Madárfotózás, digiscoping - Digitális fényképezés fórum

üzenetek

hozzászólások


Zola007
(veterán)

Üdvözlök minden kedves honfitársamat, aki szűk keretből természetfotózásra adja a fejét.

Nem akarok túl hosszú első hozzászólást, csupán nem igazán találtam könnyen emészthető és kezdő szintre kalibrált szakirodalmat. Lehet, hogy csak én nem voltam elég körültekintő, ebben az esetben várom/juk a linkeket is.

Kiindulópontnak természetesen megteszi a [link], de úgy gondolom, hogy nem mindenki van nyelvileg olyan szinten, hogy ez használható legyen számára.

Ezzel szemben napjainkban eléggé elterjedtek a bridge kategóriás nagyzoomos gépek, amikkel sokan veszik a bátorságot (köztük én is), hogy ezeket a kis mozgékony jószágokat megörökítsék. Egy-egy közel merészkedő, bátor és szemtelen veréb v. galamb elkapása még nem jelent problémát, azonban jól sikerült képek összehozása már igényel némi tudást és gyakorlást.
Mindemellett ha valaki még szépen megkomponált képet is akar, akkor igencsak tarsolyában kell legyen sok apró csízió és kellő gyorsaság is, hiszen a "vonat nem vár példájára" a madárkák sem.

Néhány fizikai probléma sajnos emeli mind a költségeket, mind a módszer nehézségét és valljuk be: itt a méret a lényeg, s az bizony madárfotós körökben 300 mm fölött kezdődik :D


Zola007
(veterán)

Úgy látom nagyon nem jött be senkinek a téma. Lehet, hogy a kezdő hozzászólás nem volt egyértelmű.
Ha mégis valaki úgy gondolja, hogy van megosztani való tapasztalata, javaslata eszközökre, oldalakra, technikákra, ide jöhetnek a linkek, infók. Akinek van kedve és szeretné megosztani velünk nehezen összevadászott fotóit, szintúgy csak neki, csak most (meg bármikor) itt a lehetőség.
Ha mégsem, megkérem vmelyik modot, zárja a topicot.

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Szerintem a madárfotózás elég kemény hozzáállást igényel a témához, mind fáradságban, mind anyagi áldozatokban, nem tudom, van-e ezen a fórumon olyan, aki komolyan ráadta volna az idejét és pénzét /felszerelés/, erre a fotóművészeti ágra. A fényképes topikban időnként vannak képek, de úgy érzem, ez inkább alkalomszerű, nem elhivatottság.[link]


Zola007
(veterán)

Nem feltétlenül kell profi cucc és profi minőség, ahhoz, hogy örülhessünk a képeinknek.
Pl én az egyszerűbb kategórián gondolkodom: most van egy s6500 (300 mm), de szeretnék egy k10d v. hasonló szintű dslr-t 70-300 sigma/tamron kombinációban.
Mindkettőhöz nézegettem telekonvertereket és teleelőtéteket, de nem igazán van ezekről magyar tapasztalat, pedig egész jó kis ketyere válhat egy bridge gépből/alapabb teléből egy ilyennel.
Mondjuk a k10d-n 1,6*300*1,7 =816 mm, ami már egész jól használható és még nem is vagyunk annyira megszakadva pénzügyileg.

Szerintem többen is gondolkodtak már ilyenen és lehet, nem beszélve a nagy zoomos kompaktokról ,amiktől mostanában van megőrülve a társadalom (Oly, Pana, Fuji), amik már saját erejükből 500 mm körül vannak és egy kis odafigyeléssel + a hozzáértők segítségével, javaslataival
- mit! (egyáltalán melyik az a pár faj, ami gyakoribb és könnyebben fotózható)
- mivel (apró kiegészítők, praktikák)
- hol (olyan madaras helyek, ahol jó eséllyel verében kívül mást is találni)
- hogyan (akár milyen megközelítés, beállítások, stb)
kérdésekre válaszolva egész szép madaras fotókat alkothatunk.

Én csak feldobtam, hátha vannak itt fanatikusok a témában.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Igazából, ha olyan madarat szeretne az ember fotózni, ami az ember közelségét nem szokta meg, akkor a leírt felszerelésen kívül, még legalább egy lessátorra, vagy valami hasonlóra, meg sok időre is szükség van, mert ezek a madarak bizalmatlanok. pl.


