Napelem - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


#81475328
(kezdő)

Nem jelent meg a kép elsőre.

[ Szerkesztve ]


MrZed001
(tag)

A 30m kábel nem gond.
Viszont ne akarj jelentős feszültségesést.
Az ugyanis a teljesítményt csökkenti, és ez a mennyiség hőként jelentkezik (magyarán melegszik a kábel)
3% a 300V-nál meg csak 9V ... szóval szerintem semennyire se számolj feszültségeséssel napelemek méretezésénél.


tothbe
(addikt)

Értem. Akkor az inverter csere +2kwp ki is esett mert az nem fér bele. Viszont a másikat azt nem egészen tudom, hogy fogja bevenni a MÁK (számla szerint) hiszen lesz számlád 4,3 kwp-nyi napelemről, egy 3Kw-os akármilyen inverterrel és kb 3-4 SolarEdge optimizerrel. Nekem ha csak ezt látnám számlán, akkor igen kuszának hatna, hogy mi is történt itt. Szóval a szerződésben jól le kell írni mindent. Ráadásul nem vagyok biztos, hogy ebben az esetben nem külön -külön nézik-e a 450ezer/kwp arányt azaz egyszer a bővítésre is külön és az új rendszerre is külön, hiszen a kettőnek nem sok köze van egymáshoz.


gabor9991
(őstag)

Most kiírták, hogy felülvizsgáltatnák a rendszert ismét, valami ajánlott kivitelezőt keresnének :)


Chal
(addikt)

Ahogy julius75 mondta... :) Viszont nem is az a lényeg hogy kik ezek, hanem hogy mit mondtak, meg mik mennek a comment szekcióban. Nem gondoltam volna, hogy ekkora tájékozatlanság van ebben a témában (is).


julius75
(aktív tag)

Véleményem azokról aki őket követi és kommenteli, hogy ott is van baj bőven..... :F
Megtalálja zsák a foltját....és talán nem voltam túlzottan sértő.
Zárjuk is le őket, mert nagyon nem ide való.. :R

[ Szerkesztve ]


JanFan
(csendes tag)

Külön-külön is benne van a 450ezer/kwp határban a 4x330Wp-s panel SE-s optimalizálóval, valamint a 3,3kwp-s rendszer is. Legegyszerűbb az lenne, ha találnék olyan céget, ahol hellyel-közel hasonló árban kijönne az új inverterre átállás is. Mostani inverter garija év végén lejár, így +12év féláron lehet nem egy rossz dolog.


tothbe
(addikt)

Igen, az lenne a legjobb, ha találnál egy olyat mert akkor tiszta és neked is egyszerűbb utána az életed.
Viszont ha külön-külön is benne van a 450-es keretben, akkor eme B opció esetén én kérnék a helyedben egy MÁK állásfoglalást arról, hogy egyben beadhatod-e ezt vagy két-két külön soron kell őket szerepeltetni (esetleg még számláztatni/szerződni is).
Ja és még egy dolog ehhez a verzióhoz, hogy szakmánál is maradjunk, mert ez a szakmai topic. Milyen Opti-k vannak a meglevő rendszereden és milyenek kerülnének fel a plusz panelekre? Mert azért nem minden opti tud együtt menni az SE-nél, radásul mindegyikhez van egy minimum szám is, amennyit fel kell tenni.


DuDieHUN
(aktív tag)

köszi, akkor úgy látom ezen nincs mit aggódni, ez 14 db 360 wattos panellel számolva 5040 Watt a teljes rendszer


MrZed001
(tag)

Használd azt a kalkulátort amit kiliti betett: [link]
Lent van a DC kalkulációs része


JanFan
(csendes tag)

P300-as optimalizálók vannak a jelenlegiben.


tothbe
(addikt)

Itt egy lista, hogy mik lehetnek mellé.
Viszont minden opti csoporthoz létezik egyfajta minimum szám, ami felmehet (meg persze maximum is). Általában 6 vagy 8 optimizer a minimum. A másik doksi szerinti kombináció épp ezért itt is fontos. Ha ugyanis nem kombinálhatót választasz akkor másik string-re kell tenni és ott meg nem elég a 3-4 panel hanel legalább 6 kell.

[ Szerkesztve ]


axioma
(veterán)

Huuu, nekem me'g nem ezt irtak, nekem a bovites jo lenne! Es lesz ezen kivul is tamogatos szoval ha esetleg nem fizetik az se nagy gaz, de akkor kiprobaljuk. Az inverter maradna csak + napelem merult fel [azonos volt a telj. raadasul tajolas meg arnyekok miatt nem maxol sose].


kirkri
(addikt)

Sziasztok!

