GPS-vétel javítása - Autó+mobil fórum

üzenetek

hozzászólások


ksanc
(őstag)

Szia!

A helyzet ugyanaz, mint nálam :) ez az antenna sem belül van...
Viszont itt is pocsék az eredmény, 35 másodperc TTFF az nagyon sok ablaknál.
A kinti 30 alatti értékek sem lesznek jók autós navigációra.
Németül egy kukkot sem értek, a google fordító se nagyon, de mintha annyit kihámoztam volna, hogy ő is kísérletezik, megpróbálja majd belülre hajtogatni, ha jól értem. Hááát, sok sikert hozzá.


bb71
(őstag)

Brahiból összedobtam egy antennát... eszembe jutott, hogy van egy 5-6 milliós antenna vizsgálónk :D


fil
(őstag)

Számít a huzal anyaga és vastagsága? Vagy csak a hossza?
Mivel ,ha ez a méret és a forma a nyerő ,akkor is mondjuk rézfóliából kellene megcsinálni ,hogy belül el lehessen helyezni...


bb71
(őstag)

Nem tudom megmondani, fiam telefonját kellene megoldanom, de még szét sem tudtam szedni... csak utána tudok nyilatkozni.


ksanc
(őstag)

Háháhá, na ezzel kéne megcsinálni, hogy koax kábel a teló antennájára beszerelt állapotban és kivezetve összekötni a mérővel. Aztán kivenni az antennát és önmagában mérni.
Ott lenne az igazság, hogy teljesen mindegy, mit raksz BELE és a rossznak mondott antenna is kitűnően működik KINT.

Na, egy tesztet nagyon megérne én nagyon kíváncsi lennék.

[ Szerkesztve ]


LámaZ
(addikt)
Blog

Hányszor hány méteres az a hajlított drót?


bb71
(őstag)

Ott látod az 5mm-es papíron...

*****************
Szép az elmélet, csak éppen nem tudtam beletenni a drótot fiam telójába...


ksanc
(őstag)

Na igen.

De minek hajlítgatod? De most tényleg.
Rakj bele egy sima 4,75 cm-es drótot, azt mérd meg :)


ksanc
(őstag)

Egyébként, ha nekem ilyen műszerem lehetne... :D

Annyira nem vágom a méréstechnológiát, de itt valami olyasmit írnak, hogy antennaillesztéshez annyira nem frankó az SWR:

http://www.aeatechnology.com/software/application-notes/an100

Valmi ilyesminek kéne kinéznie egyébként, bár ugyanott írja, hogy a return loss sem az igazi:

Neked van eszközöd, szóval hajrá! :) Az Anritsu MS2026B olyan 4millió körül van most. Nyerek ma a lottón és veszek valami hasonlót! :D

Tényleg, szakember nem szokott erre tévedni, hogy helyre tegye a dolgokat? :)

[ Szerkesztve ]


gr8tjoey
(tag)

Próbállak megérteni, de nem sikerült még egy hullámhosszra kerülnünk.
A videó amit linkeltem pl 6:44-nél 4,8m-es pontosságot mutat, és ahogy látod a kijelzőn ez tisztán GPS jel, nincs benne epo (wifi kikapcsolva) - csak a-gps.

Az egy darab drótos történetet már feltaláltuk egy ideje. Szobában mérni szerintem nem jó ötlet, vidd ki a telefont, és ha extra hardcore vagy, akkor kapcsold ki a wifit és mobilnetet, hogy tiszta eredményt kapj.

Egy ilyen mérés így néz ki. Ahogy látod a videón amikor elindítja a YGPS-t, akkor még nincsenek felsorolva az égen elérhető műholdak, hanem offline talál GPS jelet a készülék, és 3.3m pontosságot tud.

Ez a telefon is kínában készül, ugyanolyan MTK chipes board van benne, mégis működik.


ksanc
(őstag)

Szia!

