdést.
Úgy látom nincs különösebb fémipari tapasztalatod. Manapság a cnc technológia a fémipar általános alapköve. Ha a jövődet gépészmérnökként ebben a szegmensben képzeled el, kötelező a cnc szakma mélyebb megismerése. Én több mint tíz éve végeztem az egyetemen, az akkor oktatott forgácsolástechnológia a cnc ismeretekkel együtt a vicc kategóriába tartozott. Nem tudom te hová jársz, de gyanítom ma sincs ez másként.
Mint a legtöbb szakma, a forgácsolás is egymásra épülő elemekből áll. Alap hierarchiája lehet mondjuk: hagyományos gépi forgácsoló - cnc forgácsoló - cnc programozó - CAD-CAM tervező.
A felsőbb szintekre elméletileg be lehet ugyan lépni mondjuk egy tanfolyam elvégzésével, de az alap forgácsolási és technológiai ismeretek nélkül az ember csak hibát hibára halmoz. A hiba pedig mifelénk egyrészt baromi drága mulatság, másrészt kevesen szeretik, ha a kollégái, beosztottjai hülyének nézik. Ezért kell minél alacsonyabb szinten kezdeni, és onnan felküzdeni magunkat. Tisztában vagyok vele, hogy milyen szűkösek a gyakorlati és képzési lehetőségek, de az egymásra épülést akkor is szem előtt kell tartani. Mélyen felháborítónak tartom, hogy a pénzbeszedőként működő tanfolyamok mindenféle előképzettség nélkül fogadnak el jelentkezőket cnc programozói helyekre. Akár én is lehetnék rá élő példa, hogy megfelelő motiváltság esetén a ranglétrát belátható időtávon belül abszolválni lehet. Mostanra bizonyára igencsak jól fizetett alkalmazott lennék, ha én barom nem kezdtem volna saját céggel halászgatni a zavarosban.
A helyedben gyűjtögetnék a cnc forgácsolóira, és amellett ráállnék 2-3 cad prg készség szintű elsajátítására. (Proe, NX, Solidworks, vagy bármi ami diákverzióban elérhető :-).


kpityu2
(őstag)

Ha gépen akarsz dolgozni, akkor a forgácsolóira menj. Ha programozóként akarsz elhelyezkedni akkor a programozóira. A programozónak is szüksége van technológiai ismeretekre, különben megnézheti magát (Napóleon se lett volna császár, ha nem tüzérkedik. :D), de ezt megtanulhatod a melóhelyen is, ha nem adod elő a májert.
A kezdő programozó is programozó, és egy tisztnek nem feltétlenül kell őrmesterként kezdeni. Csak legyen tisztában azzal, hogy a tiszt nem többet tud az őrmesternél, hanem mást.

Ami a szaktopikos ledorongolást illeti: nem kell érzékenykedni. Egyszerűen arról van szó, hogy a médiaérdeklődésnek hála, sok eltévelyedett médiamenedzser tartja jó ötletnek, hogy céencézzen, merthogy jól fizetik. Csak épp azt nem tudják, hogy ez egy szakma, nem pedig egy állás. Szóval, ha nem inged ne vedd magadra. :D
Régen ilyesmi munkához be kellett járni az inas-segéd-mester létrát. Ma is be kell, csak ehhez az oktatási rendszer nem illeszkedik. Bár vannak próbálkozások.


Phülöp
(addikt)
Blog

Kis kiegészítés (egyetértésem mellett):

Valahogy így alakul a cnc-s lét:

- zöldgombos biorobot: betanított munka;
- gépkezelő: darabot gyárt, szerszámot korrekciózik (pl. kopás okán), ha nagyobb baj van sipákol;
- gépbeállító: szerszámokat összerakja, nullpontot belövi, a technológus/programozó által generált programot lefuttatja az első 1-2 darabon, méreteket ellenőriz, utána dolgozik az előző két kategória, ő meg megy a következő melóra
- programozó/technológus: alkatrészprogramot generál, szerszámokat kiválaszt, technológiai specifikációkat meghatároz az elérhető szerszámok és a munkadarab megfogásának függvényében, dokumentációkat kezel.

A fentiek főleg sorozat- és tömeggyártás esetében használható leosztás, egyedi gyártásban inkább olyan cégeknél fordul elő hasonló (gépkezelő ill. programozó páros), ahol kifejezetten CAM-es programok (programmal generált bonyolult szerszámpályák) futnak. Ilyen lehet pl. egy öntőszerszámok gyártására szakosodott cég.

Az egyedi gyártásnak van egy másik ága, ez inkább gépgyártás/alkatrészgyártás: a gépkezelő egymagában az összes fentebb sorolt munkakört ellátja egy személyben. Kis sorozatú, vagy egyedi alkatrészek esetében, ahol azért előfordulhat CAD-es mutatvány is, a cnc-s meg bírja oldani a szerszámpálya generálását egy adott programmal, megtervezi és legyártja a megfogókészüléket, kiválasztja a szükséges szerszámokat, technológiát rendel hozzájuk, majd legyártja az adott alkatrész(eke)t.

