üzenetek

hozzászólások


Polllen
(nagyúr)
Blog

Köszi az írást, sokat gondolkodtam már egy ilyen olcsó, okosított cuccon a htpc helyett:)


iMaverick
(addikt)
Blog

Ügyes!


gghrtz
(őstag)
Blog

Még nem olvastam el, de nekem is volt hasonló projektem már, csak RK3188-cal. Egyébként no offense, meg nem vagyok nyelvtannáci sem, de a "Linuxxal" helyett, a Linuxszal sokkal barátibb lenne. :)

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Igazad lehet....
Természet tudományok sokkal közelebb álltak hozzám egész életemben. Szakmám is azon alapszik. ...(nem számítás techniak inkább biológia+csőszerelés)


.mf
(veterán)

Köszi a cikket. Sokat gondolkoztam én is régebben valami hasonlón, ami lehetne egy htpc-mindenes-fájlszerver, a régesrégi duál-atom + ion helyett kisebb mérettel és fogyasztással. Viszont idővel annyi munkám lett, hogy filmeket se nézek :)
Azonban a vas, meg amiket a végén még felsoroltál, mai szemmel már vékony; bár a feladatot talán ellátja bizonyos szinten és sebességgel, de lehetne gyorsabb is...
Talán lesznek itt a hozzászólók között olyanok, akik ugyancsak foglalkoztak a témával és több rálátásuk van: van-e olyan, ami modernebb architektúra, legalább 1.5 GHz 2-magos, 2 GB RAM, SATA, USB, Eth, dSub, HDMI, és nem elszállt árazású?


interstate76
(addikt)

Én próbáltam már jónéhány droidos mini pc-t, de az összeset figyelembe véve az lett a konklúzió (nemcsak az enyém, hanem gyakorlatilag az összes, ezzel foglalkozó prohardveres topikban ez a vélemény), hogy egyelőre nincs olyan, ami felvenné a versenyt egy célhardverrel, sőt, tapasztalataim szerint még a tv-k beépített lejátszói is jobbak (már amelyiké persze).

Ha valakinek multifunkcionális eszközre van szüksége, akkor viszont ár/érték arányban verhetetlenek ezek a masinák: az erősebbek közül legolcsóbban talán MK908-ast lehet vásárolni - nekem pl. egy ilyenen futnak a letöltések, amiket aztán a BubbleuPnP progi segítségével azonnal láthatóvá is tesz az otthoni hálózat minden szereplője számára. De minden másra alkalmas, amire egy 4 magos tabletet vagy okostelót használni tudsz, "csak" képernyőt kell adni neki (most is egy ilyenről írok, 24"-os monitorral, ill. bt-s egérrel és billentyűzettel kiegészítve).

[ Szerkesztve ]


iMaverick
(addikt)
Blog

Annó, amikor hasonló cipőben jártam én is, nézegettem mindenfélét... (Mondjuk akkoriban még nem volt Android sem, tehát nyilván nem ilyen kütyőkre kell gondolni.)

Namost ezek a "beépített szoftveres" cumók eleve kiestek: gyakorlatilag ua. volt a bajom, mint amit a cikk írója is leírt, hogy nem tökéletes a lejátszás. (Akkoriban nem is 1080p-ről, meg x264-ről volt szó, hanem Divx-XVID-ről, Dolby és DTS hangról, feliratokat nem, vagy csak hibásan jelenítette meg, stb.)

Ráadásul akkor ha már lúd, legyen kövér alapon további elvárások is voltak: legyen rajta ftp-szerver, távolról érjem el (pl. VNC), ilyesmik... Na ilyen nem volt. Elkezdtem PC szinten nézelődni, de olyan árakat láttam, hogy csak pislogtam.

Ezért évekig (szó szerint) "sima" PC alapon nyomattam neki, persze minél halkabb hűtést megpróbálva elérni. (A Scythe Ninja el is hűtötte passzívan /!/ először a 2.8-as P4-et, majd egy 6340-es C2D-ot.) Viszont még mindig ott volt a fogyasztás... No az is piszkálta a csörömet, csak hát nem tudtam vele mit csinálni...

Aztán jött az AMD Brazos... Azért ezzel már lehetett mit csinálni, van benne kraft is, ráadásul lehet rárakni mindenfélét (Win, Linux). Volt is vagy 2 évig használva, de lévén Windows (7)-tel használtam, azért még egy kis kakaó jól jött volna... ;] Ezért is örültem meg, amikor kijött végre az asztali vonalon az utódja, az AMD Kabini. 4 mag és még kisebb a fogyasztása, mint a 2 magos Brazosnak. Fincsi.

