[Re:] [djculture:] Elhunyt Stephen Hawking angol elméleti fizikus. - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


UnA
(Korrektor)
Blog

Legutóbb sem az Isten volt, talán esetleg megpróbálhatsz elvonatkoztatni a polarizált gondolkodástól (by Lezsó).

[ Szerkesztve ]


Dr. Romano
(veterán)
Blog

Sajnos még mindig nem vagyok gondolatolvasó ;)


king.mp
(aktív tag)
Blog

RIP


UnA
(Korrektor)
Blog

Akkor minek próbálkozol vele? Lehet értelmesen érvelni is, nem csak hülyeségeket írogatni. ;)


Kolondrum
(félisten)
Blog

Nagyon sajnálom, értékes személyiség volt.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Ajánlom elolvasásra az "Idő rövid története" c. könyvet Hawking-tól. "Viszonylag" egyszerűen mutat be igen bonyolult témákat, kellően megmozgatva az agyat.

Valamint tudom ajánlani kicsit fiatalabb barátja, Lawrence M. Krauss könyveit is, ha valakit érdekelnek ezek a témák.

De érdemes megemlíteni Hawking "elméleti ellenfelét" is a fekete lyuk témában, Leonard Susskind-ot. Nagyon érdekes, hogy anno vízvezeték szerelőként kezdett dolgozni, mielőtt fizikus lett.

Hawking elvesztése pedig bár várható volt, de sajnálatos. Csodálom a kitartását, hogy ennyi évet kibírt ezzel a betegséggel, miközben alkotott és a humorát sem vesztette el.


Pécsi gyerek
(addikt)
Blog

Pont a napokban láttam valahol a tv-ben,és eszembe jutott,hogy már idős,ki tudja mennyi van neki vissza.Főleg ugye a betegsége is még a kora mellé.De ma este meglepődve,és szomorúan látom a hírt. :( Nyugodjék békében.Ma megnézem a mindenség elméletét,kicsit emlékezve rá.(nem vagyok egy nyámnyila alak,de amikor a filmben azt mondja a feleségének a gyerekekre nézve,hogy nézd mit alkottunk,akkor majdnem kellett a zsepi) :)

[ Szerkesztve ]


Dr. Romano
(veterán)
Blog

Én sem szívesen próbálkozom a dologgal, de nem hagysz más lehetőséget ;)

[ Szerkesztve ]


F4T4L 3RR0R
(csendes tag)

Ma reggel amikor megláttam a hírek között nem akartam elhinni. De igaz sajnos, egy valóban briliáns elme távozott köreinkből. Ő volt az az ember aki még jobban felkeltette az érdeklődésem a kozmológia iránt. Sok mindent tőle tanultam meg, a könyveiből valamint a vele készült műsorokból. Nagyon sajnálom hogy elment habár korára és betegségére tekintettel benne volt a pakliban. Nyugodjon békében Mr. Hawking! :(


Ashitaka
(tag)

Igen,ő az első tudósok között volt aki olvasmányos formában a nagy átlag számára is jobban,érthetőbben mutatta be az elméleteit. Az idő rövid története szerintem alapmű.Nyugodjon békében!


Jhonny06
(veterán)
Blog

vótmá


somogyib
(őstag)
Blog

Azért voltak előtte páran akik laikusoknak írt könyvben népszerűsítették a természettudományt (Albert Einstein, Richard Feynman, Péter Rózsa, stb.). Ezzel együtt Az Idő rövid története egy nagyon jó könyv, abban egyetértek, hogy a tudomány-népszerűsítésben az egyik legjobb.

Filozófiai álláspontjával nem tudtam azonosulni, de tudása - és az, hogy a szörnyű betegségével hogyan tudott együtt élni - az példamutató volt.

Főhajtás egy nagy elme előtt...