Ezek közül a legátfogóbb ismeretekkel természetesen az utolsónak említett szaki kell, hogy rendelkezzen.

Ne higgye azt senki, hogy forgácsolási alapok nélkül jó programozó lehet, Tudom, hogy jó dolog ülni egy irodában, és kattintgatni, aztán a monitoron ellenőrizni a szerszámpályát, majd utána bezsebelni a dicséretet, hogy milyen faszán megoldottad - ám hatalmas a felelősség, hiszen a kattintgatós programozó seperc alatt le tud zúzni egy közepes marógépről 10-15 millió forintot.
Ráadásul a programozó (hacsak nem kifejezetten 3D-s cuccokkal foglalkozik), nem csak kattintgat: kézzel is ír programokat, ehhez pedig elvárt szint az alprogramozás technológiája, a paraméteres programozás, rosszabb esetben akár a gépi belső regiszterek ismerete és megfelelő használata. Ehhez meg nem árt némi programozói véna.

Sajnos a mai oktatási rendszer már kevésbé veszi alapul a forgácsolási ismereteket: katalógusból tudjuk, hogy az adott szerszám, 4500-as fordulaton 0.2mm-es fogankénti előtolással 5mm-es fogást bír. Jah, aztán, amikor repül a vas, akkor meg csodálkozunk nagyokat, hogy mégse igaz a mondás, mert a megfogás gyengeségével nem számoltunk...

Írtam már régebben a személyes tapasztalataimat "odaát": láttam már olyat, hogy valaki jó gépkezelőből jó programozó lett. Olyat is láttam, hogy valaki jó programozóból jó gépes szaki lett: de ilyet csak egyet.

Mindenkinek azt ajánlom, hogy ha egyből a programozói tanfolyamot választja, és programozóként akar elhelyezkedni, első körben töltsön minél több időt a műhelyben, figyeljen, tanuljon, és gyakoroljon - tanulja meg a forgácsolás alapjait, tanulja meg a szakmát - tanulja meg a vasat.

Egy tévhitet szeretnék még eloszlatni: a legelső lista fentebb - na az nem azt mutatja, hogy a programozó több, mint egy gépbeállító, vagy egy gépkezelő. Az első időkben érdemes úgy tekinteni a munkát, hogy kiszolgálja a programozó a gépkezelőt (hiszen a gépkezelő termeli meg a cégnek a forintot), kellő tapasztalat megszerzése után akár jó csapat is lehet belőletek, EGYÜTT, egy szinten kezelve egymást.

A fentieket 20 év ipari tapasztalat mondatja velem, úgy, hogy az összes általam felsorolt pozíciót betöltöttem már (és még egyebeket is).


aram01
(nagyúr)
Blog

szia
neked már jeleztek hogy mikor kezdődik?


gyoris
(csendes tag)

A mi cégünknél mindenki Gépkezelő.Lehet igy kevesebb a kiadás?Amugy mindent magadnak csinálsz.Megkapod a rajzot az anyagot és a többi a te dolgod.A kész áruért majd jönnek,és ezt mind normaidőre.Ettől függ a fizud 30%-ban milyen gyorsan oldod meg a munkát.A programot saját magadnak irod a gép mellet készre.Senkit nem érdekel milyen szerszámmal csinálod és milyen készüléket csinálsz hozzá, csak kész legyen.2db-ostól a 200db-os ig minden fajta anyag lelhető. Vas, Alú,Saválló,Műanyag,Bakelit,bronz,stb.

Vannak olyan helyek ahol müködnek amiket leirtál?

Ui:Nincs CNC papirom csak szakmunkás bizonyitványom.


Phülöp
(addikt)
Blog

Persze, hogy vannak.
Nagy sorozatokra jó példa a Festo vagy a Knorr, ott külön népek vannak programozásra, technológiára, külön vannak gépbeállítók, és vannak gépkezelők a sor végére.
Szerszámgyártó cégeknél van tervező/programozó/gépkezelő kombó: ahol én voltam CAM-es programozó, ott a gépes srácok mindent meg tudtak csinálni a CAM-en kívül.
Most én is olyan helyen dolgozom, ahol a gépes csinál mindent, viszont ha valamire szükség van a melóhoz, akkor általában meg is kapjuk.


aram01
(nagyúr)
Blog

most te hol dolgozol, persze ha nem titok


Phülöp
(addikt)
Blog

itt


aram01
(nagyúr)
Blog

értem,csak azért kérdeztem mert egy ismerősömnek is ez volt a beceneve ő veresen a ge-be melózik

üzenetek