[Re:] [Blasius0704:] Back to Windows - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Robert07
(aktív tag)
Blog

Fogyasztással nem tudok szolgálni, de Cinebench R15 alatt egy i7-8650U simán hoz olyan 500-530 pontot. Ha minden mag le van terhelve, akkor csak 2,1Ghz-en fut, viszont azt tartja is. Legalábbis nekem igen, de ez nagyban gép- és hűtésfüggő.

Amit viszont tényleg értékelek, az az, hogy ezzel már lekörözi a 84W-os i5-4570-et ami anno az asztalimban volt pár éve. Tudom, a TDP az nem valódi fogyasztás, de az egyik akkor is egz ultrabook, a másik pedig egy asztali gép.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

2 magon viszont az e7450-es laposomban az i7 5600u nem megy 3.1GHz alá még a legdurvább FPU teszben sem. CB pontszámra nem emlékszem, majd letöltöm a progit:R


total90
(veterán)
Blog

Windows 95-el kezdtem, majd időnként különféle Linux disztrókat próbáltam ki. 2010 és 2016 között OSX/macOS-t használtam fő rendszernek. Azóta megint Windows (10), de használok macOS-t is és Linuxot.

Lehet Winfosozni meg a Linux/macOS gyorsabb stb., de nem. Emellett a Linux és a macOS is korlátoltabb, valamint ha valami hiba van, akkor sokkal körülményesebb megoldani.
Nem véletlen, hogy a Windows sokkal több gépen fut mint a másik rendszerek összesen. Windows haterek meg mindig lesznek.

Szerintem minden rendszernek van pró és kontrája, de a leghasználhatóbb OS általánosságban a Windows.


Shing
(őstag)

A Windows gyors és stabil, csak iszonyat sokan használják. A nyugdíjas nagymamától a 4 éves óvodásig. Ha Linux vagy OSX-t kicserélnénk erre a felhasználói bázisra még több embernek lenne problémája, így is elég sokan panaszkodnak fórumokon az arányokhoz képest.

Most voltam szomszédnál és meglepődésemre Pentium 4-es gépen volt fent a Win10. (Azt hittem, hogy ott már utasításkészlet hiány van, de biztos vmi újabb változat...) Feltettem neki a legújabb Skype-t, szinkronizáltuk a telefonos változattal, megkérdeztem lassú-e, de azt mondta simán használja.
A gépben akkori alaplapi integrált GPU van, 2GB RAM-al, ősHDD-vel. Megnézném egy modern OSX mit csinálna egy ilyen gépen (alapból kilövik a supportot ennyi év után).

Szüleim gépén Win8.1 van E2160 proci, integrált GPU, 2GB RAM-al, ugyan úgy tizenéves lassú HDD-vel, simán használják... Nem azt mondom, hogy tökéletes élmények ezek, de Linux vagy OSX sem tudna csodát csinálni, sőt még lassabbak is lehetnek.

Meg van a pszihológiája, hogy a kevésbé elterjedtre miért mondjuk, hogy jobb, pedig értelmetlen. Windows annyi telemetriát összegyűjtött, hogy alapból jobb statisztikák alapján optimalizálhatják az op. rendszert. Látni, hogy sokkal jobb náluk a driver support is, működik simán tizen éves hardverekkel, stb. Ezer érv van a Win mellett, a többi mítosz.


Domonkos
(Ármester)
Blog

>Nem azt mondom, hogy tökéletes élmények ezek, de Linux vagy OSX sem tudna csodát csinálni, sőt még lassabbak is lehetnek.
Bar en sem gondolom, hogy mindenki szuleinek kernelt kell tudniuk forditani, de ha tudnak, akkor tudjak, hogy a windows csak egy rossz vicc.

