üzenetek

hozzászólások


Pingüino
(senior tag)

Nem szeretnék nagyon szarkasztikus és ezzel együtt tiszteletlen lenni, szóval a "Minek lecserélni valamit, ami tökéletesen és megbízhatóan működik?" kérdésbe nagyon nem mennék bele. Attól, hogy valami jól működik, nem jelenti azt, hogy nem működhetne még jobban.


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Az lehet, csak az új dolgok megfelelő implementálása nem csupán rengeteg időbe és pénzbe kerül (ráadásul szolgáltatáskimaradást is okozhat, ami egyes szegmensekben nem megengedhető), hanem újkeletű problémák egész garmadáját vetheti fel (és gyakran fel is veti). Pontosan ezért nem ugranak rá minden új technológiára a kulcsfontosságú rendszerek. A home userek közül meg nem mindenki krőzüs, hogy csak a leges-legmodernebb ketyerékkel nyomuljon napi szinten, sokan örülnek, ha egy 5 évvel ezelőtti mid-range gépet össze tudnak rakni, pláne mostanában.

------------------------------------------------------------------------------

(#38) Ribi: "Vicces a molex egy modern ATX rendszerben?"

Kb. a Nehalem/Sandy Bridge óta az, de igazából az IDE/PATA lemezek kikopásától nézve sem számít valami modern alternatívának.

"Akkor miért van még minden tápon molex?"

Azért, amiért PS/2 port is van még sok konzumer alaplapon; legacy kompatibilitás, bár a PS/2-vel ellentétben a molexnek nem sok előnyét látom, hacsak nem mondjuk valami ezer éves fájlszerverrel nyomulsz (bár ahhoz is van adapter).

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

kicsit a saját szakterületemmel fogok példálózni: az ELTE-n a Biológiai Intézeten belül mind a mai napig elég sok olyan laboreszköz van amik korban a PhD hallgatókkal verssenyeznek és serial porton kapcsolódnak az őket vezérlő asztali gépekhez. Nyilván vannak ennél korszerűbb eszközök, de pl egy egyszerű spektrofotométer esetén abszolútt semmi nem indokolja a cserét, amire ezeket használják abban nem lenne nagy improvement egy modernebb készüléket venni ami pontosan ugyanazt tudja mint a régiek.

vicces módon az őket vezérlő gépek cseréje egy sokkal érdekesebb kérdés, ugyanis azok viszont borulnak ki alóluk. ennek extrém esete az alagsori elektronmikroszkóp, aminekk a fejegysége egy Apple ][-es. az egyetemnek külön spéci szerződése van a céggel hogy a fejegységet működőképesen tartják. bár múltkor utánaszámoltam, és arra jutottam hogy hogy ha ez a lehetőség végérvényesen megszűnik, akkor is még talán mindig költséghatékonyabb akár megfizetni egy assembly programozót hogy szedje szét a meghajtóprogramot, fejtse vissza hogy mi mit csinál, írja újra valami korszerű keretrendszerbe, és ha valami extra hardveres interfész kell hozzá azt implementálni FPGA-n, és onnantól kezdve fullosan használni tovább az EM-et egy sima pécéről.

[ Szerkesztve ]


Aprósólyom
(addikt)
Blog

Szerenécsre még tényleg van ps2.
Insta input, nem kell anti-ghostingolt billentyűzetet felárra költeni.
A 15 éves billentyűzetem tökéletesen működik, akár gamingre is.

[ Szerkesztve ]


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

Mondjuk nem csak NKRO miatt vesz az ember mechanikust, de azért a PS/2 nem feltétlen jelent 100 százalékos anti-ghostingot. IBM SK-8220-szal sem tudtam például balra hátrafelé strafe jumpolni rendesen, pedig még a guggolást sem spamoltam, és közben fegyvert sem váltottam (ehhez kellett volna az 5KRO).