A pontosság önmagában semmit sem jelent. Állsz a mezőn egy sörrel a kezedben és kíváncsi vagy a koordinátáidra, akkor jó.
Annál érdekesebbek az SNR értékek. A legmagasabb is éppen hogy 30 felett van, az pedig nudli.
Mellesleg nem tisztán GPS (a-gps-el ugye nem az), az In View mutatja: 13 műhold. Tisztán GPS-nél ez 0, illetve mindig pont annyi, ahány műholdat befogott a kütyü.

Az nem világos, miért kellene kimenni a szobából. Fos GPS-el az életben nem fogsz pozíciót bent, egy normálissal simán és biztos lehetsz benne, hogy szabad ég alatt kitűnően fog működni.

Egyébként tessék, itt van rásegítés nélkül:

[link]

Most csak egy darab vékony drót van rajta, vékony rézcsíkkal még ennél is jobb.
Amit elfelejtettem, hogy felvegyem azt is, mi történik, ha ráhajtom az antennát a telóra. Brutálisan legyengül a jel. Vagyis ez a fő probléma, ezért nem fog ez működni soha belső antennával.

Igen, én is pont azt mondom, hogy nem az MTK chip a hibás.

Engem egyébként annyira nem érdekelnek a tesztelgetések, csak az, hogy lehet-e navigálni autóval vagy sem. Ezzel lehet, innentől nekem ez jó :D


gr8tjoey
(tag)

A pontosság önmagában semmit sem jelent.

Pontosság önmagában nem létezik - akarod mondani. Hogy mennyire erős snr kell hozzá, azt telefonja válogatja.


ksanc
(őstag)

Nem igazán. Teljesen mindegy, milyen készülékről beszélünk, az SNR egy jó mérőszám a jel minőségéről, amivel a chip tud dolgozni. Ezt leginkább oszlopokkal jelölik, értékkel vagy anélkül.
Ha gyenge a jel, gyenge lesz a pozícionálás is. Vagyis nem létezik olyan, hogy az oszlop 0-dik felén kolbászol a jel minősége nekünk pedig autóban 100-al repesztve is fél méteres pontosságunk van. Nézd csak meg bármelyik kütyüben, ami jól működik.
Szóval pontosság. A lényeg az, hogy egy helyben állsz-e, gyalogolsz vagy éppen 80-al tépsz.

Ha te egy kütyün 20-as értékeket látsz, azzal elérhetsz 3 méteres pontosságot. Ha egy helyben állsz, sétálsz vagy túrázol. De ülj be vele egy autóba, jó esetben az SNR marad amilyen volt, a pontosság viszont akár 40-50 méteresre romlik. Miért? Hát nagyon pongyolán valami ilyesmi történik:
A kulcsszó a mintavétel. Ez a GPS készülékeknél (a polgáriaknál legalább is :) ) maximum 1 minta/másodperc. Vagyis legfeljebb 1 másodpercenként tudja a GPS az aktuális helyzetet meghatározni. Ha megfelelő a vételünk, akkor ez alatt a másodperc alatt a kütyü simán meghatározza a pontos pozíciót, jöhet a következő minta. De mi van, ha rossz a vétel? Tovább fog tartani. Annyi minta esik ki, amennyivel több idő kell. Ami egy helyben állva, vagy lassan haladva nem számít, mert ha végre megvan a pozíció, az nagyjából egyezni fog a korábbival, hiszen alig mozdultunk el. Így jöhet ki pocsék vételnél is az akár 3 méteres pontosság.
Mi történik, ha mondjuk 60km/órával haladunk? Ez másodpercenként majdnem 17 méter. Hogyan is kapjuk a pontosságot? Mivel a pozícióadatok nem folyamatosak, hanem legjobb esetben is másodpercenkéntiek, a GPS "megjósolja" a következő pozíciót az előző adatokból (pont ezt teszik a navigációs programok is, ezért látszik folyamatosnak a haladás. Különben csak másodpercenként ugrálna a pozíció. )
Vagyis lesz egy számított érték, ami majd összehasonlításra kerül a valós pozícióval. És itt számít nagyon az, hogy állunk vagy mozgunk. Ha állunk, nem számít, hogy a valós pozíció meghatározása mondjuk 3 másodperc volt. Mivel az elmozdulás nulla, ezért a számított és a valós pozíció egyezni fog (elvileg, persze, de a gyakorlatban azért ez nem tökéletesen így történik) vagyis hű de frankó, milyen pontosak vagyunk. Na most ha 60-al repesztünk, akkor a 3x17 másodperc az barátok között is 51 métert jelent, vagyis legrosszabb esetben ekkora lesz a különbség a számított és a valós pozíció között. És máris nem 3 méteres a pontosság...
Na ezért kell a jó vétel ->jó SNR érték. És ezért is nem elég, ha éppen csak látja a műholdat a vevő.

