üzenetek

hozzászólások


Silεncε
(őstag)

Hallgatói szerződés. Ilyen apróságok vannak benne, hogy ha otthagyod az egyetemet, fizetsz, 1.5*a képzési idő alatt köteles vagy elvégezni, ha elvégezted, a képzési idő idejét el kell töltened itthon munkahelyen vagy kifizeted...


oszi666
(őstag)

Szerintem azért abban van ráció, hogy ha közpénzen tanul az ember, akkor vmennyit törlesszen már vissza a közösségnek is, aki adta azt.
Az, hogy lediplomázik az illető a magyar adófizetők pénzén, aztán pattan rögtön külföldre, szerintem nem fair
az igaz, hogy az állam feladata lenne olyan körülményeket teremteni, hogy megérje itthon maradnia egy fiatalnak
(pár év munka után lassan mi is pattanunk külföldre, bevallom. törlesztettem már eleget.)

[ Szerkesztve ]


janeszgol
(félisten)

Az öcsém 10 év szoftverfejlesztői (nem programozói, az a csicska szint, szoftverfejlesztő) tapasztalattal csak úgy alkalmazták volna Szegeden, ha minden hétköznap leutazik Budapestről. Családja van, tehát máshol is van kötelessége, így kiröhögte őket. Szóval ha ennyire hülye a munkaadó, akkor ne sírjon a pofájuk.


Silεncε
(őstag)

Nem mondtam, hogy rossz, csak azt, hogy ezek vannak benne. Abban én is egyetértek, hogy valamennyit azért illene itthon is dolgozni, ha már "ingyen" volt az egyetem. Ha valaki nagyon menni akar, akkor elmegy, aztán meg majd kifizeti (valószínűleg ezzel nem lesz problémája, ha tényleg el tud helyezkedni külföldön).


instantwater
(addikt)

Akkor én pont kimaradtam a jóból ;]


instantwater
(addikt)

Szolgáltatások valóban drágábbak, de hányszor hívsz festőt és parkettázót?

Fodrász van olcsó és drága is.

Fogorvos zsebbe nyúlós, azt nem támogatja az NHS, de otthon olcsóbban el lehet ezt intézni.

Lakhatás nem annyival drágább amennyivel többet keresek. Több marad hó végén, ezt kell megérteni.


instantwater
(addikt)

Pont mostanában merült fel a hazaköltözés gondolata, lakásvásárlással együtt.

De most úgy el vannak szállva az árak otthon, hogy eléggé elbizonytalanodtam, hogy otthoni fizetésből mit tudnék megengedni magamnak.

Persze van spórolt pénzem, de nem tudnék KPra venni otthon egy 3 szobás lakást, tehát hitel kell amit otthoni bérből kellene fizetni.


Cs1csó
(félisten)

:K csak egy nem túl jó példa volt. A lényeg a szolgáltatások drágábbak persze jövedelem arányosan már nem mint ahogy a lakhatás sem feltétlen, amit én hallottam ha nem ragaszkodik valaki Londonhoz hanem egy kisebb település is jó neki ott még gazdaságosabban lehet élni.


redgreg
(tag)

Nálunk is, hidd el. Már nem 10 évvel ezelőtt vagyunk. Lényegében végignéztem a változást. Nem tudom mit képez az ELTE. Sztes voltam. Az eltéhez nem sok közöm volt. De ezeknek a kezeléséhez is elég a 4 hónap.


Hadeska22
(aktív tag)

A 2012-ben kezdetteknek már alá kellett irni azt a csodás tanulmányi szerződést. Az igaz, hogy minden évben valami újat hozzátoldottak (már amennyire én tudom). Az akkor kezdetteknek ez volt a feltétel (nem tudom, hogy ez mit változott azóta/azután) :
- a képzési idő *1.5 alatt el kell végezni az egyetemet
- ha időközben úgy dönt nem végzi el, akkor vissza kell fizetni (a kamatban nem vagyok biztos)
- Ha az illető úgy dönt, hogy végzést követően külföldre megy, akkor azt (ebben sem vagyok teljesen biztos) 20 éven belül vissza kell fizetni (azt nem tudom, hogy kamatostul, vagy csak azt amennyit "tanult" (félévek száma * tandij)) vagy ez mind kiváltható a képzési időnek megfelelő munkával otthon.

