üzenetek

hozzászólások


updog
(senior tag)
Blog

Gondolom itthon 1USD = 450HUF váltást meg fogják előlegezni :D Amúgy várós a cucc, szerintem (a 2-es óta nem volt) újra fogok málnázni egy kicsit.


sfefe
(őstag)

Ja, mint a becses apple...aztán soha nem volt annyi....


E.Kaufmann
(addikt)

Nekem ITX-ben kellene valami ilyesmi tudású, csak éppen ősöreg Intel "atom"-okat látok itthon. Kellene valami általános szövegszerkesztős videónézős/böngészős cucc, ami tud fogadni M2 SSD-t, meg bővíthető lenne rajta a memória.


tibaimp
(nagyúr)

Igen, valami kis HTPC-nek én is el tudnék képzelni valami x86-os alapút. Erre most az AMD z1 lenne a legjobb, de az meg drága, mire kiépíted.


E.Kaufmann
(addikt)

Nekem ARM vagy RISC-V is jó lenne, ha a nagyobb disztribúciók támogatnák (hw gyorsítással együtt) mindenféle trükközés nélkül, de persze jobb lenne az x86. Amiket Windows alatt mostanában használok, az Linux alatt is elérhető többnyire.


Crucio
(aktív tag)

Egy SATA csatlakozó sokat dobna rajta.


aDic
(tag)

Kár találgatni, itt vannak a konkért magyar árak: [link]


chris-v
(senior tag)
Blog

Az első pi 5 cikkek óta tele lett a hardverapró pi 4-ekkel :DDD

Amúgy ígéretesnek tűnik, főleg hogy lesz hozzá M.2 HAT is.
A 8GB-os verziót simán bel lehet állítani netezős irodai gépnek, de még lehet a 4GB-os elég lenne erre a célra.


ilor14
(tag)

Amerikai ár nem sokat számít nálunk, euró is gyenge ahhoz képest. Apple német > magyarra 420 ft-os árfolyammal számol, USD > EUR-ban pedig 1,188- as szorzóval (egyik nettó, másik bruttó összeg mondjuk, eredeti árfolyam meg 0,95 lenne). Ha ezekkel számolunk akkor 30 ezer és 40 ezer forint lesz a két verzió itthon.

Szerkesztés: #7 aDic elküldte a magyar árakat és konkrétan telibelőttem, az apple számításait használják ők is, kis kerekítéssel :DDD

[ Szerkesztve ]


blountex
(senior tag)

Egy picit többért az Orange Pi 5 Plus jóval többet tud, mint a most megjelenő Pi 5.


Razzul
(senior tag)

Nem egy picit többért, hanem több mint 2x annyiért... emellett az Orange Pi támogatása a kanyarban sincs a Pi 4 és 5-höz képest.


Victorio
(aktív tag)

Pont nem azokat a dolgokat fejlesztették amik igazán hasznosak lennének.

M.2 PCIe 3.0 4x natív támogatás - nem HAT-on
SATA portok
2.5 G LAN port
M.2 WiFi kártya bővíthetőség

Ezek egyike sem legfrissebb csúcstechnika, már rég implementálni kellett volna.


azbest
(félisten)
Blog

lehet venni az igényednek megfelelő minipécét, a raspberry pi nem egy desktop számítógép alaplap

[ Szerkesztve ]


moleculez
(veterán)
Blog

Meg lehetne bele toronyóra lánccal, de maradjon ~10$ ingyen szállítással. A helyzet az hogy, hogy itt nagyon borotvaélen táncolnak hogy hol nyúljanak hozzá beleértve évekre előre a gyártást, logisztikát. Amire ez való (nem neked kell bemutatnom), oda bőven elég ez, sőt overkill.


azbest
(félisten)
Blog

a raspberry pi5 esetén érdemes számolni a hűtés, ház és az ő általuk forgalmazott tápegység megvételével is. Mivel 5V 5A esetén lehet korlátozás nélkül használni az usb portjait, ilyet pedig gyakorlatilag egy kapható type-c pd tápegység sem tud, mert ahol több watt kell, oda nem 5V-on hanem 9-15-20V -on szokták adni. A 100W-osak is csak 3A-t adnak 5V-on.

