üzenetek

hozzászólások


#95904256
(veterán)
Blog

Ha programot írsz hozzá, hogy végre lehessen hajtani, akkor az program.


#95904256
(veterán)
Blog

Akkor Te konkrétan minek hívod?


Reggie0
(félisten)

De nem programot irsz hozza, hanem digitalis logikai aramkort tervezel.


#95904256
(veterán)
Blog

Amíg egy bitfolyam írja le azt a digitális áramkört, addig az program.


Reggie0
(félisten)

Az konfiguracio, nem program. A nyelvek sem programnyelvek, hanem leiro nyelvek lasd: VHDL (VHSIC-HDL) (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language)

Az FPGA-ban a programozas annyit jelent, hogy a konfiguraciot tartalmazo memoria helyben atirhato mikor az aramkorben a helyen van az IC. Last EPROM, EEPROM, stb.. Abban is bitfolyam van, megsem program, de programozhatoak. Szemben pl. a maszk programozhato Gate Arrayel, amit a gyarban programoznak a megfelelo femezesi retegek letrehozasaval (lasd pl. hardcopy).

[ Szerkesztve ]


JColee
(őstag)

És vannak olyanok is amik egyetlen alkalommal konfigurálhatóak (fuse/antifuse fpga).


#95904256
(veterán)
Blog

Közelítsük meg másképp. Mi az a program?
Szerintem a program egy olyan szellemi termék ami módosítható és egy hardver működését be tudod folyásolni vele. Ezzel pont az csinálod.

Közelítsük meg másképp. Mit jelent a P az FPGA nevében?
Azt, hogy programozható. Ha már így alakult, akkor hívjuk is programnak.

Persze ha átneveztetitek FCGA-ra...

A program meg nem más, mint amivel leírod a hardvernek, hogy mit csináljon.
Tehát az általad említett konfiguráció meg a program ebben az esetben megfelelnek egymásnak. Hiába erőlteted, hogy két külön dolog...

[ Szerkesztve ]


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

De nézd hozzá a GA betűk jelentését is. Gate Array, azaz kapu tömb, programozható kapu mátrix.
Egy programkód futtatásához parancsértelmező kell amit egy normál processzorban megtalálsz, miközben itt egy nagy halom alap logikai elem dolgozik órajel alapján, egymással a bitstream által konfigurált kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]


#95904256
(veterán)
Blog

Értem én, hogy mit mondasz, de nem értek vele egyet.

Te mindenáron csak egy bizonyos fajta programozást nevezel programozásnak. Amit megszoktál a normál processzorokban.

Én meg minden olyan szoftvert programnak hívok amit a hardver végrehajt.
Nem látom szükségszerűségét, hogy órajelhez legyen kötve a végrehajtás.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nem tudom végrehajtásnak hívni azt, ami programozás után történik.

Az órajelhez kötés egy hardveres adottság itt, mert az fpga belsejének nagy többsége órajel szinkronban működik. Bitstream feltöltés után a konfigurált kapu mátrix egyszerűen elkezd működni az órajelnek megfelelően.

Ha a bitstream leír egy egyszerű in -> out összekötést két pin között, akkor csak létrejön az ennek megfelelő digitális áramkör a mátrix konfigurációjával, majd szépen elkezd dolgozni az az áramkör az órajelnek megfelelően. Semmilyen végrehajtásról nem beszélhetünk azon kívül, hogy a bitstreamben tárolt konfigurációt magára húzta az fpga. De az konfiguráció, nem program.


#95904256
(veterán)
Blog

Oké, hívjuk konfigurálásnak és nem programozásnak.

De csak azért, hogy konzekvens maradjak az alábbi mondáshoz:
Minden program tartalmaz legalább egy változót, egy ciklust és egy hibát.
Ebben az esetben a program csak dinamikus végrehajtású lehet, így az FPGA nem programozható, csak konfigurálható.

Jó éjt! :)


Dr. Akula
(nagyúr)

"Semmilyen végrehajtásról nem beszélhetünk azon kívül, hogy a bitstreamben tárolt konfigurációt magára húzta az fpga."