Tüzi
(veterán)
Blog

Miért lenne az olyan drága? Valami jobbfajta zoomobi, meg szerencse, és helykeresés (idő) kérdése.
Nyáron akarok helyrekalapálni egy fára épült bodegát. Bennt van balatoni nádasban, elötte ott egy beülőfa, el kellene kezdenem etetni. Igazából, ami drága, az az üveg, amin keresztül leskelődsz, de egy 50*50es darab olyan 5-6ezer.
Utána már csak idő kell, és türelem.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Nem dolgoztam hiába, itt is van az első fecske. :D
Nekem az időt nem érné meg, legalábbis most úgy gondolom. Mindenképp órákról van szó, ráadásul el is kell jutni a tetthelyre.


Dtomi
(őstag)

Szerintem madárfotózással PH-n komolyan csak én foglalkozok, ahogy időm engedi éppen. Az biztos hogy, időből kell a legeslegtöbb ehhez a hobbihoz. És persze pénz is bár már koránsem olyan drága egy jó felszerelés mint 2-3 éve. Bár az is biztos, hogy 2-300 as telével amatőrként nem sok sikerélménye lesz az embernek, legtöbben így kezdik és bele is unnak gyorsan. Zola007 amit írtál mm számítás nem igazán értem, hogy jött ki de gondolom valami előtétlencsével mivel a 70-300 ra kétszerezőt tenni elég nagy badarság :U Az előtét meg olyan gyönyörűen bevignettál, hogy öröm nézni... az AF ről nem is beszélve.
Tehát kezdő felszerelés minimum 400mm es tele és egy nagyon gyors váz. egy minimum 6-7-8 kg teherbírású állvány állcahálók sátrak tömkelege.


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

sigma 70-300 a végefele hmm, hogyismondjam: szar. és még egy ennél sokkal élesebb nikor 70-300vr re se érdemes "mert kevés a 300" miatt 1.4*t felrakni: olyan lesz tőle mint a sigma 300on alapon. :) nemhogy 1.7*et....

szvsz amíg nincs pénzed egy legalább 400D+sigma 50-500/tamron 200-500... ra addig játsz a 6500el: avval is tuti meg lehet tanulni az alapokat: sátrazás, etetés... :)

szigorú szvsz én nem vagyok madarászós napokat sátorban ülős fajta, egyszer probáltam elég is volt. :)


Tüzi
(veterán)
Blog

Madár mi? :P kösz :)

Ha 4-5 méterre leül a madár tőled a faágra, akkor elég egy 200as tele is szerintem. Ha meg apsc-vel tolod (nem hinném, hogy ff-el), akkor ezt szorozhatod is 1.6al, ami már 320.
Majd nyáron eldől, hogy mit teljesít a cucc, addigra talán össze tudom kalapálni annyira a "lest", hogy el is bírjon, fény se szűrődjön át hátulról (onnan kel a nap) aztán ha valaki jónak látja, szívesen látom egy reggeli fotózásra :)


Zola007
(veterán)

Ezt a képet már láthattátok: [link] (Ja, a kép a kívánt 1024x768-as méretben)
S5600-zal (nem írtam el, tesóm gépe, csak nálam volt egy hétig) készült, leült vagy 3-3,5 méterre és egész nyugodtan tűrte, míg balf..kodom, mert milyen wb, keressem meg a helyet, ahol napfelől állok, stb.
Tudom így se siekrült vmi túl jól. még volt néhány egész jó próbálkozás, ami felbuzdított

Dtomi (#8): Amúgy pont erre gondoltam. Hogy mindenki mondja meg tőből, hogy mi kell és mi nem hozzá. Egyébként megsúgom: külföldi fórumokon nem egy helyen 70-300-zat kombinálnak előtéttel (pl az írt 1,4-1,7 körülivel). Hát innen vettem. Ezt a témát és a hozott minőséget nem nagyon vágom, ezért is kérdezek tőletek, akik már nyakig benne vannak a fotózás minden ágában.

Dare2Live: És ha bejön a téma. Lehet, hogy megtetszik, később akadhat rá cash, türelmes ember vagyok, ha szeretnék vmit, madár meg mindig lesz. Ahogy mondtad, addig gyakorolnék a 6500-zal, amire lehet, hogy mér megéri egy 1,7x konvi, s így már 510mm.
Csak se eteésről (mit, mivel, hova--->erre is vonatkoztatva, mint fennt), se sátor, se semmi infó.

