Házi erősítő építése - Multimédia, életmód, 3D nyomtatás fórum

üzenetek

hozzászólások


DDL
(őstag)
Blog

Semmiképpen nem igaz ez így általánosan. Egy jól megtervezett végfok természetesen a kisebb impedanciájú terhelésre lazán csupán nagyobb kimenő teljesítménnyel válaszol. Azonban az olcsó erősítők 99%-a nem ilyen (még ha védelem van is benne). Az IC-s erősítőkben sem mőködik az áramkorlát. Anélkül, hogy nagyon belemélyednénk lássunk 1 példát. Adott egy erősítő a következő adatokkal:

Ut=+/-30V
Rt=8 Ohm (erre van tervezve)

A kimenő teljesítmény: Pkieff(effektív)= (Ut^2)/(1.4142*Rt), azaz Pki=79.55W (elméletileg 100%-os hatásfok mellett) Ikip(csúcs)=(Pki/Rt)^0.5*1.4142 (négyzetgyök). Azaz Ikip=4.7A Mindez 4 Ohm erhelésre Pkieff=160W, Ikip= 9A.

Látszik, hogy a kimenő teljesítmény a duplájára nő. Azonban az erősítőben lévő végtranzisztorok ritkán vannak ennyire túlméretezve. Nem is annyira a tljesítmény a gond, hanem az áram. Ugyanis egy ilyen olcsó erősítőbe olyan tranyókat raknak, amelyekkel éppen-éppen tudják a specifikációt. Ha van benne védelem (és működik is) akkor nem tudja leadni a dupla teljesítményt. Csak annak egy részét, pl. 120W-ot.

Tehát a túlterheléstől 2 esetben megy tönkre a rosszul tervezett elektronika. Amikor az áram a sok (csutka hangerőn), és egyszerűen elpárolog a közepe (felrobban), ill. a másik eset amikor kb. 60% körüli a kimenő-teljesítmény. Ilyenkor a túlzott disszipációtól füstöl el (ilyenkor a legnagyobb a végeszközön a disszipáció). Ez utóbbi megfelelő hűtés esetén ritkán fordul elő. stb.

Ezért egyes esetekben igen mindegy, hogy egy erősítőt mekkora impedanciával terhesz le. De általánosságban nem igaz. Sajnos. Az IC-s erősítők azért jobbak egy picit, mert abban általában van túláram védelem, ill hővédelem. Na most ez vagy működik vagy nem.

Tehát a tuti: egy 4 Ohmra specifikált erősítőt nyugodtan terhelhetsz 8-cal. Ellenkező esetben a 8 Ohmosat már nem, a felépítése ismerete nélkül. Ill. igen legfeljebb tönkre megy. De óvatos duhajkodás esetén természetesen ráköthető minden erősítőre a specifikáltnál lényegesen kisebb ipedanciájú terhelés.


Üdv: DDL

[Szerkesztve]


emvy
(nagyúr)

DDL, anno irtam meg a feligrossz erolkodorol. Pesti utadtol tetted fuggove. Lehetseges, hogy valamikor (=tokmindegy, honapok is jo) megoldjuk? Igazabol az orionon kivul van egy epitett Quad 405, az egyik vegfok felgyulladt (:?), en muszerek es tapasztalat hianyaban nem merek belekezdeni a probalgatasba. Nyilvan csak akkor kerek segitseget, ha van idod, stb (meg persze nem ''csak ugy'' kernem a dolgot)...


pweisz
(senior tag)

Kösszi szépen a választ, átkopiztam másik forumba, persze forrás megjelőléssel :))


DDL
(őstag)
Blog

Soha nem fogom mondani azt, hogy soha. Bár meló hegyek végig egészen téleig.

Üdv: DDL


ozpecs
(csendes tag)

Én itt is mint az LX -en is szívesen olvasom ddl hozzászűlásait is és minden építő jellegü vitának de nem a veszekedésnek örülök:))
Igazz ott is csak ritkán szólok hozzá, mert néha nem sok értelme van meg általában legtöbbször értem amit mondanak ha nem is mindig értek vele egyet bár azért szerencsére sokszor:)) Volt amikor valakinek tanácsc kellett még emilekben küldözgettem is neki a rajzokat, meg se köszönte, és a topicban ujra megkérdezte ugyanazokat:))
OZ


ozpecs
(csendes tag)

Ja abban is egyetértek DDl-el, hogy én is legtöbbször több kiseb kondiból szoktam összetenni rendes kis panelon a tápot, sok előnye van a dolognak.És még olcsóbb is jó alkatrészek esteében is általában.


ozpecs
(csendes tag)

Mot olvastam csak az STK ickről szóló részt, ebben is sajna az az igazság, hogy az ujabb sorozatok alapból rosszabbb paraméterekkel rendelkeznek nagyobb torzítás stb , a házimozinak igy is jó?:(((


Goose-T
(veterán)
Blog

Csőváz! Hirtelen nem találtam értelmesebb topikot a kérdésemmel. Szóval: van egy Onkyo TX8211 rádiós erősítőm, de tegnap elpukkant benne valami, azóta csak puffog és recseg, nagyon-nagyon halkan és torzan szól csak a zene. Az albérletben nincs földelés ( :(( főbérlő ). Az elpukkanás úgy történt, hogy a CD-bemenetre kötött jackdugó hozzá ért a számítógépházhoz pár másodpercre, ami be volt kapcsolva és egy kicsit rázott. Az erősítő csúnya hangokat adott, kikapcsoltam. Utána bekapcsoltam, gerjedés állat módjára, hangfal majd' szétszakad, kikapcs megint. Azóta csak puffogás, recsegés. A kérdésem: mit tehetett benne tönkre a vonali bemeneten kapott nagyfeszültség? Van két háromlábú tranyó egy kis hűtőbordán, ezek marha forróak voltak még akkor is, amikor ezek után szétszereltem. Csak ezek mentek gallyra? Vagy mást is magával ránthatott?