Előre is elnézést kérek, ha az alább írt elképzeléseimben szakmai, vagy logikai képtelenséget írnék, még most próbálok képbe kerülni a napelemes rendszerekkel.

Kihasználva a felújítási támogatást, szeretnék kiépíttetni egy 5kW-os rendszert. Az eredeti elképzelésem az lett volna, hogy jövőre vágunk bele, addigra alaposan átrágom magam a témán és a szükséges anyagi forrást is összerakjuk rá. Aztán két napja szembesültem vele, hogy július 1-ig itt biza működő rendszernek kell lenni a szaldós számlázás miatt, mert ha a bruttó elszámolásba esek, akkor a megtérülésem közel háromszorosára növekszik. Szóval az asszony torkán le kellett nyomni, hogy nem fürdőszoba felújítást fogunk csinálni, hanem napelemet mielőbb, mert tavasz végére már tömegek fognak kivitelezőre várni.

Sajnos több szempontból is hátrányos helyzetben vagyok, az egyik probléma, hogy a házunk leginkább optimális tájolású (DNY) tetőjén biztosan nem fér el a 15 darab napelem. (Ikerház és ez a tetőfelület szemből nézve csak egy derékszögű háromszög.) A hosszanti oldalon lenne hely akár 30 panelnek is, de az ÉNY-i tájolású. A másik nem igazán optimális dolog, hogy csak 1 fázis, 32A-es villamoshálózati rendszerünk van. Ha jól olvastam, akkor ez azt jelenti, hogy 5KW-os rendszerben lehet maximum gondolkodni, ennyi köthető 1 fázis esetén az áramszolgálatói hálózatra. Ami jelenleg nem lenne még kiugróan kevés, mert a havi villanyszámlánk 16e forint körül van, viszont a jövőre nézve mindenképp az. Illetve, ha jól gondolom már most is kevés, mert tavasztól őszig elvileg ugyan többletünk lenne, de annyi nem gyűlne össze egy 5KW-os rendszerrel, hogy a téli hónapok alacsonyabb hozamát egálba hozza és éves szinten egy nulla közeli szaldót sikerüljön kihozni. Tudom az optimális megoldás az lenne, hogy 3 fázisúvá fejleszteni a ház villamos hálózatát, de ez időben és anyagiakban sem fér bele most, szóval egy fázisban kell gondolkodni.

Tehát adott egy 1 fázisú 5kW-os rendszerigény. Ha jól olvastam, akkor egy pár százalékos felültervezés nem probléma, így 15db Q-Cells Q.PEAK DUO G8+ 355W napelemben gondolkodom és egy Huawei SUN2000L-5KTL inverterben. Gondoltam én naívan, hogy a tájolás szempontjából ideális tetőre megy annyi napelem ami felfér a 15-ből, a maradék meg a nem-ideális tetőre és mivel az inverter két munkapontos nem fog bekavarni az eltérő tájolás. Csakhogy jött a hidegzuhany, hogy van ám minimális napelem szám is a stringben. Jól értelmezem, hogy az általam kinézett napelem UMPP értékeit (34.55V) kellene összeadnom és azzal elérni az inverter start-up feszültség értékét (200V)? Tehát 7 napelemnek kellene a kevésbé ideális tetőfelületre kerülnie, hogy meglegyen a 200V? Azt olvastam, hogy a DNY tájolásnál a hatásfok 95%, az ÉNY tájolásnál pedig 80%, tehát a névleges teljesítményem a következő képpen alakulna 15 napelem esetén? (355x8x95%=2698W) + (355x7x80%=1988W)= 4686W?

Sajnos az anyagi lehetőség behatárol, 1.8 millió körül kell legyen a vége a projectnek, így a 16. napelem most nem fér bele a költségvetésbe. Ha jól látom, akkor ráadásul szükséges lesz egy tűzvédelmi kapcsoló is a rendszerhez, mert az inverter helye bőven 10 méterre lesz a napelemektől.

Ma regisztráltam a napelemajanlat.hu és az mnnsz.hu oldalakra, egy ajánlat már be is futott, bár nem 15db Q-Cells 355-re adták az ajánlatot, hanem 14db Longi 370W-os napelemre, ami alap esetben kb ugyanannyi teljesítményt adna, de tekintve, hogy nekem 7 darabot mindenképp a "problémás" tetőre kellene raknom, így az optimális tetőre nem 8, hanem csak 7 darab napelem jutna. :( A fenti számolási módszerrel 4532W lenne a névleges teljesítményem a Longi napelemmel, a Q-Cells 4686W-jához képest. Árban kb. az elképzelések körül van, mert 1.807M tűzvédelmi kapcsolóval (nélküle meg egy százassal kevesebb), de bízom benne, hátha jön az eredeti összeállításomra egy olyan ajánlat, ahol még belefér egy napelem a keretbe, bár attól tartok ez nem az az időszak, ahol lehetne alkudni az árból, szóval meglátjuk.

