[Re:] [BoB:] Linux: disztribúciók népszerűsége 2 - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Elindítottam az ntpclient mellett az ntpserver daemont. Azóta mintha jó lenne, végre van drift fájl is. De akkor mire jó az ntpclient? :F Erről sehol nem találtam infót.


BoB
(veterán)
Blog

Én arra gondoltam hogy nem attól lesz valaki power user (vagy ily módon használ valamit) mert Gentoo-t használ, bármennyire is nem akarod érteni :P

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ja, hogy így. Hát persze, nem ettől lesz automatikusan power user. Én sem tartom magam expertnek linux terén, hiába használok 6-7 éve Gentoo-t. De ez alatt az idő alatt sokat tanultam, nem volt egyszerű az eleje, nem véletlenül hívják a Gentoo-t a a mazochisták linuxának. :D

Egyébként gentoozik itt valaki? A topikja tök halott.

[ Szerkesztve ]


Rimuru
(veterán)
Blog

Az az LFS. ;]

Ebben a topicban 3 ember is gentoozik valamilyen szinten.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Jó, de az nem disztribúció. :D

Akkor rajtam kívül van kettő. YAY, alapítsunk pártot! :DD


BoB
(veterán)
Blog

Remélem most magadat nem számoltad bele, mr. Macmester :P


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ki a többi amúgy? Vagy ebbe bele van számolva a PH is? Mert szervereken is ugye gentoo fut.


Apollyon
(Korrektor)

+1 former/ future user :))
Alapjáraton Debiant preferálom, de kezd elmenni néhány dolgával olyan irányba, hogy lassan váltanom kell. Arch nem jött be, pedig majdnem egy évig nyomtam, ellenben a Gentoo-ban nagyon tetszett, hogy szinte az utolsó kvarkokig lehet finomhangolni. :K


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Hát az eléggé durva váltás. Mondjuk anno én is Debianról váltottam, igaz nálam a Debian nagyon rövid életű volt. Előtte Ubuntu volt, amit a Unity miatt dobtam ki. Gentoo értelemszerűen úgy jött, hogy a szerveren is az van, aztán valahogy meg kellett tanulni. Meg is szerettem, mert optimalizációmániám van. :)

[ Szerkesztve ]


Rimuru
(veterán)
Blog

Domonkos, te, és én, meg majd Apollyon is :P

BoB: azért van ott a valamilyen szinten. ;] Amúgy amin eddig gentoo volt azon most is gentoo van és félig home serverként működik.


UnA
(Korrektor)
Blog

Oké, akkor a sok heavy user után elmondom, hogy továbbra is Ubuntuval megyek, és minden rendben működik :P Arra meg nagyon nincs idő meg akarat, hogy mondjuk 10%-kal csökkentsem a laptop terhelését... ;)


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nekem nincs bajom a többi disztróval, nem vagyok disztrasszista. :D A gentoo-nál az esetleges teljesítménynövekedés számomra csak plusz, inkább a finomhangolhatóság miatt szeretem, szóval így értsd az optimalizációt. :) Egyébként inkább lassúnak mondanám, legalábbis a telepítés, frissítés elég sokáig tart. Főleg ha egy komplett WebKit motort fordítasz, ami még kurvasok memóriát is igényel, akármit bütykölök a CFLAG-eken.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

De ez az átlag felhasználó számára aligha téma, a szerverek világa pedig másik dimenzió, de legalábbis egy másik galaxis. :)

A felhasználó szereti a rövid és egyszerű telepítést, meg ha alapból tudja használni a gépét. Erre egy uborka (bármilyen ízesítésű) tökéletes, nemdebár?


dqdb
(nagyúr)

Az ntpclient nem tudom, hogy mit takar*, de az, hogy megjelent a drift fájl, határozott pozitívum, mert az azt jelenti, hogy a háttérben folyamatosan fut már az ntpd folyamata, és ebbe a fájlba rögzíti a szerver órájának csúszását a beállított NTP szerverekhez képest (talán egyértelműbb lenne jitternek nevezni), amely adatok alapján később magától is tud majd korrigálni.

