NiMH akkumulátor - Egyéb hardverek fórum

üzenetek

hozzászólások


zolnagy
(őstag)
Blog

tomcsi23 és Dr. Szilikát,

köszönöm szépen a válaszokat.
Nem tervezem Li akku vásárlását, mert nincs olyan készülékem, amibe ez kéne.
Egyébként mibe használható ilyen AA és AAA méretű Li akksi?
Ahova 1,5 V kell, oda úgy gondolnám, hogy kicsit sok a 3,6 V, vagy rosszul gondolom?
Így jelenleg hajlok a csak NiMh töltőre, akár a fent ajánlott Opus BT-C700, de ha látnám hasznát a Li akksinak, akkor meggondolnám még.


tomcsi23
(veterán)

Természetesen a készülék határozza meg, milyen feszültségű tápellátás szükséges vagy ajánlott hozzá. Ahol csak 1,5V-os van megjelölve, oda a 3,6-3,7V (feltöltve 4,2V) sok lesz. AA méretben (14500 a Li-Ion cella használt típusa) leginkább kisebb elemlámpákba használatos, de vannak más eszközök is, melyek ilyen méretűt igényelnek. Egyébként van olyan lámpa, ami 4,2V 14500-as és 1,5V-os AA cellával is egyaránt üzemel. AAA méretben Li-Ion akku nem annyira jellemző.
Aztán léteznek még AA méretben és 1,5V feszültséggel, de belül 3,7V-os Li-Ion akkuval is cellák, más felhasználásra és többnyire saját töltővel.


zolnagy
(őstag)
Blog

Köszönöm a választ. Ebben az esetben nekem a hagyományos Li akkuk nem jönnek szóba.
Néztem ezt a belül 1,5 V-ra redukált feszültségű Li akkut is. Itt mások azt hozták fel hátrányként, hogy hirtelen merül le, és a töltésjelzőket átveri, ezért azok mindig full töltöttséget mutatnak, míg egyszer csak hirtelen lemerül.
Itt látok ilyen akkut és töltőt. Érdemes lehet a jövőben inkább ilyeneket beújítani a NiMh helyett? [link] [link]


tomcsi23
(veterán)

Az adott eszközön múlik, hogy milyen tápellátással működik megfelelően. Sok készülék vígan üzemel 1,2V-os akkuval is, azokat szinte teljesen ki is tudja használni (lemeríti). Míg másik kényesebb a feszültségre, az ilyen akkut frissen feltöltött állapotban is alig tudja használni, egyből lemerültnek jelzi. Aztán befolyásolja még az akku állapota is, mennyire képes kiszolgálni a készülék áramfelvételét. Nagyobb teljesítményűek pl. vérnyomásmérő, lámpák, fényképezőgép, játék, kontroller. Kisebbek pl. egér, óra, távirányító, termosztát. Régebbi akkunál jellemző, hogy utóbbiakat még sokáig kiszolgálja.
Amit linkeltél 1,5V-os Li-Ion, az olyan készülékbe lehet jó, ami kényes a magasabb feszültségre, de nincs nagy áramigénye és nem igazán megy NiMH akkuval. Kevés ilyen fajta akku van, nem igazán terjedt el, viszonylag drága is.
Egyébként sokszor egy egyszerű elem is jó megoldás lehet helyette.


zolnagy
(őstag)
Blog

Köszönöm szépen az infókat! :R


f4lcon
(őstag)

nem ni-mh, de nem találtam jobb topic-ot, ezért is teszem off-ba
van itt a ph!-n ember, aki akku pakk felújítással foglalkozik?
van két Al-Ko akkum szerszámgépbe, az egyiknek valószínűleg a BMS a baja, a másik meg szerintem cella hibás
hátha lehetne a kettőből egy működőt csinálni


tomcsi23
(veterán)

Van, hardveraprón nézz körül.


Mauzes
(őstag)

Sziasztok,

Eneloop és Ikea Ladda tölthető elemeket használok. Vettem egy Panasonic BQ-CC65 töltőt, kb az lett volna a célja, hogy a refresh funkción keresztül megállapítsam a meglévő akksiknak a mAh kapacitását, és össze tudjam őket rendezni.

Meglehetősen inkonzisztensen működik a töltő egyébként, de a mostani kérdésem, hogy az vajon miért lehet (és normális-e), hogy ha feltöltök egy akksit, majd elrakom, és pl. másnap megint berakom a töltőbe, akkor simán megint tölti 20-40 percig. Ezt a régebbi és újabb akksikkal is csinálja, tehát nem attól függ.