Pedig már az maga egy program végrehajtás. A felprogramozott hardvernek meg miért kéne tudnia magának is szoftvert futtatnia? Még a végén kiderül hogy oprendszere sincs, tehát előbb azt is írni kell rá hogy majd aztán azon belül is lehessen futtatni egy programot, és csak akkor válik programmá, addig nem. :D

[ Szerkesztve ]


Reggie0
(félisten)

A programozhato a memoriara vonatkozik meg mindig. Ahogy a FLASH is programozhato a PROM is programozhato az EPROM is programozhato. De ez nem azt jelenti, hogy program van benne.

A program definicio szerint utasitasok sorozatabol all. Az FPGA-ba nincsenek utasitasok, csak logikai aramkor(ok).

A programozas ket dolgot jelent:
1. Programkodot irni.
2. Valaminek a tartalmat beallitani.

De semmiesetre sem azt, hogy valamibe programot tolteni, az csak a 2. specialis esete.

(#32) Dr. Akula: Az, hogy leirom mit mivel kell osszekotni meg nem program. Ezzel az erovel barmilyen aramkort programnak hivhatnal.

[ Szerkesztve ]


Tetsuo
(aktív tag)

Játszani lehet vele? :D


Tetsuo
(aktív tag)

De akkor miért nem ilyenek a CPU-k? :F


dabadab
(titán)
Blog

Én a programozás fogalmánál azért ragaszkodnék a Turing-teljességhez, az FPGA konfigurációnál ez meg nyilvánvalóan nincs meg.

[ Szerkesztve ]


Reggie0
(félisten)

Egy negyed ekkora FPGA-ra olyan 6-10 ora a forditasi ido also hangon, de akar napokig tarthat es baromi sok munka megirni is. FPGA hiresen rossz a fejlesztesi ido szempontjabol, pont ezert erolkodnek az OpenCL->FPGA forditassal(lasd SDAccel xilinxnel). Ha meg egy processzort implementalsz benne(vagy igazabol barmit) az egy ASIC(aka CPU)-nal sokkal lassabb lesz es tobbet is fogyaszt. Tehat altalanos celu aramkort nem igazan eri meg beletolteni, specializalni kell a feladatra. Ugy viszont joval hatekonyabb egy GPU vagy CPU megoldasnal, olykor joval gyorsabb is.

Amugy hozzaferheto regota, AWS-ben lehet berelni FPGA kartyas gepet, de azokban limitalva van az elektromos teljesitmeny, amit neked kell tudni betartani, kulonben kivagnak, szoval maxra nem tudod kijaratni a kartyat, csak olyan 20-25%-ra, de meg igy is elonyosebb egy procinal, ha jol optimalizaljak a dizajnt.

A masik problema az arazas, kis tetelben nagyon pofatlan szorzokkal dolgoznak, saccra 28x-40x-es ar az 1000db-os tetelhez kepest.

[ Szerkesztve ]


J.J. András
(őstag)

akkor szavazzunk... Én mint csak végfelhasználó Dr.Akula és Ákos véleményével érték egyet.... Nincs vita, írsz egy kódsort, azt végrehajtja a gép programszerűen = programozás .
egy szavazat nekik ... Az már 3 ! :)


Reggie0
(félisten)

Ja, 100 millio legy nem teved :) De cuki amikor a laikusok megmagyarazzak, hogy rosszul tudod a szakmad :D

[ Szerkesztve ]


J.J. András
(őstag)

cuki vagy ciki ... :) de ez van...
( nem akarlak bántani , meg okoskodni, de egyet tudok, ... Aki teljesen bent van a szakmában néha nem látja a fától az erdőt. Példa: kb. 14 éve leírtam hogy szerintem miért fos és bántja a szemem az akkori LCD (hódító) technológia.... Minden "odaértő" okos szakmabeli lehülyézett, még a kedves PH rendszergazdák bannoltak is pár hétre.... Mire eljött 2019, és lehet kapni nagy dinamikatartományú 240Hz-es lcd kijelzőket végre.... Akkor is elmondtam, hogyan látom, de senki nem bírta megérteni, hogy azok nagyon helytálló és okos gondolatok.... De érdekes módon a gyártók az általam felvázolt útra léptek. Lcd vs. Crt !! Na most ugyanazt látom: Nekem ez célhardwer, amibe betölthetek általam írt bármilyen utasítás sort, és azt végrehajtja, ergo felprogramoztam azt a fránya FPGA-t )
szóval ez anno 1990-es évek dereka után nemcsak "szakmai" vitafórumnak indult, így még mindig le merem írni a véleményem a szakma krémje számára .... Ha megegeded : :B

üzenetek