(((Egyébként nem feltétlen kell 700-800 mm-re lövő cucc, mivel biológus vagyok (annak tanulok), sok az ismerős az egyetemen, akik járnak hivatásosan is madarászni, így akár elég fél méterre közel mennem :D )))

Azért köszi a reakciókat, vastag a bőröm, elbírja és az őszinte véleményt sose szidtam.

[ Szerkesztve ]


Tüzi
(veterán)
Blog

Nekünk ilyet egy füles bagoly csinált, kb 60-70 centiről fényképeztük már, amikor megunta, és tovaszállt :) Képeket még mindig nem sikerült elkérnem, de mostmár tényleg rászállok a dologra, és feltöltöm ide.

Mondjuk én is türelmes vagyok, betolom a fejembe a zenét, és máris órákig képes vagyok üldögélni.

Érdemes a Máté Bence oldalát megnézegetni, meg ezt :) Az igazi madarász :R


Dtomi
(őstag)

"sok az ismerős az egyetemen, akik járnak hivatásosan is madarászni, így akár elég fél méterre közel mennem "

ilyen hozzáállással egyetlen egy fotód nem lesz soha. Lehet, hogy le lesz fényképezve a madár de aki 1 picit is ért hozzá egyből látni fogja.

Tüzi egy énekesmadár méretű madárnak 4-5 méteres tárgytávolsággal APS-C n, hogy teljes képkocka legyen ca. eqv 600mm kell de lehet 800


Zola007
(veterán)

Úgy látszik kevés volt a smiley, hogy vágjátok poén volt.
Nem madárhatározót akarok, elnézést, pá. Closed


takitibi
(tag)

Sziasztok!
Én ide szoktam néha madárfotózni. :) Kellemes böngészést! ;)
http://takrisz.fw.hu/Wp/kepek.htm


Zola007
(veterán)

Nekem nagyon tetszenek, látom S2is+Oly TC. Grat. További szép képeket.


kiskornel
(addikt)

Hmm... nem nagy a forgalom, de azért hátha valaki sasolja ezt is.
Láttam az egyik tórendszernél jégmadarakat. Csak úgy odaszálltak 10m-re, megtiszteltek pár trillával, aztán távoztak...
Na jó, de hogy fogjak hozzá a lefotózásukhoz. Hogy lehet jégmadarat fényképezni. Mivel csalogassam őket közel, és hogyan?
Felszerelés adott: 450D + 100-400L + (ha tényleg szükséges 1,5 TC). Vettem terepszínű lessátrat is.
Tehát már csak a módszer hiányzik... hogyan tovább? Tó melyik részén halásznak szívesen?


Fejo
(őstag)

100-400-at mennyiért vetted, ha nem titok? Én is gondolkozom egy tele beszerzésén.


kiskornel
(addikt)

Persze, hogy nem titok. Anno 335e volt. Most egy 100-assal több az árfolyamkavalkád miatt, de ez sajna szinte mindenre igaz.


kiskornel
(addikt)

Találtam egy helyet, ahol tudnék Gyurgyalagot fotózni. Most már csak az a baj, hogy nem értek hozzá.

Kérdéseim:
Elég hajnalban megjelenni, sátorral együtt? (vagy napokkal előtte ki kell tenni?).
Még meddig lehet őket fényképezni?


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Na, én is beléptem a táborba, még csak egy Panasonic FZ-35-el nyomom, de már sikerült egy kereru-t elég jól lekapnom a mult héten:
[link]
Balra van még két kép a madarakról.


takitibi
(tag)

Még a toll erezete is látszik! Ügyes vagy! :)
Nekem cinkét sikerült, és végre feltöltődött a weblapom is.
Most off fog következni: http://takitibi.hu
Remélem nem gond, ha megosztok veletek néhány természetfotót.


kiskornel
(addikt)

Megnéztem a galériád. Jelenleg a "frissek" elérhetők. Gratula. A 14. képtől kezdve elég jók vannak. Kicsit én még szűrnék a háttér zajon (PS -> duplikálod a layert -> NoiseNinja -> Maskot csinálsz -> Madárt körberajzolod...)

