Linuxos topikok Összefoglalójának szerkesztése - Logoszféra fórum

üzenetek

hozzászólások


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Meghajtók, partíciók

Mint a többi operációs rendszer telepítése esetén, itt sem történik semmi nagyon másképpen. Meghajtókra telepítjük a rendszerünket, ha nem virtuális gépből vagy live módban futtatjuk külön adathordozóról (DVD, pendrive).

A meghajtók

Alapvetően HDD-re vagy mostanában egyre többen SSD-re telepítjük a rendszerüket. A HDD-t mindenki ismeri, de az SSD-re telepítéskor felmerül sokakban a kérdés, hogy annál is ugyanúgy zajlik-e minden a telepítés, használat során.
Röviden annyit kell tudnunk, hogy az SSD és a HDD is meghajtó.
Pendrive-ra is lehet telepíteni a Linuxot, arról futtathatjuk, akár perzisztens módban is, de alapvetően pendrive-ról live módban érdemes futtatni, kipróbálás céljából például.

Később részletesebben is szó esik ezen meghajtók fajtáiról, használatáról, beállításairól.

Valójában nem minden meghajtó igazán operációs rendszer futtatására van kifejlesztve, de úgyis azt fogjuk használni a Linuxunk telepítésére is, amit eddig használtunk Windows vagy más operációs rendszer alatt, így jó lesz az.

Legelterjedtebb meghajtó típus a HDD, a merevlemez. Ennek szinte minden fajtája megtalálható a gépekben. Amikor a telepítési leírásokban meghajtót írnak, akkor mindegy melyik típusú meghajtóról van szó, a speciális eseteket úgyis jelzik a leírások!

Ha szükség van rá, a meghajtók ellenőrzésére Linux alatt is van lehetőség, több program is alkalmas erre, alapvetően a kezdők által preferált Linux disztribúciók tartalmaznak is ilyen programot. Az Ubuntu, annak változatai és az arra épült disztribúciók (Linux Mint, Elementary OS, etc.) tartalmazzák a Lemezek (Disks) nevű alkalmazást, mely GUI-s program, így elég könnyen boldogulnak vele a kezdők is. Általános használatra érdemes a Gparted particionáló programot használni, ez vagy benne van alapból az általunk telepített Linuxban vagy külön kell telepítenünk, de mindenképp megtalálható a disztribúció tárolóiban.
Más Desktop Environment-et (DE= asztali környezet/kezelőfelület) tartalmazó Linux disztribúcióban más néven található meg lényegében ugyanez a program, például KDE esetén Kparted néven.

A telepítés során nem kell egyébként a particionálás miatt külön particionálót használnunk, ezt maga a telepítő tartalmazza, gyakorlatilag emiatt is került említésre a Gparted, mert ahhoz nagyon hasonló a telepítő médiák partícionálást végző része.

A telepítést külön fejezet részletezi.

El is érkeztünk a meghajtók használatba veendő részeihez, a partíciókhoz!

A partíciók

A partícionálást kevesen ismerik, Windows alatt is valahogy túlesnek rajta, általában az operációs rendszer megoldja ezt helyettük. Így van ez a Linux telepítése során is, de csak akkor, ha ezt az opciót választjuk!

Látni fogjuk, hogyan határozhatjuk meg, milyen módon és hová szeretnénk telepíteni a rendszerünket.

Alapvetően több telepítési partícionálási módozat van, amit használhatunk, igen gyakran a már meglévő operációs rendszer mellé telepítenénk a kiválasztott Linuxunkat. Ezt a telepítősegéd automatikusan felajánlja és megoldja helyettünk a partícionálást. Létrehozza a szükséges mappákat/partíciókat, így a / gyökér, a /home és a swap partíciót.

Az esetek jó részében azonban nem az automatikus partícionálást kell választanunk, hanem az ún. kézi partícionálást, ez a “Valami más” néven választható opció, általában a választóképernyő utolsó opciója.
Ez akkor elkerülhetetlen, ha több meghajtónk van, vagy a meghajtó felosztását mi szeretnénk elvégezni, illetve már vannak különböző célokra létrehozott partícióink, például Tároló, Data, Letöltések, etc. néven.

