[Re:] [Doky586:] Teendők HDD SSD eladás előtt (adatvédelem) - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Doky586
(nagyúr)
Blog

A "Nem javaslom" alatt azt értettem hogy elég bonyolult. A PM 7éves verziójában még aránylag egyszerű volt ha tudtad mit kell megnyitni, mit kell választani. Az újabban már ugyanehhez valami jelszót is kér és az ezernyi választási lehetőség közül kicsi az esély hogy eltalálja a helyeset. A sima formatot mindenki ismeri, nem kell hozzá semmit letölteni, nem kell pendrive, stb..

USB gyorsformat trim-es módszert meg azért nem javaslom mert lehet hogy csak azt hiszi a delikvens hogy van trim (pl hds azt mondja neki de téved) és nem wipeolja a törölt adatait az ssd-ről.

A kalapácsos fúrógépes adattörlés eladás előtt szerintem célszerűtlen.. :DDD
Cégeknél lehet jó ötlet mert az eladott régi lemezekből lehet kevesebb bevétele lenne mint kifizetni az ember órabérét aki lassúformattal törli a lemezeket..
Egyébként tudjátok mennyi idő egy 3-6TB os green hdd lassú formázása?

Titkosítás szerintem se ide tartozik. Nem sokan használják (főleg otthoni asztali gépben). Még a betörő se vinné el azt a nagy dobozt. Túl nagy, túl feltűnő menekülni vele, túl keveset ér a kockázathoz képest.
Amúgy meg a titkosítás magasabb fontosságú mint az adatbiztonság (pl meghibásodás esetén). Ez a hátránya a többség számára. De valóban ez a topik nem ennek kitárgyalására van... :U

[ Szerkesztve ]


Apollyon
(Korrektor)

Szóval mielőtt használatba vetted a lemezt, úgy érezted előtte mindenképpen át kell kutatnod egy adatvisszaállító programmal, hogy valami ilyesmit találj. ;]


King Unique
(titán)
Blog

A Parted Magic esetében ugyanúgy érvényes régi és új verziónál egyaránt, hogy nyilván szükséges a használatához némi hozzáértés és odafigyelés, ahogyan az SSD gyártójának saját Secure Erase megoldásához is, ez alap. De azért annyira nem mondanám bonyolultnak a használatát, pláne amikor pl. komplett leírások vannak erről (példa). Ahol az újabb verzióknál Secure Erase esetén valóban van több opció, de azt normál esetben csak tudja a user, hogy SATA vagy NVMe SSD-je van. Ha nem, akkor lehet tényleg jobb, ha neki sem áll, de ez ennyi erővel más eljárásokra is vonatkozhat... :B Jelszó amúgy nekem nem rémlik az újabb verzióknál sem, max. a szokásos frozen állapot miatt egy reset (sleep) szükséges és utána már mehet a Secure Erase, ennyi.

Az meg ugye nyilván evidens, hogy itt alapesetben helyileg (pl. SATA) csatlakoztatott SSD meghajtóknál javasolt a Secure Erase, az USB más, az utóbbinál nem minden szoftver kezeli megfelelően az SSD-t, a TRIM, illetve az USB-s megfelelője (SCSI UNMAP) sem minden SATA külső SSD-nél támogatott, meg igen USB-n a HDS által működő állapot sem feltétlen jelent minden esetben tényleges működést (példa), stb. Ahol nem, ott USB-n marad a lassú formázás, DiskPart clean all stb., ahogyan a HDD-alapú megoldásoknál is.


8th
(addikt)
Blog

A saját hülyeségemből kifolyólag adatvesztésem volt és itt a fórumon ajánlottak egy programot amivel visszahozhatom ami elveszett. Pont amikor ezzel szórakoztam akkor került hozzám az "új" vinyó is. Gondoltam ránézek. Megérte. :DDD


Doky586
(nagyúr)
Blog

Miért, ti nem szoktátok..? ;]

Egyébként dos, win9x, XP alatt a lassú format még valóban nem nullázta ki a tartalmat.

[ Szerkesztve ]


twollah1976
(őstag)
Blog

Nem egyszerubb felrakni egy akarmilyen linuxot az SSD meghajtora az eladas elott?


dabadab
(titán)
Blog

1. Nem.
2. Az ellen nem véd. Mármint persze, a partíciós táblát felülírja meg a file-ok egy részét is, de a többi ott marad.
3. A rendes megoldás a titkosítás. Tényleg nem nagyon van ellene ellenérv.


