üzenetek

hozzászólások


updog
(senior tag)
Blog

Gondolom itthon 1USD = 450HUF váltást meg fogják előlegezni :D Amúgy várós a cucc, szerintem (a 2-es óta nem volt) újra fogok málnázni egy kicsit.


sfefe
(őstag)

Ja, mint a becses apple...aztán soha nem volt annyi....


E.Kaufmann
(addikt)

Nekem ITX-ben kellene valami ilyesmi tudású, csak éppen ősöreg Intel "atom"-okat látok itthon. Kellene valami általános szövegszerkesztős videónézős/böngészős cucc, ami tud fogadni M2 SSD-t, meg bővíthető lenne rajta a memória.


tibaimp
(nagyúr)

Igen, valami kis HTPC-nek én is el tudnék képzelni valami x86-os alapút. Erre most az AMD z1 lenne a legjobb, de az meg drága, mire kiépíted.


E.Kaufmann
(addikt)

Nekem ARM vagy RISC-V is jó lenne, ha a nagyobb disztribúciók támogatnák (hw gyorsítással együtt) mindenféle trükközés nélkül, de persze jobb lenne az x86. Amiket Windows alatt mostanában használok, az Linux alatt is elérhető többnyire.


Crucio
(aktív tag)

Egy SATA csatlakozó sokat dobna rajta.


aDic
(tag)

Kár találgatni, itt vannak a konkért magyar árak: [link]


chris-v
(senior tag)
Blog

Az első pi 5 cikkek óta tele lett a hardverapró pi 4-ekkel :DDD

Amúgy ígéretesnek tűnik, főleg hogy lesz hozzá M.2 HAT is.
A 8GB-os verziót simán bel lehet állítani netezős irodai gépnek, de még lehet a 4GB-os elég lenne erre a célra.


ilor14
(tag)

Amerikai ár nem sokat számít nálunk, euró is gyenge ahhoz képest. Apple német > magyarra 420 ft-os árfolyammal számol, USD > EUR-ban pedig 1,188- as szorzóval (egyik nettó, másik bruttó összeg mondjuk, eredeti árfolyam meg 0,95 lenne). Ha ezekkel számolunk akkor 30 ezer és 40 ezer forint lesz a két verzió itthon.

Szerkesztés: #7 aDic elküldte a magyar árakat és konkrétan telibelőttem, az apple számításait használják ők is, kis kerekítéssel :DDD

[ Szerkesztve ]


blountex
(senior tag)

Egy picit többért az Orange Pi 5 Plus jóval többet tud, mint a most megjelenő Pi 5.


Razzul
(senior tag)

Nem egy picit többért, hanem több mint 2x annyiért... emellett az Orange Pi támogatása a kanyarban sincs a Pi 4 és 5-höz képest.


Victorio
(aktív tag)

Pont nem azokat a dolgokat fejlesztették amik igazán hasznosak lennének.

M.2 PCIe 3.0 4x natív támogatás - nem HAT-on
SATA portok
2.5 G LAN port
M.2 WiFi kártya bővíthetőség

Ezek egyike sem legfrissebb csúcstechnika, már rég implementálni kellett volna.


azbest
(félisten)
Blog

lehet venni az igényednek megfelelő minipécét, a raspberry pi nem egy desktop számítógép alaplap

[ Szerkesztve ]


moleculez
(veterán)
Blog

Meg lehetne bele toronyóra lánccal, de maradjon ~10$ ingyen szállítással. A helyzet az hogy, hogy itt nagyon borotvaélen táncolnak hogy hol nyúljanak hozzá beleértve évekre előre a gyártást, logisztikát. Amire ez való (nem neked kell bemutatnom), oda bőven elég ez, sőt overkill.


azbest
(félisten)
Blog

a raspberry pi5 esetén érdemes számolni a hűtés, ház és az ő általuk forgalmazott tápegység megvételével is. Mivel 5V 5A esetén lehet korlátozás nélkül használni az usb portjait, ilyet pedig gyakorlatilag egy kapható type-c pd tápegység sem tud, mert ahol több watt kell, oda nem 5V-on hanem 9-15-20V -on szokták adni. A 100W-osak is csak 3A-t adnak 5V-on.

Plusz kivették a h264 hardveres gyorsítást, mondván elbírja az a proci. Szóval desktop youtube-nak továbbra is felejtős.

[ Szerkesztve ]


Victorio
(aktív tag)

Szerinted hányan fizették volna ki a +2$ hihetetlen többletköltséget egy SATA portos verzióért? Tele az összes fórum a könyörgéssel, hogy végre implementálják bele, ne kelljen már a tetű lassú USB-vel szerencsétlenkedni. (Ahol amúgy a külső ház vagy a SATA HAT szintén plusz költségként jelentkezik.)
A WiFi bővíthetőség lehet még csökkentene is az árán, mert akkor nem kellene a ráintegrált, amit szintén csomóan nem is használnak. Akinek meg kellene az olyan kártyát dug bele amit akar, ráadásul végre lenne lehetőség külső antenna csatlakoztatásra.

A 2,5 G ethernet és a PCIe 3.0 viszont valóban toronyóra lánccal kategória, belátom. Elszállt velem a ló, mea culpa.


treklam
(tag)

Én már inkább veszek majd egy mini pct a hardveraprorol, 25ert már egész jó 4. generációs gépek vannak 8 giga rammal.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

ott van rajta a PCIe, majd raksz rá magadnak egy asmedia 2-port SATA vezérlőt ha arra van szükséged. a 4sávos m.2 slotnak én is nyilván sokkal jobban örültem volna de ez így is oké.

ugyanitt örömmel látom hogy sikerült végre rájönni hogy akorábbi RPi-k egyik legnagyobb hiányossága a normális bővíthetőség nemlétében lakozik, mindenre csak USB volt mint opció.

ezzel viszont már lehet component-level hákolás nélkül is kezdeni valamit, ami örvendetes.

olcsó az nem lesz, ennyit legalább látunk. viszont így már akár használható is lesz asztali gépnek, csak egy PCIe splitter kell arra az egy sávra.

szvsz a wifit kéne erről lespórolni egy PCIe sávért cserébe és tulajdonképpen teljesen jók lennénk. ami egy ilyen eszközre kell az a gigabit LAN, videokimenet, USB meg a lowlevel rendszerbuszok, természetesen a PCIe mellett. közröhej hogy a VoCore jó sok évvel ezelőtt már fel tudott mutatni egy natív PCIe interfészt, míg málnafronton a 4-esnél vált egyáltalán csak opcióvá, és ott is csak annak árán ha lekaptad az USB3 vezérlőt, vagy a CM kiadás amihez meg féltepsi méretű alaplap kellett.

[ Szerkesztve ]


Crucio
(aktív tag)

Ha a drágább verziót kiadnák SATA-val ~10 dolláros pluszköltséggel, az szerintem a tökéletes mindenes-multimédiás minipc lenne egy csomó embernek. Ráadásul ha alapból támogatná a lap, akkor a gyári ház jöhetne olyan verzióban, amikor a ház aljában van hely egy 2,5"-os HDD-nak/SSD-nek és a tárhely probléma is megoldódna.


fatpingvin
(őstag)
Blog

minek satázni? komolyan kérdezem. a PCIe slotra ráakasztasz egy nyolcportos SAS HBA-t és megvan a világ összes tárhelyéhez az interfészed...

ha meg satázni akarsz, m.2 formátumban is vannak SATA vezérlők, nem kell riserezni. bár lesz ehhez nagyon gyorsan x16-os foglalatot produkáló riser, afelől ne legyen kétség.

üzenetek