Mégegyszer írom, ez eléggé pongyola leírása a folyamatnak.


gr8tjoey
(tag)

Vagyis nem létezik olyan, hogy az oszlop 0-dik felén kolbászol a jel minősége nekünk pedig autóban 100-al repesztve is fél méteres pontosságunk van.

Ezt senki se mondta, te találod ki.
A brand telefonok 3-6 méteres pontosságot tudnak, navigálni viszont kiválóan lehet -tapasztalataim szerint- 10-15 méteres pontossággal is. 15 méter után már vannak gondok. A 15 métert viszont tudnia kell házak között is, nemcsak nyílt terepen.
Ezt 2013.04.12-én csináltam egy Jiayu telefonnal, beépített antennával, felrakott hátlappal. Ilyen kilógó drótos dolgokkal nem foglalkoztam, az nálam nem életszerű, hogy kilógjon a cucc.
Egyébként tapasztalatom szerint autóban javul a pontosság, pont az interpoláció miatt (útra illesztés).

[ Szerkesztve ]


ksanc
(őstag)

Hogy mennyire erős snr kell hozzá, azt telefonja válogatja.

Ezt én úgy értettem, hogy szerinted van olyan kütyü, ami gyenge vételnél is bika pozíciót ad. Ha nem, akkor bocs'.

Azzal a Jiayu-val próbáltál autóban is navigálni? Lehet, hogy már használható. Ez biztosan jó:

A GPS Test-el pedig látszik, hogy a 40 feletti értékeket jelöli már zölddel:

Na ez kell ahhoz, hogy biztosan tudj navigálni autóban, magas házak között stb.

A hátlap nem sok vizet zavar, az az én tévedésem volt annyiban, hogy a saját kreálmányaimnál számított, a gyárinak tökmindegy volt.

A drót életszerű, csak nagyon nem praktikus :D De ha nincs más megoldás akkor ezt kell szeretni. Boldogan várom a MŰKÖDŐ javaslatokat. Ami legalább annyira működik a W450-ben, mint a fenti.

Az útraillesztésnek csak látszólag van köze a pontossághoz, az mindössze egy praktikus funkció. Ezt azért találták ki, mert ugye nem katonai pontossággal dolgozik a mezei GPS és a legnagyobb elérhető pontosság mellett is lemászna néha az útról a jel. Gyakorlatilag összehozza a térképet, pontosabban az utakat a pozícióval.
Ha autós módban vagyunk, akkor a jel legyen mindig az úton és ne mellette vagy két út között csalingázzon. A rendelkezésre álló adatokból (becsült irány, sebesség) a jelet (nyilat/autót/akármit) mindig a legvalószínűbb útra teszi, miközben a valós pozíciót jelző pötty gyakran az út mellett vagy Urambocsá' két út között van.
Válts át gyalogos módba, vagy kapcsold ki az útraillesztést és a jel mindig pont ott lesz, ahol a pozíciót jelző pötty és nem az úton. Ez azért jó, mert ha pl. egy parkon vágsz át éppen, akkor bekapcsolt útraillesztéssel mindenáron az egyik útra fog tenni, hiába vagy a park közepén.
De ez teljesen független a pontosságtól. Ha az jó, akkor a jelzett pozíció is jó, ha nem, akkor útrailleszt az neked 100 méteres pontosság mellett is, csak totál máshol. És ezért is ugrál ilyenkor az utak között.