Helyesek a számításaim a kiépítendő rendszerem korlátairól?

[ Szerkesztve ]


leslieke
(Jómunkásember)
Blog

Sziasztok!

Van egy 3 fázisú Growatt inverterem, 14 panellel, amit bővíteni 1 panellel tudnék a helyhiány miatt. Viszont a tető másik
felén lenne még hely, ide is elférne egy inverter és újabb 14-15
panel. A hálózat elbírja, 3x25A van.
Ragaszkodjak a Growatthoz vagy nincs értelme?

A júliusi határidő nem releváns, nem amiatt lenne a bővítés.

Köszi a válaszokat.

[ Szerkesztve ]


egon111
(csendes tag)

Szia, bemásolnád a linket , hogy a MÁK nak hova kell küldeni az emailt ha kérdésem lenne. Köszönöm.


Lazy
(csendes tag)

Tudja e valaki, hogy az új lakás felújítási hitel ad-e lehetőséget, olyan napelem rendszer kiépítésére, ami nem a tetőre kerülne, hanem az általm bérelt önkormányzati területre ez lehetsége e?


kirkri
(addikt)

Én úgy tudom, hogy a lakásfelújítási hitel csak a lakásfelújítási támogatás igénybevételéhez vehető fel. Viszont a lakásfelújítási támogatás egyik legfontosabb eleme, hogy az ingatlanban legalább 50%-os tulajdonrésszel kell rendelkezni. A bérelt területen gondolom ez a tulajdonrész nincs meg.


kirkri
(addikt)

Storno az egész, nem jó inverter típust néztem, amit linkeltem az 3 fázisú. Az 1 fázisú inverter start-stop feszültsége csak 120V.

Viszont felmerült bennem egy következő kérdés, hogy ha két munkapontra kötöm, akkor az VMPP a következő képpen fog alakulni? Kedvezőtlenebb kör: 7 x 34.55V= 241.8V, kedvezőbb kör: 8x34.55V= 276.4V Mindkét érték elég távol áll az inverter 380V-os nominális feszültségéhez. Mennyi lehet ilyenkor a hatásfok vesztés? Eleve a rossz oldalon lévő napelem a kevesebb ráeső fény miatt csak 80%-os hatásfok körül van, de ebből további százalékokat kell még azért levonnom, mert a VMPP csak 241V lesz 380V helyett? Úgy érzem olvasgatnom kell még erről a két munkapont témáról, mert lehet, hogy teljesen helytelen a logikám. :F


atosz
(őstag)

Még jobban utánanézve, ez annál komplexebb, hogy pakolgatjuk a paneleket, meg rakunk hozzá egy invertert... OK.

Azaz a nagy panelek 2 munkaponttal ha jól értem igen problémás, még a rugalmasnak mondható Huawei inverterrel is ha jól számolom. Adott pl egy ilyen 410Wp-es panel:
2x6x410Wp= 4960Wp
Vmpp 40.1V
Voc 49.4V
Impp 7.71A
2x6-ban ez ha jól értem 240.6V 25 fokon, és nagy melegben számoljunk mondjuk 220-al?

Huawei SUN2000-5KTL-M0
Full power MPPT voltage range: 240 V ~ 850 V
Start-up voltage: 200 V

És a 4KW-os:
Full power MPPT voltage range: 190 V ~ 850 V

Jól gondolom, hogy a 4960Wp-hez még teljesen jó lenne a 4KW-os modell? Vagy valójában egyik sem optimális és inkább az 1 fázisos?
SUN2000-2/3/3.68/4/4.6/5/6KTL-L1
Start-up voltage 100 V
MPPT operating voltage range 90 V – 560 V

A fenti hatékonyság görbéket hogyan kell értelmezni?
Pl ha van 220V éppen, akkor a 36%-on nézem mit mutat? Mert eszerint meg nincs gond a 3 fázisossal sem...

Illetve a másik opcióm, hogy kisebb 320W-os panelek és abból felfér 10+8db. Mindez egy SAJ inverterrel és úgy látom, hogy ez a SAJ méginkább szélesebb tartományokban tud jól dolgozni, illetve itt a feszültség is nyilván nagyobb lenne...

üzenetek