E-book olvasók topikösszefoglaló - Logoszféra fórum

üzenetek

hozzászólások


Oldman2
(veterán)
Blog

Lapozógombok

A lapozógombok kérdése erősen hit és vallás.

Sokan ragaszkodnak a lapozógombok meglétéhez, az érintőképernyők megjelenése óta ez nem egyértelműen szükséges. Természetesen léteznek olyan gyártók (készüléktípusok), amik érintő képernyősek és tartalmaznak fizikai lapozógombokat is (pl. a Pocketbook).

E sorok írója pl. az érintőképernyő szerelmese, neki a fizikai gomb csak felesleges plusz.

Amennyiben feltétlen szükségét látjuk a gomboknak, ezt a készülék kiválasztásakor ne felejtsük el.
Négy előny: nem kell összetaperolni a kijelzőt, sötétben ki lehet tapogatni, van fizikai visszajelzés arról, ha megnyomtam, valamint rajta tudom tartani az ujjam anélkül, hogy akaratomon kívül lapozzon.

Kattogó és nem jól konfigurálható (jobb és balkezesek!) gombok…

A gombok elhelyezkedése is fontos lehet, mert pl. a PB-n elég rossz helyen van és könnyen megnyomható akaratlanul is. Más eszközökön úgy helyezték el a gombokat, hogy ez ne legyen probléma.

A lapozógombok hol divatba jönnek, hol eltűnnek, az alkalmazásukban megfigyelhetőek bizonyos trendek a gyártók részéről. Jelenleg úgy tűnik, hogy a szimmetrikus, mindkét oldalon elhelyezett lapozógombokat leváltotta a Kindle Oasis-nál megjelent féloldalas elrendezés, melynek előnye az egyszerűsége és az alacsonyabb gyártási költség, valamint az, hogy az ilyen kialakítás a nyomtatott könyvek gerincének a látványát idézi. Hátránya, hogy ha olvasás közben kezet váltunk, az egész olvasót át kell fordítanunk - természetesen ilyenkor a megjelenített képet is automatikusan elfordítják 180 fokkal.

[ Szerkesztve ]

üzenetek