Rendszergazda topic - Infotech fórum

üzenetek

hozzászólások


ZCoyote
(őstag)

Ez ugyan nem szerverpark gond hanem csak egy iroda üzemeltetési problémája de hátha befér ide:

Van egy Canon IR2200 irodai fénymásoló-nyomtató. Próbáltam feltelepíteni egy Win 7 Professional 32 bit-es rendszerre ami sikerült is. Mindenki egy mailbox-ba nyomtat. Mindent beállítok de tesztoldal nyomtatásánál ez az ablak fogad:

[kép]

Hiába írok be valamit mindig kiírja hogy rossz jelszó blabla.
Win XP-n nincs is ilyen felugró ablak.
Driver: PCL5e-c_v8.70_Win2k-Win7_INF

Update: Azóta módosult a helyzet, ha a mailbox jelszót beírom akkor lehet nyomtatni de ez így macerás, hogy minden nyomtatásnál jelszavazni kell. Nincs valami megoldás?


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Ugyanezt a drivert használtad XP alatt is?


kraftxld
(nagyúr)
Blog

A sharepoint egy vállalti file, naptár, anyámkínja megosztó technológia, működik weben keresztül, helyi lan-ban, outlook-on át elég sokféleképp:
[link]


ZCoyote
(őstag)

Nem, de felraktam az XP-s drivert is már kínomban de ugyanazt csinálja.


kraftxld
(nagyúr)
Blog

A win7-es topikban válaszoltam.


ZCoyote
(őstag)

Nézem, köszi!


gaborbol
(őstag)
Blog

Nem tudom ti hogy vagytok vele, de mostanaba iszonyat mi van nalunk. Melonak vege 5-kor megyek haza, ha csak nem ugyfelnek vagyok este 7-8 ig.hazaerek aztan vagy meg melo tovabb, vagy mar csak a napi adminisztraciot kell megcsinalnom :)

Elmult par napban egyre tobb ugyfelunk telefonal ,hogy Vista vagy Xp alatt nem nyithato meg az Outlook.Vagy ha egy ido utan meg is nyithato akkor a panelek ossze-vissza vannak rendezve. Akinek ilyen gondja van annak:

outlook.exe /resetnavpane

Mentes irasom kesz, lehet este bepattintom ide.


bobsys
(addikt)
Blog

szerencsemre nalunk ha vege a munkaidonek akkor vege van, nincs tulora, felallok az asztalomtol es megyek haza
itt 24/7 megy a munka, mindig van itt minimum 2 ember


gaborbol
(őstag)
Blog

"de megvan a hiba oka csak eddig karomkodtam es ezert nem volt idom irni" :DDD

Ismerem ezt az erzest, sajnos ez ebben a szakmaban igen gyakori.

Tegnap munkatarsam tok komlyan azt mondta az egyetlen ok amiert eddig nem lett ongyilkos, hogy a szulei nagyon csalodottak meg szomoruak lennenek miatta.

1 honapja szop szerencsetlen egy share point naptarral, millioszor nezte, ujratelepeitette, megy 2-3 napig gond nelkul majd egyszer csak latszolag ok nelkul elkezdenek az ugyfelek duplazodni vagy haromszorozodni, negyszerezodni,azt hiszem a rekord 11. Aztan csorog a telefon, tajtekzik az ugyfel....

Ez a szakma tipikusan az ahol iszonyat turelem es kitartas szukseges valamint koncentralas es nagyfoku problema megoldo kepesseg. Aki nem csinalta, nincs benne, konnyen gondolhatja, lofax munka, egesz nap ul a gep elott nezegeti a netet, ez melo, mi ebeen a nehez ?


gaborbol
(őstag)
Blog

Az a szerencsesebb eset, en egy kis cegnel vagyok nem tehetem meg. Azert bukott ki a csapat par napja, mert nem er veget a munkanap szinte soha...

Munkatarsam most ment at allami ceghez ott is 8-4ig megy a melo. Az epuletbe se be se ki nem vihet semmit. Se laptop se pendrive se semmi."Kezdo" rendszergazda pozicio, egy sima felhasznalao jelszavat sem valltoztathaja meg a probaido alatt...

[ Szerkesztve ]


bobsys
(addikt)
Blog

Ez a szakma tipikusan az ahol iszonyat turelem es kitartas szukseges valamint koncentralas es nagyfoku problema megoldo kepesseg. Aki nem csinalta, nincs benne, konnyen gondolhatja, lofax munka, egesz nap ul a gep elott nezegeti a netet, ez melo, mi ebeen a nehez

pontosan


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Jaja, nálunk is előfordult párszor az elmult néhány hét alatt.
Hát igen, ez ilyen bicikli, én is inkább ma felkeltem korábban, hogy megcsináljam a timesheetet, mert ugyebár itt nem olyan az időelszámolás, hogy beírom melóztam 8:30tól 5:30-ig, fél óra kajaszünettel, pontosan percről percre vezetni kell mit merre meddig csináltam.