Kb. így:

(#21) kraftxld: :) A madarak már csak ilyenek. Szeretik, ha kettőtök közt van egy ág.


t72killer
(titán)
Blog

Üdv mindenkinek a fórumon. A DPR fórumán akadtam rá egy félprofi kolléga képeire, Aktuális műszere egy nikon D7000-et AF-S 4/300-as obival +TC17eII konverterrel. Ahogy nézem, ideális összeállítás vadfotózáshoz:

1. drága ugyan, de használtból véve nem megfizethetetlen (aka AF-s 2.8/300...)
2. cipelhető (váz+obi+konverter=3 kiló)
3. ha elég a napsütés, kézből is lehet fotózni (1/1000s környékén)
4. a gépváz jól tűri a magas ISO-t (rövidebb expóidőkhöz, hajnali/alkonyati/erdei képekhez)

Énis hasonlót gondoltam összeszedni, mert a sigma 70-300-as apo-m egyrészt rövid (a szürkegémhez is kb 6-8m közel kell menni), másrészt a minősége kritikán aluli:(

Alternatíva még, hogy valódi távcsövet rakok a gép elé, viszont ezt nemigazán tudnám állványostul a tetthelyre cipelni, ráadásul nincs autofókusz.

Amúgy szelídebb madarakat akár alapobival is nyakoncsíptem már, itt egy vörösbegy:


(nikon d90, sigma 2.8/24-70 nem-HSM, 70mm, ISO200, 1/30sec, kézből)


kiskornel
(addikt)

"Merre induljak? Álcázás vagy távkioldó? Mindkettőben vannak lehetőségek."
feltételezem, kismadarakat szeretnél fotózni...

Nehéz így tanácsot adni, mert nem vagyok mások helyében. Azt tudom leírni, hogy nekem hogy müxik a rendszerem.

Kell egy fasza etető. Minden nap egyszer be kell etetni nekik. Semmi nagy felhajtás, csak egy kis szotyi, dióbél és háj, ha van.
Etetőnek kell egy kijáratának lennie, ami egy irányba néz. Abból az irányból tudják megközelíteni, és arra tudnak elrepülni.
Jó helyre kell tenni. Pl. dél van. Hátam mögött nap. Jobb oldalt bokor-sor kezdődik. Bal oldalt alacsony fa, ágakkal. Az etető mindig legyen napon!
Hátteret figyelni kell. A háttér távolsága minél messzebb legyen! Ez az elmosott háttér titka.

Ha már van egy működő etetőd, akkor távcsővel faxán kifigyelheted, mikor esznek a madarak. Általában, jön egy felderítő, elvisz egy darabot. Majd később jön az egész banda, és megrohamozzák az etetőt. Két-három ilyen roham van egy nap.

Nekem sajnos nincs lehetőségem állandó leshelyre (az orkok miatt :K ... ), ezért vettem egy mobil sátrat, de csak ki kell rakni állandóra egy sátrat, és az működni fog. Így is tudni fogják, hogy ott vagy, de nem érdekli majd őket.

A gond az a 200mm-rel (ekv. 250), hogy viszonylag kicsi ehhez. Persze az állandó sátor meghozhatja a gyümölcsét, és akkor van remény, hogy 2-3m-re legyél az etetőtől. Az 5m az, ahol még jól érzik magukat. Azalatt már kapkodnak, zavartak lesznek.

Ha infra csapdázni szeretnél, ahhoz nem kell sátor, de gyilkolni fogod vele az idegeidet, és a gépedet is. Majd vagy 100 kép készül, és lesz belőle mindösszesen 1 használható.

Vaku: mint utólag kiderült, a rádiós vakukioldóm nem is működött. Villant, csak éppen nem szinkronban a fényképezőgép zárjával = csak napfényt használtam. Ki is húzom a képek leírásából a Pixel Kinget (olyat ne vegyen senki. Az egy szívás!).

Borús időben az egyetlen eszközöd, amivel elérheted a megfelelő záridőt a vaku. Nagysebességű szinkron Manuál módra szükséged lesz, különben aurás lesz a képed, mint itt.

[ Szerkesztve ]


eddie1978
(aktív tag)

Köszi a választ!

Jelenleg ez a terep: [link]
Bejelöltem az északi irányt.

Én a tető alatt fogok egy nádszövet mögött próbálkozni elsőre. Most rendeltem egy 6m/1.6m-es gurigát. Majd megpróbálom észak felé is nézve, valamelyik etető előtti sorból.
Az aparát jelenleg egy Nikon D60 55-200mm VR objektívvel. Távkioldó csak infrás van. Állványom van. Vaku csak belső, ahol 1/200s-re korlátoz a vakuszinkron.

Ezzel az obival a 2-3m távolság az ideális. 2.5m-ről egy CD box pont kitölti a látómezőt. Másik lehetősé a 35mm 1.8 objektív. Ezzel kb 40cm lenne az ideális távolság, ami csak távkioldással megoldható.