Plusz kivették a h264 hardveres gyorsítást, mondván elbírja az a proci. Szóval desktop youtube-nak továbbra is felejtős.

[ Szerkesztve ]


Victorio
(aktív tag)

Szerinted hányan fizették volna ki a +2$ hihetetlen többletköltséget egy SATA portos verzióért? Tele az összes fórum a könyörgéssel, hogy végre implementálják bele, ne kelljen már a tetű lassú USB-vel szerencsétlenkedni. (Ahol amúgy a külső ház vagy a SATA HAT szintén plusz költségként jelentkezik.)
A WiFi bővíthetőség lehet még csökkentene is az árán, mert akkor nem kellene a ráintegrált, amit szintén csomóan nem is használnak. Akinek meg kellene az olyan kártyát dug bele amit akar, ráadásul végre lenne lehetőség külső antenna csatlakoztatásra.

A 2,5 G ethernet és a PCIe 3.0 viszont valóban toronyóra lánccal kategória, belátom. Elszállt velem a ló, mea culpa.


treklam
(tag)

Én már inkább veszek majd egy mini pct a hardveraprorol, 25ert már egész jó 4. generációs gépek vannak 8 giga rammal.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

ott van rajta a PCIe, majd raksz rá magadnak egy asmedia 2-port SATA vezérlőt ha arra van szükséged. a 4sávos m.2 slotnak én is nyilván sokkal jobban örültem volna de ez így is oké.

ugyanitt örömmel látom hogy sikerült végre rájönni hogy akorábbi RPi-k egyik legnagyobb hiányossága a normális bővíthetőség nemlétében lakozik, mindenre csak USB volt mint opció.

ezzel viszont már lehet component-level hákolás nélkül is kezdeni valamit, ami örvendetes.

olcsó az nem lesz, ennyit legalább látunk. viszont így már akár használható is lesz asztali gépnek, csak egy PCIe splitter kell arra az egy sávra.

szvsz a wifit kéne erről lespórolni egy PCIe sávért cserébe és tulajdonképpen teljesen jók lennénk. ami egy ilyen eszközre kell az a gigabit LAN, videokimenet, USB meg a lowlevel rendszerbuszok, természetesen a PCIe mellett. közröhej hogy a VoCore jó sok évvel ezelőtt már fel tudott mutatni egy natív PCIe interfészt, míg málnafronton a 4-esnél vált egyáltalán csak opcióvá, és ott is csak annak árán ha lekaptad az USB3 vezérlőt, vagy a CM kiadás amihez meg féltepsi méretű alaplap kellett.

[ Szerkesztve ]


Crucio
(aktív tag)

Ha a drágább verziót kiadnák SATA-val ~10 dolláros pluszköltséggel, az szerintem a tökéletes mindenes-multimédiás minipc lenne egy csomó embernek. Ráadásul ha alapból támogatná a lap, akkor a gyári ház jöhetne olyan verzióban, amikor a ház aljában van hely egy 2,5"-os HDD-nak/SSD-nek és a tárhely probléma is megoldódna.


fatpingvin
(őstag)
Blog

minek satázni? komolyan kérdezem. a PCIe slotra ráakasztasz egy nyolcportos SAS HBA-t és megvan a világ összes tárhelyéhez az interfészed...

ha meg satázni akarsz, m.2 formátumban is vannak SATA vezérlők, nem kell riserezni. bár lesz ehhez nagyon gyorsan x16-os foglalatot produkáló riser, afelől ne legyen kétség.


