E-book olvasók topikösszefoglaló - Logoszféra fórum

üzenetek

hozzászólások


Oldman2
(veterán)
Blog

Megvilágítás

Az E-könyvolvasók megvilágítása két okból is különbözik a Tabletek és Mobiltelefonok megvilágításáról:

Egy E-Ink kijelző nem működik háttérvilágítással (mivel fizikailag nem átlátszóak), ezek a rájuk elülső (előtét üveggel megoldva oldalsó) irányból vetődő fény visszaverődésének megfelelően mutatnak képet (mint a valódi papírlapok). A hagyományos kijelzők (LCD, TFT, OLED stb.) háttérvilágítást igényelnek (miniatűr fénycsövekkel vagy LED-ekkel megvalósítva).

Ezek alapján kétféle E-könyvolvasó létezik:

1. Megvilágított (Frontlight —► Előtér világítás)
2. Nem megvilágított

Az a mondás, hogy a készülék kijelzője „kiégeti az ember szemét”, pontosan azon alapszik, hogy a kijelző mögötti hagyományos megvilágítás fénye a kijelzőn keresztül közvetlen a szembe kerül. Ezzel szemben az ebook olvasók esetében a világítást egy diffúzor réteg szórja szét az e-ink kijelzőre, ami onnan verődik vissza, az emberi szem számára jóval kevésbé bántó, kellemesebb módon. Arról nem is beszélve, hogy mindeközben egy teljesen statikus, vibrálásmentes képet jelenítenek meg - akárcsak a nyomtatott könyvek.(Érdemes megemlíteni a hagyományos kijelzők vibrálását is, ami fárasztja és rongálja a szemet, idővel kikészíti az idegrendszert.)

Az utóbbi években örvendetesen elkezdtek terjedni azok a készülékek, melyek megvilágító rendszere már képes a fény színhőmérsékletét is állítani. Erre a funkcióra a gyártók Smartlight, Comfortlight és ehhez hasonló, hangzatos nevekkel szoktak hivatkozni. A régebbi vagy mai olcsóbb készülékek megvilágítása csak egy fix színhőmérsékletű fényt bocsát ki. Miért érdekes-ez? Mert nappali fénynél a kékes-fehér, éjjel/sötétben pedig a narancs szín a szemnek leginkább megfelelő.

Sok esetben mi szabályozhatjuk a megvilágítás színhőmérsékletét is, aminek egyik célja,
hogy az agy melatonin termelését befolyásoló kék fény mennyiségét mindig az adott napszakhoz tudjuk igazítani - fehér fény (kevés melatonin) élénkít, sárga fény (sok melatonin) lenyugtat, segíti az elalvást. A másik pedig, hogy a világítás színét a természetes környezeti fényhez hangolva javíthatjuk a kontrasztot. DE AMÚGY SZERINTEM EZ IS INKÁBB ILYEN 30%-ban hasznos, 70%-ban hype dolog… (Kipróbáltam, tesztelgettem ezeket a dolgokat. A melatoninba nem kéne belemenni szerintem, de az tény, hogy van haszna. Mégpedig azt vettem észre, hogy a környezeti fény visszaverődésekhez igazított árnyalat jobb érzetet kelt, jobb olvasni.) A melatoninba azért mentem bele, mert terjed az a közhiedelem, hogy a kék fény a szemet bántja, és ez így nem igaz. Az agyban lezajló kémiai folyamatokat befolyásolja, a cirkadián ritmust képes felborítani.

A világítás tényleges megvalósítása gyártóként különböző, egyszínű, kétszínű, oldalról felülről.... Mindig ledek világítanak, csak nem mindegy mennyi és honnan (az Onyx mind a 4 oldalról világít, sárga és fehér LED-ekkel, de a többiek is folyamatosan fejlesztenek).

A drágább készülékek általánosan (pl. a Kindle Oasis) több LED-et tartalmaznak az olcsóbb készülékekhez képest, ennek köszönhetően a megvilágítás homogénebb, nem tapasztalható semmilyen foltosodás.

Az Oasis részben a homogén megvilágítás, részben a Smartlight miatt kapott több LED-et, mert ezek egyrésze hideg (fehér színű LED), másrésze meleg fényt (sárga színű LED) bocsát ki, és ezeket lehetséges keverni. A probléma sajnos abban van, hogy az Oasis (akárcsak a Kobo Forma vagy a Libra) csak oldalról világít. A korábbi Kindle olvasók alulról világítottak fölfelé, és ha nem volt egyenletes a megvilágítás, az használat közben nem igazán volt zavaró, mert úgy változott a fényerő (vagy szín), ahogy az ember lefelé haladt a szövegben. Az oldalsó megvilágításnál ez úgy néz ki, hogy egy sor eleje fényes, a vége meg sötétebb. A másik dolog pedig az, hogy a megvilágítás homogenitása nem típusonként, hanem darabonként változhat mind a mai napig. Ilyen szempontból nincs két egyforma olvasó, azonos típuson belül sem.

A marketingesek által kitalált hangzatos nevek semmi újat nem takarnak, a lényeg az, hogy hol mennyi és milyen LED van elhelyezve, vagyis a LED-ek száma (ezt sajnos a gyártók nem igazán jelzik !). Próbálkoznak a gyártók, hogy szebb legyen a gyerek fekvése, de alapvetően csak színezik a valóságot, hogy ez ilyen meg olyan védőréteggel van bevonva.

A téma befejezéseként a leglényegesebbről ne feledkezzünk meg, ugyanis nem biztos hogy mindenkinek kell világítás, mivel az E-ink kijelzőt külső fénynél lehet a legkellemesebben olvasni, akár éjjeli lámpánál is.

Én magam is ezt tenném, ha az oldalbordám nem panaszkodna, hogy a szemébe világítok és nem tud miatta aludni!

[ Szerkesztve ]

üzenetek