Dr. Szilikát
(őstag)

Ez így működik, de ezért sem ajánlatos ismételgetni. Ezeknél a celláknál a telítettséget úgy detektálják, hogy túltöltik gyakorlatilag, amitől a belső hőmérséklet megemelkedik, amikor már nem tud hová menni a fölös energia.

Emiatt csökkenőbe megy a belső ellenállás, csökkenni kezd a kapocsfeszültség is, pontosan stabilizált töltőáramot feltételezve, illetve generálva a töltő által.

Ezt a kis csökkenést detektálja a processzor és fejezi be töltést, illetve válthat csepptöltésre. Mivel a Ni-MH vagy Ni-Cd cellák ezt a kis túltöltöltést elviselik, a módszer megfelelő, de azért belegondolhatunk, hogy nem érdemes kínozni, ha nem muszáj.

Pihentetés során viszont lehűl, valamennyi töltés ki is sűl. Utána ismét felfűteni, határait feszegetni, nem feltétlenül hasznos.

[ Szerkesztve ]


Dr. Szilikát
(őstag)

Vagyis "sül", csak telefonról írtam és nem tűnt fel.


Mauzes
(őstag)

Köszi. Persze, direkt nem töltögetek rá, hanem az volt a célom, hogy a refresh-hez nyerjek egy kis időt, ezért mondom előbb feltöltöm, és akkor a másnap indított refresh már csak 2 ciklust fog végignyomni (amúgy mindig egy töltéssel kezd). És így vettem észre, hogy ezek után is egy 20-40 perces töltési ciklussal kezdi a refresh-t.

Amúgy próbáltam utánajárni, hogy ennek a refresh funkciónak mennyi értelme van, de inkább az jött le, hogy előnye ritkán van, cserében minden egyes a full discharge kifejezetten károsítja a Ni-MH akksi élettartamát. Ezt ti is így tudjátok?


Dr. Szilikát
(őstag)

Magam inkább csak azt vettem észre, hogy legyengült cellát feljavíthat ilyen frissítés, de általában nem lesz tartós a javulás.


Mauzes
(őstag)

És az alábbi pl. mennyire normális? Vettem új Ladda 1900 mAh akksit az Ikeában. Kíváncsiságból a kibontás után ráeresztettem egy refresh funckiót a töltővel, csak hogy megtudjam, milyen kapacitást mutat. 4 db egységre 1500-1600 közötti értékek jöttek ki. Három dolgot tudok elképzelni:
- Az új akksiknak kell egy kis bejáratás, hogy elérjék a maximális kapacitásukat
- Szarok az akksik
- Megbízhatatlan a töltő


Dr. Szilikát
(őstag)

Lehet éppen próbálkozni többszöri ciklussal, mindamellett számít a kisütőáram nagysága is. Nagyobb áramnál több feszültség esik a belső ellenálláson. Amit dobott a kereső, ezeket látom most, a példa kedvéért:

https://www.ret.hu/media/product/22611/628042/HR-3UTGA_data_sheet.pdf

https://eneloop101.com/wp-content/uploads/2017/02/HR-3UTGB.pdf


Gardaai
(senior tag)

Sziasztok!
Új vagyok a témában, hozzám tudnátok vágni pár összefoglalót? Ahogy látom sajnos ebben a fórumban nincs ilyen felül. LADDA elemeket vettem, ha ez fontos lehet a későbbi kérdéseket illetően.
1800+ hozzászólás, abból a többség nem is releváns számomra, spórolnák egy kis időt.
Ami leginkább foglalkoztat:
Hogy érdemes tölteni a Ni-Mh cellákat (gyorsan, lassan - csak azonos kapacitás/márkát töltsek egyszerre vagy mindegy....)?
Mire kell figyelni töltés, tárolásnál (hőmérséklet, mennyi ideig)?
Honnan tudom, hogy egy cella már kuka vagy újraéleszthető (van multiméterem is, ha esetleg azzal lehet valamit méricskélni)?
Milyen töltőt érdemes venni, mit tudjon (jelenleg egy ilyet rendeltem be [link] ez mennyire ajánlott ezekhez, tud olyan ami kellhet vagy nézzek más típust)?

