üzenetek

hozzászólások


Qtya123
(őstag)

Így nézik mindegyiket, itt jön ki a legjobban a különbség. Magasabb felbontáson a gpu limit jobban közbeszól.

Pl magas részletesség mellett 1440p felbontáson már egy 3070, de akár még 3080 mellett is kb azonos eredmények lesznek egy 8 magos 10,11,12 gen intel vagy 5xxx AMD esetén is.
4K-n meg aztán főleg.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Hehh igen. Mondjuk van némi órajel hátránya az 5800X-hez képest, kíváncsi vagyok ez mit fog okozni a "régebbi" címek alatt. Pl. nekem olyan proci kellene, ami egy jobb Stellaris endgame alatt is képes 25 fölött tartani az FPS-t... A 3600-as Ryzenek erre kevésnek bizonyultak, bár ez leginkább a régi játékmotor hibája. ;]


DraXoN
(addikt)
Blog

eléggé szenvedős intelnél az a Gen5 támogatás, csak 16 sáv van, így vagy a VGA alól veszel el 8 sávot (ha támogatja az alaplap egyáltalán), és akkor valami 4x pcie nvme kártyával talán be tudsz rakni valamit... persze akkor elvesztetted a vga csatlakozó marketing 16x pcie 5 csatolóját és simán 4.0 16x tempót kapsz vele (már ha 5.0 vga-d van, ha nem akkor úgy is csak 4.0 tempód volt, és most már csak felezve)... és talán tud a második foglalat 4x4x módot így talán 2 ssd-t is berakhatsz a 8x foglalatba (ha volt is olyan), de akkor is csak szoftveres raidban tudnád összekötni őket (ha akarnád).

tudtommal egyetlen egy asus alaplap van amin van 5.0-ás nvme ssd foglalat, de az is a fő pcie sáv rovására.

így az egész pcie 5 támogatás kicsit... semilyen. Inkább marketing, valódi használathoz túl sok a limitáció az alderlake platformjában. Kérdés ez utódnál változik-e (az új alaplapokkal), vagy marad ilyen ott is, ha marad semmiről se késik le amd. erre építeni meg nem éri meg, maximum "jó ajándék" (de nem jelentős húzó érték a valóságban.. ha valaki érti mi van mögötte mint valódi tartalom).


Duree
(veterán)

Megérkezett a válasz az Intel 12. generációs procijához, igaz csak kicsi válasz, de lesz ez még komolyabb is.


antikomcsi
(veterán)
Blog

A beharangozásban mindig is jók voltak, az 5800X3D pedig lehet még olyan karriert sem fog befutni, mint mondjuk a 3800X. Ha ennyi pénzt szánnék újra processzorra, akkor már megvárnám az új szériát AM5 platformon. Egy korszak életciklusának vége felé megjelenni, soha nem volt hálás feladat. Szerencsére nem érint a dolog, mert teljesen elégedett vagyok az 5800X-l, úgy érzem még évekig hű társam marad. Azokat sajnálom, akiknek aktuális lenne a gépfejlesztés, mert ez a 2022 sem az ő évük lesz, már ami az anyagi oldalt illeti.


gejala
(őstag)

Én pont idén akarok platformot váltani és ez az 5800X3D nagyon csábító. Pont azért, mert ez egy teljesen kiforrott platform. Az AM5-el lesznek problémák az első körben és tuti sokkal drágább is lesz. Az is valószínű, hogy csak DDR5-el fog menni, az meg csak 2024-re éri el azt a szintet, amit a DDR4-nél a 3200/3600 jelent. Addig drágán lehet venni olyan RAM-ot, ami nem gyorsabb érezhetően átlagfelhasználásra, mint egy DDR4-3600. Én már nem vennék 16 GB-ot több éves használatra, 32 GB DDR5-8400 meg brutál drága lesz még jó ideig.

Szóval én úgy látom, hogy vagy veszel idén kiforrott AM4-be valami 5000-es procit vagy vársz 2024-ig, hogy beérjen AM5 meg Intel új platformja is a Meteor Lake-el. A köztes időben drágán lehet venni olyat, ami nem is olyan jó.