Ez elsőre nem túl könnyű eljárásnak tűnik egy kezdőnek, de a kézi és más particionálás fajták is részletezve lesznek a csatolt/linkelt írásokban.

Ha már partíciókról van szó, essen szó a fájlrendszerekről is. Alapvetően a Linuxot EXT4 fájlrendszerre fogjuk telepíteni. Ez fontos, ha valaki kézi telepítést/partícionálást választ, mindenképp ezt kell választani. Ha a meglévő Windows által kialakított Letöltő vagy egyéb partíciónkat meg akarjuk tartani, akkor sincs gond, mert a Linux kezeli az NTFS fájlrendszert, így arra Linux alatt is tudunk letölteni ill. használatba tudjuk venni a bennük lévő fájlokat!

A Linux telepítés után minden addigi meghajtót és partíciót kezelni fog, ettől függetlenül a szükségessé váló automatikus csatolásokat nekünk kell majd elvégezni, ha ezt a rendszer nem teszi meg, mert számára nem egyértelmű a szándékunk.

Lemezeink partícióinak csatolására és speciális opciók megadására létezik a /etc/fstab útvonalon található segédfájl. Ezt szükséges szerkesztenünk például olyan esetekben, amikor azt szeretnénk, hogy egy meglévő letöltő meghajtónk vagy partíciónk csatolva legyen, amikor torrenteket (Linux disztribúciók) vagy más tartalmakat, adatokat töltünk le/fel. Az fstab-ban történő csatolási beállítások teszik lehetővé, hogy az adott program tudja használni a meghajtót/partíciót.
Ha nem lesznek csatolva ezek a meghajtók/partíciók, attól mi még könnyedén elérhetjük a bennük lévő fájlokat és használni is tudjuk azokat, ha szeretnénk. Minden Linux disztribúcióban van saját fájlkezelő, de lehet telepíteni kétablakos TC klónt is akár. Ezen fájlkezelők használatával tudjuk manuálisan csatolni a rendszer alatt egyébként nem kezelt partíciókat, meghajtókat. A manuális csatolás annyi, hogy rákattintunk a meghajtó nevére, betűjelére és már csatolva is van, ne gondoljunk valami ördöngős dologra!

Az fstab fájl használatával, szerkesztésével is külön írás foglalkozik majd, annál is inkább, mivel az fstab jóval sokrétűbb feladatkört lát el az előbb leírtaktól.

Azért ejtsünk szót a partíciókat érintő néhány alapfogalomról is.

A partíció a háttértároló egy önálló egysége, amely alkalmas egy fájlrendszer tárolására.

Partíciós tábla

A Master Boot Record MBR és a GUID particiós tábla GPT a két ismert particiós tábla tipus. Ezek közül mi az MBR partíciós táblával fogunk kicsit megismerkedni, mivel átlag felhasználónak ez a régi jól bevált tábla tökéletesen megfelel és a Linuxot használók jelentős része ezt használja. A GPT partíciós tábla előnyei bizonyos esetekben rákényszeríthetnek bennünket annak használatára, erről linkelt írásokból meggyőződhettek majd.
Partíció típusok

Az MBR fő partició tipusa az Elsődleges (primary) partició. Ezekből 4 darab lehet összesen, hogy ne húzzuk csőbe magunkat, azaz ne fogyjon el ez a 4 partíció, érdemes az egyik elsődleges partícióból Kiterjesztett partíciót (extended) létrehozni, mely ezután több Logikai partícióra (logical) osztható. Kiterjesztett partíció egy meghajtón csak egy lehet, az abban létrehozott logikai partíciókból elméletileg bármennyi.