Jelenleg várom a nádszövetet.

Egyébként nem csak én vagyok kíváncsi: [link]


eddie1978
(aktív tag)

Vaku marad a beépített, mert csak D7000-től felelé van "FP High-Speed sync" mód a vakunál.

Várom a nádszövetet és lesből támadok majd.


kiskornel
(addikt)

Pl. ma kisütött a nap. Nem is kellene hozzá vaku.
A dühítő az egészben, hogy hiányzik 3db 9V-os elem. Amit itt a külvárosban lehet kapni, az meg valami Everyday, na meg a Wonder... persze, persze... csoda, hogy müxik vele a kioldó.

"mert csak D7000-től felelé van "FP High-Speed sync" - de fukarak ezek a japcsik... Nindzsááá

[ Szerkesztve ]


eddie1978
(aktív tag)

Megyek, teszek egy próbát, de még nincs álcázásom. :)


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Két kép amit most lőttem :)
Tui madár

[link]
[link]

[ Szerkesztve ]


eddie1978
(aktív tag)

Nos áttelepítettem, az etetőt 7-8m-rel odébb. Eleinte kicsit fennakadtak rajta, de most már kezdenek így pár nap után visszaszokni. Innen jobb esélyekkel indulok.

Itt van két versenyző.
[link]
Egy garázsból tudok fotózni. Készítettem egy nyitható ablakocskát. Az etető ~2.5m-re van tőlem, a nap a hátam mögül süt.

Itt egy nyers kép.
[link]
Nikon D60 egy 55-200mm VR obival (300mm-nek felel meg).

Egy érdekes dolgot vettem észre. A zöldike bal szárnyán a szürke tollak durván moire-sak foltokban.


eddie1978
(aktív tag)

Kapitány a hajónaplónak:

Az új hely valamiért nem jött be. Legalábbis erre következtettem egy hét tapasztalatai alapján. Ezért vissza az eredeti helyére és a fotós etető pozícióba is kiraktam egyet.

Nos miután felraktam az eredeti helyére, rögtön meglepték, mintha mi sem történt volna, pedig 6 napot a másik helyen volt. A poén az, hogy a fotós etetőt feltéve azt is megszállták azonnal. Sőt a földön is csipegettek.

Gondoltam hát legyen, lőttem párat a kis D60-al. Fény nem sok volt, emiatt ISO800-on készültek a képek (200mm eqv 300mm, 1/320s, f5.6). Croppolva nincsenek, kis kontraszt és élesítés van rajtuk. No meg zaj :D

A héten szereztem USB hoszabító kábelt, így majd megpróbálkozom állványról is lőni párat.

képek


eddie1978
(aktív tag)

Jól látom, hogy a másodiknál egy méhecskét kapott el? NZ-on élsz?


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Igen, egy méh szerű valamit kapott el, és igen, itt élek a világ végén :)


eddie1978
(aktív tag)

Újabb típusok jelentek meg. [link]


kiskornel
(addikt)

Miért nem dolgozod fel:
Copyright TE:
eredeti, feldolgozva

Ez egy ilyen sport, ahol az utófeldolgozás is számít. Ha pl. nem kicsinyíted le, nem kapod vissza a kívánt mélységélességet. Ha nem szűröd le a zajt, amit a magas iso miatt rajt van, az zavaró lesz, stb... és még akkor az élesítés, melegebb színek, tetszetősebbé tevés is hiányzik.

Ha a madáretetőd fölé egy sűrű ágas bogas cuccot raksz, amit egy bokorból lehet kimetszeni, akkor ebből a szemszögből fényképezve tudsz olyan képet készíteni, ami úgy néz ki, mintha ágon csücsülne.

[ Szerkesztve ]


eddie1978
(aktív tag)

Köszönöm, hogy foglalkoztál a képpel!

Itt az eredeti NEF-ből konvertált jpg file. Ehhez nem nyúltam.

Nincs tapasztalatom a feldolgozásban. Amit én belepiszkáltam, már azt is soknak gondoltam. Látva a te megoldásodat, lehetek bátrabb is.

A kép alexpós lett, mert manualban készült és nem figyeltem a fény változásokra.

A zajszűréshez körbemaszkoltad a madarat? Én csak úgy tudom elképzelni. Próbáltam CNX2-ben az egész képre zajt szűrni, de a részletek rögtön eltűnnek.
Majd megpróbálom negatív maszkkal szűrni.

Az élesítést sem mertem nagyon adagolni, mert a zajt jelentősen megnöveli.