[ Szerkesztve ]


SySERR
(csendes tag)

Mindkét rendszernek a mai napig megvannak az erősségei és a gyengéi. De elég jól körvonalazódik, hogy egyre többen próbálják ki valamelyik Linuxot. A legújabb, főként elvarázsolt hardverrel rendelkező gépeken lehetnek bajok Linux alatt. Régebbi gépek esetén pedig éppen fordított a helyzet. Erre néhány példa:
Egy ismerős az alaplapi hangkártya mellé betett másodlagos hangkártyának egy régebbi SB PCI64-es hangkártyát. Erre Windows alatt esélytelen volt drivert találni, míg a Linux simán felismerte és azonnal lehetett használni. Egy másik ismerősöm egy régebbi tunerkártya rádiós részét használja FM DX-re. Ez Win7 alatt működött, de csak nyugati FM norma szerint (87.5-108 MHz), Win10 alá meg már fel se lehetett telepíteni ezt. A legújabb Ubuntu alatt ugyanez a cucc tökéletesen működik, ráadásul megy a keleti norma + nyugati egyben (65-108MHz)! Melóhelyen a régebbi nyomtatókkal volt szívás Win alatt, mert az újabbakra nem volt driver ezért egyszerűbb volt selejtezni. Az egyik hazahozott nyomtató vígan megy Debian 10 alatt. Egy régebbi mai napig Linux alatt tökéletesen működő HP scannerrel is hasonló a helyzet. Azt már Win7 alá is macerás volt telepíteni. 10 alatt már nem is erőltettem.
Tehát ha valaki Linuxot akar használni új gépen akkor válasszon olyan hardvert ami garantáltan megy. A Win10-et használók meg ne akarjanak olyan eszközt telepíteni ami már nem támogatott.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Haha és ezt én is tapasztalom sűrűn. Vicces.
A Win 10 tényleg egy borzalmasan lassú rendszer lett márra...
Annyira sok vacakkal tömték már meg, a telemetriáról nem is beszélve. Pedig az atyaeget is kikapcsoltam benne, amit csak lehet off ra rakok szinte ész nélkül. És még így is bőven lenne mit...
Elvileg a tavaszi frissítésben sok alkalmazást el lehet majd távolítani belőle...


joysefke
(veterán)
Blog

Pedig az atyaeget is kikapcsoltam benne, amit csak lehet off ra rakok szinte ész nélkül. És még így is bőven lenne mit...

Elképzelhető, hogy pont ez a baj.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Nem nem...
Biztos hogy nem. Jó persze nem kéne túldrámáznom, de azért mondja már meg valaki mitől kell 20 giga egy oprendszernek.

Használnék Linuxot, de mindíg belefutok valami korlátba.


joysefke
(veterán)
Blog

Jó persze nem kéne túldrámáznom, de azért mondja már meg valaki mitől kell 20 giga egy oprendszernek

És ez miért baj? Mivel lenne jobb, ha csupán mondjuk 5GB-t foglalna?

Nálam a Windowszon csak a betűkészlet mappa majdnem 400MB úgy hogy soha nem installáltam magamtól egyetlen betűkészletet sem. Le lehetne ezt csökkenteni 1MB-ra, hiszen kinek kell többféle betűtípus, amikor terminálban elég ha van belőle egy, meg mellé 255-féle szín. Én mégis inkább maradok a 400MB-os betűkészlet mappánál, cserébe majdnem minden iromány amivel találkozhatok megfelelően fog megjelenni.

Az eszközillesztő-cache nálam több mint 1GB, pedig friss install és nem cserélgetem a hardvereket. Le lehetne ezt vágni nulla közelébe, de akkor egy friss install után CD-ről kéne felmásolni még a hálókártya drivert is, mert internet ugye nem lenne. Inkább maradok az 1GB-os driver mappánál, de cserébe a hardverek 95%-a install után azonnal pöccre jól megy.

A WinSxS mappa már véleményesebb, nálam 8,7GB-t jelez a TotalCommander, de szinte biztos, hogy pontatlanul számolja. Cserébe ha van egy hibás frissítés, még utólag is le lehet szedni a gépről. Nekem megéri..

Stb stb, lehetne még folytatni.

A Win10 azért foglal 20GB-t 3GB helyett, amiért egy 1080p x264-es film is 15GB+ és nem 700MB. Mert sokkal többet kapsz cserébe, mindezt úgy, hogy a tárhelyköltség manapság gyakorlatilag nem számít. Legalábbis PC-ben nem számít.


domos
(senior tag)
Blog

Ezt én sem tudom felfogni, hogy egyesek miért akadnak fel 20GB tárhelyen... 2003 környékén még érthető lenne, de ma, amikor egy 256-os SSD 13e Ft... :DDD


t72killer
(titán)
Blog

Ha értelmes dolgokkal lenne tele az a 20GB, akkor semmi panaszom nem lenne - a probléma ott kezdődik, hogy ennek nagyrésze az összehányt kód miatt keletkezett, és ugye több sorban több a hiba.

