Így építsd a billentyűzeted! - Beviteli eszközök fórum

üzenetek

hozzászólások


qisqaqas
(senior tag)

A milyen billentyűzetet vegyek? topikban és privát beszélgetésben is felmerült, hogy kellene egy ilyen téma ahol megvitathatánk a projektjeinket, esetleg akik most vágnak bele hasznos tanácsokat kaphassanak, és információval legyenek ellátva. A másik szempont pedig ne más topikokat spammeljunk/offoljunk szét. :) Illetve itt kaphatnak helyet a projektleírások, munkanaplók, dokumentációk.

Ezzel a topiknyitással szeretnék meghívni minden építőt, leendő építőt és érdeklődőt; akár ergonomikus, akár hagyományos klaviatúrát szeretne készíteni, nem megfeledkezve a numpadot, vagy gaming keypadot építeni vágyókról.

Ezúton kívánok mindenkinek eredményes építést! :)


dyuri
(csendes tag)

Bár máshol már fellelhető, ide is belinkelem az én történetemet, mert igazából itt a helye:

Mechanikus billentyűzet alapok
NewTech Meetup kiselőadásom

Billentyűzetet építeni egyébként nem olcsó mulatság, de amellett, hogy maga az építés folyamata is élvezetes, a végeredmény sok esetben valami olyan eszköz lesz, amit hagyományos forrásból szinte lehetetlen beszerezni. A tervezgetés/építés során pedig hasznos dolgokat lehet elsajátítani (nyák tervezés, forrasztás, mikrovezérlők, programozás, ...).


qisqaqas
(senior tag)

Első linked el van törve. Javítanád? :U

Ha már előadás: A 100 éves átok és a billentyűzet ergonómia Tavaly év végén adtam elő, hangosításért előre elnézést. Bár már sokkalta jobb volt mint az előtt egy évvel.

Remélem legközelebb már projektbeszámolót tudok tartani.

[ Szerkesztve ]


dyuri
(csendes tag)

Bocs, javitanam, de mar nem tudom :)

Ime: http://blog.euedge.com/blog/kutyuk/a-billentyuzet/


nyunyu
(félisten)

Buheraljunk billzetmatrixot fejezetunkhoz erkeztunk:

Hozzavalok:
- 1 db Arduino klon (6-24$ tipustol fuggoen, ez egy 8$-os Micro)
- 1 db 74HC238 demultiplexer (~75Ft)
- 1 db 74HC151 multiplexer (~75Ft)
- 4 db nyomogomb (? elfelejtettem eltenni a blokkot)
- 4 db dioda (5 Ft)
- 4 db LED (16 Ft)
- 4+2 db 330ohm ellenallas (5 Ft)

Fenti 74HC238 demultiplexer intezi a sorok cimzeset: kap egy 3 bites szamot, azzal kivalasztom, hogy a nyolc kimenete kozul melyikre keruljon tapfeszultseg. (2 vizszintes feher drot a kapcsolok kozott a ket sor)
Kapcsolok 1-1 diodaval vannak rakotve a megfelelo oszlopok vezetekeire (sarga es zold)

Az oszlop drotok a lenti 74HC151 multiplexerbe vannak kotve, ez az IC pont a forditottjat vegzi, mint az elozo: 8 bemenetbol valaszt ki egyet, es teszi ki a kimenetere.

Amire figyelni kell: 74HC151 nem szereti ha barmelyik bemenete a levegoben log: minden bemenetet le kell foldelni! (azert van a ket ellenallas az oszlop drotok felso vegen)
Ha valamelyik nincs foldelve, akkor fixen tapfesz van a kimeneten, amit az Arduino HIGH allapotnak olvas, fuggetlenul attol, hogy eppen nem azt szeretned latni.