Zajszűrés-élesítés a sorrend?

A WB auton van a képen. Ha a feldolgozáskor Daylight-Direct sunlight-ra rakom, akkor hasonló lesz a te verziódhoz.

Gyaklatozok majd a képen.


kiskornel
(addikt)

Mindig vannak divatok, ahogy feldolgozom a képeket, és akkor úgy gondolom az a legjobb... szóval a mostani elgondolásom szerint:

Nem kell finomkodni. Ennél sokkal homályosabb képek is faszán mutatnak WEB méretbe. Már eleve, ha vissza akarod nyerni azt a mélységélességet, amit a kalkulátorok kidobtak, le kell kicsinyítened 1MPx körülire (esetleg HD-ra).
Kis gyakorlattal el tudod majd dönteni az eredeti lőtt fájlon, mi az ami még belefér, s mi az ami a kicsinyített, kibővített mélységélességbe már nem.
Utófeldolgozáskor meg layerek, layerek és maszkolás, maszkolás. Leméretezés (kettős köbös élesítés) után a legfelsőn élesítve, alatta zajszűrt (én Noise Ninja), körberajzolás, néhány helyen kisebb korrekció, és kész.

De ugyanezt Gimpel is meg lehet csinálni. Gyári szoftverbe lekicsinyíted, egyszer a háttérnek egy zajszűrt, elmosott példányt mentesz, majd egy kicsinyített, tűéles példányt (itt a hátteret nem veszed figyelembe), majd Gimp-be egymás fölé pakolod, maszkolgatsz, stb...

WB-t meg oda állítod, ahova akarod. Én egy kicsit furcsa árnyalatú zöldnek találtam a hátteret, ami a természetbe (valljuk be) nem fordul elő, ezért korrigáltam kicsit melegebb színekre. Ha csak nem veszed nagyon hidegre a hőmérsékletet, általában a madár természetes színét nem szokta elcseszni a gép.

[ Szerkesztve ]


eddie1978
(aktív tag)

A háttér a szomszéd túlsó kerítése, ami egy zöld színű lemez. Ezzel nem tudok mit kezdeni.

Gimpet fogom megpróbálni.


kiskornel
(addikt)

A PS próbaverzió ;) ;) sokkal jobb és gyorsabb, és használhatóbb, ugyanakkor az egy idő után lejár, hacsak...

"háttér a szomszéd túlsó kerítése" - Khm... letakarni valamivel?

Ma láttam tengelicet, ide is megérkeztek, ugyanakkor elfogyott a saját termesztésű napraforgómagom. Vettem a közeli takarmányboltban, és takarmánynak kértem... most van 10kg szotyim, amihez hozzá se nyúlnak a madarak, mert az nem kell nekik. Vazz...


eddie1978
(aktív tag)

A Gimpben néztem a selective sharpeninget két példán keresztül. Az első , a gimp honlapon lévő, valamiért nem működött, a compose során egy fekete képet kaptam az élekkel. A másodiknál pedig a meetthegimp youtube tutorialból lestem. Azon végigmentem, de szemre semmi eredménnye nem látható.

A CNX2-ben a high pass filter működik. A lasso tool tök béna benne. Egy levegővel kellene körberajzolni a madarat. Utólag nem tudok normálisan belejavítani a kijelölésbe.

Eddig nem foglalkoztam ilyen szintű képszerkesztéssel. Az elvet értem, de ezek a rétegek maszkok, hozzáadom, kivonom még nem ismertem ki magam.

Nekem jelenleg a második helyről van fekete szotyi. Eszik mint a gép, nem válogatnak. Szerdán veszek még 20kg-ot.

Zöldike annyi van mint a fene. Utána tengelic. Széncinege ritkán. Kékcinegét eddig egyet láttam. Őszapó a napokban tűnt fel. Van 3-4 belőle. Ma sikerült lekapnom. Veréb ezer. Feketerigó is van 1-2. A cinkegolyót sokáig nem tekintették tápláléknak. Az utóbbi néhány hétben kaptak rá. A kirakott almát is két napja darálják.

Ma kiraktam nekik a szotyit és akkora támadás volt, hogy végig vigyorogva figyeltem őket hogyan "ölik" egymást a kajáért. Volt vagy 100 madárka. Persze gép nem volt nálam. Akkora hangulata volt, madárcsicsergés minden irányból, szárnysurrogás, szotyi ropogás. Örülök, hogy nekifogtam.

Kerítésre álcahálót gondoltam. Így néz ki a terep egyik része.