Crucio
(aktív tag)

Mert nem akarok hálózati meghajtót. Egy egyszerű kis minipc kell, sata portos merevlemezt/ssd-t könnyű szerezni, belerakod, megy, olcsó. Tv-re rákötöd HDMI-n és kész, van egyetlen eszköz erre az egyetlen problémára/feladatra.


fatpingvin
(őstag)
Blog

hogy jön ide a hálózati meghajtó kérdése??

még ha FC vezérlőt írtam volna...


azbest
(félisten)
Blog

a wifi sokaknak igény. Ellenben nem foglal pcie sávot, mert sdio-n van bekötve.

#19 Crucio
és hová teszik a nyákon? Nincs hely. Mit hagyjanak le helyette? 10 dolcsiért tehetsz rá satát.

Bár ez pont nem olyan alakú m.2 csatis példa. DE van többféle alakú

Valahonnan tápot is kell rá kötni.

Meg usb3-on is jól mennek az usb3-sata keretek (én laptopon win11-et futtatok usb3-m.2 nvmi ssd-ről). Nem 2-10 dolcsi a különbség, hanem egy teljesen más board lenne, más mérettel, formával és képességekkel. Drágább is többfélét gyártani.

A pi5 expresscart portjára m.2 nvmi ssd is köthető erre való segéd boarddal.

m.2 portos ssd-it könnyű szerezni és elég olcsók is. Az elterjedt fajta hossza (2280) lehet esetleg probléma.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

tudok róla, nem is a jelenlegi designre mondtam.

amúgy mókás cucc ez az SDIO, bár ezt is lehetne egyebekre használni. lehetne mondjuk rajta egy második sd kártya slot és bele egy microSD alakú wifi modul. így a boardot se kéne wifire certelni és nem lenne rajta hakellhanem lekapcsolhatatlanul.

ha már ilyen háker boardnak nevezzük, lehetnének ezek a dolgok ténylegesen módosíthatóak is és nem fixre vezetékeltek.


azbest
(félisten)
Blog

ilyen kártyát még nem láttam. A wifis sd kártyák nem a host készüléknek adnak wifit, hanem a flashen lévő fájlokat osztják meg egy hotspoton.

Akinek ilyen igénye van, annak a cm modul volt megfejtés. Ahhoz olyan hordozó boardot csinálhattak, ami nekik tetszik. Nem annyira hekker board, hogy minden teljesen variálható legyen, az drága lenne.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

értsd már amit mondani akarok, az a kis SDIO wifi modul ami a RPIken a deszkára van forrasztva, ugyanúgy, csak egy fizikailag microSD csatlakozófelületű daughterboardra kiszervezve. a RPi-n meg egy második mikroSD foglalat.


azbest
(félisten)
Blog

tévedtem, a pda-k körában létezett wifi kártya is [link]


fatpingvin
(őstag)
Blog

halványan rémlett hogy van ilyen is, igen, erre gondolok.

amiről biztosan tudok hogy volt olyan modul amin volt egy SDIO-UART bridge és egy GPS vevőhöz kapcsolódott.


Razzul
(senior tag)

Igen, ahogy nézem az 5V 5A mód elsődlegesen ahhoz kell, hogy az éhesebb USB eszközök energiaigényét ki tudja szolgálni a gép. Én úgy értelmeztem, hogy ha az illető olyan tápegységgel használja majd az eszközt amin hiányzik az 5A akkor választhat, hogy vagy az USB-t, vagy a CPU-t szolgálja ki a megfelelő áramerősséggel.

Nyilván ha az ember taknyosra akarja OC-zni a lapot és emellett még egy vagy több éhesebb külső meghajtót is rákötne, akkor kell az új táp mert instabil lesz a működés.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Megint csak ezt kérdezem: a fölé a gyári hűtés fölé lehet majd rendesen rárakni a Pi HAT-eket? A képek alapján nem lehet eldönteni, hogy meddig ér fel a PIN a hűtőborda mellett.