Egyelőre ennyi! :R


sicc_innen
(tag)

Szia!
Összefoglalóval sajnos nem szolgálhatok, mert magam sem vagyok még kellően tájékozott ebben a témában.
Nekem is Ladda akkujaim vannak, ehhez kerestem töltőt.
Az általad kiszemelt Alza sajátmárkás töltő kissé zavaros működésű - a véleményezéseket olvasva. De talán a legfontosabb; a töltőáram nem állítható, hanem fix 1A ennél a kütyünél. Ez az áram egy 1900, vagy 2450 mAh kapacitású (NiMh) akkunak sok. A töltési ciklus viszonylag rövid lesz, a hőtermelődés viszont nagy. Ebből adódóan az akkuk élettartama sem lesz hosszú.
Az 1900 mAh akkunak max. 300 mA, a 2450 mAh-ásnak max. 500 mA töltőáram javasolt.
Tehát olyan töltőt érdemes választani, ahol ezen értékek manuálisan beállíthatók, valamint a töltés kikapcsol automatikusan a teljes feltöltés után.


mzso
(veterán)

Mi az legjobb kapacitású 1,5V-os AAA akku? Sajna a NiMh 1,2V-ja nem jó azzal alig megy egy pár órát a hülye egér. (ennyi pénzért már működhetne tágabb feszültségtartományban...)

Gondolom valami elektronikával tűzdelt Li-ion lehet, de abból csak Aliexpresseseket meg egyéb megbízhatatlan forrásokat látok. Van külső töltős és microUSB csatlakozós is. Toretikuson az előző jobb lehet, de az utóbbiakban nagyobb kapacitásúakat látok. Aztán ki tudja mit hazudoznak össze-vissza...


tomcsi23
(veterán)

Az említett Alza töltő tulajdonképpen használható. A töltőáram elvileg fix, gyakorlatilag kisebb teljesítményű adapterrel és egyszerre négy akkuval töltve csökkenthető.
A töltő a töltés végét nehezebben érzékeli (hiába tolja az 1A-t akár), emiatt jobban felmelegszik a normál állapotú akku is. Plusz a töltés vége jelzés után is tölti még.
Az 1A töltőáram ezeknek az akkuknak nem vészes egyáltalán. Simán lehet használni, talán némileg jobban amortizálódik, de jelenleg még könnyen beszerezhető akkuk, így lehet újat venni, ha letérdelnek.
A töltő előnye, hogy tud kisütni (350mA), azt jól csinálja és az akkuknak is hasznos a töltés előtt.


Dr. Szilikát
(őstag)

Nem vagyok híve ilyen brutális dolgoknak, de úgy voltam vele, hogy lesz, ami lesz, Li-ion akkura kötöttem rá 1,5 V-os egeret, ampermérőn keresztül figyelve az áramot.

Pontosan nem emlékszem, de elégedett voltam az eredménnyel, a panelon lévő alkatrészek sem melegedtek. Ezután összeraktam és egy 14500 méretű Li-ion cellával használom (Genius SlimStar 8000ME). Megjegyzem, nem "főegér", hanem csak házimozi segédeszköz, mivel annyira nem vált be. Később egy eBay kacattal is megcsináltam ugyanezt, működik rendesen Li-ion celláról.

Ami gond, hogy túlmeríti, ami nekem van, ezek védelem nélküli cellák, elvileg 2,5 V alá nem illene meríteni, az egér ennél lejjebb rántja, mire észreveszem, hogy elfogyott az energia. De ennek ellenére régóta elmegy, noha még így is elég gyakran kell tölteni.

Ehhez képest a Logitech MK220 (M150) egér egy évig, vagy tovább is elvan magának, 2xAA alkáli elemmel. De ebben nem pirosan világító lézer LED van, nincs látható fénye. Nem emlékszem már, hogy ez mit jelent, IR vagy mivel működik, de jó. Meg a működése, kézreállása is jobban bevált.


mzso
(veterán)

Helló!

Nincs valakinek véletlenül vagy két kék Xstar 1,5V AAA akkuja? Akár cserére is zölddel.
Zöldet vettem, mert hogy az majd jelzi, hogy merül a feszültség csökkentésével. Csak hát ez annyiban nyilvánul meg hogy a vége felé leveszi 1,1V-ra a feszültséget. Amivel a hülye egér nem hajlandó működni, és pár másodperc után lekapcsol. Úgyhogy a töltés egy része kihasználatlan marad.
Úgyhogy nem nyertem semmit csak vesztettem. A kékek elvileg nem tudnak ilyet, csak fogják és lekapcsolnak amikor elfogy a töltés.