[ Szerkesztve ]


kiskornel
(addikt)

Hát igen, én is a tájolást kerestem. Immáron 3. éve kergetem a helyeket. Ma jó hideg volt, meg lesz is, és mégis elkezdték enni az eddig "nem kell ez a szotyi"-t.

Milyen magasan tetted ki őszapónak a golyót?

Feketerigó inkább rovarokra, meg gilisztákra megy. Én még nem láttam növényt enni.

Én 4,5-5m körül szoktam elfoglani a helyemet, azt még a cinkék tolerálják.

Ha már sikerült a tömeget odavonzanod, próbálj olyan jeleneteket elkapni, amiben veszekednek. Az látványos... de olyat, ahol a szárnyaik ki vannak teljesen tárva. A félig kinyiított cucc nem mutat jól.

Gimpben nem próbáltam, de PS-ben meg tudom mutatni, hogy kell a maszkokat kezelni. Elég könnyű belejönni, csak nagyon kell figyelni a műveletek sorrendjére. Ha valamit elxarsz, korábban végszel, roll vissza, és akkor minden amit addig csináltál...


eddie1978
(aktív tag)

A cinkegolyók kb 1.6-2.4m magasan vannak. Kettő fent a fákon a sűrűben, míg kettő az etetőnél lóg. A legkapósabb egy kicsi meggyfán van kb 1.8m-en. Az nagyon fogy, a többit az utobbi egy-két hétben kezdték el aprítani. Láttam már rajta tengelicet is a cinegén és az őszapón kívül.
Ma sikerült elkapnom az őszapót. Végigjárta mind a négy golyót. Tőlem kb 2-2.5m-re volt a két golyón, amikor tudtam néhányat lőni róla.

Ma készült feketerigós almaevős kép is, bár amin belecsíp, azon életlen lett a feje. Piszok gyorsak.

Az akciófotóhoz még kevés vagyok. Én is illetve a gép is. Fókusz piszok lassú, ráadásul csak három fókuszmezőm van. Emiatt pontosan el kellene találnom a történést. 200mm-en 5.6-os a rekesz. Emiatt egy atomvillanás fénye kellene a rövid záridőhöz.
Gondolom itt 1/2000 és alatta kellene gondolkodnom az akciófotóhoz.
A mai napsütésben ISO400-on tudtam 1/1250-el menni.
Kalkulátorban nézegettem az adott paraméterekkel milyen mélységélesség jön ki, hát kb 3-4cm körül. Itthon csináltam tesztképet az adott 2-3m távolságból az adóbevallásos borítékra. Az eredmény az lett, hogy két sor amire azt mondom, hogy éles. Ez 1.5-2cm-t jelent. Ennyit még én is mozgok szerintem. Le a kalappal a kis D60 előtt, hogy nagyrészt egész jól eltlálja a fókuszt.

Ami jó lenne az egy gimbal head az állványomra. Így kiküszöbölném a saját mozgásomat legalább és megmarad a szabad mozgás. Bár az objektívet megtámasztom a hüvelykujjamon fényképelés közben, de ott is lehet mozgás.
Arra gondoltam, hogy faragok egyet vagy veszek és készítek egy keretet amit a kémlelőnyílás feletti gerendára tudok majd rögzíteni, amire mehet a gimbal head. Gömbfejet itt esélytelennek látom.

Kollégám mondta, hogy itt fehérváron a palotavárosi tavaknál látott jégmadarat. Rohadt gyors a kis piszok azt mondta. Lehet kinézek azért.

A PS-hez nekem ez a gépem van: Lenovo X200s (C2D 1.86GHz, 4GB RAM, 128GB SSD)
Elmegy ezen rendesen?

Mára ennyit a tudomány és a technika világából.

[ Szerkesztve ]


kiskornel
(addikt)

Kösz a cinkegolyós választ.