Amire ki akarok lyukadni: esetleg használtan keress egy Brazos-t és tolj rá valami Linux-ot.

modernebb architektúra, legalább 1.5 GHz 2-magos, 2 GB RAM, SATA, USB, Eth, dSub, HDMI

APU 64bit 2 mag 1,6GHz, annyi ramot tolsz bele, amennyi kell (max 8GB), SATA pipa, USB pipa, gigabites ethernet, dsub-hdmi pipa.

Ha jól rémlik 13e-rt sikerült elpasszolnom az enyémet... Belevágod valami kis mITX-es házba, odahaza meg csak van valami hdd elfekvőben.


Menslee
(tag)
Blog

Profi munka :)
Én egy RaspberryPi-ből szeretnék majd alkotni valamit ha időm engedi...


kenand
(veterán)
Blog

Ha többet költessz rá, a cikk végére írtam a SolidRun CUbox i masináját. Abból van 4 magos 2GB RAM, SATA port és Gigabites NET is. Az jobb alap, de több, mint 2.5x ennyibe kerül.


kenand
(veterán)
Blog

Próbáltam egy passzív Atomos gépecskéből is mindenest létrehozni (MSI WindBOX). Egy olcsó miniPCIe-be illeszkedő BroadcomHD-val a video lejátszás(Windows és GeeXbox alapon ) ment is. De Windos alapon (XP) XBMC nem túl jó, és torrent és UPNP szerve+video lejátszás együóttesen nem volt jó, időnként megdöccent. (SPDIF outot egy 2704-es USB hankártyável oldottem ,emeg ügys és olcsó, dricver náélül támogatott Windows és XP alatt is. GeeXboxxal a legjobb, de ott VGA kimeneten nem tudom megoldali a 16:9-es felbontástr (HDMI/DVI-on megy). De az amonitor amit erre használnék az csak VGA bemenetes (olcsón vettem, mivel hibás volt a digitálsi bemenet)
Ubuntun képetelen voltam belőni a Crystal HD-t. És Gnome lassú is az Inetl GMA+Atom kombónak.
Ha Linuxon nem standad dolgot akarsz vért lehet izzadni...
Brzossal szemeztem,de passzív hűtésűt nem láttam, főleg nem kis méretben. Video lejátszó meg ne zörögjön.


iMaverick
(addikt)
Blog

Nem-nem! Intel vonalon tuti nem szórakoznék ilyesmivel. (Főleg a VGA rész miatt.) Mellesleg volt szerencsém (bár azok nettop-ok voltak) az Intel Atom-hoz... Felejtős!

Ezért örültem meg annó a Brazos-nak! Amúgy pár kép, hogy nézett ki a Brazos-os konfig.

Erre a Linux-os témára: hát ja. Minden tiszteletem a Linux felhasználóké, de én leginkább csak szerverben tudom elképzelni a Linux-ot. Desktop oldalon szétszívod az agyad. (Gyakorlatilag amit leírtál, az a bajom nekem is.) Ezért van a Winfos felrakva...


kenand
(veterán)
Blog

Majd legközelebb kipróbálom:)
De polcra/napopalibaakkor tudnám elképzelni, ha az MSI WindBox-hoz, vagy ZOtac Z Boxhoz hasonló, pici passzív kivitelben is készülne Brazos konfig.

:8
Raspberry Pi-vel talán könyebb dolgod lesz, sokkal többen fejlesztenek rá. De a hardware még ennél is gyengébb. SATA nincs: ( Banana PI A20-as, akkor meg lehet MELE M5-is...azt említettem, hogy olcsó és készülékház is van, ben csak egy lap.
Cubox-i -árán-kívül tökéletes választásnak tűnik.

[ Szerkesztve ]


.mf
(veterán)

A gond csak annyi vele, hogy akkor már se kicsi, se alacsony fogyasztású nem lesz, és hangja is több marad.
A Brazos pedig nem fog sokkal többet tudni, mint az ionos duál-atom, tehát azért nem biztos, hogy érdemes váltanom.