A minél pontosabb idő kulcsa olyan NTP szerverek használata időszinkronizálásra, amelyeknél a stratum a lehető legalacsonyabb (stratum 2 az elvi minimum forrásra NTP-nél, hacsak nincsen kéznél egy atomóra), ennek érdekében érdemes forrásként több UTC(k) szervert beállítani, innen válassz ki pár európai szervert, ezek mindegyike egy folyamatosan monitorozott pontosságú hardveres forrásra (annál a párnál, amit megnéztem, ott éppen céziumos atomóra volt) épít.

* az ntp.org platformfüggetlen referenciaimplementációját ismerem csak működés közben (és azt is csak Windows alatt), ott ilyen nevű segédprogram nem létezik, ntpq, ntpdate és ntpdc ellenben igen idő helyi/távoli lekérdezésére/beállítására


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Te, a Gyula, meg az Ottó, a Tóth Ottó... :)


BoB
(veterán)
Blog

Erre mondjuk kíváncsi lennék százalékos arányban mit lehet nyerni vele, szerintem inkább közelít ez az érték az 1-3-hoz mint a 10-hez.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Gentoo-n van külön ntp-client és ntpd service. Már minden szart megnéztem, de ezek szerint az ntp-client elindítása nem elég, pedig ugye logika szerint ugye én csak kliensként akarom működtetni, nem kell a szerver funkció, hogy másokat kiszolgáljon. Drift fájl nekem is tök fura volt, hogy nincs.

Többi infót köszi.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Természetesen. Gentoo-t én max annak ajánlok, akin látható, hogy van hozzá perverziója. Átlagfelhasználónak az ott az Ubuntu és egyebek. :R


dqdb
(nagyúr)

Egy "alapos" NTP kliens és szerver között csak annyi a különbség, hogy az utóbbi figyel a 123-as TCP és UDP porton is, maga az időszinkronizálás megegyezik, ebbe olyasmi tartozik bele, mint
* több beállított NTP forrásszerverrel való rendszeres kommunikáció (pár másodpercenként)
* a hibásnak tűnő (többiektől nagy eltérést mutató) forrás átmeneti kizárása a pontos idő meghatározásából
* a belső óra pontosságának monitorozása, az óra frekvenciahibáinak rögzítése drift fájlba
* a fentiek (kapott idő, drift fájl) alapján a rendszeróra rendszeres tekergetése, vagy ha az OS lehetőséget ad rá megfelelő kernel API formájában (a Linux és Windows igen), akkor a rendszeróra ritkán történő tekergetése, mellette az API-n keresztül az óra pontosságáról rendszeresen információ szolgáltatása a kernel számára, ami az alkalmazások számára már az eltéréssel korrigált pontos időt adja vissza.

Ez egy eléggé egyszerű kliens, egyetlen forrásszervert támogat, az óra pontosságát nem ellenőrzi, időnként lekérdezi a szervert, és amit kap azt vakon elhiszi és beállítja (legalább támogatja a kernel API-s finomhangolást). Nem tudom, nézted-e a naplóit, hogy sikeres volt.-e a lekérdezés/óra beállítása (nem túl sok ellenőrzés van a kódban), milyen NTP forrásszervert használtál és milyen gyakorisággal ment a lekérdezés.

A másik csomag mögött az NTP referenciaimplementáció van, szóval bár a beállított NTP forrásokat még átnézném a helyedben, mostantól kezdve valószínűleg nem lesz probléma a PH órájával.

Ha van 1-2 óra elégetésre szánt időd, akkor itt van egy rövid leírás az NTP működéséről (bár tartalmaz elavult információt, mint például a Windows támogatottságról, ami ma már teljesnek nevezhető).


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nem azt a kis fos klienst használom, hanem a rendes ntp csomagot. :) Az idő azért mászik el, mert virtuálizálva vannak a gépek. Amúgy ismerem az ntp-t, tudom hogy működik. Csak a service név megtévesztő, mert kiderült az ntpclient csak egy kis semmiség ami egy ntp_date parancsot hív a konfigurációban megadott paraméterekkel, s ennyi. Rá kellett volna néznem erre korábban, nem bízni a "client" szóban. Vagy legalább próbálkozni, hátha az ntpd csodát művel-e. :)

[ Szerkesztve ]

üzenetek