[ Szerkesztve ]


Mauzes
(őstag)

Újra belefutottam abba, hogy az Ikeában vásárolt zsír új Ladda akksik (elvileg ua. mint Eneloop), a gyári kapacitást meg sem közelítik. 750 mAh AAA akksikat mértem és 560-580 mAh körüli kapacitást mutatott a töltő. Ez miért van?


tomcsi23
(veterán)

Milyen töltővel és milyen kisütési árammal nézted ezt?
Ha jól rémlik, tényleg volt már ilyen nálad, ott gyanús volt a töltő is. Kiderült ez végül?
Esetleg megnézted másik töltőben is?


stuka20
(aktív tag)

Sziasztok!

Egyszer használatos (AA és AAA) elemeknél melyik márka az ajánlott?
Gondoltam megnézem az alzapower-t, de előtte azért itt is érdeklődnék.


sicc_innen
(tag)

Nem tudni, hogy mennyi hónapot álltak az akkuk a raktárban, vagy a boltban. A mért kapacitás egy pillanatnyi "közelítő" érték, amit az új egységeken mértél, ami több mindentől is függhet.
Ha kondiba lesznek hozva az akkuk (használati ciklusok és/vagy frissítés), vélhetően javul majd a tárolókapacitásuk.


neo81
(senior tag)

Sziasztok!
Erről az újratölthető elemről mi a véleményetek, ennél valós lehet ez a 2900 mAh-ás érték?: [link]


sicc_innen
(tag)

Üdv!
Nem ismerem ezt a (Vapex) márkát.
A Vapex 2900 mAh 2535 Ft / 2 db (+ műanyag elemtartó is van hozzá)
A Ladda 2450 mAh 3290 Ft / 4 db
A Ladda 1900 mAh 2190 Ft / 4 db


draco31
(veterán)
Blog

Hello!
Adott egy napelemes égősor, még nyár elején vettem alin, mert jó poén nyáron karácsonyfa égősor az udvaron alapon. :DDD
Viszont most télen inkább halott, nem bír feltölteni, gondoltam belenézek már.
Nagy meglepetésemre AA cserélhető akku van benne, noname 800mAh van ráhazudva.
Bár igazából az 50 égő ment rajta villogva 5-6 órát új korában.
Szóval bedobtam az Opus C3100-ba, szerinte 1.4V és 500-100mA között ugrál a töltés. Gyanús ez, vagy egy próbát megér?


Dr. Szilikát
(őstag)

Ilyen eszközökben egy idő után kinyíródik az akku, mivel túltöltésnek és túlmerítésnek is ki van téve. Ez általában a belső ellenállás növekedésében nyilvánul meg.

Ennek egyik tünete, hogy a töltőáram hatására túl hamar felugrik a feszültség 1,4 V vagy hasonló végértékre, holott normális esetben lassan kéne növekedni a lemerült állapotból (0,9 V) felfelé.

A problémát a jobb töltők érzékelik, leáll, letilt stb.


draco31
(veterán)
Blog

Ez is leszokott, de túlmerülteknél.
Viszont akkor ez kuka, és megy bele egy eneloop.


Moonwolf
(senior tag)

Sziasztok!

Az ansmann márkájú újratölthető aksikkal van valami tapasztalat?


neo81
(senior tag)

👍


fery02
(addikt)

Sziasztok!

Nem teljesen témábavágó írás lesz a részemről, inkább csak ajánlás féle az olyan barkács szellemű tagoknak, akiknek vannak olyan elemes eszközeik, amikbe egyszerre 3 vagy 4 darab való és unják az elemcserélgetést vagy akksik esetén azt, hogy 3-4 esetében nagyon nem egyforma mértékben tudnak merülni egyes darabok egymáshoz képest.

Nekem például egy mozgásérzékelős éjjeli lámpámnál jött a pont, amikor meguntam, hogy rendszeresen túlmerült legalább az egyik Ni-Mh cella és aztán alig akarta látni a töltő.

Akikben megvan a hajlam és az adott is eszközt is kevésbé félti, érdemes lehet átalakítani az ilyen eszközöket 18650 lítium akksis alapúra, aminél 1 db cella feszültsége felér 3db soros elem vagy Ni-Mh cella feszültségével, de nekem a 4db elemet igénylő egyik eszközöm is nagyon jól elvan 1 db 18650-es akksival.

A szükséges alkatrészeket be lehet szerezni pl olcsón Kínából, 18650-es akksit lehet jó áron innen apróról is venni, plusz ugye szükséges forrasztó és olvadékragasztó sem baj, ha van.