Partícionálási sémaként a kezdőknek a legegyszerűbb mód, ha egyetlen / (gyökér könyvtár) partíciót hozunk létre, ez a rendszerünk fő partíciója és tartalmazza minden, a rendszer indításához és működéséhez egyébként szükséges más partíciókat, ezek a / boot, / home, / var, / temp.
Ez utóbbi partíciókat külön is létre lehetne hozni, de a kezdőknek ez indokolatlan.
A / home partíciót szokták létrehozni külön, ennek a jelentősége az, hogy ha újra telepítjük a rendszerünket valami okból, a / home-ban lévő beállításainkat az új rendszerhez csatolva egy az egyben átültethetjük.

Fentieken kívül a swap (cserehely) partíciót érdemes mindenképpen megemlíteni, ez amolyan virtuális memória. Ha kevés memória van a gépünkben, fontos, hogy hozzunk létre swap partíciót is! Ennek szükséges méretét úgy is meghatározhatjuk, hogy kevés fizikai memória (RAM) esetén legyen annak duplája, 4 GB RAM felett már nem szükséges a swap, mégis létre szoktak hozni 1 GB swap-ot a biztonság kedvéért.


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Linux Mint Tara Cinnamon telepítés utáni 1. lépés

Frissítsük a rendszerünket!

A frissítést első alkalommal célszerű a Frissítéskezelő használatával végigcsinálni. Pár lépésben ezt írom le:

A rendszer alapból elindítja a mintUpdate segédprogramot, amit a boot után a panelen megjelenő kis pajzs ikon jelez:


(a képen látható a kék közepű pajzs jelzi, hogy van frissítendő csomag)

A Frissítéskezelő a felső részen látható figyelemfelkeltéssel hozza tudomásunkra, hogy készítsük el a Rendszervisszaállítási pontot a TimeShift program segítségével. Ha nem akarjuk elkészíteni a visszaállítási pontot, nem kell vele foglalkozni, akár ki is kapcsolható a figyelmeztetés.

Lehetőségünk van kiválasztani az Automatikus frissítés-t A Szerkesztés/Beállítások menüpontnál:

Most azonban a manuális frissítést fogjuk alkalmazni. Első lépésként beállítjuk a Szerkesztés menüponton belül a Szoftverforrások-ban a hozzánk földrajzilag közelebb eső tárolókat, mint látható default-ban ez a két tároló van beállítva:

Rákattintunk az első sorra, majd a rendszer szépen sorba rendezi sebesség szerint a tárolókat, válasszunk egyet belőlük, majd a következő sornál ugyanezt megcsináljuk. Ezt követően megjelenik egy értesítő sáv, hogy kattintson az OK gombra a Rendszerbeállítások frissítéséhez, tegyük ezt.

*********************************************

(A rendszer tárolóinak majd magának a frissítésnek a végrehajtásához szükséges a felugró ablakban megadni a jelszavunkat)

*********************************************

Amikor bejön a Frissítéskezelő ablak, célszerű először rányomni a Frissítés gomra, majd a pillanatok alatt lefutó frissítés után a Telepítés gombbal indítjuk el magát a frissítést, most már a beállított közeli tárolóhelyről fog megtörténni.

Attól függően, hogy mennyi és milyen csomagok frissülnek, pár másodperctől néhány percig tart maga a folyamat és nem kell újraindítani a rendszert, ha vége a frissítésnek.* (ez általában igaz a frissítésekre, de ha fő rendszer komponenseket érintő frissítés van, kernel, mesa, akkor célszerű egy újraindítást csinálnunk)

Ezt láthatjuk a Frissítéskezelő program ablakában:

Röviden ennyi, a rendszerünk frissült, használhatjuk tovább! :)

A panel is jelzi ezt:

[ Szerkesztve ]


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

#Tor browser install Debian/Ubuntu /Mint

#Tor browser install Debian/Ubuntu /Mint

Super, van még egy böngésződ. A Brave weboldala is említi, hogy ha valóban komolyan akar valaki Tot-t használni, akkor használja a Tor-t, ebben nincs egy teljes értékű másik böngésző természetesen, kb hasonló, mint Firefoxban az inggombnyitó mód.