Egyelore jobb otlet hijan 4 LEDet hajtok meg, attol fuggoen melyik gombok vannak nyomva:
void setup() {
pinMode(A0, OUTPUT); //r0
pinMode(A1, OUTPUT); //r1
pinMode(A2, OUTPUT); //r2
pinMode(A3, OUTPUT); //row enable
pinMode(2, OUTPUT); //c0
pinMode(3, OUTPUT); //c1
pinMode(4, OUTPUT); //c2
//pinMode(5, OUTPUT); //c3
//pinMode(6, OUTPUT); //c4
pinMode(6, OUTPUT); //led1
pinMode(7, OUTPUT); //led2
pinMode(8, OUTPUT); //led3
pinMode(9, OUTPUT); //led4
pinMode(10, INPUT); //input
}

void rowAddress(int a)
{
digitalWrite(A3, LOW); //demux disable
if (a & 1) digitalWrite(A0, HIGH); else digitalWrite(A0, LOW);
if (a & 2) digitalWrite(A1, HIGH); else digitalWrite(A1, LOW);
if (a & 4) digitalWrite(A2, HIGH); else digitalWrite(A2, LOW);
digitalWrite(A3, HIGH); //demux enable
}

void columnAddress(int a)
{
if (a & 1) digitalWrite(2, HIGH); else digitalWrite(2, LOW);
if (a & 2) digitalWrite(3, HIGH); else digitalWrite(3, LOW);
if (a & 4) digitalWrite(4, HIGH); else digitalWrite(4, LOW);
// if (a & 8) digitalWrite(5, HIGH); else digitalWrite(5, LOW);
// if (a & 16) digitalWrite(6, HIGH); else digitalWrite(6, LOW);
}

void loop() {
for (int i=0;i<=1;i++)
{
for (int j=0;j<=1;j++)
{
rowAddress(i);
columnAddress(j);
if (digitalRead(10)==HIGH) {
digitalWrite(6+i*2+j, HIGH);
} else {
digitalWrite(6+i*2+j, LOW);
}
}
}
}

Gyakorlatilag a demo keszen van, johet a vegleges matrix megepitese, belapatolni a kinai Cseresznyebol az MX Brownokat az Ergo4000 hazaba.
Persze ahhoz kene valami nyakot tervezni...

Aztan lehet szorakozni a firmware irasaval is.

Vegleges billzetemhez 4db 74HC151 fog kelleni, mivel 21 oszlopot kell olvasnom.
Elso 3 kepes 3*8 oszlopot kezelni, negyedikkel meg kivalasztom, hogy a harombol melyik legyen aktiv.

Ugyan bonyolultnak tunhet ez a multiplexer/demultiplexer, de ezzel a megoldassal eleg 5 cimlab+1 bemenet az osszes oszlop kezelesehez.
Klasszikusan annyi lab kellene a kontrollerre, ahany sorod plusz oszlopod van, esetemben 7+21=28, amennyi szabad laba max a meregdraga Teensy++-nak van.
Ehelyett ezekkel a filleres ICkkel leredukalom a labigenyt 3+1+5+1=10-re.

[ Szerkesztve ]


qisqaqas
(senior tag)

Már egy éve foglalkoztat a gondolat hogy használni kellene normális billt. Na de milyen is az...

Elsö sorban ki kell hajítani a qwerty-t és származékait, és használni helyette valami épeszübb megoldást. Nem nehéz találni, ugyanis attól csak jobb van. :)) Személy szerint Colemakot használok, de ha valaki neadjisten mást használ nem fogok elharapni érte a torkát. Nem tudtam vakon írni amikor ezt elkezdtem, de ezzel most megtanultam és 2 hónap volt mire megszoktam. Úgy hogy akkor nem gépeltem sokat. Mihelyst elkezdtem gyakorolni rögvest elkezdtem fejlödni. Onnantól egy hónap alatt jutottam el a mostani szintemre, ami ha nem is világbajnok, de nem kell miatta szégyenkeznem.