ksanc
(őstag)

Ja igen, mert nem biztos, hogy egyértelmű: a képernyőmentéseket a W450-el csináltam, az egy szál rézcsíkkal, szabad ég alatt, udvaron.
Ilyen vétel kell - szerintem - egy helyben, jó vételi körülmények között ahhoz, hogy házak között, gyengébb vételi lehetőségek mellett is GPS navigációnak lehessen valamit nevezni. Mert mondjuk a négyszer rosszabb pontosság 2 méternél még mindig csak 8 métert jelent. 5 méternél már el lehet felejteni a megbízható autós navigációt... Nagyjából.

[ Szerkesztve ]


bb71
(őstag)

Hogy ne kelljen visszakeresnem, mi is ez a megoldásod, ami ilyen - szuper magas értékekkel bíró - megoldást hozott Neked?


ksanc
(őstag)

Egy szál, kb. 1,5mm széles rézcsík, aminek a telefonból kiálló része 4,75 cm hosszú.
A mérésedre válaszolva írtam is, hogy kíváncsi lennék, ha egy ilyet dugsz be simán az analizátorba, akkor mit mutatna...
Szerintem csak a gyenge készülékekhez képest lehet kimagaslónak nevezni, egy jó készüléknél teljesen átlagosak ezek az értékek.

kedvenc videóm :)

Nekem ez így jó, de nyilván sokakat zavar egy kiálló drót. Ha az eredeti antenna fóliaantenna (és szerintem minden nehézkesen működő küytüben az. De ez nem azt jelenti, hogy ez a megoldás rossz! Millió kütyüben tökéletesen működnek) akkor azt vagy el kell távolítani, vagy le kell ragasztani a csatlakozóit. És hát tudni kell, melyik csatlakozó a jel és melyik a föld.

Mindenféle megoldást próbáltam BELEtenni a telóba, semmi sem működött használhatóan jobban, mint az eredeti gyári. De ahogy kihoztam az antennát a telóból, mindjárt működni kezdett.
Ezért írom folyton, hogy ezeknél a telóknál olyan tervezési problémák vannak, hogy belerakhatod te a világ legjobb belső antennáját, nem fog működni.
A w450-nél legalább is ez nagyon igaz.
Ha ezt az antennát is csak simán ráhajtom a hátlapra, drasztikusan romlik a vétel. Olyan lesz, mint at eredeti belsővel. Vagyis valami keményen interferál a telóban, ezért nem tud működni belső antennával, legalább is szerintem.
De ha egyszer nagyon ráérek és jó idő lesz, csinálok egy videót arról, hogy szétszedem az egészet, kiveszem az alaplapot, rárakom az érintőképernyőt és az antennát, összekötöm egy notebookkal a kijelzőt helyettesítendő és megnézem, hogyan működik a gps. Érzésem szerint kiválóan fog. Aztán elkezdem összerakni, és szerintem ha bekerül a keretbe a kijelzővel, ott elkezdődnek a problémák...

[ Szerkesztve ]


bb71
(őstag)

Kösz. A videót nézve milyen gps chip van ebben a telóban, mert annyi műholdat lát, amennyit én meg sem tudok számolni? :DDD


ksanc
(őstag)

A kínai MTK chipekbe minden integrálva van, így a GPS is. MTK6582 egyébként. A videón pontban 2 percnél látszik.
De írtam már, nem a chip számít, hanem hogy nem kap olyan jelet amivel jól tudna dolgozni.

A sok pötty az az A-GPS, vagyis a rásegítés! Ezeket a műholdakat láthatja a GPS. Az oszlopok mutatják, hogy valójában melyik műholdat fogja és milyen minőségben.

De egyelőre hidegre teszem pár hétre a telót, ugyanis ez a fos több sebből vérzik, nálam is bedöglött az érintőképernyő...

üzenetek