E-book olvasók topikösszefoglaló - Logoszféra fórum

üzenetek

hozzászólások


Oldman2
(veterán)
Blog

Mi az e-book? (az elektronikus könyvek fajtái)

Digitális, más néven elektronikus könyv. Több formátuma ismert, pl. mobi, epub, azw, prc vagy cbr/cbz (képregények). A PDF nem e-book, hanem egy hordozható dokumentum formátum (mondhatjuk, hogy ez volt a mai elektronikus könyvek elődje). Az e-book előnyei: kis fájlméretű, nincs súlya, testreszabható (betűtípus és méret, sortávolság, margó állítható), keresési funkciók, szótárazás, könyvjelzők, megjegyzések készíthetőek benne.
Részletes leírás >>

Mi az e-book reader? (elektronikus olvasó a továbbiakban e-olvasó)

A legszigorúbb definíció szerint: e-book olvasására szolgáló, speciális (e-ink) kijelzővel ellátott tabletszerű eszköz, e-olvasó, amit kifejezetten digitális könyvek olvasására találtak ki. Az e-ink technológiájú kijelző világos alapon fekete (szürkeárnyalatos) betűket/grafikát jelenít meg. Rendkívül energiatakarékos (csak lapozáskor igényel energiát), megjelenése nagyon közel áll a papírra nyomtatott szöveghez.
Részletes leírás >>

Az e-olvasók különböző típusai

● Dedikált olvasók: elsősorban olvasásra szánt típusok, a plusz funkciók kimerülnek egy egyszerű böngészőben, esetleg hangoskönyv támogatásban, egyszerű játékban. (Pl.: Kobo, Kindle, Pocketbook)

● Tabletek: multifunkcionális eszközök erősebb hardverrel, jellemzően Android operációs rendszerrel, Google Play Áruházzal, alkalmazás telepítési lehetőséggel. (Pl.: Boyue, Onyx)

● Jegyzetelők: kézi jegyzetek készítése, mellékelt toll. (Pl.: Onyx, reMarkable)
Részletes leírás >>

Mi alapján válasszunk e-olvasót?

Gyakorlati szempontok, mire akarjuk használni?

A megfelelő olvasó kiválasztása során a legfontosabb lépés meghatározni, hogy pontosan mire is szeretnénk használni az eszközt. Alaposan gondoljuk át, hogy mit szeretnénk olvasni rajta, milyen környezetben használjuk majd (pl. utazás közben, otthon, vízparton, stb.) Gondoljuk át olvasási szokásainkat, a környezet, és az olvasott anyagokat.
Részletes leírás >>

Műszaki paraméterek, melyik eszközzel járok legjobban?

Ha már körvonalazódott, hogy mit keresünk, akkor ideje utánajárni, hogy ehhez milyen műszaki adottságok szükségesek. Átgondolandó a kijelző mérete, üzemidő, bővíthetőség, világítás, súly, hardver kapacitása, alapszoftvere és támogatottsága stb.
Részletes leírás >>

Kijelző, a szemkímélő e-ink technológia igazi papír hatású látványt nyújt?

Egy valódi e-olvasó e-ink kijelzőt használ. Ez azt jelenti, hogy alapesetben világos háttéren sötét betűket látunk, akár a hagyományos papír könyvekben. Ennek szemre kifejtett hatása azonos a normál könyvekével. Nem rongálja, nem fárasztja szemünket, mint a hagyományos kijelzők és sokkal kisebb az energia igénye. Ezáltal akár több hetes működési idő is elérhető egy feltöltéssel.
Részletes leírás >>

Alapfunkciók, mire való az e-olvasó, milyen célra vegyünk ilyen készüléket?

Az e-olvasó nem való hanganyag hallgatásra, kép, filmnézésre vagy internetezésre. Ennek ellenére sok eszközben elérhetők ezek a lehetőségek, de ne várjunk sokat. Fekete-fehérben nem nagy élmény a képnézegetés. Film lejátszás pedig többnyire lehetetlen e-ink kijelzőn. Viszont könyvtárnyi anyagot tárolhatunk benne, az olvasnivalót kedvünkre formázhatjuk, betűtípust, méretet alakíthatunk, szótárazhatunk és sok más praktikus dolog állhat rendelkezésünkre.
Részletes leírás >>

Plusz funkciók, többfunkciós e-olvasók, e-ink kijelzős tabletek?

Vannak többfunkciós készülékek is, amelyek elsősorban olvasásra optimalizáltak, de más feladatokat is elláthatnak. Alkalmasak jegyzetelésre (megfelelő e-tollal közvetlenül a kijelzőjükre írhatunk), netezésre (böngészés, chat-elés, e-mail-ezés), egyszerűbb multimédiás feladatok ellátására, zenehallgatásra, hangfelvétel készítésre is. Csatlakoztathatunk hozzájuk billentyűzetet, fülhallgatót, képesek lehetnek kézírás és hangfelismerésre is.
Részletes leírás >>

Kezelhetőség illetve a kezelés módja

Navigációs gombok

A fizikai billentyűzet hol divatba jön, hol eltűnik. Egyes készülékeken gombok segítségével lehet a programok menüjében navigálni és a könyveket lapozni. Sokan ragaszkodnak a lapozógombok meglétéhez, ami az érintőképernyők megjelenése óta ez nem egyértelműen szükséges. Elhelyezésükben megfigyelhetők bizonyos trendek. A szimmetrikus, mindkét oldalon elhelyezett gombokat leváltotta a féloldalas elrendezés.
Részletes leírás >>

Érintéses navigáció, érintőképernyő, érzékenység, érintés módok

Érintő kijelzőn gyorsabb és egyszerűbb a navigálás, könnyebb gépelni, keresni és szótárazni. Léteznek olyan érintőképernyős készülékek, amelyeken fizikai lapozó gombok is vannak.
Részletes leírás >>

Képernyő optikai tulajdonságai

Méret:
Tükröződés:
Világítás:
Felbontás: A nagyobb felbontású készülékeknek általában jobb a képminősége, ami papírszerűbb hatású. A különböző típusú kijelzők között lényeges eltérések vannak.
Kontraszt (árnyalatok): Az első generációs kijelző a Vizplex, amelynek “fehér” része inkább halványszürke, ezért nem olyan erős a kontrasztja, mint az újabb Pearl vagy a még újabb Carta kijelző.
Szín:
Részletes leírás >>

Hardver erőssége

Részletes leírás >>

Szoftverek (fájltípusok, formátumok kezelése, e-olvasó alkalmazások)

Részletes leírás >>

Kialakítás, fogás

Részletes leírás >>

Üzemidő

Részletes leírás >>

Tárhely (jellemző file-méretek, bővíthetőség, felhő tárhely és szinkronizáció)

Részletes leírás >>

Csatlakozási lehetőségek (Bluetooth, WiFi, USB, fülhallgató)

Részletes leírás >>

Kiegészítők (tokok, tartók, képernyővédők, e-tollak stb.)

Részletes leírás >>

Megbízhatósággal kapcsolatos szempontok és tapasztalatok (típushibák)

Részletes leírás >>

E-olvasók összefoglaló táblázata, gyártói linkekkel

[ Szerkesztve ]

üzenetek