A másokdik és egyben fontosabb része a normális billentyüzetnek a kialakítása. Lehet most egyesek tüzes vastrónon fognak megégeti, mert eltávolodom a szabványostól, de nekem akkoris ergonomikus billentyüzet kell. Nem ám ilyen <tetszöleges müszaki áruház neve behelyettesíthetö>ban kapható placebóm, hanem rendes, normális, és lehetöleg mechanikus. Amik ezeknek a szempontoknak megfelelnek, egyrészt nehezen beszerezhetök, másrészt drágák. Annak ellenére hogy a munkaeszközre nem szabad sajnálni a pénzt(nyomtató lónak nem kötjük be a száját, ugye), és a számlámra érkezö összegekkel is ki vagyok békülve; mégis meglépik azt a lélektani határt nálam amit nem adnék ki egy billentyüzetért.

Ekkor érkezett el a pont, amikor azt mondtam, hogy építek magamnak. Persze más szelek is erre fújták a vitorlákat, de ez nem ennek a topiknak a témája lesz.

Alapvetö szempontokat állítottam fel miszerint kicsi legyen, álljon egy darabból; mert hordoznám. Ergodox és egy csomó másik kiesett máris. Legyen babrálható, programozható, kapcsolókat is lehessen modolni; ennek szerencsére a legtöbb ilyen szerkezet eleget tesz. Aztán jön az ár. A kailh switchcsel szerelt hulladékon kívül minden másnak löttek. Egyedül az Atreus volt amiben láttam fantáziát, de a számsor hiánya kikészítene, és a produktivitást nagyban csökkentené.

Design: Inkscapeben tettem össze némi mockupot, a piros rész vágásokat jelöli, ahol a keyswitchek lesznek, a többi a keycap méret és házat jelöli, szerintem ez már egyértelmü. A design nagy részben az Atreus, Diverge keyboard és a keyboardio ihlette:

Kontrollernek egy Pro Micro-t fogok használni, keycapeket valószínüleg Signature Plastics-tól rendelem (DSA profil, PBT), de van még egy készletnyi Vortex Cherry profile PBT is(másik opció a MAX keyboards, de ott csak "gagyi" ABS van).

Switchnek Gateron által gyártott kapcsolókat fogok alkalmazni, ami ugyan olcsóbb mint a Cherry, de minöségben ugyanott van. Az ára mellett külön öröm hogy fénydiffúz háza van ezeknek a kapcsolóknak (alapból!!), és lehet öket mindenféle LEDdel megrakni. Brown vagy Black kapcsolók lesznek majd benne, barnánál tuti cserélem a rugót 80g-osra. Ha meg már szétszedem kapni fog socketet a LED is, így akkor is szét tudom szedni (ha megzsírozom, rugót cserélek, szárat cserélek stb} ha nem forrasztom ki.(Erröl a technikáról késöbb, talán megérne egy logout kirohanást. :) )

A mátrixnál trükközni fogok kicsit, lesz majd IO a ledeknek is. Ha a "breathing"-et meg tudom csinálni, akkor marad a TMK keyboard szoftver, ha nem akkor csinálok egyet. :)


qisqaqas
(senior tag)

Gateronból 300 black és 130 brown úton van felém, SIP tokozásról tudok, teszteltem is.

Case az egy aluminium szendvics lesz, plexivel vagy fával. Igazából csak idő kérdése az egész. Jelenleg az ideális kiosztás megtalálása köt le amíg nincs itt minden alkatrész.

Jelenleg pénz amit segítene meg egy fastforward az időben. Meg olcsó Krytoxnak örülnék még. Meg ha nyitva lenne az elektronikai bolt. Naná hogy tegnap este melóban jutott eszembe a megoldás a kontroller rögzítési problémára. :W


F34R
(nagyúr)

Ha mar epitgetes, nem kerult szoba a forrasztas. Gondolom nem mindenfele gany pakaval kellene nekikezdeni ugye? Masik dolog itt nem nepszeru az mx clear?


dyuri
(csendes tag)

Dehogynem, amig Alps-hoz kb. lehetetlen custom keycap-eket (blank dsa pbt mondjuk) beszerezni, addig nalam az a favorit.