Hedgehanter
(őstag)
Blog

Ugyanaz nalunk is, tiszta Moonman-es lettem... :DDD Keson erek haza es meghalni sincs kedvem...... :(

Az jo probaido, vajon mit csinal egesz nap ha egy jelszot sem valtoztathat meg...?? :DDD

[ Szerkesztve ]


gaborbol
(őstag)
Blog

Gondolom a szokasos, okosnezes, bologatas, egyeterto hummoges, reggeli kozos kavezas a szerverszobaba....

Gondolom support I-II:
Support I.

1. mind1 mi a gond, kapcsolja ki.
2. inditsa ujra.
3.most jo?
NEM
Akkor ismetelje meg az elso ket lepest, ha tovabbra sem jo akkor majd kapcsolom a kollegat :DDD

Support II

Azok mar a gepbe kicserelhetnek esetleg ezt azt,ra tud nezni a gepre tavolrol, telepithet,beallithat talan egy levelezest ...probaido lejartaval kap enterprise admint.

Amikor ide felvettek a ceghez azt mondta a tulaj, ez egy kis ceg itt mindent fogok csinalni es szinte azonnal.Hat nem viccelt...
Mig dolgozott o nagy multi cegnel MCSE-ket, elso 2 ev jelszo reszet semmi mas....

[ Szerkesztve ]


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Mi level1tol level3ig egyben csinalunk mindent :)

Felraktam ezt a Macrium Reflect-et, meg nem nezegettem melyebben, de ezeket tudja-e?
1, Retention policy, tehat meghatarozhatom, hogy max mennyi full backupot tartson a backup vinyon.
2, Hardware independent restore, magyarul megnezi, hogy milyen storage driver meg mittomenmi volt az eredeti imageben es a visszallitas soran lehet ujat betolni.
3, CDrol indithato moka, ugy hogy arrol bootolok, es az os-t offline modban mentem.
4, Windows megy, cd berak, majd csinalok egy full backupot restart meg minden nelkul.


gaborbol
(őstag)
Blog

1) igen,(disk space managment)de csak napokat tudsz neki beállítani, pl 15.
Minden 15 napnál öregebb mentést automatán törlölni fog az aktuális mentés megkezdése előtt.
2) magától ilyet jelenleg nem tud, a kész metést báhol, bármilyen meghajtóként felmount-tolhatom, úgy fogja kezelni mint egy külön hdd-t.(wish list-en rajta van e te kérésed, nem tudom beépitik e, ill mikor)
3-4) telepítést követően rögtön papol a cd készítéséről, férfiasan bevallom én egyszer sem csináltattam vele még, így erről nem tudok jelenleg nyilatkozni.Iszonyat ütemben fejéődik a program, talán 2 hetente van frissítés újabb funkciók.Ki fogom próbálni a live cd-t, amit kreál.


gaborbol
(őstag)
Blog

Eddig vagyok meg vele, egészítsétek ki, mondjatok kritikát, véleményt, javaslatot!

A mentés, és ami mögötte van…

Elég sokat foglalkoztam mostanában a munkahelyem révén kis és közepes vállalatok mentési módszereivel, ezért arra gondoltam, hogy megosztom veletek tapasztalataimat e témával kapcsolatban.

A mentés, úgy ahogy van egy hálátlan feladat, sem az ügyfelek sem a rendszert üzemeltetők nem veszik elég komolyan addig, egészen addig, amíg be nem következik az adatvesztés. Volt itt egy cikk nem is olyan rég a Kürt Kft-ről, ők mondták ki gyakorlatilag az arany szabályt. Az ügyfeleket (és a rendszergazdákat is) gyakorlatilag két csoportra oszthatjuk, akinek már volt adat vesztése, és akinek még nem, én sajnos az első csoportba tartozom…

Mi is a mentés lényege, milyen a jó mentés, hogyan illetve mennyi időnként ellenőrizzük, hogy állítsuk fel a mentési stratégiánkat, ezekre a kérdésekre próbálok meg válaszolni a következőkben.

Számomra a mentés lényege, hogy a létező legrövidebb idő alatt tudjam visszaállítani az „eredeti” vagy az ahhoz lehetőség szerinti legközelebbi állapotot, ez által pénzt és időt takarítva meg az ügyfél és önmagam számára. Legyen az egy, egy gépes otthonában dolgozó könyvelő vagy egy 40 munkaállomással szerver a cél mindig ugyan az.