Megaztán 20gigában megtalálni valamit jóval tovább tart, mint 3-4gigában, érdekes mód az izompc SSD-s otthoni gépem lassabban bootol, mint egy őslelet melós XP winyóról. Ehhez azért már tudni kell...


SySERR
(csendes tag)

Majd 2023-ban már 200GB-ot fog foglalni a rendszer, de akkor ne legyen az se gond :D
Lényegre térve annyival nem tud többet az újabb Windows mint amennyivel nagyobb a mérete.
Ja igen, Linuxnál is hasonló a helyzet, de ott jóval visszafogottabb ez. Egy átlagos napi feladatokra való Debian 9-et fel lehet úgy telepíteni, hogy a rendszer ne foglaljon 5-6GB-nál többet.


t72killer
(titán)
Blog

5-6GB?? Az ubuntu még mindíg CD-nyi méretről települ, ennyi sokat töltene le?


domos
(senior tag)
Blog

A boot az én izompécémnek is eltart egy darabig, de nem maga az OS betöltés része, hanem a POST, de hát 20mag/128GB RAM/9 SATA/2 NVME eszközt tovább tart inicializálni. Egy régi Thinkpad T410 jóval hamarabb betölti a Win10-et pl.

SySERR: Felőlem most is lehetne akár 200GB is, nem zavarna.

[ Szerkesztve ]


SySERR
(csendes tag)

A fullosan telepített használatra kész rendszerre írtam, ami nem Ubuntu hanem Debian.
Debian telepíthető úgy, hogy ki lehet hagyni az alkalmazások telepítését és ezzel a telepítés után egy szál parancssor van. Utána már valóban csak azokat telepíti az ember amire szüksége van.


t72killer
(titán)
Blog

jaa, alkalmazásokkal egy windows simán lehet 100 giga fölött. Egy béna MS office is simán foglalhat 10 giga felett a rejtett installerfájljaival együtt. És akkor nem beszéltünk az egyenként 20-30gigás játéktelepítőkről.

[ Szerkesztve ]


SySERR
(csendes tag)

Játéktelepítőknél rendben van a nagy méret mert ott van tényleges oka. Az pedig a médiatartalom. Pontosabban a videók, hangfájlok, textúrák, stb… 4K filmek velejárója is a nagy méret, mert egyszerűen nagy a felbontás, tehát ezzel sincs gond. De egy sima alap rendszer már semmiképp sem indokolja a hatalmas méretet, mert nincs benne semmi olyan, amitől ennyire meg kéne híznia a rendszernek. És akkor jön a klasszikus kérdés, hogy akkor most az Office-ban mi a franc foglal olyan sok helyet? Van benne mondjuk oktatóvideó 4K-ban?


t72killer
(titán)
Blog

Semmiféle oktatóvideót nem láttam az officeba építve:F. A külalakja se nagyságrendekkel szebb, mint a csóri, telepítve kb 500megás Libre-officé, azon meg ne vicceljenek már, hogy a makróíráshoz szükséges VB elemek foglalnak ennyit - liberóoffice-nál ugyebár ilyen nincs, de egy Pythont mindenféle libraryvel mellé felpakolva se lesz több 2-3gigánál, és akkor messze-messze meghaladtuk az excel makrózgatás lehetőségeit.


icemad
(nagyúr)
Blog

Csak az a baj, hogy a Libre office kompatibilitása még mindig nem 100%-os az Ms office programokkal. Céges környezetben lehet vele szívni rendesen...


t72killer
(titán)
Blog

Ez így van, az átállás barominehéz, ha már van egymillió doksid a régi rendszerben:(.


akaido
(addikt)
Blog

W10 Education-ök vannak a sulinkban, na azokkal a hálózatban melózni pl. a SMB "herélés" miatt....