Egyebkent, ha nem kezzel akarsz SMD alkatreszeket forrasztani, nagy gond nem lehet, pl. a kapcsolokat kb. barmivel a helyukre tudod forrasztani szerintem.


qisqaqas
(senior tag)

Imádom a cleart csak kínálat nincs belőle. Ezért vettem rugót hogy majd jól átalakítom a barnát, de ahogy nézem a rugó már csak az épített billbe fog belekerülni. Sokan nem is ismerik a Clear vagy Green kapcsolókat. A szürkékről nem is beszélve. Ez főképp a kínálat szegényességének tudható be.

Páka: ne a teszkóban keress :) Persze nem kell vagyonokért Weller forrasztóállomást venni, de egy arany középút egy olyan páka amihez könnyű póthelyet/alkatrészt beszerezni. 20e környékén már egész normális forrasztóállomások/pákák vannak.


F34R
(nagyúr)

Green, Grey kapcsolorol mar hallotam, sot meg White-rol is. Ezek mar tul erosek lennek az ujjaimnak.
Max a Cleart tudom meg elkepzelni. Rugo: volt aki a Black-ben is kicserelte, habar ha jol tudod van Super Black is 150 cN aktivalassal :DDD

Egyebkent amit a videoban elmondtal matrix halos bill. Pl A Planck.

[ Szerkesztve ]


Exfury
(tag)

Ha már a kapcsoló beszerzés szóba került itthon van egy cég aki forgalmaz kétféle cherry kapcsolót :)
A Blackből kétfélét(plate és pcb mount), illetve ahogy láttam van ML kapcsolójuk is :)
ML
MX Black plate mount
MX Black pcb mount
Az áruk jóval olcsóbb mint a külföldi eladóké, és a posta se vészes, no meg ezt aztán a NAV se vámolja :DDD


qisqaqas
(senior tag)

Gateron Yellow ami ilyen jelenleg, super blacket már nem gyártanak. [link] Durva cucc. Legújabb tapasztalatok arról számolnak be hogy a 150cN nek már csak a felét bírják. Zura. Gyengébb rugóra cserélték volna?

Planck és társairól csak pár hónapja szereztem tudomást.


F34R
(nagyúr)

Nekem mondjuk durvan sok volna meg a 80 is. Ha megfelelo alapotban volnanak az ujjaim akkor az volna a plafon es valoszinu hogy green-t vennek.


PitLee
(őstag)

Veszel vagy építesz egy 3D printert melyet kiegészítesz egy lézer vágó egységgel és akkor mondhatni mindent megtudsz magadnak bütykölni.
A bill.-et kinyomtatod, majd vegyszeresen elsimítod a felületét (ha lehet) vagy lézerrel elegyengeted majd a feliratot is bele égetheted+ lézerrel műanyag lemezeket és nyákot is vághatsz.
Tudom bilibe ér a kezem :DDD
http://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/wiki/3dprinting


nyunyu
(félisten)

Nem tudjatok, hol lehet turheto aron lezerrel leszabatni valami anyagot, ami tartja a kapcsolokat?

Rajottem, hogy tul maceras lenne 700+ lyukat furni a PCBbe ulteteshez+aramkort rajzolni, maratni.

Elobb is gondolkozhattam volna, mivel mar elvertem 2.5k-t az egy oldalas PCBkre, meg ujabb 2.5k-t a rajzolashoz szukseges filcekre, marato folyadekra...


qisqaqas
(senior tag)

Vettem 3D printert még tavaly nyáron, mert hogy az majd milyen jó lesz a billentyűzetépítéshez. Hát jó volna. Még nincs itten. :(((


dyuri
(csendes tag)

En a plexi hazat majdnem itt vagattam ki (de aztan megsem): http://www.fablabbudapest.com/


qisqaqas
(senior tag)

Majdnem őket vettem igénybe. 2500+áfa áron vágtak volna nekem egy szép nagy plexit, 5mm vastagságban.

üzenetek