Mielőtt itt tovább is mennénk, szeretnem leszögezni, hogy itt nem egy konkrétan minden rendszerre alkalmazható eljárást fogtok találni, ugyan is ilyen nem létezik. Minden rendszer egyedi a maga nemében, minden ügyfél, minden környezet, az anyagi erőforrások, minden esetben mások és mások, ezért csak rendszer felépítéséhez szükséges fő vázat szeretném bemutatni.

Lehet, viccesen hangzik, de talán az a legjobb, ha van egy előre elkészített listánk erre a célra amit az ügyféllel közösen szépen végig tudunk nézni pontról pontra. Miről, hova, mikor, illetve hogyan történjen a mentés, talán ezek a legfontosabb kérdések, vegyük őket sorba.

1) Miről készüljön mentés.
2) Van e jelen pillanatban egyéb mentésük.
3) Mi az általános munkarend, a hét összes napjára lebontva.
4) Kik azok a cégek-személyek, akiknek hozzáférésük van a szerverhez, dolgoznak rajta, általuk telepített program fut.
5) Hova történjen a mentés, van e lehetőség, igény, hogy a mentés ne csak a helyszínen legyen elérhető.
6) Mekkora a lementendő adat mérete, mennyi szabad hely áll jelenleg rendelkezésünkre, hány napot fog lefedni a mentés.
7) Megvan a mentési terv vágjuk is bele.

Az évek során a mentési eljárások, eszközök is jelentős fejlődésen mentek keresztül, ezúttal nem szeretnék külön kitérni rajuk, inkább egy olyan mentési eljárást szeretnek bemutatni ami, egy átlagos szerverrel rendelkező kis-közepes vállalkozás eseten megfelelő védelmet nyújt, alacsony költségek mellett.

Mit használjunk a mentésre:

Napjainkban a legnépszerűbb mentési eljárása az úgy nevezett szerver ” image backup” szoftvereken alapuló mentés. Ez az, amit én is használok a munkám során, mivel számos olyan előnye van a régebbi mentési eljárásokhoz képest, ami ma már egyszerűen nélkülözhetetlen. A fő érv-e technológia mellett, hogy szoftveres vagy a merevlemez meghibásodása esetén, az eredeti, vagy ahhoz közeli állapot akar percek alatt visszaállítható. A másik legfontosabb tulajdonsága, hogy nem kell, aggódni az miatt, hogy vajon tényleg mindent tartalmaz-e a mentésünk, telepítettek-e a mentés beállítása óta újabb szoftvert, hiszen minden mentésre kerül, ami a merevlemezen található.(Image backup szoftver részletes használatáról a következő írásomban szeretnek részletesen kitérni)

Előkészület, ütemezési terv:

Lehetőség szerint ütemezzük a mentések indítását a legkorábbi időpontra, ami csak rendelkezésünkre áll. Több okból javasolnám ezt, jobb minél előbb biztonságba tudni az elkészült mentéseket, valamint az esetleges mentendő anyag nagysága miatt, mostanában gyakran előfordul, hogy, ha a régi jó megszokott 12:01-kor indítjuk, a mentéseket azok esetleg nem készülnek el munkakezdésre. Mielőtt bármilyen mentest ütemeznénk, győződjünk meg róla, hogy más mentés, ütemezett feladat nem fog egy időben futni a mi mentésünkkel. Készítsük egy egyszeri teljes mentést, nézzük meg, mennyi idő és hely szükséges a sikeres mentés elkészüléséhez.

Ütemezés:

Fontos, hogy minden befejezett munkanap elteltével legyen mentésünk, amennyiben nem túl nagy a mentés méretre, vagy rengeteg szabad helyünk van, illetve időben elkészül, készíthetünk teljes mentéseket. Amennyiben ez nem kivitelezhető vasárnap szoktam készíteni egy teljes mentest, és hétköznap csak különbségi mentéseket készítek, ezzel helyet és időt takarítva meg. Minden szombatra be szoktam ütemezni egy defragmentálást, ez elég nagy mértekben le tudja rövidíteni a mentés elkészüléséhez szükséges időt, valamint a szervernek sem árt.

Mire mentsünk:

Nálam gyakran a legnagyobb gondot az szokta okozni, hogy nincs mar annyi szabad hely a szerveren, hogy mentéseket el tudnám helyezni. Szerencsés esetben rá lehet beszelni az ügyfelet, hogy vásároljon egy sima sata/ata merevlemezt, külön a mentéseknek a szerverbe. Új szerver eseten is javaslom ezt a megoldást, bele kell tenni az árajánlatba, mert később az ügyfelek már nagyon szeretnek áldozni semmire az esetek nagy részében. Most sokan csóváljak a fejüket, ennyi papolás után hogy jöhetek elő a sima merevlemezzel. A szerverek szinte mindig raid konfigurációban üzemelnek, tehát az adat eleve minimum 2 merevlemezen tárolódik. Ha csak egy “sima” merevlemezt teszünk a szerverbe az mellett, hogy költséghatékony egy esetleges raid vezérlő meghibásodás eseten is védve vagyunk, hiszen a teljes mentesünk egy a raid vezérlőtől függetlenül kezelt merevlemezen is megtalálható. Amennyiben lehetőség-igény van rá, a mentés másolata átküldhetjük hálózaton keresztül egy másik gépre, vagy esetleg egy külön erre a célra létrehozott gépre.

