Kedvenc filmjeink - Kultúra, művészet, média fórum

üzenetek

hozzászólások


zozo_srac
(csendes tag)

nagyon nem szeretem, ha a Mátrixot a Star Wars és társai közé sorolják. teljesen más műfaj, már csak azért is, mert nem a puszta szórakoztatás a célja (persze a felszínes mozirajongók számára csak az), hanem mondanivalója van, amit elég nehéz megérteni (mint aáltalában a többi művészfim esetében).

íme egy idézet egy elég jó kis cikkből a Mátrixról, annak művlszfilm mivoltáról:

''...Művészfilmet nyílván nem csinálhattak volna be-lőle. Mert akkor senki se nézte volna meg, ezért kellett bele a látvány is. Így viszont rengeteg em-ber nézi meg a filmet, és merülhet el a történet-ben, utalásokban, gondolatokban – már aki látja is ezeket, és nem csak néz ki a fejéből. Például a „Volt egyszer egy vadnyugat”, az művészfilm. Nem is szeretik sokan. Mert van benne valami felülmúl-hatatlanul jó. Épp ezért nem kell. - A sekélyes pro-dukció viszont sokaknak tetszik.
Ugyan nem annak látszik, de a Mátrix voltakép-pen a „Volt egyszer egy vadnyugat” egy mai adap-tációja.
Ami a látszatvilágot és a valóságot illeti, nem a Mátrix című film szól, hanem a buddhizmus és a jó öreg keleti tanok. Ezért választották a főszerep el-játszására Keanu Reevest, A kis Buddha című film nagy Buddháját, hogy az asszociáció pontos le-gyen. Keanu amúgy is keleti vér, indián származá-sú amerikai színész. (Az amerikai indiánok is „ke-leti” gondolkozásúak voltak.) A film alapja tehát elsősorban a keleti és a távol-keleti misztikában, és az ottani vallásokban van, főképp a hindu és a buddhista tanokban keresendő. Olyan ősi tanítá-sok ezek, hogy őket már az időszámításunk előtt is jól ismerték. „Azt mondja a prédikátor: felette nagy hiábavalóság! Minden hiábavalóság! És nin-csen új a Nap alatt!” – írja a Biblia a prédikátor könyvében.
Apropó, Biblia...''


nagyon érdekes a cikk többi része is, és néhány eészen hihetetlennek tűnő dolgot világít meg.
ha valaki veszi a fáradtságot, és úgy istenigazából beleássa magát a Mátrixba, akkor rádöbbenhet, hogy mennyi bölcsesség, ókori tanítás, vallási motívum rejtőzik a filmben. vegyük páldául a neveket:
Morpheus - az álmok istene, felébreszti Neot álmából
A hajó neve, Nebuchadnezzar (Nabukodonozor) - ókori babiloni uralkodó neve, jelentése Nagy Úr
vagya az utolsó város, Zion, a Bibliában Sion, vagyis a szent város, Jeruzsálem.
vagy itt van Neo, neve jelentése Új, viszont egy angol szó, a ONE (egy) anagrammája is. más tekintetben viszont megváltó, Jézus, akire Morpheus vár, ilyen tekintetben ő Szent Péternek is titulálható a filmben.

és ez még korántsem minden...

üzenetek