Kenand: annak az árazása már kissé irreális ahhoz képest, hogy tablet-köntösben mennyiért kapni.


saelin
(veterán)

Mennyi munkaóra van benne?


tvamos
(nagyúr)
Blog

Klasz, reszletes cikk. Koszi!


iMaverick
(addikt)
Blog

Nem teljesen értem, mire gondolsz... A méretre... Az Atom-os konfigod nem mITX?

Se alacsony fogyasztású? Mennyit eszik a mostani konfig? Nálam a Brazos egy picoPSU-val hajtva evett átlag 24W-ot, terhelve 29-et. (Konnektorba dugható fogyasztásmérővel néztem.) Maga a Brazos+2TB WD Red winyó.

Most a Kabini (4 magos!) eszik átlag 20W-ot, terhelve 32-öt...

Viszonyítási alapnak: elhoztam a melóból egy 2 lemezes Synology NAS-t és kicsit hülyültem vele idehaza. Ha meg már úgyis itt volt, nézzük a fogyasztást! Ugye két lemez, írás-olvasás közben 23W... Ugye 1 HDD kb. 5-6W-ot jelent. Mondjuk a Synology-nak a legkisebb fogyasztású, 1 lemezesen NAS-a még az ő bevallásuk szerint is 12-13W-ot eszik, miközben a szolgáltatások összehasonlítva egy ilyen Kabini-s Windows-os rendszerrel... Hát szóval ég és föld.

A hangra: ha a Brazos-t elhűtötte egy ilyen Ötzi passzívan, akkor szerintem egy Kabini-t is elhűtene. Nálam az volt a probléma, hogy a Brazos vásárlója kérte az Ötzi-t is. (Én meg mindenképp váltani akartam a Kabini-re.)

Na mindegy, nem akarlak rábeszélni semmire sem. Ugye eleve írtad, hogy "nem elszállt árazású?", és azért pl. a Kabini-re otthagytam vagy 35eFt-ot (lap+apu+memó).

(Ja igen! Most hogy írom, a Kabini-hez kellett ram-ot is venni... No, így kaptam 20 ropit a Brazos-ért, hogy hozzáadtam a memóriát is... Nem akart a srác még azután is mászkálni. :B )

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Elég sok, de legtöbb abból fakadt, hogy nem tudtam hogy kell a sript.bin fájlt kicserélni és csak azt kell.
Allwinner Linux oldalán hosszú leírás van a követendő lépésekről Linux parancssor alatt, ha mindazt végig csináltam mindig olvashatatlan lett az SD kártya.
Majd rájöttem, hogy a FAT partícióra csak rá kell másolni.
Valamint nem szabd az U-boot.bin fájlt cserélni, mivel az a kernel és ha kicserélem a más kernel verzió miatt a kernel nem találja a loadable modulokat azaz a "drivereket" és SATA támogatás sincs.
Sajnos nem igazán volt olyan fórum ahol bárki segített volna így elég sok időt töltöttem Google kereséssel.
De ha ezt leszámítom, már nem volt olyan sok.

Nem kizárt, hogy majd később kabini alapra építek valamit. ...Ha SO-DIMM memóriás lapot találok, akkor RAM-jaim már vannak hozzá :)

[ Szerkesztve ]


.mf
(veterán)

mITX, de SFX táppal (80+ Seasonic), nem túl kompakt házban. Fogyasztásra már nem emlékszem pontosan, de 3x volt idle. Táp ventije, 5V-ról procin venti, 5V-ról a HDD-k mellett venti, ugyan nem voltak hangosak, de éjszaka a szobámban azért mégiscsak hallatszódtak.
Egy ARM-os ellenben akár teljesen passzív hűtéssel is ellehetne: se proci, se táp, se 2.5"-es HDD-nek nem feltétlenül lenne szüksége aktív hűtésre.


gghrtz
(őstag)
Blog

Engem már az is zavar, ha kattog a HDD, ezért száműztem a router + HDD kombót a szobából. :)


ivana
(Ármester)
Blog

Nálam egy régi sempronon fut a home server. OpenSUSE alapon, yasttal bármit be lehet állítani ssh-n. Ezt a windows dolgot szerverre (mármint desktop windows-t home serverre...) sose értettem, instabil (főleg a frissítésekkel kapcsolatos problémákra gondolok itt), pénzbe kerül, nem tudom egy sima ssh-val managgelni. Ha htpc is egyben akkor már érthetőbb, de arra meg úgyis xbmc kell a win megint felesleges.

üzenetek