DDL
(őstag)
Blog

Ha mákod van akkor csak ezek, bár az a kakaó amit a rossz földelés miatt kaphatott, az lazán hazavághatott benne mást is. Sőt szinte biztos.


Üdv: DDL


Jim Tonic
(nagyúr)
Blog

ha nem neked a fenti rajz bonyolult volt, akkor ne szenvedj vele. Egyébként a net tele van RF erősítős rajzokkal, de jobban jársz, ha veszel egyet 2 rongyért egy boltban.


pweisz
(senior tag)

Várjá egy így most he? Szóval nem értem ez hogy jön a 16-os hozászolásomhoz:)


zsolt501
(nagyúr)

Én olyan erősítőt szeretnék gyártani aminek optikai bemenete van nem fontos hogy 5.1 es legyen sőtt egyáltalán nem is kell csak hogy optikai bemenete legyen nekem jó a síma sztereó is.

Azért szertnék optikai bemenetes erősítőt mivel a síma hang kábel túl sok zavart szed össze a gépböl mármint analóg kimenet esetén ez a probléma optikánál megszűnik ( ezmár kipróbálva )


DDL
(őstag)
Blog

Ez így nagy falat lesz egyszerre. Vagy egy digitális erősítőt csinálsz (kétséges a végeredmény), vagy egy DAC-ot + egy hagyományos végfokot. A digitálist otthon felejtsd el szerintem.
A DAC optikai bemenettel mondjuk 10-50e,-Ft között (attól függően, hogy milyet akarsz). A végfok meg mondjuk 15e,-Ft (ha maradunk a topic-kezdő kapcsolásnál).

Még mindig érdekel?


Üdv: DDL


And
(veterán)

Bizony, ez tipikusan az a kategória, amit szerintem már nem érdemes építgetni. Egy szinte mindentudó receivert már lehet kapni alig ötvenezer felett, amin van mindenféle digit/spdif bemenet, nem csak optikai, koax is. Igaz, az 5.1-es mindenféle dekóderrel, de nem is tudom, van-e olyan a piacon, amelyik csak sztereó (túl sok ráció ugyanis nincs benne).


DDL
(őstag)
Blog

Na azért azoknak a hangminősége bezony a bányászbéka feneke alatt van az ilyen barkácsolt DAC+erősítő pároshoz képest. Igaz ez utóbbi csak sztereó...


Üdv: DDL


And
(veterán)

Jó, jó, tuti lehet építeni is, nem vitatom a minőségbeli hátrányait sem. Meg lehet kapni hasonlókat közel 7-számjegyű összeggért (meg biztos felette) is. Mindenesetre egyszerű házi - nem highend/audiofil - alkalmazásra (szerk.: pláne pc-hez), csak azért hogy legyen rajta digit bemenet, valószínúleg sok embernek megteszi.

[Szerkesztve]


DDL
(őstag)
Blog

És szerintem PC-hez felesleges is. De ha vki építeni akar akkor segítsünk neki :)

Üdv: DDL


zsolt501
(nagyúr)

Hát szerettem volna építeni eggyet de az ár hallatán már kezdek elszomorodni.

Nos a másik hejzet hogy van egy Yamaha rádiós erősítőm 2x80W os de ezen nincs optikai bemenet nos ehez az erősítőhöz mibe kerűlne egy optikai átalakító legyártása mert ez viszont nagyon érdekel még mindig a sztereónál maradva.
Szóval kéne egy ojan átalakító ami optikai jelet fogad és analóggá alakít.


Scooby
(aktív tag)

Én szeretnék venni 2x100W-os erősítöt csak foggalmam nincs hogy milyet és mennyi az ára. Segítsetek!

Köszi!


DDL
(őstag)
Blog

Ezt hijják DAC-nak. Azaz Digital-Analog Converter. A legolcsóbbhoz kell egy CS8412 (2500,-Ft) IC, egy TDA1543A (800-900,-Ft)IC. 2 db 7805 és 1-1db 7812 és 7912 stabkocka, 12db SB360 schottky dióda, 2db BF245, vagy IRF510 FET, pár ellenállás + kondenzátor, meg egy trafó, doboz, csatlakozók és kész is egy viszonylag tűrhető DAC. Amivel jelentősen feljavíthatók az olcsóbb cd-k hangja is. Sőt ráköthető a PC-s CDROM-ok digitális kimenete közvetlenül. Egyedül az optikai csatlakozó beszerzése problémás, de azt rossz asztali cd-ből is ki lehet termelni.

Üdv: DDL

üzenetek