Doky586
(nagyúr)
Blog

A titkosításban lehet csalódni fogsz ha nem a vásárlás óta használod és csak az eladás előtti napokban kapcsolod be. Lehet a vevőnek átadod vele a bizalmas adataidat amit látni is fog.


dabadab
(titán)
Blog

Igen, azt eleve be kell kapcsolni. Ugyanis az az alapprobléma, amit a cikk feszeget (hogy ha máshoz kerül a fizikai adathordozó, akkor ne menjenek vele az adatok) az nem csak eladásnál áll fenn, amikor az embernek van lehetősége arra, hogy kényelmessen formázgasson meg ilyenekkel szórakozzon, hanem lopásnál (főleg laptopoknál) vagy garanciális ügyintézésnél is, amikor csak a már előre megtett intézkedések jelentenek védelmet.


King Unique
(titán)
Blog

Nem sok értelme lenne, mivel egyrészt azzal max. csak részleges felülírást lehetne elérni, meg ennyi erővel Windowst is lehetne telepíteni, sőt az utóbbinál adott a jelen bejegyzésben is említett reset opció a telepített rendszer alól indítva. Másrészt ha már bebootol a tulaj pendrive-ról egy Linuxot, akkor SSD-nél adott a teljes lemezes TRIM és a Secure Erase futtatásának lehetősége ami elég gyorsan megvan, felesleges külön feltelepíteni rá az OS-t, pláne hogy adatmegsemmisítés terén nyilván nem lesz hatékonyabb, mint az előbbi megoldások. + Ha pl. OS nélkül lett vásárolva a gép, akkor eladni is alapesetben nyilván úgy kellene, egy külön vásárolt belső SSD-t meg szintén gyári állapotban, azaz nincsen inicializálva, particionálva, formázva.


Doky586
(nagyúr)
Blog

Te fogod elveszteni az adataidat ha meghibásodik a laptopod és alaplapot cserélnek a szervizben.. És még te se férsz hozzá többet, pedig a lemez maradt. (nemrég panaszkodott erről valaki az egyik fórumon)


dabadab
(titán)
Blog

Te fogod elveszteni az adataidat ha meghibásodik a laptopod és alaplapot cserélnek a szervizben

U.n. "backup"-ról hallottál már?
Igen, ez az, amivel az ellen védekezik az ember, hogy egyetlen HW elem elromlása miatt ne veszítse el az adatait. És igen, ez is egy olyan kérdés, amivel érdemes foglalkozni, ha már úgy általában az adatbiztonság a téma.


Sanyi.mTs
(addikt)
Blog

"Lépj be a MS fiókba az eladandó gépen. (ne helyi fiókban legyen) "

Ez azért kell, hogy a fiókhoz rendelődjön a win liszensz?


Doky586
(nagyúr)
Blog

Ez gyakorlatilag segít azonosítani abban hogy te vagy te, nem más kulcsát (licenszét) akarod ellopni.. (mert tavaly nyaraláson leolvastad a házigazdától kölcsönkért gép kódját)
Ha nem használsz MS fiókot akkor telefonon bizonyítgathatod hogy te vagy te és jogosult vagy rá..


Domonkos
(Ármester)
Blog

>Te fogod elveszteni az adataidat ha meghibásodik a laptopod és alaplapot cserélnek a szervizben.
Ha az alaplap meghibasodasa adatvesztest eredmenyez, akkor az egy igen egyertelmu indikator, hogy valamit rosszul csinalsz. :U


Doky586
(nagyúr)
Blog

Alaplappal együtt megy a TPM is, anélkül meg lecsó..


Rimuru
(veterán)
Blog

Mivel ez egy windowsos topic csak bitlockerrol irok.
Egyszeruen hasznalod a recovery keyt tmp csere utan es visszakapod az adatokat. Az MS van olyan "kedves" es le is menti felhobe ha online fiokot hasznalsz.

Ha nincs meg akkor az lenyegeben ugyan olyan felelotlenseg mint pl 2fa eseten nem menteni el a backup keyeket.

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

Igen, illetve azért, ami a cikk témájához kapcsolódóan egy korábbi válaszban volt linkelve, meg a Microsoft weboldalán is le van írva, mármint hogy eladás/elajándékozás előtt javasolt eltávolítani/leválasztani az eszközt.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"format E: /p:2 [kép] Ez 2x felülírja random adattal az üres szektorokat, majd 3. alkalommal nullákkal írja tele a partíciót."

Ez teljesen biztosan így működik?
A Microsoft a /p kapcsolóról a következőt írja.

/p:<passes>
Zeros every sector on the volume for the number of passes specified. This option is not valid with the /q option.

Minden szektor a kötetben nullázva lesz, a megadott menetek számában. Ez az opció a / q opcióval nem érvényes.
Ebben nincs szó véletlenszerű értékekkel történő feltöltésről. Mondjuk szükség sincs rá. Már egy menet után sem lehet adatokat visszanyerni. Speciális eszközök nélkül bizonyosan nem, még egy expert felhasználónak sem.


Doky586
(nagyúr)
Blog

Nálam meg ezt:


Hieronymus
(addikt)
Blog

Akkor ez verzió függő.
Bár a te leírásod sem teljesen egyezik meg a nyitó írásban szereplő leírással.

üzenetek