Ha mindent eltávolítasz, amiket a Torral kapcsolatbban felügyeskedtél, akkor roppant egyszerű felrakni a Tor-t, célszerű terminalból csinálni, majd meglátod miért.

első parancs

sudo apt install torbrowser-launcher

második parancs

torbrowser-launcher

A második parancs, ahogy elindul, felhoz egy kisablakot, ami fut egy ideig, hagyni kell és amikor kész, feljön ez az ablak:

Kipróbáltam most, egyszerűen a Connect gombra nyomva elindul a Tor böngésző.

Ha még proxyként is használnád a Tor-t, ez alapján csinálhatod azt is. De maga a Tor browser felrakása 2 parancs és 2 perc.

Install Tor proxy on Ubuntu 20.04 Linux

A Configure gomb akkor kéne, ha alapból nem jó portokat állítana be a telepítő. Szerintem próbáld felrakni így.

A Tor felrakása Mint 20 Cinnamon alatt történt. Régebbi Mint kiadásokkal is pont ugyanígy raktam fel a Tor-t anno. Más tárolókból, de ugyanezt csinálja, viszont a sorrend a két parancsnál igen fontos.

további módszerek Tor weboldaláról

Az itteni 2. módszert csinálod gyakorlatilag a két fenti paranccsal, mert a kisablakban kb ez fut le:

# curl https://deb.torproject.org/torproject.org/A3C4F0F979CAA22CDBA8F512EE8CBC9E886DDD89.asc | gpg --import
# gpg --export A3C4F0F979CAA22CDBA8F512EE8CBC9E886DDD89 | apt-key add -

https://logout.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_73906-73906.html

[ Szerkesztve ]


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

# Firmware Update manuális mód/nomagics 850 EVO & 860 EVO

Firmware Update Utility Manual

Samsung_SSD_850_EVO_EMT02B6Q_Win.iso
Samsung_SSD_860_EVO_RVT04B6Q_Win.iso

A firmware-eket innen lehet leszedni.

Ezeket le is szedtem, ha nem olvasom a manualt, biztosan nem vettem volna figyelembe ezeket a Win.iso elnevezés miatt. Unetbootin-nal kiírtam, a tartalma alapján tényleg gyerekjáték lesz frissíteni a firmware-t!

https://logout.hu/tema/linux_felhasznalok_off_topikja/hsz_19284-19284.html

[ Szerkesztve ]


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Linux Mint új Összefoglalójának szerkesztése

UNDER CONSTRUCTION

Téma-összefoglaló szerkesztése - Téma: Linux Mint

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 2 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Hogy miben rejlik a Linux Mint sikeressége? - linuxmint.hu

Egy egyszerű telepítést követően azonnal használható, teljes multimédiás támogatás és rendkívül könnyen kezelhetőség jellemzi.
Mindenki számára teljesen ingyenes, nyílt forráskódú operációs rendszer.
Közösségi fejlesztésű, vagyis a fejlesztés menete teljes mértékben a felhasználók igényei alapján alakulnak
Debian és Ubuntu alapú, közel 30.000 csomag áll a felhasználók rendelkezésére a legjobb csomagtelepítő szoftverrel
Használata biztonságos. Az egyedülálló frissítéskezelőnek és a Linux rendszerek erejének köszönhetően alig kell karbantartani a Linux Mint-et (nincs szükség vírus- és kémprogram keresőre sem).

Az Ubuntu Összefoglalója általános és hasznos tanácsokkal, információkkal: [link]

A Linux Mint felhasználói kézikönyve

Az alábbi oldalon a Linux Mint Magyar Közösség dokumentációs csapata által karbantartott közösségi dokumentációit olvashatja. A leírások fejezetei folyamatosan kerülnek feltöltésre, bővítésre.
A dokumentáció az alábbi linkelt fejezetekből és alfejezetekből★ áll:

Mik azok a kiadások, változatok és verziók?