(Ez már a Pi4-nél is probléma volt).


Razzul
(senior tag)

Ha az Active Cooler megoldásra gondolsz akkor a fölé szerintem igen.


fatpingvin
(őstag)
Blog

az official hűtőket szinte mindet olyan mérezetéssel készítették hogy ne lógjon a pinek hosszúsága fölé, pont ezért hogy a HAT-et rá lehessen tolni


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Erre gondoltam. A képen pedig nagyon úgy látszik, hogy a venti is és a borda is magasabban van egy kicsit, mint a GPIO tűskék.


Rabbitf_24
(őstag)
Blog

GPIO lábkiosztás nem változik? Pl a sense hat-et rá tudom tenni erre is ugyanúgy?


Razzul
(senior tag)

Nem lesz a kompatibilitással gond.


Razzul
(senior tag)

Elvileg nem változik és igen, rá lehet majd tenni.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Ezeket az N100-as, N95-ös Mini PC-ket már én is nézegettem, hát HTPC célra (is) sokkal inkább ezek, mint a Pi. 8GB RAM mondjuk minimum kell még bele az azért dob az árukon. De most, hogy olvasom, hogy még az AVC hardveres gyorsítás is kivették a Pi 5-ből, biztos nem arra fogok rámenni. Meg mire kiforrja rá magát a LibreElec az sem holnapután lesz. Szerintem még Pi 4-re sem forrta ki magát hibátlanra. Az x86-os rendszer még midnig egy jóval megbízhatóbb bázis.

[ Szerkesztve ]


Razzul
(senior tag)

Az AVC nekem kevésbé fáj, mint az AV1 hiánya. Arra rá lehetett volna mondani, hogy bebiztosították a jövőre a hardvert. De nehéz megmondani, hogy mi lesz a fontos a felhasználóknak, a “feature creep” pedig veszélyekkel is jár. :)


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Hát kinek mi és mire. De azért az AV1-ből még manapság úgy sem lesz valami elterjed dolog. Azok platformok amik meg használni fogják, vagy már használják, azok úgyis megtartják a szokásos kodekeket is mellette még jó sokáig. Egy HTPC-snek meg az AVC must have és az is marad, mert nagyon sok "videó anyag" csak ebben érhető el.


Razzul
(senior tag)

Az AVC must have, de hardveres gyorsítással? Hiszen a Pi 5 Broadcom chipje bírja a gyűrődést, megoldja erőből... :DDD


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Én azt sem értem miért kellett kivenni... Ingyenes a licence, ha jól tudom. Már a Pi 4-ből is kivettek egy pár kodek-et anno. Ez olyan, mintha direkt akarnának visszafelé "fejlődni".


-Skylake-
(addikt)

gigalol. :U


Sinesol
(veterán)

Ez az egyetlen sáv PCI-ex 2.0 azért elég kevés, még a leggagyibb m2 adattároló is overkill rá.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

nem csak NVMe SSD-t lehet rátenni. SŐT.

szerintem ez az egyik létező legértelmetlenebb felhasználási területe, szorosan egy USB vezérlő mögött.


Razzul
(senior tag)

A BCM2712-ben 3.0 képes kontroller van, azonban az 5-ös kiadás még nem lett rá hitelesítve.


Sz.L.
(aktív tag)

Nem is vészes.


jerry311
(nagyúr)

Sajnos függő vagyok, előrendeltem. :DDD
Mire fogom használni? Fogalmam sincs.


fatpingvin
(őstag)
Blog

értékcsökkentve eladod hardveraprón ;] majd szólj róla ha eljutsz idáig ;] ;]


jerry311
(nagyúr)

Itt van egy rakás Pi, az egyik pl. karácsonyfa, a másik médialejátszó, majd lesz ebből is valami.


Scalpel
(senior tag)

Lattepanda-t nézd meg.

[ Szerkesztve ]

üzenetek