UnA
(Korrektor)
Blog

Itt egy elég jó gyűjtemény "Stephen Hawking legjelentősebb és leginkább időtállónak tűnő tudományos téziseiről "(forrás: Qubit):
"1. Roger Penrose matematikussal bizonyítani igyekezett annak lehetőségét, hogy végtelen mennyiségű anyag egy végtelenül kicsi térben összpontosuljon. Einstein gravitációs elméletéből kiindulva feltételezték, hogy a világegyetem kialakulásának kezdeti momentuma a szingularitás pillanata lehetett. Ezzel magyarázták a táguló világegyetem elméletét.
2. James Bardeen és Brandon Carter elméleti fizikusokkal kidolgozta a fekete lyukak működésének négy, a termodinamikai egyenletekhez hasonlóan működő alapelvét. A folyamatok irányát meghatározó entrópia fogalmát bevezette a kozmológiai elméletbe.
3. Az erről szóló elmélete miatt Hawkingról nevezték el a fekete lyukak által kibocsátott sugárzást. Az évtizedek óta hevesen vitatott elmélet szerint a fekete lyukak a Hawking-sugárzás során részecskéket bocsátanak ki magukból, aminek révén fokozatosan elveszítik irdatlan energiájukat. Hawking élete utolsó éveiben azonban még egyik kedvenc kutatási területe, a fekete lyukak puszta létezésével kapcsolatban is megengedte magának, hogy kétségei támadjanak.
4. James Hartle fizikussal kidolgozták a Hartle–Hawking-állapot elméletét. A teória szerint az ősrobbanás előtt nem létezett az idő, ekképp az univerzum kialakulása előtti állapotról szóló értekezéseknek semmi értelme. A mára sokat finomított, ám továbbra is erősen vitatott elképzelés szerint az univerzum kezdetének a leírására leginkább a kvantumgravitáció teóriája használható. Ennek értelmében a valós idő helyett képzetes idő létezett, amely a tér negyedik irányaként működött.
5. A korábbi okfejtései kiegészítéseként a CERN-ben kutató Thomas Hertoggal 2006-ban azt feltételezték, hogy a világegyetem kiindulópontját nem egyetlen abszolút kezdetként kell értelmezni, hanem több, jóformán azonos eséllyel lehetséges kezdeti pontok összességeként."

Ha ezeket végigolvasod, akkor ez pontosan arról szól, amit írtam. Most kiemelhetném, hogy ebben a listában hányszor szerepel a bizonytalanság, de reméled érted.


Dr. Romano
(veterán)
Blog

A bizonytalanság az egész mindenség alapja. Mi ezzel a gond?


Fecogame
(veterán)
Blog

Respect.


somogyib
(őstag)
Blog

Szerintem UnA az elméletek bizonytalanságára utalt; most ne a Heisenberg-féle határozatlansági relációra gondolj.
(ehhez a bizonytalansághoz talán közelebb áll Gödel nemteljességi tétele, miszerint minden elméletben van olyan állítás aminek igaz vagy hamis volta eldönthetetlen. De ez sem valaminek az alapja, hanem egy matematikai tétel).

A fizikában egy elmélet helyességét kísérleti úton kell bizonyítani és ha ma nem áll rendelkezésünkre ehhez technológia, akkor nem lehetünk biztosak benne, hogy ezt a jövőben meg fogjuk-e tudni tenni.
A kísérletekkel bizonyított elméletekben nincs semmi bizonytalanság.


quarros
(tag)

Önző dolog??? Inkább nézd meg hogy ő mit gondolt erről a saját szavaival:

https://www.telegraph.co.uk/news/science/stephen-hawking/12088816/Professor-Stephen-Hawking-13-of-his-most-inspirational-quotes.html?frame=3544140


vilmose33
(őstag)

Nyugodjék békében

[ Szerkesztve ]


UnA
(Korrektor)
Blog

"A bizonytalanság az egész mindenség alapja. Mi ezzel a gond?"

Értem, neked nincsen.

De mindenki, a világot akarja megérteni, abban hisz, hogy az egy rendszerre épül, legyen ez akármilyen rendszer. Hawking is épített egyet, ami nagyszerű dolog - erről (is) volt szó eddig.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Eleve szerintem ott a hiba, hogy Stephen Hawking elmond valamit a világról, hogy az ő elmélete szerint hogy működik, az emberek meg kész tényként kezelik az egészet.

üzenetek