Előkészületek, ismerkedés a LIVE rendszerrel
★ISO lemezkép-fájl beszerzése
★Olvassa el a kiadási megjegyzéseket
★Letöltött ISO lemezkép-fájl ellenőrzése MD5 ellenörző összeggel
★Az ISO lemezkép-fájl kiírása DVD-re vagy pendrive-ra
★LIVE rendszer indítása

Linux Mint 17.x és 18.x LTS telepítése
★Cinnamon telepítése
★MATE telepítése
★KDE telepítése
★Xfce telepítése

Dual-boot rendszer telepítése – Windows és Linux egy számítógépen
★Előkészületek, ISO képfájl, USB kulcs készítése
★Partícionálás
★Windows 7 Home Premium telepítése
★Windows 7 Home Premium biztonsági mentése és visszaállítása
★Linux Mint telepítése második rendszerként
★Boot sorrend módosítása

Fájlok, mappák és dokumentumok
★Elveszett fájl megkeresése
★Fájl tulajdonságai
★Fájl vagy mappa átnevezése
★Fájl visszaállítása a Kukából
★Fájljogosultságok beállítása
★Fájlkezelő listaoszlopainak beállításai
★Fájlok CD-re vagy DVD-re írása
★Fájlok megnyitása más alkalmazásokkal
★Fájlok tallózása egy kiszolgálón vagy hálózati megosztáson
★Fájlok és mappák másolása vagy mozgatása
★Fájlok és mappák rendezése
★Fájlok és mappák tallózása
★Fájlok és mappák törlése

Számítógép személyre szabása
★Dátum és idő

Internet és hálózatok
Zene, videó és fotók

Tartsa biztonságban és frissen rendszerét
★Frissítések telepítése

Szoftverek telepítése, eltávolítása, kezelése
★A csomagkezelés elmélete
★Csomagkezelés a Szoftverkezelővel
★Csomagkezelés a Synaptic-kel
★Telepítés APT és DPKG használatával (terminál)
★Telepítés külső tárolóból vagy forrásból

Hardvereszközök kezelése
★Zárt eszközmeghajtó illesztőprogramok telepítése

Nyomtatás, fax és szkennelés

Hasznos programok
★Oracle Java 8 telepítése

Telepített rendszer finomhangolása
★A rendszer optimalizálása SSD használatra
★Nagyfelbontású, azaz HiDPI kijelzők használata

Játékok
★Körökre osztott stratégiai játékok
★Valósidejű stratégiai játékok

Windows és DOS programok futtatása
★DOSBox és DOSemu
★VirtualBox és KVM emulált környezet
★Wine

Közösségi dokumentáció
★A Firefox böngésző kiadásainak egymás mellé telepítése - az ESR kiadás telepítésével szemléltetve
★A Systemback rendszermentő és rendszer-visszaállító alkalmazás telepítése a Linux Mint 18 rendszerre
★CIB Internet Bank indítóscript
★Különbségek: sudo vagy root
★MIDI fájlok lejátszása Timidity segítségével
★PowerShell telepítése
★ÁNYK - AbevJava keretprogram telepítése Linux Mint rendszerre
★A youtube-dl bemutatása

Közreműködők és felhasznált irodalom

Kedvcsinálóként most egy képernyőkép a mind a 4 desktop változatból, a galériában megtekinthető a többi is

Cinnamon kiadás galéria

MATE kiadás galéria

KDE kiadás galéria

Xfce kiadás galéria

Az előbbi képek a desktop alap kinézetét ábrázolják, de minden kezelőfelület kedvünk szerint testre szabható, ha nem is ugyanolyan mértékben. Az Összefoglaló végén található Linkgyüjtemény 6. Screenshotok (Képernyőképek) fejezetében találhatunk erről képeket és linkeket.