Victorio
(aktív tag)

Azért ennél a lapnál arra hivatkozni, hogy a verseny e-sportoló top játékosoknak mennyire jól jön, hogy van rajta alacsony késleltetésű PS/2 port hogyismondjamcsak finoman, kissé belemagyarázás szagú.
A D-Sub VGA sajnos még ilyen szerecsenmosdatós indokokkal se védhető. Jó, hogy nem a floppy tüskesort hiányoljátok...


Synthwave
(HÁZIGAZDA)
Blog

De ha rossz is a szemünk, cső helyett okulárét használunk legalább.

:))


Aprósólyom
(addikt)
Blog

3 videójel csatlakozó van. Miért baj, ha az egyik VGA? Még ma is lehet kapni only VGA portos monitort újonnan, boltból. Azt lehet vitatni, hogy miért, de lehet kapni.
A használt piac meg tele van ilyen monitorokkal. Plusz ráadásként a fejlődő 3-ik világ tele van a nyugatról tovább értékesített még működő vagy kis hibás használt cucokkal, úgyhogy bárhogy is unszimpi vagy ósdi, a fenntarthatóság jegyében azért jó hogy gyártanak még olyan lapokat, amin van.


Victorio
(aktív tag)

Biztos rengetegen vannak úgy vele, hogy ha már vettek egy, a zsírúj processzor generációhoz való alaplapot ami egyben a friss ropogós tápszabvány egyik első fecskéje is, akkor szeretnének a biztos tudatában lenni annak, hogyha egy nosztalgikus rohamukban lehozzák a padlásról a 25 éve felvitt 14"-os Viewsonic katódsugárcsövest, akkor azt is simán rá lehet dugni újra.
:))


Aprósólyom
(addikt)
Blog

Hoztál egy példát az önigazolásodra. Jól eldiskurálsz magaddal. :C


fatpingvin
(őstag)
Blog

szerintem ezzel senki nem érvelt. az USB latency mellett hülyeség is. az viszont mindenképpen koncepcionális előny, hogy interrupt alapú, ugyanis így nem lesz abból gondod ha valami amúgy szaturálja ugyanazt a hubot.

egy ilyen alapvető és elemi input eszköznek mint a billentyűzet szerintem igenis helyénvaló ha egy dedikált interfésze van.

ami a Shugart buszt illeti, nekem unironically komoly panaszom hogy ENNYIRE eltűnt a mindenhonnan. nem mondom hogy legyen az alaplapokra építve, de hogy konkrétan SEMMILYEN bővítőkártyát nem lehet beszerezni ami beilleszthető egy modernebb gépbe és nincs beleégetve hogy csak a 3.5"-ös kisflopit tudja kezelni, ez szerintem elég gáz.

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

Azért ha valami szaturálja az USB-t ott nem a billentyűzet sebessége lesz a probléma. Szerintem.


fatpingvin
(őstag)
Blog

USB 2.0-ra rákötve egy gigabites Ethernet vezérlő? simán. RPi 3+-on voltak ilyen problémák.


Ribi
(nagyúr)

Okké, nyilván elő lehet idézni, de nem hiszem hogy ez akkora probléma világszerte.


Duddi
(aktív tag)

Erről az egészről lemaradtam. Valaki elmagyarázza nekem hogy miért jó az ha a régi 24 pin es tápcsati helyett most ugyan úgy 24 pinnyi de 4 csatlakozót (1* 10 pin 1* 6 pin 2*4 pin) kell bekötni az alaplapon? És még a VRM feletti 8 pin is megmaradt. Miért jó ez?


jokeph
(nagyúr)

Pedig van, DSUB és PS2 még sosem hagyott cserben. ;)


jokeph
(nagyúr)

Mert még mindig sok cucc használja, többek között egészen új cpu hűtők RGB venti vezérlői is +5 Volt-os tápellátásra. :D

#55Duddi: ez a táp gyártóknak király, mert csak a 12Volt-ot kell a tápnak előállítani, a lapgyártóknak meg szívás, mert az 5 Volt-ot és a 3,3 Volt-ot nekik kell megoldani.