Engem szerencsére ezek még nem érintettek, szóval ahogy a kolléga irta (#82), a Magyar adófizetők pénzén tanultam, és egyetem után rögtön külföldre mentem ;]

[ Szerkesztve ]


guni
(tag)

Hát igen mint mondtam ez teljesen egyén és életvitel függő kinek hogy jön ki a matek. Meg ugye mennyit ér meg neked hogy távol vagy a csalától, barátoktól, egy idegen országban...


guni
(tag)

Akkor akkor. :) Szerencsére én már csak az újságokból értesültem róla.


janeszgol
(félisten)

Ahogy én emlékszem. Persze 2 éve megváltozhatott. Én is aláírtam 2013-ban.
Szóval: nincs kamat, kamatmentes a tartozás. Az államilag támogatott félévek számával beszorzott összeget kell visszafizetni, de a következőképp:

1, ha benne vagy még a 1.5x időben, de elhagyod a sulit, akkor 100%
2, ha kicsúsztál az időből, de befejezted (van okleveled), akkor a felét
3, ha kicsúsztál és oklevél sincs, 100%

Ez a végzés után melóval csökkenthető. Választhatsz, hogy mikortól számolják a hónapokat. Az oklevél megkapásától vagy a munkába állásodtól. 6 hónap meló mínusz egy félévnyi visszafizetés.


instantwater
(addikt)

Pont erről beszélek, hogy vidéken, Nottinghamben élek, és még az ittenivel sem versenyképes a magyar fővárosi bérszínvonal.

London az egy külön ország, az nem anglia. Ott minden más. Nem is költöznék oda.


Cs1csó
(félisten)

Vigyázz az ottani erdővel, mindenféle csuklyás útonállók lakják, bár a város sem jobb ott meg a nottingham-i bíró keserítheti meg az életedet. :DDD


mepet
(addikt)

Szerintem nincs benne ráció. Közpénzen tanulnak például az általános iskolások is. Sőt a középiskolások is. Velük miért nem fizettetik ki a képzés árát? És ha elköltöznek még mielőtt befejezték volna az iskolát? Kezdhetné mindenki születéskor egy jó kis "iskolahitel" nevű tartozással az állam felé, saccra pármilliós-tízmilliós összeg lenne. ;]

Az egyetemi tanulmányok pont elég költséget jelentenek tandíj nélkül is egy átlag magyar családnak. Ezt bizonyítja az is, hogy rengeteg egyetemista dolgozik az egyetem mellett, illetve közvetetten a diákhitelesek nagy száma is. Nem a tandíjra keresik a pénzt szegények, akik a tanulás mellett a szabadidejüket feláldozva dolgoznak, hanem hogy be tudják fizetni a több tízezres kolesz díjat, meg a kaját. Rohadt nagy befektetés ígyis-úgyis. Ha nem fejezi be valaki, számára egy hatalmas bukta mindenféleképpen. Elcseszett egy csomó pénzt és időt. Tök jó, ha még halmazati büntetésül hozzávágnak egy milliós csekket a tandíjról, csak mert az így fair.

Egyébként a fentebb linkelt leírás alapján a megoldást kitalálta az állam a röghöz kötés kijátszására! Jársz állami ösztöndíjjal amíg lehet, majd csinálsz 3 gyereket, és hopp, eltűnt minden tartozásod. :C


Cs1csó
(félisten)

Na igen, ezen szoktam mosolyogni mikor azzal jönnek, hogy mennyire jó ha mondjuk teljesen állami finanszírozáson vagy ez idáig okés de:
- ha nem ott laksz akkor szállás, ahogy írtad kollégium is egyre drágább, albérlet is drága, ott még rezsi is van
- ennivaló
- esetleg ha kellenek tankönyvek eszközök,
- tartós fogyasztási cikkek pl. ruha, cipő stb.