A hivatalos változatok innen tölthetők le. Felhasználói Kézikönyvek az alábbi asztali kezelő felületekhez érhetők el magyar nyelven:

CinnamonMateKDEXFCE

Linux Mint részletes ismertető és telepítési útmutató az IT Cafe és a linuxmunt.hu cikkeiben is megtalálható:
A barátságos Linux
Váltás Windows XP-ről Linux Mintre
Linux Mint 17.1 bemutató
Linux Mint 17.2 „Rafaela”
Megjelent a Linux Mint 17.3

Érdemes a fórumon az alábbi topikokat is felkeresni:
Linux - abszolút kezdőknek! -benne egy hosszabb összefoglaló a kezdő Linuxosok számára
Ubuntu Linux -a közös alapok miatt

Köszönet a Linux Mint Magyar Közösség honlapja szerzőinek https://linuxmint.hu/
Hivatalos honlap: http://linuxmint.com/

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Hasznos leírások:

Conky rendszer-monitorozó alkalmazás
Conky használata Ubuntu alatt
Linux: kulcstartó nélkül
Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)
Jogosultságok Linux rendszerek alatt
Linux tippek, magyarázatok, kezdőknek
Link gyűjtemény a Linuxszal ismerkedőknek
Linux okosságok
Linux (és más) okosságok II.
Gyakori Linux problémák és megoldásuk
SU vagy SUDO?

● Hasznos leírások telepítés utáni teendőkről és az SSD optimalizálás leírása angol nyelven.

Linux és SSD gyorstalpaló (frissítve)
Linux SSD- n - de hogyan? - egy kezdő tippjei nagyon kezdőknek
GPT/UEFI-re váltás Linuxon
Virtualbox gyorstalpaló

Népszerű disztribúciók rövid ismertetése:

A barátságos Linux

Új disztró telepítési leírások kezdőknek:

Képregény - Windows mellé Ubuntu
Debian Jessie "alapértelmezett" telepítése
Fedora 23 Workstation telepítése

Speciális telepítési megoldások fórumtársaktól és máshonnan:

Ubuntu 14.04 telepítése Windows 8/8.1 mellé
Saját Linux Live pendrive készítése – útmutató

King Unique
Pendrive-ra telepítés
Külső HDD-re telepítés
Live Linux futtatása adathordozó elkülönített partíciójáról

Exom
Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

[ Szerkesztve ]


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

[link]

Under construction

# .deb packages update info, .deb repo check

"A goggle hivatalos oldaláról letöltött .deb verzió berakja magát a Cinnamon csomagtárolójába és frissül rendesen"

Pontosítsuk ezt, a /etc/apt/sources.list.d mappahelyre rakja be a .deb fájl a frissítéshez szükséges repo adatokat.

Kíváncsi voltam, letöltöttem a Vivaldi bináris-t és megnyitva azt a Upstream adatok soraiban ott is van a opt/vivaldi/cron/vivaldi fájlban az infó:

# sources.list setting for vivaldi updates.
REPOCONFIG="deb [arch=amd64] https://repo.vivaldi.com/stable/deb/ stable main"
REPOCONFIGREGEX="deb (\[arch=[^]]*\bamd64\b[^]]*\][[:space:]]*) https?://repo.vivaldi.com/stable/deb/ stable main"

APT_GET="`command -v apt-get 2> /dev/null`"
APT_CONFIG="`command -v apt-config 2> /dev/null`"

SOURCES_PREAMBLE="### THIS FILE IS AUTOMATICALLY CONFIGURED ###
# You may comment out this entry, but any other modifications may be lost.\n"

# import Vivaldi public key updates from Vivaldi repo
# Vivaldi public key updates

Gdebi-vel telepítettem a vivaldi-stable_6.4.3160.44-1_amd64.deb csomagot és valóban ott is van az új repo sora a /etc/apt/sources.list.d helyen:

Ha a letöltött bináris .deb csomagot tartalmazza fenti infókat, akkor biztosak lehetünk abban, hogy egy rendszerfrissítés alkalmával, ha van újabb kiadás, akkor frissülni is fog az adott .deb package! :K

# .deb packages update info, .deb repo check

[ Szerkesztve ]

üzenetek