#58MasterDeeJay: :K

[ Szerkesztve ]


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Nem a pin a lényeg hanem hogy a tápokon nem kell 3,3v és 5v ág csak 12v amit a lap redukál majd le. Tápok így hatékonyabbak lesznek.
Az igaz hogy cserébe a lap feladata lesz előállítani ezeket de könnyebben skálázhatóak majd.

OEM gyártóknál már vagy 20 éve van 12v only táp (Lenovo, HP, Dell, Supermicro stb...)
https://overclock3d.net/reviews/power_supply/atx12vo_tested_-_the_future_of_power_supplies/3

[ Szerkesztve ]


Duddi
(aktív tag)

Ohh köszi az infót.


Ribi
(nagyúr)

Vagyis ugyan azt az elektronikát rárakjuk a lapra ami eddig volt a tápban, csak jóval gyengébbre csinálják. És ha mégis kellene akkor vegyél külön konvertereket morcos pénzekért gondolom, de örülhetünk mert magában a táp hatékonyabb lesz. Valahogy kizártnak tartom hogy ténylegesen összevethető a 2 rendszer. Valamiért 0 szó esett a bios beállításokról. Valamiért úgy érzem ha bárki tényleg megnézte volna rendesen és tényleg ugyan olyanra csinálja a 2 rendzsert, nem lenne különbség.

[ Szerkesztve ]


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Lényegében igen. Csak annyival jobb hogy lehetnek gyengébb tápok is. (Mondjuk nekem a superflower 750w-oson is már a 12v 750w szerepel nem pedig a többivel együtt combined mert akkor lehetne 850w-osnak nevezni)
De sok helyen bukó a dolog, pl pcie usb bővítők amelyeknek kell 5v. Vagy adapterek, egyéb vezérlők minden ami a tápból igényli az 5v-ot.
Valamit sérülékenyebbek lesznek a lapok is.
Hosszú távon fogyasztáson térülhet meg.
De az biztos hogy a lapok dragábbak lesznek és a tápok meg nem olcsóbbak.
A gond az hogy sok mindenhez kell 5v. Usb, ssd, talán nvmenek is. 3.3v meg pcie stb.
Prociknál hasonló végbement amikor a vrm egy része a prociba került (haswellnél) ez miat trágya vrm-es kínai matx x99 lapok is vitték a 18 magos csúcsprocikat húzva persze az első túlmelegedésig. (Nekem volt 2686v3 18 mag 3.5ghz all core matx lapban)
Aztán most nem tudom mi a helyzet, nekem a cascade lake proci lapján a vrm hűtő viccesen pici mégis átmegy rajta 200-400w peak.
Szóval szerintem normális brand megoldja ahogy eddig is, dzsunka lapok meg majd nagyobb esélyel döglenek le az extra alkatrészek miatt.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

a lapon a legtöbb cucc már így is ha nem natívan 12V-ról megy akkor saját kis feszültségszabályozója van. PCIe kártyák úgyszintén, nézz meg egy bővítőkártyát, ott lesz rajta 1.8, 2.5, 3.3V-os AMS1117-es feszültségszabályzó. sok eesetben ad absurdum a PCIe bővítőkártyán a 3.3V-ot is egy ilyen stabilizátor IC állítja elő a 12V-ból, annak ellenére hogy a PCIe slot natívan tud adni 3.3V-ot asszem valami 1A erejéig.


Rowon
(veterán)
Blog

"A molex azért igen vicces volna egy ATX12VO/SFX12VO-s gépben"

Mert? Nekem a házban a ventilátorvezérlőm is molexes. Most ezért dobjam ki, vagy vegyek rá valami leolvadó átalakítót? Meh... A molex szerintem még oké, bár bevallom, hogy ki nem állhatom. A berg viszont minek 2023-ban? Azt is adnak minden tápegységhez.

[ Szerkesztve ]

üzenetek