Off site mentés:
Van egy szerverünk, ami védve van gyakorlatilag minden esetlegesen előforduló hiba esetére, de mi van akkor, ha ellopjak a szervert, tűzvész pusztít a szerverszobában. Tudom ez már sokaknak nagyon extrém esetnek tűnik, de a valóságban nem az. Nagyon sok ügyfelünk van, aki ragaszkodik valamilyen szintű off site mentéshez. A legegyszerűbb, legolcsóbb módja, ha a szerver és valamelyik kliens nem egy épületben tartózkodnak fizikálisan, és lehetőségünk van átküldeni a mentes másolatát a szerverről a kliensre. Amennyiben ez nem kivitelezhető, 2 darab usb-s külső merevlemezzel megoldható ez a probléma is. Egy folyton a szerverre van csatlakoztatva és másolódik rá éjjelente a mentés másolata, míg a másik folyton egy tűzbiztos széfben van vagy esetleg otthon a cégvezetőnél, aztán bizonyos időközönként cserélgetik ezeket a hordozókat.

Online mentés:

Gyakorlatilag ezzel el is érkeztünk talán a legérdekesebb, legújabb mentési eljáráshoz. Ugyan abból a megfontolásból használjuk, mint az off site mentéseket, elküldjük a mentés másolatát interneten keresztül egy másik “biztonságos” helyre, ez az esetek nagy részében egy külön erre a célra szakosodott céghez. Jelen pillanatban kevésbe elterjedtek, részben az internet feltöltési sebességnek köszönhetően, valamint az adatbázis nagysága miatt. Mindenképpen másodlagos, kiegészítő szolgáltatásnak javasolnám csak jelen pillanatban, de ez a közeljövőben változni fog.

Amennyiben kész vagyunk a mentéssel, be van állítva, minden egyes nap ellenőrizzük, hogy valóban probléma mentesen lefutott-e, egészen addig, amíg teljesen biztosak nem vagyunk benne, hogy megfelelően működik. Amennyiben lehetőségünk van e-mail értesítés beállításra, állítsuk be, hogy sikeres mentés esetén is küldjön értesítést!
Minden esetben írassunk alá munkalapot az ügyféllel, hogy miről, milyen rendszerességgel, hová készül mentés, és amennyiben nincs külön erre kiterjedő szerződésünk vele, saját kötelessége ennek ellenőrzése!

[ Szerkesztve ]


kraftxld
(nagyúr)
Blog

Koszi a valaszt, majd akkor nekiallok valamelyik nap rugdalni vmware alatt :)


bobsys
(addikt)
Blog

jol osszefoglaltad annyit tennek hozza, hogy a jo ha az ember rendszeresen ellenorzi hogy rendben lefutott a backup, neha csinal egy-egy visszallitast teszt celjabol valamint a backup mediak jol kovetheto cimkezese (mikor keszult, mi van rajta stb.) sokat segit ha gaz van


FixY67
(senior tag)

Azért annyit hozzátennék (remélem, nem olvastam túl felületesen), hogy pl. egy új rendszer tervezésekor legyen már szempont a menthetőség is! Gondolok itt olyasmire, hogy egy 7x24-es rendszert ne építsenek olyan adatbázisra, amit csak offline állapotban lehet menteni... :)
Ha van rá lehetőség (bár mintha te is ezt írnád), érdemes úgy megcsinálni a backupot, hogy lehetőleg az elkészültét követően azonnal készüljön róla másolat. Ez a másolat legyen fizikailag távol az eredetitől (szélessávú net korában ez már nem jelenthet komoly gondot).
Az sem árt (tapasztalataim szerint), ha az egyik példány diszkre, a másik valami szekvenciális hordozóra kerül (DAT, DLT stb). - tapasztalataim szerint pl. az IBM jaguar drive-jai gyorsabbak voltak mint a leggyorsabb SAN-os diszkek.

Persze a dologhoz hozzátartozik, hogy én olyan környezetben dolgoztam, ahol ilyesmire (szinte)mindig volt pénz.
-------------------------------
szerk: bocs, most látom, hogy csak a feléig olvastam amit írtál... :(

[ Szerkesztve ]

üzenetek