#41354240
(kezdő)

Nekem is volt anno imac-em, három év után meguntam és lett windowsos összerakós desktop.
Ha nosztalgiázni szeretnél, még mindig ott az Elementary OS, ami tökéletes másolata az OSX-nek, az alapja pedig Ubuntu, ígyaz összes ubuntu-s support rendelkezésre áll.


domos
(senior tag)
Blog

Tudsz konkrét problémát írni?


Syl
(nagyúr)
Blog

>Elementary OS, ami tökéletes másolata az OSX-nek

Nagyon nem az :N
Némi munka, theme cserebere, dconf hegesztés stb. és egészen jól fog hasonlítani a macOS-re, de még akkor sem lesz a másolata.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Használj linuxot 1.5-2 évig. Utána ha valamivel felbosszant bootolj wint. Menekülsz is visszafele. :))

Ez fejlesztői szemlélet kérdése:
- ms: lassú? Vegyél. Elavult? Vegyél. Működik? Nem baj, vegyél. :DDD
- Linux: emberek írják a szoftvert emgereknek. Ez a szemlélet. Ha a dolgozónak van egy nyomtatója, akkor nyomtatni akar vele. :K

Nyomtató adalék: winen a hp nyomtató nem eszi meg az utángyártottat, linuxon meg megeszi. Ennyi. Mert ott nyomtatni akarnak, nem eladni.


t72killer
(titán)
Blog

Wow, nem is tudtam, hogy a patronkezelés win-függő;]


akaido
(addikt)
Blog

A következő probléma az iskolai hálózatunk konfigolásában:
Évek óta adott egy Synology 211j NAS-unk amin megosztottam minden osztálynak egy mappát, diákok felhasználónévvel, és jelszóval, hogy majd ide mentsenek.
2018 év elején kaptunk 42 db Fujitsu w10 Edu-s gépet. Minden gépén van diákok felhasználó jelszóval ellátva. Van olyan gép amiről simán felcsatlakozunk hálózatba a Syno megosztott mappákra, de sajnos a többségéről nem sikerül, csak a kapcsolat diagnosztizálására utaló 0x80070035 hibakódú ablakot dobja, és ez naponta változik, hogy melyikről. "Felmappelni" sem lehet a Syno mappát mindegyik munkaállomásról, mert ismét a fenti hibaüzi jön. Ping rendben!
A gépek és a Synology NAS is azonos WORKGROUP munkacsoportban vannak. A NAS fix IP-s.

Tavalyig az akkori w7 és xp munkaállomások hibátlanul csatlakoztak akár Total Commanderben is, és a néhány megmaradt régebbi windows, röccenés nélkül csatlakozik most is.

Próbálkozások:
A w10-eken engedélyeztem ill bekapcsoltam a:
- Fájl és nyomtató felfedezést
- A Funkciófelderítő szolgáltatást.
- A win10 szolgáltatások között engedélyeztem majd letiltottam az SMB 1.0/CIFS rendszerű fájlmegosztási támogatást.

A Synologyn:
- A Windows hálózat felfedést.
- Az SMB1-et a Win fájlszolgáltatások a minimumához, és az SMB2 Large MTU-t, aztán az SMB3-at is a Win fájlszolgáltatások maximumához végigpróbáltam.
- A Local Master Browsert.

- SMB protokollokkal hogy áll a w10 Edu kliens? Melyiket kellene tiltani v. engedélyezni?
- Érdemes-e egyáltalán tovább próbálkozni, mert esetleg a két rendszer nem "házasodhat" ?

Építettem prószaként egy P4 3 GHz CPu-s 4 GB RAM-mos gépet FreeNAS-sal. A W10 Edu-k absz nem látják hálózatban se egymást se a NAS-t.

[ Szerkesztve ]


Vladi
(nagyúr)
Blog

A wines driver gyári. Az foglalkzik azzal, hogy mit vásároltál. Ami linux az meg nem.


t72killer
(titán)
Blog

:R. Azt hittem, hogy firmware-ből oldja meg. Mindenesetre szuperhasznos infó, anyóséknak leadom, nagyon sokat nyomtatnak.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Ki kell próbálni, azonos gyártó különböző gépei között is nagy lehet a különbség.

üzenetek