[ Szerkesztve ]


Wilks
(tag)

Kösz.
A kerdesemel cinikus voltam az illető felé.Habar ő mindig úgy állítja be a dolgot,h "életfontosságú", és az emberek 95%-nak irtó szüksége van rá.(bármiféle ujitasrol van szó.Annak ellenére,h az illető nem tud vele mit kezdeni) :)
Azért kösz mégegyszer,h bevitted a facerdobe. :K
(Válaszolni nagyon nem válaszolt a kérdésre,amit neki szántam :) )

[ Szerkesztve ]


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

"7 GB/s and Samsung PCIe 5.0 drive going all the way up to 13.7 GB/s. The write speed is reportedly 6.6 GB/s."

a kérdés uaz: Ennek van értelme desktopon? Mert ez sequential. 4Kban 0 előrelépést hoz pcie5. Ez még annyi +t se fog hozni mint a pcie3->4.

szerver vonal, esetleg aki 10.000$+os gépbe rakná TR mellé ott talán. btw az adott ssd nem szerver vonalra készül?

[ Szerkesztve ]


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

amúgy gamerként nem hülyeség. De össze kell lőni ár/értékben ha megjelenik 12900K és 5800x/5900xel is. Szép, hogy sokat tud hozni, de ha a magszám számít ott meg lehet elhasal.


BiP
(nagyúr)

Na igen, hasonlóan gondolom én is.
Bár most is szépen duruzsol a 3800x, azért csak motoszkál bennem a váltás. De most nagyon nem jó az időzítés. AMD év végén jön az új platformmal, amire pont nem éri meg még váltani, min. jövőre, DDR5 szintén felejtős. Ahogy az intel 12.gen is jól sikerült, de ott is felejtős a DDR5.
Úgyhogy marad az, hogy a B450-be kerül valami frissebb proci, meg plusz ram, aztán jó időre elég lesz az is, megvárom, míg kiforrnak a dolgok.


gejala
(őstag)

Én a 8400-ammal sajnos nem tudok még 2 évet várni. Már most is kell CPU igényes játékok alá a több szál/jobb egyszálas tempó a stabil 60 fpshez. És akkor már jöhet 32 GB RAM meg egy 1 terás gen3 SSD és a következő 5 évben csak GPU-t kell cserélni, ha a 2080S-em már nem bírja az 1440p@60-t.

[ Szerkesztve ]


CsendesMark
(aktív tag)

Arról volt hír hogy mennyit fog gyorsulni Lightroomban Photoshopban és Premiere proban? :DD


Raymond
(félisten)
Blog

Inkabb a listazott limitaciok olyan pszeudolimitaciok itt. A desktop vonalon szerintem lenyegtelen mert nem eletszeru. Ezek van:

CPU
1x16 5.0
1x4 4.0

Chipset
12x 4.0 vagy 16x 3.0

Figyelembe veve hogy nincs a piacon PCIe 5.0 termek (se SSD se grafikus kartya) ez per pillanat mindegy. Kesobb pedig a gyakorlatban szinten mert a 16 savot a CPU-tol felosztani egy grafikus kartya es egy SSD-vel lehet (mas 5.0 termek nemigen jon kepbe a desktop piacon) de ennek nincs sok ertelme. Multi-GFX halott, es ha kell gyors NVMe akkor meg mindig van lehetoseged 3 darab PCIe 4.0 SSD-t belerakni (eleve a lapra integralva vagy 2x lap plusz 1x kartyaval). Nagyon messze van meg az amikor a PCIe 4.0 is limitalo lenne egy SSD-nel, addigra teljesen mas platformok lesznek majd. Eddig a PCIe 3.0 sebessegenek picile tobb mint felet kihasznalo A2000 a best buy mert SATA aron adtak, most mar vannak valamivel gyorsabb linearis olvasasra es irasra kepesek ugyanezen az aron, de ez meg mindig csak papir/benchmark elonyt jelent.