és mivel egyetemista az ember talán egy kis szórakozás ha marad valami.


instantwater
(addikt)

Sajnos abból az erdőből már nem sok maradt. Kivágták az évszázadok során a nagy részét. :(


oszi666
(őstag)

Szerintem meg az nem ráció, hogy félévente másfél milláért képeznek orvosokat, az én családom meg pusztuljon el a váróban mert mindenki lepattant Németországba.
És nem azt mondtam, hogy legyen tandíj. Azt mondom, ha valaki közpénzen elvégez egy felsőfokú képzést, az lehetőleg itthon dolgozzon legalább egy darabig. Ha pedig külföldre megy a magasabb fizetésért, akkor valószínűleg nem fog neki annyira fájni a tandíj 20 év alatti visszatörlesztése. Egy szóval nem mondtam, hogy legyen tandíj.
"Elcseszett egy csomó pénzt és időt."
ebből jön az le, hogy ahelyett hogy valaki utat keres még 24 évesen is, azt a pénzt költhettük volna másra, pl stadionra.
Én elismerem, hogy 18 évesen az ember nem mindig tudja mit akar. Lehet az első félév után rájön, hogy nem való neki az adott szak. Akkor legyen az, hogy az első tanulmányi hely első éve ingyenes, a többi fizetős.
És azt is 100%ig elismerem, hogy az állam feladata olyan körülményeket teremteni, hogy az orvosok, infósok, mérnökök tudósok ne külföldön kamatoztassak a megszerzett tudást.
Szóval ez egy nagyon összetett probléma szerintem, ahol én sem kiáltok ki senkit sem fő-felelősnek, de azért azt be kell látni, hogy nem a külföld számára kellene a magyar felsőoktatást működtetni. Az is vicc, hogy vidékiként Pestre járni egyetemre szinte lehetetlen, és hogy nincsen elég kollégiumi hely, ami meg van, azt a hök kiadja pofára.
De azért egy pici igazam nekem is van :)
tandíj ne legyen, a kádár korszak legnagyobb vívmánya volt, hogy a csóró vidékiek is tudtak diplomát szerezni.


3psilon
(aktív tag)
Blog

Szoftvermérnökként 2 év tapasztalattal (előtte másmilyen mérnökként dolgoztam) váltok munkahelyet egy senior pozícióba. Sok helyen interjúztam (nyilván nem oda mentem el, ahol inkább juniornak gondoltak a papíron 2 év miatt :) ). Tanítottam is valamennyit hasonló kurzuson.

Szerintem nem lehet 4 hónap alatt ezt megtanítani. Egy-másfél év alatt talán, valamennyire.

Az egyetem nemcsak arról szól, hogy sületlenségeket tanulsz, hanem elvileg egy komplex mérnöki szemléletet, problémamegoldó hozzáállást ad.

Egyetem közben, után a legtöbben csóró diákként egy jó fél évet ingyen/nagyon olcsón dolgoznak, gyakornokként, mielőtt akár juniorként munkába állnának.

Ezzel nincs baj - azzal van a baj, hogy a gyorstalpaló kurzusok rögtön a junior fizetést lengetik be, és a résztvevők pályaváltóként ezt igénylik is, mert fizetési igény az van. (Lévén már x évet dolgozott, családja van stb. - érthető)

Egyébként ha nyugati szemmel nézzük, valóban nem jó a helyzet Magyarországon, a fizetések alacsonyak. Sajnos - ez közgazdaságilag ismert tény - az alacsony állami bérek és a versenyszféra nagy részének alacsony termelékenysége az infós, mérnöki béreket is lehúzza (még úgy is, hogy az infósok többszörösét keresik meg egy villamos- vagy gépészmérnöknek!).

Úgyhogy vagy le kell ezt nyelni (esetleg pár top cégnél azért jó fizetések vannak, csak ahhoz tudni is kell), vagy külföldön/külföldre dolgozni.

[ Szerkesztve ]

üzenetek