Ha megnézed a képeimet, én iso640-et szoktam használni, 1/3200s-os záridővel, 5,6-7,5-ös rekeszekkel. Ritkán van annyi fény, hogy F8-ig eljussak. Viszont így alá van lőve 1stoppal.
Utólag szoktam felemelni a fényerőt, és jól leszűrni. Ez sajna nem megy másképp.

szg konfig: Meg vagy zudulva. Ez egy fasza gép. A PS CS4 már hasít rajt. :K
Nekem egymagos 3200+ -os AMD-m van, 1,5GB RAM... Az ACR (amit le kell tölteni hozzá) 7D RAW-hoz már egy kicsit lassú.


eddie1978
(aktív tag)

Új típus járt errefelé. Fenyőpinty.
A fehéregensúllyal nem boldogulok. Bár a noteboook monitora nem mérvadó. CNX2-ben piros a hó, explorerben a skydrivera feltöltve pedig kék. Hogyan lehet fehér havat csinálni? Ha fedésbe hozom az RGB hisztogramot, akkor is pirosas a monitoron.


eddie1978
(aktív tag)

Mai teszt eredménye, feldolgozás nélkül, ez a teljes képkocka:

[link]

Gyártottam egy mobil etetőt ágtartóval, így jobban tudom kontrollálni a hátteret. Az etető maradt majdnem a helyén, viszont 10-20cm-eket tudom mozgatni finoman. A másik fontos dolog, hogy közelebb is hoztam magamhoz. Eddig saccra azt mondtam, hogy 2-2.5m-re van tőlem. Ma megmértem és a valós távolsága ~330cm volt eddig. Most ~190-200cm-re van. Itt már a legkisebb obi mozgatásra is elhúznak. Vigyázni kell.
Ja és a 330cm/200mm f8/ ~8cm mélységélességem így 200cm távolságból lecsökkent ~3cm-re a calculator szerint.

Annyira elment az idő, hogy alig értem be melóhelyre kettőre. Így az új ágakra leszállókról még csak egy képem van, egy felderítőről. Lett volna több is, csak a fókuszrendszerem elment vadászni többször is. Az f5.6-al a határon van szerencsétlen gép.

Szereztem melóhelyről egy nagy zsákot, amibe beleférek mindenestől. Lehet készítek belőle egy lessátrat. Ezzel a másik etetőnél lenne esélyem.

Ez a mostani garázsos dolog nem jó. Kényelmetlen. Most, hogy közelebb jött az etető sokal jobban bezavar a garázs oldalában lévő fa árnyéka. Mindkét képen látszik is.
Ráadásul a most készült képeken lévő etetőre a másik etetőnél lévő fáról érkeznek (ezt raktam ki először, ott jobbak a feltételek. Fa közel, amin tudnak tanyázni. Jobban kedvelik.), ami a hátam mögött van, emiatt legtöbbször nekem háttal szállnak le. Ez sem jó. Most próbáltam egy 10-20cm-rel az etető mögé pozícionálni az ágakat, annak reményében, hogy fordulnak egyet a leszálláshoz. Így az etető közöttem és az ágak között van.

Egyébként tapsztalatod szerint meddig tart a szezon? MME azt írja március közepéig-végéig szabad csak etetni a fiókák miatt.

Ez a szezon tapasztalatszerzésnek kitűnő. Jövőre átgondoltabban fogom megtervezi az egészet. Nem egyszerű. Ráadásul még sima statikus fotóról beszélünk.

[ Szerkesztve ]


eddie1978
(aktív tag)

Nos pénteken újabb típus tette tiszteletét nálam.
Meggyvágó.
Természetesen a legjobb pozícióban szépen elszabtam a képeket. Az egyik sorozatnál lemaradt a lába, míg a másiknál nagyobb látószögre kellett tekernem az obit, hogy beleférjen a madár, mert csak a középső fókuszmezőt tudom használni a háromból. A középsővel fejre céloztam, így viszont 200mm-en 200cm-ről nem fér bele a farka.
Ja meg rohanni kellett melóba is a francba.

Majd a következő szezonban. Megjött a jobb idő, megcsappant a látogatók száma is rendesen.

Meggyvágó papa és mama

A háttér nem jó. Itt öregfaternál nem tudok jobb hátteret generálni sajnos. Jó lenne egy örökzöld valami háttérnek, de nincs ilyenem.

[ Szerkesztve ]


kiskornel
(addikt)

Írtam egy cikket a repülő madarak fotózásáról... [link]


BEE
(addikt)

Az a baj a madárfotózással, hogy ha nem ölöd bele az időt és a pénzt,
akkor csak véletlenszerűen lesznek jó képek.
Persze lehet kicsit csalni is, akkor könnyebb valamivel ! :D
[link]
[link]
[link]

Ha meg eljön a pillanat, nagyon nem mindegy hogy épp milyen obi van a gépen.
[link]

BEE


kiskornel
(addikt)

Milyen álcahálót érdemes venni? Kinek milyen van? Ha lehet mintázatról linkeket várok.

[ Szerkesztve ]

üzenetek