Egyszoval biztos egyszerubb a tobb PCIe savot szetosztani a slotok es az eszkozok kozott, de ugy megtolteni oket hogy egy desktop user valahol limitalva legyen nemigen lehetseges es egy par evig meg nem lesz az.


BiP
(nagyúr)

Jaj, hirtelen azt hittem, hogy ez valami Core 2 E8400 :)
De gondolom inkább a 6magos 8.gen i5-ről van szó.
Esetleg procit még tudsz cserélni, elvileg egy 8gen lap megenné a 9.gen procikat is, abban vannak 8/8-as, 8/16-os procik is.

[ Szerkesztve ]


Dare2Live
(nagyúr)
Blog

b verzió, hogy ha Zs lapod van nézel egy használt 8700Kt.

5ghz alccorera megrántva nincs érdemi CPU limit. Feltéve, hogy nem 1920*1080ban tolod.


WZP
(aktív tag)

Na jó, de erre már megéri lecserélni a 2500k-t ?


nkmedve
(őstag)
Blog

A Zen 4 jónak ígérkezik, várjuk nagy szeretettel.
Ez az 5800X3D inkább csak egy bétateszt-terméknek tűnik, erősen kétlem, hogy nagyobb mennyiségben lehetne majd kapni és sokan vennének ilyet (nagyon olcsó biztos nem lesz). Játékokon kívül valószínűleg lassabb lesz az alacsonyabb órajelek miatt, játékokban pedig amit hoz az csak benchmark-okban lesz releváns (az 5800X is már bőven elég erős bármilyen GPU-hoz). Érdekességnek, tesztekben mutogatni mondjuk elmegy.


gejala
(őstag)

A játékok mindig is nagyon szerették a nagyobb cache-t, csak sajnos a gyártók soha nem gyúrtak erre. Az elmúlt 15 évben kb. csak azért nőtt a cache, mert a több mag mellé több kell belőle.
Techspot tavaly csinált egy jó tesztet a magszám/cache hatásáról. Az derült ki, hogy 6 mag fölött nem a több mag miatt van több fps elsősorban, hanem mert több a cache azokban a procikban.

De ez már régen is így volt. A 2600K sem a HT miatt volt 10%-al gyorsabb a 2500K-nál játékokban, hanem a kicsit több cache miatt.

Úgyhogy én nagyon örülök, hogy most megindultunk ebbe az irányba, mert mára eljutottunk oda, hogy 8 mag és 4,5 Ghz+ mellett már csak kínkeservesen lehet gyorsítani a CPU limites játékokon. Óriási fogyasztásnövekedés mellett +3 fps. A felpumpált cache viszont könnyen gyorsít érdemi mértékben minden modern játékban.

[ Szerkesztve ]


nkmedve
(őstag)
Blog

Nyilván hasznos a cache a játékoknak és a teljesítmény nagyon meg tudja sínyleni ha egy prociban meg van vágva a cache (pl. régi Celeron-ok).
De én inkább arról beszéltem, hogy nehéz olyan CPU-limites helyzetet előállítani a gyakorlatban ahol a még több cache előnye igazán kijönne (főleg modernebb API-kat használva). Lehet RTX 3090-el játszani alacsony felbontáson 3-500 FPS-el, de olyan nagyon sok értelme nincs, arról nem beszélve, hogy milyen GPU hiány van manapság. Szóval jól mutatnak a nagy számok a tesztekben, de a gyártók ilyen irányú versengése az egyszeri user szempontjából inkább csak érdekesség, mintsem konkrét szempont a vásárlásnál. Manapság már nagyon távol vagyunk attól az állapottól amikor pl. a Quake 30-60 helyett csak 15 (vagy éppen 5) FPS-el futott a CPU miatt így agyonütve minden játékélményt.

A fogyasztási szempont amit említettél az hasznos lenne (nem annyira a villanyóra, hanem a hűthetőség szempontjából), én is számítok némi hatékonyság-növekedésre az új cache hatására. Az ilyen irányú javulást én inkább tartanám hasznosnak, mint azt, hogy mondjuk 300 helyett 330 FPS-t hoz az újdonság.

üzenetek