Az egész dologhoz nekem ez volt az indító videó.
Konkrétan ilyen lámpám van és pontosan ugyanezt csináltam meg vele én is.


Ez az alábbi a legutóbbi tákolásom, egy Rossman-os, 3 db elemről működő karácsonyi ledfüzért erőszakoltam meg.
Az, hogy mennyire igénytelenül néz ki nem baj, mert évközben a dohányzóasztal lapja alá van tépőzárasan rögzítve és onnan van kivezetve az asztalra a fényfüzér, szóval nincs szem előtt. 😁

Nagyon praktikus, mert olyan szellemben kapcsolgatjuk be, mintha rendesen hálózatról működne, mert ha látjuk, hogy gyengébben világít már, akkor csak rádugunk egy USB-C töltőt és töltődik is a 18650-es akksi. 🙂

Ez mind természetesen sokatoknak innen alapvető információ, csak gondoltam hátha fogja valaki olyan olvasni, akinek hasznos lesz és elszánja magát ő is, hogy átalakítja néhány berendezését.

Felelősséget persze nem vállalok, én is ilyen 1-2ezer Ft értékű berendezéseket alakítottam át és működnek is (lekopogom) a fentebb felsoroltak évek óta.

[ Szerkesztve ]


JulianSinulf
(senior tag)

Sziasztok!

Talán tud valaki segíteni.
Vettem két darab 7,2V 2400mAh NiMH akkut Tamiya csatlakozóval.
A doboz szerint 240mA-rel kell töltenem 16 órán keresztül. És használat előtt feltöltendő.
Milyen feszültségre kell ezeket feltölteni?
Van egy HTRC C150-es töltőm. Ezen 240mA-t nem tudok beállítani, így beállítottam 0,2A-t.
Egy darabig töltötte, majd úgy 8,36V környékén és nem tudom mennyi idő elteltével sípolt, hogy lejárt a biztonsági időtartam.
Jól töltöttem én az akkut ezzel a töltővel?
A leírás szerint 460g körül kellene lennie az akkunak, én viszont csak 330g-ot mérek.
Milyen súlyúnak kellene lennie egy ilyen teljesítményű akkunak?
Neten sok ilyen kínai akkut találni, amire 5000mAh van írva. És nem drágább, mint ez a NiMH akku. A leírás nem is egyértelmű, hogy most azok valamilyen litium-ionos akkuk vagy nikkel-fém-hibridek. Így inkább nem is vettem. Gondoltam biztosra megyek és egy megbízhatóbb forrástól (Conrad) vettem. De a súlya megzavart. Egyrészt, mert nem az adatlap szerinti.
A régi, eredeti Tamiya akkuk 310g-osak. De rájöttem, hogy azok még NiCd akkuk, így lehetnek fele olyan erősek (1200mAh) és majdnem olyan súlyúak, mint a NiMH akkuk.

Örülnék, ha valaki tudna segíteni. Az akku témába csak most kezdtem el jobban belemélyedni. Egy régi Tamiya RC autót akarok ismét működésre bírni és első lépésként még nem akarom átalakítani LiPo-sra, meg teletolni elektronikával.


Dr. Szilikát
(őstag)

C/10 árammal lehet tölteni elvileg bármeddig, a felesleget el kell tudni fűteni a cellának, de mivel nem tudható, mennyi töltés maradt a cellában, ezért szokták javasolni, hogy nyomjad neki 14-16 óráig (140-160 %, a veszteségek kompenzálásával együtt), az a biztos. Esetedben ezen belül is a max. időt gondolták biztosnak.

Ha a biztonsági időzítő lekapcsol, folytatni kell, ismételni. Ha 150 % töltéssel számolsz és 200 mA árammal:

2,4 Ah x 1,5 = 3,6 Ah
3,6 Ah / 0,2 A = 18 óra

A töltőd időkorlátja a PDF szerint 240 perc, ami 600 percig módosítható, de ez gyorstöltésre van kitalálva, C/10 feletti áramra, amit már nem szabad akármeddig rajta hagyni, mert kifő az akku leve. Védelmi korlát továbbá cellánként 1,6 V.

Tehát a standard 15 órás töltéshez képest itt 4 - 10 órás gyorstöltésről beszélnek. A telítettséget ilyenkor Delta V módszerrel érzékeli, ha ez nem sikeres, akkor lép életbe a fenti két biztonsági korlát (idő és / vagy végfeszültség).

[ Szerkesztve ]


JulianSinulf
(senior tag)

Köszi!
Akkor a leírást átolvasom még egyszer.

üzenetek